Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Incalzire cu ULEI uzat sau alt tip de ulei

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
102 răspunsuri în acest subiect

#55
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.443
  • Înscris: 03.11.2009
Multumesc tuturor pentru interesul aratat, au postat si vor posta pe acest topic.

Dintre toate comentariile... cel al lui Rusman mi-a dat de gandit :OK: !
Mai precis, ideea de arzator/injector pentru o centrala sau amestecarea uleiuuil cu rumegus pentru a obtine un combustibil solid cu o capacitate calorica mai mare, bineinteles ca ar trebui gandit impactul pe termen lung asupra materialelor din care este confectionata centrala. In generator oricum nu bag, iar in masina nici atat! :peacefingers:

Sa fim obiectivi, daca adunam tot uleiul folosit din primavara pana la inceput de iarna si se poate refolosi cumva la o centrala (a mea este cu gazeificare)... oare cati metri ster de lemn am salva?

Eu personal daca as putea baga in buzunarul celalalt 300 RON pe iarna doar din refolosirea uleiul... as face-o!

Editat de costicucu, 23 august 2012 - 07:11.


#56
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.326
  • Înscris: 05.06.2002
am friteuza de vreo 10 ani de zile. in mod normal uleiul il completezi, nu-l schimbi cu totul. il schimbi cand vezi ca face spuma foarte multa si da afara din friteuza. daca nu mananci cantitati industriale de cartofi il schimbi de vreo 3 ori pe an, ceia ce inseamna ca-ti raman vreo 5 litri de ulei uzat. nu merita efortul pt asta. daca ai un restaurant se schimba problema, dar din casa nu-ti ramane suficient ulei sa merite efortul. gandeste-te la sfatul meu si foloseste ulei de palmier, nu are miros sau gust (poti sa-l gusti si ai sa vezi ca nu e nimic in neregula cu el), are punct de fum mult mai ridicat fata de cel de floarea soarelui, chestie care-l face sa se preteze foarte bine la prajeli. uleiul ars e f. greu pt ficat si cancerigen, cu uleiul de palmier micsorezi riscurile astea fiindca se arde mai greu.

#57
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.443
  • Înscris: 03.11.2009

 Fane, on 23rd August 2012, 08:28, said:

...gandeste-te la sfatul meu si foloseste ulei de palmier...
Multam Fane, am inteles ideea cu uleiul de palmier.

Doamna mea are in casa vreo cateva feluri de ulei: de floarea soarelui, de porumb, de masline, de samburi de struguri (mai nou...), de... ala... de celalalt... si mai nou a bagat friteuza lu' peste in functie. Ideea este ca vreau sa refolosesc tot acest ulei uzat...

#58
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.326
  • Înscris: 05.06.2002
nici o problema sa refolosesti si uleiul de palmier la fel ca cel de floarea soarelui, doar ca e mai sanatos pt prajeli si mai "longeviv" in friteuza.

#59
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 03.05.2009
A stat cumnatul meu cazat la o pensiune in Praid si cum e curios si vorbaret din fire a stat de vorba cu personalul in timp ce lucra prin curtea din spate. Amestecau ulei vegetal uzat cu rumegus si il puneau in ladite de lemn pentru a fi ars in cazan.

#60
marga4433

marga4433

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 239
  • Înscris: 06.04.2008
Salut , vreau sa inchiriez un apartament in germania care are centrala pe ulei . Am vazut la descriere ca umplerea tancului costa aproximativ 2000 de euro insa nu scrie cat timp dureaza ( 1 an - doi ) , apartamentul are 4 camere . Stie careva cam cat tine aproximativ un tanc?

#61
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007
Cel mai simplu raspuns poti sa-l gasesti de la vecinii apartamentului respectiv. Intreaba fara nici o jena cam cat platesc ei consumul de caldura pe timp de iarna.

#62
marga4433

marga4433

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 239
  • Înscris: 06.04.2008
este vorba de o casa .... m-am exprimat gresit

#63
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.311
  • Înscris: 01.06.2006
Nu stiu daca te ajuta cu ceva informatia, dar am niste cunostinte care locuiesc in Grecia (pe langa Atena), care se incalzesc cu motorina (practic e arzator de motorina montat intr-o centrala clasica cu lemne), avand un rezervor de 1000 litri, pe care il umplu de 2 ori pe an. Stiu ca nu se compara clima Germaniei cu a Greciei, dar pe de alta parte cei din Grecia nu au izolatie deloc la casa si presupun ca in Germania exista izolatie....Nu stiu cat de mare e tancul de ulei, dar presupun ca se pot aproxima consumurile motorina vs ulei.

#64
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.443
  • Înscris: 03.11.2009

 rusman, on 30 august 2012 - 19:23, said:

A stat cumnatul meu cazat la o pensiune in Praid si cum e curios si vorbaret din fire a stat de vorba cu personalul in timp ce lucra prin curtea din spate. Amestecau ulei vegetal uzat cu rumegus si il puneau in ladite de lemn pentru a fi ars in cazan.
...sa nu razi ca intrebPosted Image
Intreb pentru ca si eu am sa fac asta la un moment dat, deci as vrea sa stiu cum preparau brichetele respective: turnau rumegusul in ulei sau ulei in rumegus, presau cumva brichetele, lasau la scurs, mirosea a ulei ranced, dupa cat timp le foloseau?

Poate cumnatul a intrebat de curiozitate...

Editat de costicucu, 29 septembrie 2012 - 13:13.


#65
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007
Brichetele de rumegus se pot face si cu apa. Se framanta rumegusul cu apa si apoi cand s epun la presat excesul de apa se elimina prin presare si apoi la depozitare si uscare se mai elimina restul. Cele facute cu ulei sunt deja lux insa sunt un pic mai greu de controlat cand se aprind, cred ca ard cu flacara destul de mare.

#66
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 03.05.2009
Il turnau pur si simplu peste ulei si il asezau in ladite de lemn. Prietenii mei pun rumegusul in pungi si toarna peste el uleiul uzat(doar ca este de motor fiindca au un service auto). Nu preseaza nimic si zic ca randamentul este mult mai bun decat la lemn.

#67
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.443
  • Înscris: 03.11.2009

 keta, on 29 septembrie 2012 - 15:12, said:

Brichetele de rumegus se pot face si cu apa. Se framanta rumegusul cu apa si apoi cand s epun la presat excesul de apa se elimina prin presare si apoi la depozitare si uscare se mai elimina restul. Cele facute cu ulei sunt deja lux insa sunt un pic mai greu de controlat cand se aprind, cred ca ard cu flacara destul de mare.
...ei bine, eu in loc de apa am sa folosesc uleiul comestibil uzat. Am inceput deja sa-l acumulez... va trebui sa-l si folosesc. Am si un butoi de rumegus de fag de la taiere... cumva tre' sa le pun impreuna.

Controlul arderii/temperaturii cred ca tot din aer am sa-l fac... si pana la urma nici n-am sa incarc centrala doar cu asa ceva, ci doar 10-20% din totalul incarcaturii, tot lemnul de fag ramane de baza

 rusman, on 29 septembrie 2012 - 16:18, said:

Il turnau pur si simplu peste ulei si il asezau in ladite de lemn. Prietenii mei pun rumegusul in pungi si toarna peste el uleiul uzat(doar ca este de motor fiindca au un service auto). Nu preseaza nimic si zic ca randamentul este mult mai bun decat la lemn.
Buna ideea cu pungile!Posted Image

Ai idee daca aveau probleme cu coroziunile in interiorul centralei, fumuri sau cos (daca era metalic), sau daca aveau depuneri masive de gudron?

#68
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 03.05.2009
Nu cred ca de la ulei are de unde sa apara gudron, cosul este dintr-o teava de 150mm la 6m, neizolat, inaltime utila ~ 4,6m. Si ei folosesc incarcatura principala cu lemne  iar  rumegusul+ulei il pun cu masura fiindca are putere termica mare si arde foarte rapid.

#69
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.010
  • Înscris: 19.11.2008
Interesanta ideea de a amesteca rumegusul cu ulei vegetal uzat. Mege si cu ulei de masina... sintetic?..... uzat desigur.

#70
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.443
  • Înscris: 03.11.2009

 tudor32, on 29 septembrie 2012 - 21:10, said:

Interesanta ideea de a amesteca rumegusul cu ulei vegetal uzat. Mege si cu ulei de masina... sintetic?..... uzat desigur.
Probabil ca merge... nu vad de ce n-ar arde... pana la urma, Rusman are prieteni care fac asta.

Buba este ca in timp uleiul comestibil expus la aer se oxideaza (rancezeste) si-i poate creste aciditatea. Ei bine... de aciditatea asta mi-e teama, poate afecta durata de viata a centralei, o poate "termina" mai repede decat ar fi estimat. Acelasi lucru se poate intampla si daca as folosi carbuni de la "Papurica SRL", care au o provenienta dubioasa...

#71
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.010
  • Înscris: 19.11.2008

 costicucu, on 30 septembrie 2012 - 04:50, said:

Probabil ca merge... nu vad de ce n-ar arde... pana la urma, Rusman are prieteni care fac asta.

Buba este ca in timp uleiul comestibil expus la aer se oxideaza (rancezeste) si-i poate creste aciditatea. Ei bine... de aciditatea asta mi-e teama, poate afecta durata de viata a centralei, o poate "termina" mai repede decat ar fi estimat. Acelasi lucru se poate intampla si daca as folosi carbuni de la "Papurica SRL", care au o provenienta dubioasa...

Cand intrebam daca "merge" ma refeream exact la faptul daca prin ardere uleiul sintetic nu degaja compusi care sa afecteze cazanul, de ars sigur ca arde mai ales in combinatie cu lemnul!

#72
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007
Sistemul de ulei ars auto si rumegus amestecat il folosesc si eu la servici in soba Viadrus, dar numai o jumatate de ora pina se aprinde focul bine.

Am facut o gluma din pacate cu o tanti ce lucra la noi ca femeie de servici si am amestecat rumegusul cu benzina. A doua zi ne blestema pe toti ca nu mai avea sprancene.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate