Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

LG GT505 vs NOKIA 5800

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Serby13

Serby13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.11.2009
Salutare la toata lumea.
Am postat acest topic nou deoarece vreau sa imi iau si eu un telefon cu touchsreen si m-am oprit intre aceste doua telefoane.
Pe mine ma intereseaza in mod special pentru:
- touchscreen  ( Normal )
- ecran ( rezolutie, claritate, etc )
- internet ( viteza si vizionare de chestii, si altele)
- WI-FI ( normal ca viteza si raza de acoperire si restul)
- navigatie ( destul de important mai ales daca e la vreo unul gratis fara sa platesti net si alte magarii :D )
- camera
- video player
- personalizare ( teme, wallpapere, fisiere ce se pot accesa ( xxl, pdf, poze, audio, video, etc.),
- si nu in ultimul rand raport calitate pret

   Va rog frumos sa va dati cu parerea poate o sa ma pot si eu hotara ce sa imi iau.
  Va multumesc

#2
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Daca te intereseaza pentru camera iti recomand LG , daca vrei pentru restul iti recomand Nokia . Nokia are simbyan si se misca mult mai bine , mai ales cand este cardul incarcat , LG-ul o sa aibe un lag foarte mare cand o sa fie incarcat ,ca la Cookie si Viewty .

#3
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006

View PostMarius995, on 7th January 2010, 10:47, said:

Daca te intereseaza pentru camera iti recomand LG , daca vrei pentru restul iti recomand Nokia . Nokia are simbyan si se misca mult mai bine , mai ales cand este cardul incarcat , LG-ul o sa aibe un lag foarte mare cand o sa fie incarcat ,ca la Cookie si Viewty .
Ai LG sau iti dai cu presupusul referitor la cardul de memorie ?
Iti spun eu nu se misca cu nici un lag , am card de 4 gb si e aproape full, merge impecabil .
Referitor la comparatia care o faci tu Nokia vs. LG trebuie sa iei in considerare pretul in primul rand, dpdv al meu nokia este cu 5 secunde mai destept dar in rest are aceleasi functii ca LG-ul , LG-ul este mult mai elegant dupa parerea mea si mai slim.
Iar Marius sa stii ca nu conteaza 5 mpx aia , sa nu crezi ca de aia e mai bun LG-ul , inainte de gt505 am avut K800 cu 3,2 mpx si iti pun poze sa vezi ca da clasa la multe telefoane cu camere de 5 mpx de la alte firme, inclusiv la gt505.

Sa raspund lui Serby13 obiectiv pe punctele subliniate de el :

- touchscreen ( Normal )    GT505
- ecran ( rezolutie, claritate, etc )   5800
- internet ( viteza si vizionare de chestii, si altele) - viteza la fel , de vizionat pe 5800 poti vedea "mai multe"
- WI-FI ( normal ca viteza si raza de acoperire si restul) - GT505
- navigatie ( destul de important mai ales daca e la vreo unul gratis fara sa platesti net si alte magarii  ) oricare
- camera   5800
- video player   5800
- personalizare ( teme, wallpapere, fisiere ce se pot accesa ( xxl, pdf, poze, audio, video, etc.),  - pe GT505 nu poti pune teme, in rest merge tot , pe 5800 nu stiu
- si nu in ultimul rand raport calitate pret - clar GT505

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAndySoft, on 7th January 2010, 11:38, said:

Mai AndySoft , se vede ca nu ai avut 5800  :thumbdown: . O fi camera de la GT505 asa cum e , dar la 5800 e si mai penala . Noroc ca eu nu il luasem penru camera , stiam la ce sa ma astept .
La internet nici nu se compara , 5800 e mult peste , mai ales ca soft ce se poate instala . Convertorul valutar de la GT nu are bunul simt sa se actualizeze de pe net , la 5800 se actualizeaza . Si asta e un mic exemplu . Numai sa vezi cate browsere sau programe web sunt la 5800 .
La Wifi la fel , GT e jalnic , uneori nici nu vrea sa se conecteze la router , am vazut cati se plang de asta . Si nu e vina routerelor cum sugera unii , routerele merg perfect cu alte mobile sau cu laptopuri . Am incercat cu GT-ul unui amic , la Linksys-ul de la munca nu se conecta si pace , la un Dlink524 la fel , in schimb a mers la un hotspot free din oras .
La navigatie , sa fim seriosi GT e total pe langa , Wetravel e o gluma proasta , nici macar nu are nici cele mai elementare optiuni de navigare ( asta daca nu iti pasa prin ce ulicioare te baga ) .
La videoplayer , 5800 nu sta prea bine cu cel din fabrica , dar daca instalezi un CorePlayer iti merg filmele de pe pc fara sa fie nevoie sa le mai convertesti  :peacefingers:
La personalizare , GT e 0 momentan , la 5800 din 2 clickuri pui o tema , extrem de simplu . La fel de simplu e si sa joci Q3 pe mobil , arata exact ca pe pc . La fel , la fisiere ce se pot aceesa , pe 5800 merge cam orice format de poza , audio ( merge si flac-uri ) , video ( merg si flv-urile daca le iei direct de pe youtube sau antena1 de unde le luam eu ) . Plus ca la 5800 merg si editate fisierele office , excelul e superb , are extrem de multe functii .

"5 secunde mai destept dar in rest are aceleasi functii ca LG-ul" Eu zic ca e cu 5 minute nu cu 5 secunde . "LG-ul este mult mai elegant dupa parerea mea si mai slim. " Mda , aici ai nimerit-o , ai uitat sa zici de "calitatea" carcasei la 5800 .

#5
Serby13

Serby13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.11.2009
[quote name='lucifer76' date='7th January 2010, 14:50' post='7614838']

   Deci din ce inteleg eu e mai bine sa mai adun ceva bani si sa imi iau un 5800, adica merita mai mult.
   Dar la domeniul touchscreen e mai ok lg sau 5800, adica ma refer la faptul ca nu tre sa apas pe 5800 de ex. cu piciorul ca sa ia comanda ?
   Si mai inteleg ca 5800 e mult mai zdravan ( ma refer la carcasa ) in cazurile in care este scapat pe jos :D doamne feri :)
   Pe langa asta am mai citit ca SO-ul de pe LG e mai bun ca si cel de pe 5800, A sau F ?
   Va multumesc pentru raspunsuri.

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
5800 se merita ca e mult mai destept , dupa cum am mai zis . Ecranul la el se apasa cu o idee mai greu decat la LG , dar amandoua au ercrane rezistive. Daca vrei sa se apase usor , ia ceva cu capacitiv dar si la capacitiv mai sunt cateva probleme , ca se apasa prea usor  :notangel: . Daca vrei sa vezi cum e fiecare , 5800 mai gasesti la reprezentante Orange , vezi pe viu cum se apasa . Poate nu ai vazut , am pus intre ghilimele calitatea carcasei la 5800  :thumbdown: , e asa cum e cam ca la toate Nokiile . LG e mai bine inchegat , dar nu poti sa le ai pe toate . Ce SO de la LG e mai bun , ca lipseste cu desavarsire , doar 5800 are SO , Symbian .

#7
Skypee

Skypee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 28.11.2008
Daca nu esti interesat de camera mergi pe nokia 5800 :

-ecran mai mare
-culori mai multe
-symbian
-gps (poti inslata garmin)

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Lasa culorile , asta e doar la numar , ca practic nu prea se cunoaste diferenta . Iti arat ecranul la Omnia meu si sa-mi zici daca-ti dai seama ca sunt 65k culori . Ce e mai bun la ecran la Nokia e ca la soare e super vizibil . Samsung si LG nici macar nu se apropie de Nokia la vizibilitate in soare .

#9
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View Postlucifer76, on 8th January 2010, 19:45, said:

Lasa culorile , asta e doar la numar , ca practic nu prea se cunoaste diferenta . Iti arat ecranul la Omnia meu si sa-mi zici daca-ti dai seama ca sunt 65k culori . Ce e mai bun la ecran la Nokia e ca la soare e super vizibil . Samsung si LG nici macar nu se apropie de Nokia la vizibilitate in soare .
Nu e chiar asa, chestia cu culorile "insesizabile" au scornito utilizatorii de WM, pe sistemul "cei al meu e mai tare"
Pune mana pe 5800, si apoi pe LG-u ala. De nu oi arunca LG-u din mana imediat sa nu-mi zici mie pe nick  :console:

#10
savin512

savin512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 03.01.2006

View Postlucifer76, on 7th January 2010, 14:50, said:

Mai AndySoft , se vede ca nu ai avut 5800 ....
La Wifi la fel , GT e jalnic , uneori nici nu vrea sa se conecteze la router , am vazut cati se plang de asta . Si nu e vina routerelor cum sugera unii , routerele merg perfect cu alte mobile sau cu laptopuri . Am incercat cu GT-ul unui amic , la Linksys-ul de la munca nu se conecta si pace , la un Dlink524 la fel , in schimb a mers la un hotspot free din oras .
.....
Mai fratilor nu stiu de unde ati scos-o pe-asta cu jalnicul, mie-mi merge ok cu un router siemens gigaset, modest deci. nu va mai bagati degetelele in telefon ca grea mai este tehnica asta mai ales cand dai sfaturi in lipsa de alta ocupatie

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Usor de tot sa induci oamenii in eroare , nu ? Si sa te mai si lauzi cu asta !!! Pune mana savin512 , daca nu iti e prea grea tehnica asta , si citeste tot topicul de la GT505 , o sa vezi ce "bun" e telefonul . Conteaza ca merge la unu singur sau ca nu merge la 10 ? La cati merge yotube-ul ? Citeste si comenteaza dupa aia , nu mai da sfaturi in necunostiinta de cauza .

#12
-littlenico-

-littlenico-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.01.2010

View Postlucifer76, on 9th January 2010, 07:38, said:

Usor de tot sa induci oamenii in eroare , nu ? Si sa te mai si lauzi cu asta !!! Pune mana savin512 , daca nu iti e prea grea tehnica asta , si citeste tot topicul de la GT505 , o sa vezi ce "bun" e telefonul . Conteaza ca merge la unu singur sau ca nu merge la 10 ? La cati merge yotube-ul ? Citeste si comenteaza dupa aia , nu mai da sfaturi in necunostiinta de cauza .
intrebarea nu e " la cati merge youtube-ul?" ci "cati au reusit sa seteze profilurile?" . iar calitatea lui 5800... lasa de dorit cu tot cu design. in afara de symbian si camera, nu vad nici un avantaj la 5800. daca ai nokia nu trebuie sa-i tii apararea. ai ambele telefoane? eu am avut si 5800 si mi se pare un touch nereusit. cel putin unele nokia chiar ma dezgusta. la mn merge youtube, wi-fi, gps pefect. iar we-travel mi se pare bunut...pentru portul gps dintr-un telefon.
si uita-te mai bn pe forum, si vezi ca o intrebare se repeta la 2 pagini.

#13
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008
Merg pe 5800....E bun la tot ce vrei tu!...

GT505 nu are sistem de operare deci...  :death:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate