Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#1063
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011
Cam asta ar fi schema instalatiei. Bineinteles cu robineti, aerisitoare, filtre Y, termometre, barometre, etc, etc. A... uitasem.. caloriferele vor avea toate robineti cu cap termostatic, 8 la numar.

Attached Files


Edited by dacianu11, 23 October 2012 - 19:28.


#1064
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009

 dacianu11, on 23 octombrie 2012 - 19:25, said:

Cam asta ar fi schema instalatiei. Bineinteles cu robineti, aerisitoare, filtre Y, termometre, barometre, etc, etc. A... uitasem.. caloriferele vor avea toate robineti cu cap termostatic, 8 la numar.
...pai... ceva e in dezordine! Posted Image
Vas de expansiune?
Toate caloriferele sunt la acelasi nivel? (etaj?)
La ce presiune va lucra sistemul?... ca asta ne durea...

============

Un calorifer ar trebui sa-l lasi pe direct (fara cap termostatat), ca sa asiguri circulatia. Deobicei se lasa unul tip port-prosop in baie...
Ai spus ca bagi panourile solare in puffer? Depinde cate ai in plan, pentru ca daca-s prea putine panouri nu vor creste semnificativ temperatura in puffer, deci o sa fie mai bine sa faci ACM cu ele... dar ramai fara aport la incalzire de la panouri (primavara si toamna...)

Edited by costicucu, 23 October 2012 - 19:39.


#1065
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

 dacianu11, on 23 octombrie 2012 - 19:25, said:

Cam asta ar fi schema instalatiei.

Daca e sa discutam doar de schema de principiu :
- serpentinele boilerului ar trebui legate invers : solarul pe serpentina de jos si pufferul pe cea de sus.
- termostatul de ambinet : de montat intr-o incapere fara calorifere termostate.
- de vasul de expansiune ti-a zis Costi.

#1066
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011

Quote

Vas de expansiune?
Da, o sa fie dar se pare ca am uitat sa il pun. O sa fie vas deschis.

Quote

Toate caloriferele sunt la acelasi nivel?
Da, toate sunt pe acelasi nivel.

Quote

La ce presiune va lucra sistemul?
Pai daca toate caloriferele sunt la acelasi nivel si vas deschis ma gandesc ca o sa fie presiune foarte mica, dar eu vreau sa testez pufferul la presiune mai mare sa fiu sigur ca rezista, si sa dorm noaptea linistitPosted Image .

Quote

Ai spus ca bagi panourile solare in puffer?
Nu, doar la ACM. O sa fie doar un panou de 2m patrati care o sa incalzeasca apa pe timp de vara si poate ceva toamna si primara.

Quote

- serpentinele boilerului ar trebui legate invers : solarul pe serpentina de jos si pufferul pe cea de sus.  
Se rezolva, asa o sa fac.

Attached Files


Edited by dacianu11, 23 October 2012 - 19:57.


#1067
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 dacianu11, on 23 octombrie 2012 - 19:53, said:

Da, o sa fie dar se pare ca am uitat sa il pun. O sa fie vas deschis.

Se rezolva, asa o sa fac.
-La vas deschis  pompa de by-pas se monteaza pe aspiratie nu pe refulare.  Posted Image

Edited by sandy76, 23 October 2012 - 20:08.


#1068
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009

 dacianu11, on 23 octombrie 2012 - 19:53, said:

Da, o sa fie dar se pare ca am uitat sa il pun. O sa fie vas deschis..

Pai daca toate caloriferele sunt la acelasi nivel si vas deschis ma gandesc ca o sa fie presiune foarte mica, dar eu vreau sa testez pufferul la presiune mai mare sa fiu sigur ca rezista, si sa dorm noaptea linistitPosted Image .
...OK!
Avand toate caloriferele la acelasi nivel, presiunea maxima in sistem va fi data de inaltimea coloanei de lichid (presiune hidrostatica), vasul de expansiune (deschis) va fi cel mai sus, hai sa spunem... 3 sau maxim 4 metri, deci vei avea un maxim 0.4 Bar in puffer (daca gresesc... cineva sa ma aduca pe calea cea buna).

Referitor la proba de presiune, Gelu are dreptate... nu forta vasul (sudurile...) mai mult decat ar fi nevoie, probabil un 0.6 Bar va fi suficient.

Ce volum are vasul de expansiune? Vei putea monitoriza nivelul in vas?

Edited by costicucu, 23 October 2012 - 20:31.


#1069
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011

Quote

Ce volum are vasul de expansiune?
Pai, am tabla de 4mm si o sa fac unul de  250L. Trebuie mai mare?

Quote

Vei putea monitoriza nivelul in vas?  
La asta nu m-am gandit, dar mai analizez, sau are cineva  vreo sugestie?

#1070
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
Salutare din nou. Intre cazan si puffer de cat ar trebui puse tevile? Vorbim de circulatie cu pompa, nu termosifon. Cupru de 28 ar fi suficient, sau mai bine de 35?

#1071
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Pai e bine sa pui cat are centrala turul returul...

#1072
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
pai mai toate au de 1.1/2 sau de 2 toli. teava de cupru de 2 toli nu am vazut, si cred ca e scumpa rau. la fel si pompa cu racord pe  toli credca e mai scumpa. Cupru de 28 ar fi prea subtire?

#1073
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,671
  • Înscris: 30.01.2008
De ce nu teava de otel?

#1074
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
Pt ca nu am filiere. am in schimb ce trebuie pt sudura in cupru. Va fi diy, evident.

#1075
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009

 dacianu11, on 23 octombrie 2012 - 20:38, said:

Pai, am tabla de 4mm si o sa fac unul de  250L. Trebuie mai mare?
La asta nu m-am gandit, dar mai analizez, sau are cineva  vreo sugestie?
250 e OK, poate cam marisor...Posted Image

Cred ca nivelul in vasul de expansiune poate fi simplu mentinut, cu un plutitor ca la vasul de toaleta: scade nivelul... deschide plutitorul si reface nivelul, sa spunem... 30 %.
Depinde totusi unde este pozitionat vasul, daca este expus la intemperii (inghet...)

Edited by costicucu, 24 October 2012 - 07:56.


#1076
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,671
  • Înscris: 30.01.2008

 muscarul, on 24 octombrie 2012 - 07:36, said:

Pt ca nu am filiere. am in schimb ce trebuie pt sudura in cupru. Va fi diy, evident.
Se gasesc de cumparat stuturi filetate. Dar iti trebuie sudor.Posted Image

#1077
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011

Quote

Cred ca nivelul in vasul de expansiune poate fi simplu mentinut, cu un plutitor ca la vasul de toaleta: scade nivelul... deschide plutitorul si reface nivelul, sa spunem... 30 %.
Ia-ma incet ca ametesc! Sa presupunem ca montez plutitorul la mijlocul vasului, sau poate mai sus-jos, nu asta e important. Robinetul de alimentare la plutitor este inchis, bag apa in instalatie pe retur pana ajunge apa in vasul de ezpansiune la plutitor, deschid robinetul la plutitor. Cand fac foc in centrala, apa o sa urce peste plutitor, iar cand se raceste apa o sa scada pana la plutitor, iar in cazul in care prin evaporare si alte cele, o sa scada mai jos, plutitorul deschide si astfel se pastreaza nivelul.

Am inteles bine sau imi scapa ceva?

Edited by dacianu11, 24 October 2012 - 08:43.


#1078
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009

 dacianu11, on 24 octombrie 2012 - 08:41, said:

Ia-ma incet ca ametesc! Sa presupunem ca montez plutitorul la mijlocul vasului, sau poate mai sus-jos, nu asta e important. Robinetul de alimentare la plutitor este inchis, bag apa in instalatie pe retur pana ajunge apa in vasul de ezpansiune la plutitor, deschid robinetul la plutitor. Cand fac foc in centrala, apa o sa urce peste plutitor, iar cand se raceste apa o sa scada pana la plutitor, iar in cazul in care prin evaporare si alte cele, o sa scada mai jos, plutitorul deschide si astfel se pastreaza nivelul.

Am inteles bine sau imi scapa ceva?
Rationamentul este corect!

Vasul de expansiune trebuie sa fie incarcat... am spus eu 30%... la rece, dar poate fi la fel de bine 40%, astfel incat atunci cand creste temperatura in sistem sa existe suficient spatiu pentru cresterea de volum.

#1079
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Vasul de expansiune la 250 litri e exagerat de mare .  Apa se dilata intre 10 si 90 grd. cu cca. 5 %( rotunjit) .  Pufferul are 1000 litri, mai sunt 400 litri in instalatie ( cu tot cu cazan) .  Cu rezerva de apa vizibila ( sa ai unde monta plutitorul ) mai mult de 150 litri  nu trebuie.  Dar mai bine mai mare decat mai mic.

#1080
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009

 ggelu, on 24 octombrie 2012 - 09:44, said:

Vasul de expansiune la 250 litri e exagerat de mare .  Apa se dilata intre 10 si 90 grd. cu cca. 5 %( rotunjit) .  Pufferul are 1000 litri, mai sunt 400 litri in instalatie ( cu tot cu cazan) .  Cu rezerva de apa vizibila ( sa ai unde monta plutitorul ) mai mult de 150 litri  nu trebuie.  Dar mai bine mai mare decat mai mic.
Aici... cunostintele si experienta isi spun cuvantulPosted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate