Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Marci inregistrate, Marci comerciale

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Ma intereseaza si pe mine care sunt pasii care trebuiesc urmati pt. inregistrarea unei sigle grafice (logo) pt. o firma. Tot odata mai vreau sa mai inregistrez si numele produselor.
Ce as vrea sa stiu care sunt pasii care trebuiesc urmatii si care sunt costurile ce le implica.

Si care sunt sunt diferentele intre o marca comerciala ™ si una inregistrata ®.

#2
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

kiwy, on Jun 12 2005, 23:16, said:

Ma intereseaza si pe mine care sunt pasii care trebuiesc urmati pt. inregistrarea unei sigle grafice (logo) pt. o firma. Tot odata mai vreau sa mai inregistrez si numele produselor.
Ce as vrea sa stiu care sunt pasii care trebuiesc urmatii si care sunt costurile ce le implica.

Si care sunt sunt diferentele intre o marca comerciala ™ si una inregistrata ®.

<{POST_SNAPBACK}>



http://www.osim.ro

erau toate datele acolo

#3
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Ca sa dau o vorba gen Basescu:
Teoria nu e ca practica!

Ma intereseaza sa imi zica cineva care a parcurs toti pasii cum a facut, ce probleme a intampinat etc...
Nu am pofta sa incep sa alerg de la un ghiseu la altul, de la un sediu la altul...
Cine s-a lovit de birocratia de la noi stie la ce ma refer.

edit:
Ce site greoi au astia la osim... si ce de pop-up uri :confuzzled:

Edited by kiwy, 12 June 2005 - 23:34.


#4
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

kiwy, on Jun 13 2005, 00:31, said:

Ca sa dau o vorba gen Basescu:
Teoria nu e ca practica!

Ma intereseaza sa imi zica cineva care a parcurs toti pasii cum a facut, ce probleme a intampinat etc...
Nu am pofta sa incep sa alerg de la un ghiseu la altul, de la un sediu la altul...
Cine s-a lovit de birocratia de la noi stie la ce ma refer.

<{POST_SNAPBACK}>


Vezi ca am auzit ca sunt firme care intermediaza chestia asta. Platesti comisionu` si nu te mai intereseaza.

spor

#5
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004

Clayman, on Jun 13 2005, 00:33, said:

Vezi ca am auzit ca sunt firme care intermediaza chestia asta. Platesti comisionu` si nu te mai intereseaza.

spor

<{POST_SNAPBACK}>

Sa inteleg ca tu ai o firma care se ocupa cu asa ceva?
Oricum eu prefer sa ma ocup eu de toata tarasenia. ;)

#6
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

kiwy, on Jun 13 2005, 00:36, said:

Sa inteleg ca tu ai o firma care se ocupa cu asa ceva?
Oricum eu prefer sa ma ocup eu de toata tarasenia. ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Intelegi gresit si te contrazici :rolleyes: . Am avut si io initiativa asta si-am lasat-o balta pe moment. (Te costa vreun an si peste 10 milioane)
Spor la treaba!

#7
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Totusi, daca cineva vrea sa isi impartasesca experienta sa legata de acest subiect este binevenit.

As vrea ca acest topic sa devina un fel de ghid similar cu cel pt infintarea unui srl.

:peacefingers:

#8
michi

michi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.05.2004

kiwy, on Jun 12 2005, 22:16, said:

Ma intereseaza si pe mine care sunt pasii care trebuiesc urmati pt. inregistrarea unei sigle grafice (logo) pt. o firma. Tot odata mai vreau sa mai inregistrez si numele produselor.
Ce as vrea sa stiu care sunt pasii care trebuiesc urmatii si care sunt costurile ce le implica.

Si care sunt sunt diferentele intre o marca comerciala ™ si una inregistrata ®.

<{POST_SNAPBACK}>


® - juridic acest semn nu are nici o valoare in Romania. Totusi se poate folosi pentru a indica ca semnul utilizat (marca) este o marca inregistrata si deci protejata. In Statele Unite  ® este un semn oficial ce semnifica ca procedura depozitului unei marci a fost incheiata cu succes si ca marca depusa este  efectiv inregistrata la U.S.Patent and Trademark Office. Chiar si atunci cind o cerere este in curs de examinare, ® nu poate fi folosit (poate fi folosit doar atunci cind marca a fost efectiv inregistrata).  (Nota: Mai multe tari  folosesc litera R incercuita pentru a indica ca o marca este inregistrata in acea tara.)

„TM” (trademark) sau "SM" (service mark) (pentru marca de comert, respectiv marca de servicii) = sunt simboluri care indica de obicei ca o parte reclama drepturi asupra unei marci si sint deseori folosite in SUA inainte de obtinerea unei inregistrari federale.

Costurile pentru inregistrarea unei marci variaza in functie de numarul claselor pt. care vrei sa-ti inregistrezi marca, de felul marcii (figurativa, verbala sau combinata)… etc. Sunt mai multe aspecte pe care trebuie sa le ai in vedere atunci cand vrei sa-ti inregistrezi o marca...

#9
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
zi-ne dl michi !!!

i want more !!!


e adevarat ca dureaza aprox un an?


daca vreau sa imi fac un brand de confectii si sa scot spre ex colectii de vara toamna primavara cu nume aparte ca tm-uri pot sa fac asta?

Edited by tchocksoo, 14 June 2005 - 11:55.


#10
michi

michi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.05.2004

tchocksoo, on Jun 14 2005, 11:54, said:

zi-ne dl michi !!!

i want more !!!
e adevarat ca dureaza aprox un an?
daca vreau sa imi fac un brand de confectii si sa scot spre ex colectii de vara toamna primavara cu nume aparte ca tm-uri pot sa fac asta?

<{POST_SNAPBACK}>


E adevarat ca in practica dureaza aproximativ un an (dar poate dura si mai mult daca cererea de inregistrare marca nu este admisa de examinator si faci contestatie...).
Ce trebuie retinut este insa faptul ca data de la care o marca (care a fost acceptata de OSIM) are protectie este data la care ai depus cererea. Adica, daca depui cererea de inregistrare marca azi, 14.06.2005, si peste un an ti se comunica faptul ca marca indeplineste conditiile legale pentru a fi inregistrata, data de la care marca ta are protectie este 14.06.2005.

Nu prea inteleg la ce te referi cu "brandul de confectii" si colectii cu "nume aparte ca tm-uri" - da-mi mai multe explicatii  :) . Te referi cumva la faptul ca tu ai o firma care se numeste S.C. XYZ S.R.L.  iar colectia de vara se numeste "AA", ... sau cum??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate