Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gard viu, pentru suprafete mari si mijlocii

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#163
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
Buna dimineata,
as vrea sa-i rog pe tianap, cristianda si paulyaren sa posteze 2-3 poze cu gardul lor de gladita ( daca au reusit sa-l faca ).
sunt curios cum arata un astfel de gard dupa 2-3-4 ani .

spor in toate

#164
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Cam asa arata gladita pe care trebuie sa o plantez zilele astea ! Posted Image
Revin cu poze pe parcurs pentru mai multe info, inclusiv anii viitori, daca voi mai fi atunci !

Attached Files



#165
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am inceput plantarea !
Pe 2 sau 3 randuri, distanta intre randuri 70 cm.
Distanta intre copacei 33,(3) cm ! Posted Image

Attached Files


Edited by tavktm, 27 March 2017 - 15:22.


#166
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 tavktm, on 15 martie 2017 - 19:03, said:

Cam asa arata gladita pe care trebuie sa o plantez zilele astea ! Posted Image
Revin cu poze pe parcurs pentru mai multe info, inclusiv anii viitori, daca voi mai fi atunci !
Salutare
De unde ai procurat gladita asta ca ma intereseaza si pe mine.
Multumesc

#167
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 tavktm, on 27 martie 2017 - 15:14, said:

Am inceput plantarea !
Pe 2 sau 3 randuri, distanta intre randuri 70 cm.
Parca ai pregatit granita pentru stoparea sirienilor :) Nu inteleg logica plantarii acestui gard



#168
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 EternalPain, on 27 martie 2017 - 16:58, said:

Salutare
De unde ai procurat gladita asta ca ma intereseaza si pe mine.
Multumesc

De la un fermier specializat in asa ceva, ca localizare este langa Braila, se poate trimite si prin curier din cate stiu.
Nu pun telefonul aici public, dar imi poti da PM si iti zic.
Au pret bun, zic eu.

 doarUNom, on 27 martie 2017 - 17:01, said:

Parca ai pregatit granita pentru stoparea sirienilor Posted Image Nu inteleg logica plantarii acestui gard

Pai are dublu rol, in primul rand ca perdea forestiera, plus delimitare teren si imprejmuire contra animale/oameni etc.

Edited by tavktm, 27 March 2017 - 17:43.


#169
grigoadi

grigoadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.03.2010

 andreit, on 01 iulie 2013 - 09:58, said:

Am incercat eu in primavara sa plantez gladita dar nu mi-a iesit nimic.
Am cumparat samanta de la cineva din Iasi, am pus-o la umflat in apa fierbinte pana s-a umflat si am mers si am samanat.
Am incercat sa platez pe un teren intelenit. Aici am facut brazda cu plugul si am pus pe 2 randuri la distanta de 20cm intre randuri si 30cm pe rand, dar nu au iesit decat f putini.
Motivul ... apa - dupa plantare nu a plout cam 3 saptamani; sau ce a iesit s-a sufocat de la buruienile crescute pe langa; sau nu am pregatit bine samanta.

Sunt patit exact la fel, doua esecuri cu plantarea semintelor de gladita. Acum anul acesta vreau sa incerc din nou dar cu alta experienta, intre timp am discutat cu mai multi care au reusit sa creasca puieti de gladita si intr-adevar greselile pot aparea la fiecare pas:

1 - pregatirea semintei (unii spun ca nu trebuie oparita ci apa sa nu aiba mai mult de 70 grade celsius, unii spun sa o tii in apa aceasta "oparita" cateva minute, apoi o scoti si e buna de plantare, altii spun sa o tii mult mai mult, pana se raceste si in continuare circa 24 de ore si apoi dupa ce se inmoaie bine e buna de plantare )

2 - calitatea semintei (se spune ca este importanta de asemenea, am vorbit cu un domn care cu asta se ocupa, vinde puieti de toate felurile inclusiv de gladita, si mi-a spus ca nici lui (cu experienta de 20 de ani in domeniu) nu-i reuseste intotdeauna procesul acesta de prindere / germinare a semintelor si invoca pentru asta calitatea lor, adica mai precis, etapele prin care au trecut: daca au stat sub zapada in timpul iernii sunt foarte bune, daca nu au stat sub zapada si s-au uscat, nu sunt asa bune - si aici imi amintesc ca am citit ceva despre inghetarea artificiala si depozitarea speciala a semintelor de salcam pe timpul iernii tocmai pentru pregatirea lor in vederea plantarii in primavara)

3 - pregatirea pamantului pentru sadirea semintelor - cruciala, de ea depinde succesul plantatiei si rata de prindere / rasarire a semintelor. Cum ai spus tu mai sus, ai tras o brazda este bine dar pamantul fiind intelenit probabil ca nu a asigurat cele mai bune conditii. Imi amintesc ca doamna de la iasi de la care am cumparat prima samanta de gladita imi  spunea in instructiuni ca pe fundul santului spat sa presar niste pamant de musuroi cartita pentru ca are o calitate superioara si ofera un pat bun semintei. Si in cazul meu, dupa 1 saptamana cand m-am intors la plantatie, era napadit de buruieni.

4 - apa - foarte importanta mai ales daca pamantul unde se face plantatia este uscat, nu tine apa si nu ploua imediat dupa perioada plantarii semintelor. Zilnic trebuie udat macar in prima saptamana si apoi mai rar dar nu neglijat. Iar pe perioada verii cand este seceta din august cand seaca izvoarele si scad fantanile, neaparat trebuie udat mai ales in primul si al doilea an cand plantele cresc, dar inca nu au radacini destul de adanci sa colecteze apa din pamant.

Iata cate "greseli" pot aparea pe parcursul unei plantatii care pare simpla cand auzi si vezi la altii dar pe mine m-au costat 2 ani de zile si nu pun la socoteala banii pentru ca samanta nu a fost scumpa. In acest caz mai scump este timpul cand ma gandeam ca acum puteam sa am gardul de aproape 2 metrii.

#170
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ai pierdut 2 ani din incapatinare ..probabil ca ai socotit ca iesi mai ieftin.cand ai fi putut merge la cineva sa.i cureti gardul (luai si bani :) ) ,si butaseai firele taiate. Simplu si fara batai de cap cu seminte fiarte sau alte nebunii tehnologice.
Daca te.ai fi profilat pe o afacere cu vinderea de puieti de gladita ..atunci poate as fi inteles logica cu semintele ..altfel ,experimente din astea le consider pierdere de vreme.


#171
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu am dat 0,25 ron/buc puiet, cu inaltimea de 30-50-60 cm.
Desi asta nu prea conteaza, oricum ii voi taia pe toti la 30 de cm.

#172
Invincible

Invincible

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.05.2006

 doarUNom, on 28 martie 2017 - 06:40, said:

Ai pierdut 2 ani din incapatinare ..probabil ca ai socotit ca iesi mai ieftin.cand ai fi putut merge la cineva sa.i cureti gardul (luai si bani Posted Image ) ,si butaseai firele taiate. Simplu si fara batai de cap cu seminte fiarte sau alte nebunii tehnologice.
Daca te.ai fi profilat pe o afacere cu vinderea de puieti de gladita ..atunci poate as fi inteles logica cu semintele ..altfel ,experimente din astea le consider pierdere de vreme.
Nu merge cu butasire, baiatul meu! :D

Mie mi-a iesit.
Turnat apa clocotita in sticle de bere 75% pline cu seminte si tinut sticlele 2-3 zile in incubator... s-au umflat. Plantat in gradina asa, ca pe fasole... au crescut, le-am udat, le-am prasit in primul an. Au iesit f multe si dese In anul 2 nu am avut posibiitatea sa le prasesc si am pierdut cam 20% din plante, alea mai mici... nu a mai ajuns lumina la ele.
Acum intra in anul 3 si trebuie plantate neaparat, ca incep sa se dezvolte serios radacinile si voi avea probleme serioase cu scosul daca le mai tin acolo. Cand am facut prima data experimentul cu gladita pe 2mp am uitat de ea 3 ani si s--a infipt asa de tare in pamant ca am fost nevoit sa ii tai din radacini, iar din radacinile alea au crescut alte plante.


Acum voi planta si voi taia ca in articolul asta...
Imediat după plantare, ĂŽn cazul când această operaţie se face pnmăvara, fiecare plantă ĂŽn parte se taie la 2-5 cm de la suprafaţa solului
https://gradinaverde...gardurilor-vii/
Prima data cand am plantat, nu le-am taiat si dupa aia ma miram ca ce gard impenetrabil zic aia pe net ca ar iesi ca eu nu vad decat niste prajini strambe si aplecate prin care poti trece lejer.
In acelasi timp ma uitam inciudat la cioturile alea care ramasesera in pepiniera: mari, dese, viguroase, le depasisera cu mult pe alea puse ca si gard. Se nimerisera 2, una langa alta, la 30 cm distanta si ma uitam ingrozit la ele, ca nu imi venea deloc sa trec printre ele. Si ziceam "Maaa... ce sa fie? Pe alea din gard le-am plantat la 10 cm (nu mai stiu),  pe doua randuri, in zig zag, si puteam trece printre ele iar la astea mi-e frica sa ma uit" :)))
Am presupus ca tebuie sa fie vorba de taiere. I-am intrebat pe astia care vand seminte de ce nu se facuse gard cu dinti de rechin alb si nu mi-au raspuns. Apoi am cautat pe net si noroc cu articolul din link. Acum 2 saptamani am taiat la 10 cm deasupra solului si au aparut muguri noi si desi :D Sunt semne ca va fi un gard rau :D

Asta e reteta!

Edited by Invincible, 19 April 2018 - 06:46.


#173
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Salurtari, am nevoie de putin ajutor va rog ! Am o portiune de cam 100 metri de gard de gladita (anul 2), pe trei randuri, care este inundata cu apa. Cam 10-15 cm de apa care balteste acolo de cam 4 zile ?

Cat de grav este ? Incerc sa fac azi/maine rost de o pompa sa scot apa de acolo, sufera pomisorii ?
Sunt sanse sa moara ? Acum arata relativ ok !

Multumesc.

Attached Files


Edited by tavktm, 13 July 2018 - 11:08.


#174
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Pentru cei ce au plantat gard viu / verde ...

Se poate comnada plante cu o inaltime de sa spunem 1m / 1.50 inaltime ?
Este o problema la transport,la plantare ?
Cum se procedeaza daca ai in zone animale salbatice care posibil iarna,vor trage de pomi si/sau de frunze...
Le pot distruge in asa fel incat sa nu isi mai revina la anul ?

Le-as vrea mai inalte decat de obicei la juma de metru sa depasesc stagiul cand plantele fiind mici pot fi mancate distrugator de animale salbatice.

Am inteles ca acolo in zona mea sunt "salbatici pe doua picioare" si cu remorca ti le taie intr-o noapte...
Poti sa faci ceva sa elimini asta posibilitate ?

Multam.

#175
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Am plantat in toamna gard viu din gladita (Gleditsia triacanthos), pe un rand, la cca. 15 cm puietii.
As vrea sa-l dublez la cca. 30-40 cm distanta cu alta planta cu tepi, care sa-l "impleteasca".

M-am gandit la maces.
Nevasta-mea o zis ca se extinde prea mult pe orizontala si va ocupa mult teren.

Mai e varianta cu catina, dar nu stiu cat se extinde pe orizontala.
Si mai e si varianta cu dracila.
La fel, nu stiu cat se extinde orizontal.

Voi ce ziceti ?
Sau sa vin cu inca un rand tot de gladita ?

#176
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

View PostHunor_66, on 22 ianuarie 2020 - 11:48, said:

Am plantat in toamna gard viu din gladita (Gleditsia triacanthos), pe un rand, la cca. 15 cm puietii.
As vrea sa-l dublez la cca. 30-40 cm distanta cu alta planta cu tepi, care sa-l "impleteasca".

M-am gandit la maces.
Nevasta-mea o zis ca se extinde prea mult pe orizontala si va ocupa mult teren.

Mai e varianta cu catina, dar nu stiu cat se extinde pe orizontala.
Si mai e si varianta cu dracila.
La fel, nu stiu cat se extinde orizontal.

Voi ce ziceti ?
Sau sa vin cu inca un rand tot de gladita ?
Are dreptate sotia macesul se intinde rau pe orizontala am pus eu un rand si daca nu stai sa il tai o data pe an iti ocupa mult loc. Catina creste mai mult ca un arbust deci iti va ramane spatiu liber jos vre-o 20-30 cm.
Eu am pus peste un gard vechi de lemn un rand de muri cu tepi care s-au dezvoltat foarte bine, protejeaza terenul si mai culeg si fructe bune.
Poti alege sa pui un al doilea rand cred ca e o solutie buna.
Mai am un vecin care are gard de gladita batrana dar pomii i-a pus la 10 cm si cand au crescut a impletit sarma ghimpata printre ei.

#177
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Macesi in niciun caz, n-o sa mai scapi de ei in veci!
Asemanator cu gladita dar mai repede crescator e Maclura pomifera.
Eu as pune un al doilea rand cu aluni, cresc repede, sunt rustici si nepretentiosi, se indesesc singuri, nu cresc foarte inalti si mai si culegi ceva comestibil, cumpara la toamna alune proaspete din comert si ingroapa-le in brazda imediat. In doi-trei ani vei avea un gard impenetrabil.

#178
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Gladita dupa ce ai retezat-o creste si pe orizontala, o sa ai cam de un metru grosime gardul oricum
Nu cred ca iti mai trebuie inca un rand

#179
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Speciile de arbori tzeposi dupa un timp in care se ingroasa tulpina raman cu spini doar pe ramuri...
Pentru garduri vii dese de lungimi mari e mai rentabil sa pui din samanta in loc de puieti

Edited by subway_guru, 22 January 2020 - 22:20.


#180
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Eu m-am referit la lastarii laterali nu ca se face tulpina de un metru diametru

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate