Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Incalzire cu ULEI uzat sau alt tip de ulei

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#37
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Cum se modifica un arzator de motorina Lamborghini, pentru a functiona cu ulei ars?
Am citit ca trebuie o duza speciala (de unde o iau?) si alte modificari - uleiul trebuie incalzit, si altele.
Stie cineva exact cum se face asa ceva?
Am citit aici cate ceva dar nu prea ma pricep cu engleza si google nu ma ajuta deloc cu traducerea. Sa comand piese din america mi-e cam frica totusi.

A facut cineva asa ceva si stie cum se face? Daca da, il rog sa scrie aici.

#38
totcristian

totcristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2012
salut, as vrea sa stiu daca a modificat cineva un arzator pe motorina pentru a functiona pe ulei rezidual si cam ce consum are la 24 ore ,daca aveti unul de vanzare  contactati-ma  sunt interesat de achizitionarea unuia multumesc,( preferabil jud constanta)

#39
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,432
  • Înscris: 03.11.2009
Uleiul comestibil...

poate nu este locul pentru un topic de acest gen pe aria asta... dar macar incerc!

OK, doamna mea si-a luat friteuza dom'le... si baga cam 2 litri de ulei odata (minimum...) ca sa faca o sarja de cartofi pai (stiu... nu-s sanatosi :P )

Din cate stiu, uleiul comestibil se poate refolosi pe post de combustibil. Are cineva vreo idee concreta... in afara de google? :peacefingers:

#40
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Îți dai seama că nu folosești 2 litri și la urma arunci uleiul... ar însemna că la o masă să zboare vreo 12 ron pe sticle de ulei.
Cât despre ce poți face cu el după ce devine inutilizabil... aruncat pe gaură la chiuvetă, altceva nu știu ce mai poți face cu el.
Știu că este cancerigen dacă este folosit de mai multe ori.

Edit:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QEX1YFXYTdI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce vrei tu.

Edited by Automatism, 22 August 2012 - 19:30.


#41
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,432
  • Înscris: 03.11.2009

 Automatism, on 22nd August 2012, 20:29, said:

Îți dai seama că nu folosești 2 litri și la urma arunci uleiul... ar însemna că la o masă să zboare vreo 12 ron pe sticle de ulei.
Cât despre ce poți face cu el după ce devine inutilizabil... aruncat pe gaură la chiuvetă, altceva nu știu ce mai poți face cu el.
Știu că este cancerigen dacă este folosit de mai multe ori.

Edit:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QEX1YFXYTdI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce vrei tu.

Deci, ulei comestibil... se consuma mai mult sau mai putin intr-o casa, dar daca nu prajesti de "n" ori cu el, ai sa fii surprins ca intr-o saptamana ai vreo 3-4 litri deja folositi.

NU... la chiuveta nu vreau sa-l mai arunc, vreau alta solutie, pentru ca suntem in mileniul 3 :peacefingers:

#42
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012

 costicucu, on 22nd August 2012, 20:34, said:

Deci, ulei comestibil... se consuma mai mult sau mai putin intr-o casa, dar daca nu prajesti de "n" ori cu el, ai sa fii surprins ca intr-o saptamana ai vreo 3-4 litri deja folositi.

NU... la chiuveta nu vreau sa-l mai arunc, vreau alta solutie, pentru ca suntem in mileniul 3 :peacefingers:
Până la urmă tot ajunge la chiuveta zic că ajunge...
Întrebare rămâne: Ai diesel? Ai curaj să bagi ulei de floarea soarelui?
Mileniul 3... pf... doar în acte: România este prin epoca de piatră.

#43
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,432
  • Înscris: 03.11.2009

 Automatism, on 22nd August 2012, 20:38, said:

Până la urmă tot ajunge la chiuveta zic că ajunge...
Întrebare rămâne: Ai diesel? Ai curaj să bagi ulei de floarea soarelui?
Mileniul 3... pf... doar în acte: România este prin epoca de piatră.
Am un generator KIPOR de 5 KW, pe motorina, in doua luni a mers doua ore si jumatate.
Experiente nu vreau sa fac pe generator... ca e nou-nout, dar uleiul... ca idee se poate recupera/refolosi. Poate or mai fi si alti romani in mileniul 3... nu numa' eu :peacefingers:

Oricum, EU am inceput deja sa-l adun... chiar sunt curios cati litri se aduna in vreo luna x 6 RON/litru, sa vezi surpriza :P

#44
ledmixt

ledmixt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2012
Daca e filtrat foarte bine poate fi folosit ca si combustibil pentru motoarele diesel. Am mai auzit de patroni de restaurante care folosesc doar ulei ars pentru masini de genul mercedes s-classe. Daca vrei sa folosesti doar ulei pe post de combustibil trebuie sa il amesteci cu un fel de aditiv( nu ca nu ar merge fara acel aditiv, dar probabil este mai sanator pentru motor) , cam 5-10 ml la fiecare litru de ulei, dar la 2 litri de ulei sunt sigur ca poti sa torni direct peste motorina.Tipul de care zic filtreaza uleiul prin hartie pentru filtrele de cafea.
apropo, daca faci asta va mirosi a fast food dupa tine  :lol: .

Edited by ledmixt, 22 August 2012 - 19:50.


#45
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012
Eu te felicit că te gândești și la lucrurile astea... acuma practic până la urmă o să trebuiască să îl folosești într-un motor: Și aici nu știu dacă ai curaj(gândesc că este mai mult inconștienta... doar ce așteaptă aia la service să scoată mașina din garanție).
Pe Discovery am văzut că aia au folosit uleiul de floarea soarelui direct în rezervor: Nu i-au mai pus nimica: A mers direct: Dar ideea mea este alta? Cât de bun este? Că așa o dacie 1310 o poți trece pe o improvizație GPL din China și merge... dar termină motorul mult mai repede: Așa și cu uleiul ăsta: El poate o merge la început... dar cine poate garanta că pana la urma nu strica motorul?

#46
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007

costicucu said:


Aici poate gasesti raspunsuri la intrebarea pusa.

Attached Files



#47
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Generatorul ala nu cred ca are injectoare complicate si pretentioase (piezoelectrice) asa ca cred eu ca merge foarte bine cu uleiul respectiv atata timp cat e filtrat foarte bine. Il strecori printr-un tifon poate stramp de femeie impaturit in 2-3 straturi.
Pentru folosinta la motoare cu injectoare mai complicate sau pe termen lung stiu ca trebuie tratat cu ceva acizi (unul din el e acid sulfuric) ca sa poti separa glicerina din ulei. Aceasta ramane pe fundul vasului si se scurge din vas prin partea inferioara. Ce ramane se cheama biocombustibil sau motorina bio.
Exista explicatii pe net.

Sotia a ales o solutie scumpa pentru gateala. Am avut si eu friteuza dar nu am mai folosit-o. Necesita mult ulei care dupa 2-3 folosiri se inegreste si trebuie aruncat. Teoretic trebuie aruncat dupa prima folosire, dar...
Vei vedea ca te va toca de bani uleiul. Mai bine isi lua un cuptor de genul Singer Vitacook care e de 10.000 de ori mai rapid, mai sanatos si mai polivalent decat friteuza. Am asa ceva de 2 ani si sunt super incantat. E perfect la casa omului.
Daca faci socoteala 1 l de ulei e mult mai scump decat 1 litru de motorina (aproape dublu), putere termica mai mica din ulei + batai de cap cu separarea glicerinei. Io zic sa cumperi motorina normala pentru generator si un cuptor cu convectie si vei fi mult mai sanatos si mai bogat decat un ecologist. ;)

Edited by dan84, 22 August 2012 - 20:14.


#48
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 costicucu, on 22nd August 2012, 20:26, said:

Uleiul comestibil...

OK, doamna mea si-a luat friteuza dom'le... si baga cam 2 litri de ulei odata (minimum...) ca sa faca o sarja de cartofi pai (stiu... nu-s sanatosi :P )

Din cate stiu, uleiul comestibil se poate refolosi pe post de combustibil. Are cineva vreo idee concreta... in afara de google? :peacefingers:

    Uleiul comestibil se poate refolosi la ... cartofi pai. Da, nu este recomandat sa prajesti in acelasi ulei de foarte multe ori.  La McDonalds este schimbat zilnic. Dupa ce prajesc de 300 de ori in el, normal ca nu mai e bun.
    In cazul utilizarii domestice uleiul poate fi refolosit de multe ori, in limita bunului simt, adica mai inainte sa devina prea incarcat .
    Totusi, daca nevasta are nevoie de 2 litri de ulei ca sa faca o portie de cartofi prajiti..

Edited by scheleton, 22 August 2012 - 20:23.
helloooo -putin respect se poate ?


#49
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Trateaza-l tu cu H2SO4 si sa vezi ce se alege din chiulasa si pistoanele motorului prin reactia cu o baza acida.

#50
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,273
  • Înscris: 05.06.2002
foloseste ulei de palmier la fiteuza. se arde mult mai greu decat cel de floarea soarelui. prin resturante asa ceva se foloseste la friteuze.

#51
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Experimente cu filtrari si folosire prin motoare nu merita sa incerci fiindca te pot costa foarte mult.Am niste prieteni care dupa experimentarea unor arzatoare pentru ulei uzat au descoperit o metoda simpla: amestecarea uleiului cu rumegus si arderea direct in cazan. Obtii ~7Kw pentru un litru de ulei uzat.

#52
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Fane, on 22nd August 2012, 21:20, said:

foloseste ulei de palmier la fiteuza. se arde mult mai greu decat cel de floarea soarelui. prin resturante asa ceva se foloseste la friteuze.
Asta daca nu te deranjeaza gustul diferit al mancarii prajite in ulei de palmier. In special cartofii prajiti au cu totul alt gust decat in cazul folosirii uleiului de floarea soarelui. Unora le place acest gust, altora (cum e si cazul meu), nu.

#53
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,273
  • Înscris: 05.06.2002
sunt curios daca ai face un blind test daca i-ai recunoaste pe cei prajiti cu un ulei si cu altul....

#54
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Fane, on 22nd August 2012, 22:09, said:

sunt curios daca ai face un blind test daca i-ai recunoaste pe cei prajiti cu un ulei si cu altul....
In cazul cartofilor prajiti, cu siguranta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate