Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Petarde

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ButtHunter

ButtHunter

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.11.2009
Am o singura intrebare ȘSunteti de acord cu legea potrivit careia primiti amenda pentru comercializarea si folosirea petardelor?Am introdus aceasta lege deoarece au murit 2 oameni .M ise pare ce-a mai mare prostie,tigarile de ce nu le-au itnerzis mor sute de oameni in fiecare an.Iar cat despre petarde,numai cretinii ar putea sa se omoare.UN idiot acum 3 ani a inghitit 2 petarde aprinse si de aceea a murit.In ritmul acesta peste 2 ani o sa fie interzisa si apa ca dehh se ineaca lumea si moare...si osa fim obligati sa bem coca -cola ca e mai buna cica.Asa si cu petardele,interzise pentru noi deoarece niste nenorociti in parlament au firme pentru focuri de artifici si au aprobare cica.Incredibil....a si daca e cineva din Bucuresti si imi poate spune si mie de unde pot sa cumpar petarde.

#2
androcks

androcks

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 669
  • Înscris: 20.11.2009

 ButtHunter, on 23rd December 2009, 16:31, said:

Am o singura intrebare ȘSunteti de acord cu legea potrivit careia primiti amenda pentru comercializarea si folosirea petardelor?Am introdus aceasta lege deoarece au murit 2 oameni .M ise pare ce-a mai mare prostie,tigarile de ce nu le-au itnerzis mor sute de oameni in fiecare an.Iar cat despre petarde,numai cretinii ar putea sa se omoare.UN idiot acum 3 ani a inghitit 2 petarde aprinse si de aceea a murit.In ritmul acesta peste 2 ani o sa fie interzisa si apa ca dehh se ineaca lumea si moare...si osa fim obligati sa bem coca -cola ca e mai buna cica.Asa si cu petardele,interzise pentru noi deoarece niste nenorociti in parlament au firme pentru focuri de artifici si au aprobare cica.Incredibil....a si daca e cineva din Bucuresti si imi poate spune si mie de unde pot sa cumpar petarde.
sunt total de acord cu asa ceva + dute si invata niste romana.
ce?? ti-a confiscat la vama dacia plina de petarde?

#3
mister_sf

mister_sf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.12.2009
Eu sunt de acord cu interzicerea lor.

Cei care vor petarde pot sa le faca (artizanal). Cei care le fac, au si cunostintele necesare pentru intrebuintarea lor.
Cei care nu le pot face .. se uita la cei care stiu :)

Deoarece petardele contin un amestec ce arde cu viteza medie spre mare, printr-o simpla modificare in procentajul substantelor, sau prin simpla idee ca "pun mai mult praf intr-un cilindru de metal" - obtii o bomba artizanala.

Nu as compara tigarile cu explozibilii .. cei care fumeaza, isi pun in pericol viata lor - insa cei care folosesc explozibilii, pun in pericol viata celor din jur.

#4
d4nc34l1f3

d4nc34l1f3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 21.04.2007

 ButtHunter, on 23rd December 2009, 15:31, said:

Imi aduc aminte acum vreo 7 ani, de 1 decembrie ziua nationala, eram mai rau ca pe front. In fiecare moment explodau 50 de petarde langa mine si alte cateva mii in jurul meu. Bine v-au facut ca le-au interzis si ca sunt permise doar in noaptea de revelion. Se mai civilizeaza si neamul asta incet incet.
Cat despre afacere, bisnita a fost inlocuita cu tunuri organizate, atat. Sa nu imi spui ca tu le aduceai pe firma si cu acte in regula...

#5
ButtHunter

ButtHunter

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.11.2009
Nu stiam ca sunt permise de revelion...A si domnu cu  " mai invata niste romana"...sa iti spun si eu ceva : du-te si mai invata sa gandesti te rog,deoarece vad ca nu faci diferenta dintre greseala de tastatura si greseala gramaticala.SI nu nu van petarde geniule din moment ce vreau sa cumpar.

Edited by ButtHunter, 23 December 2009 - 16:03.


#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
In alte state (Bulgaria, Serbia, Croatia) comercializarea petardelor este permisa, dar nu de catre oricine....ci numai la magazinele de arme!
In Romania s-a luat masura interzicerii comercializarii si folosirii petardelor, pentru ca este mai ieftin si mai simplu, decat sa se vanda la liber!
Mai putina bataie de cap pentru autoritati!   :huh:

#7
d4nc34l1f3

d4nc34l1f3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 21.04.2007

 ButtHunter, on 23rd December 2009, 15:59, said:

Nu stiam ca sunt permise de revelion...
Sunt permise, adica nu te mai intreaba nimeni de unde le ai.
Din cate stiu, legal se pot folosi doar artificiile.

#8
djalex13

djalex13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.08.2009

 ButtHunter, on 23rd December 2009, 16:59, said:

Nu stiam ca sunt permise de revelion...A si domnu cu  " mai invata niste romana"...sa iti spun si eu ceva : du-te si mai invata sa gandesti te rog,deoarece vad ca nu faci diferenta dintre greseala de tastatura si greseala gramaticala.SI nu nu van petarde geniule din moment ce vreau sa cumpar.

1."ce-a" nu cred ca e greseala de tastatura
2.si eu dau cu petarde , dar decat in curte la mine , si nu pun pe nimeni in pericol , dar e foarte bine ca au introdus legea asta , pt. ca sunt destui idioti care dau cu petarde langa tine , idioti care n-au minte , si iti pun sanatatea in pericol ... deci , cred ca tot tu trebuie sa mergi sa mai inveti sa gandesti ... bafta


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
E bine ca s-au interzis. In foarte multe tari sunt interzise. Si la fel ca in tarile respective anumite tipuri de petarde si artificii sunt totusi permise si la noi - cele mai putin periculoase, evident. Doar ca vanzarea lor este restrictionata pe o perioada de cateva zile, de sarbatori, si nu ai voie sa le folosesti decat de revelion.

#10
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
doar persoanele juridice cu aprobare de la ITM si de la IPJ pot detine comercializa si folosi obiecte pirotehnice din clasa 1,2, etc daca nu ai unul din avize sau esti persoana fizica cu petarde in buzunar = dosar penal.

se pot detine si folosi de catre pers. fizice doar artificiile, vulcanii, si restul obiectelor care nu pusca.


e mai bine asa pentru ca doar parintii se pot duce acum sa cumpere puscatori, si sa le foloseasca cu cap doar in 31-1. parca e mult mai liniste acum cand nu se mai aud petarde incepand cu noiembrie si pana in februarie. oricum e bine de stiut ca amenzile sunt de la 10 mil la 50 de milioane daca pusti cu petarde pana la 31 dec. si ce e mai rau e ca esti pasibil si de dosar penal pentru detinere si folosire de materiale pirotehnice. aaaaaa...si daca va ganditi sa dati vina pe copii sub 14 ani, eu zic sa va mai ganditi...vor lua parintii amenda de la 30 mil la 50 mil.
in orice caz, e mai bine fara toti pustanii aia sub 18 ani adunati cate 10 intr-un grup puscand pe la colt de blocuri si facand mishto de batrani.

#11
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Se pot vinde petarde (anumita clasa) si se pot folosi numai intr-o anumita perioada. Nu ca anii trecuti de la 15 noiembrie pana pe 15 ianuarie ,fara noima.
  
  Si da,anumita clasa de explozibil , ca nu cred ca ai suficienta pregatire si minte sa manuiesti mai mult explozibil. Plus ca incap pe mana la toti cretinii care le pun femeilor in sacose, fetelor in glugi, le arunca prin magazine...

#12
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
legea 126 e inca in vigoare

Concret, a fost adoptată și promulgată „Legea 406/2006, pentru completarea și modificarea Legii 126/1995 privind regimul materiilor explozive” fiind  publicată în Monitorul Oficial al României, partea I, nr. 956 din 28.11.2006.
Ca aspect de noutate cu un impact deosebit pentru opinia publică dar și pentru societățile comerciale care până acum asigurau distribuirea către populație a unor astfel de produse, menționăm faptul că noua lege restricționează comercializarea către persoanele fizice și folosirea de către acestea a obiectelor pirotehnice din clasele II - IV,  și a unor produse pirotehnice din casa I (petarde, pocnitori).
De asemenea, se interzice persoanelor fizice confecționarea, deținerea, comercializarea, importul, folosirea sau orice altă operațiune cu obiecte artizanale și de distracție pe bază de amestecuri pirotehnice din clasele II-IV, T.1, T.2 precum și a artificiilor din categoria „obiecte zburătoare luminoase” și a pocnitorilor din clasa I.

ATENȚIE
Sancțiunea prevăzută de noua lege, pentru nerespectarea de către persoanele juridice și fizice a dispozițiilor menționate, este închisoarea de la 3 luni la un an.

Obiectele artizanale și de distracție pe bază de amestecuri pirotehnice din clasa I, care pot fi comercializate către populație, trebuie să îndeplinească condițiile prevăzute în Secțiunea II art. 5 din Hotărârea Guvernului 536/2002 pentru aprobarea Normelor tehnice privind operațiile cu materii explozive.
În clasa I sunt incluse numai obiectele pirotehnice de distracție foarte mici, de tipul artificiilor, cu o masă maximă de amestec  pirotehnic de 3 grame  (de exemplu: Steluțe; Lumânări scânteietoare;  Jerbe cu scântei; Minifacle; Minisori; Inele de foc; Sateliți).

Edited by VipeR85, 23 December 2009 - 16:46.


#13
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 VipeR85, on 23rd December 2009, 16:45, said:

l 
De asemenea, se interzice persoanelor fizice confecționarea, deținerea, comercializarea, importul, folosirea sau orice altă operațiune cu obiecte artizanale și de distracție pe bază de amestecuri pirotehnice din clasele II-IV, T.1, T.2 precum și a artificiilor din categoria ?obiecte zburătoare luminoase? și a pocnitorilor din clasa I.

   Aici intra si spray-urile cu carbid cu care pocneam cand eram mici ?  :rolleyes:  


   Banuiesc ca nu este amestec pirotehnic.   :naughty:

Edited by mihai!, 23 December 2009 - 16:59.


#14
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,662
  • Înscris: 02.10.2009
Legea asta a fost introdusa pentru a limita efectele nefaste produse de lipsa de educatie, in special in cazul persoanelor foarte tinere.  Ce este asa de interesant sau "maret" sa arunci o pocnitoare? Arata asta  bucuria ca vine Anul Nou sau mai stiu eu ce? Ce vrea sa arate un individ cand cand "pocneste" sau cand sperie pe altcineva cu pocnitori sau petarde? Arata ce "grozav" e el, ce stie el sa faca, arata ca e mai tare ca altii? Arata doar ca e mai dobitoc decat media. Legea asta (destul de proasta de altfel) incearca sa apere cetatenii de actiunile unor tampiti. Desigur ca nu putem sa punem la un loc pe toata lumea, mai sunt si persoane care nu vor sa sperie pe nimeni, doar sa se distreze intr-un anume fel, dar creierul lor nu poate inventa altceva.
Pentru aproape toata lumea, a iesi in oras in noaptea de Revelion devine o aventura din ce in ce mai lipsita de bucurie, tocmai din cauza pericolului pus de micile si marile pocnitori aruncate aiurea de iresponsabili. Din pacate, acestia au fost si sunt inca foarte multi, in general tineri pana la 20 ani. Chiar si acele "nevinovate" pocnitori sub 3 grame pot provoca orbire, surzenie, arsuri: acesta este uneori pretul unei "distractii" de o clipa, facute la adapostul noptii de un idiot ascuns in multime. Categoric, ar trebui total interzisa folosirea lor neautorizata si (mai ales!!) in noaptea de Revelion, in locuri publice. Din pacate interdictia actuala e cam formala, atata vreme cat cei pusi sa supravegheze sunt fie foarte putini, fie nu au mijlocele necesare ca sa-si duca sarcina la indeplinire, fie ca ii doare-n cot.
Legea este proasta insa din multe alte puncte de vedere, prin punerea la gramada a "tuturor" dispozitivelor pirotehnice nelasnd mult loc unor activitati in care dispozitivele sau materialele pirotehnice ar putea fi folosite in scop educativ, in mod organizat si supravegheat, ca in majoritatea tarilor lumii.
Daca ar fi in functiune si in Ro un sistem eficient de supraveghere a manifestarilor publice (Revelion de ex), si daca individul ar stii ca poate fi identificat si pus sa plateasca tot restul vietii pentru prostia lui, nu ar mai fi nevoie de asa lege restrictiva cum este legea asta a "pocnitorilor", buna doar ca intentie dar proasta in detalii.
Sa "pocniti" bine !   :thumbup:

#15
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Au existat nenumarate accidente. Nu stiu cati morti au produs ptardele, dar orbi, surzi, schilozi au produs destui, cu sau fara voia lor.

Este ceva normal ca astfel de "jucarii" sa fie strict controlate.  ButtHunter, vad ca pleci de la premisa conform careia toti sunt deosebit de inteligenti, incat sa poata manui cu raspundere niste amarate de petarde, pe cand in realitate, majoritatea sunt niste imbecili si nu sunt capabili sa foloseaca, in mod corect, o amarata de petarda, ca sa nu mai vorbim despre rcahete, vulcani sau mai stiu eu ce chestii "comlicate".

#16
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
dupa cum spunea teo de la deko cafe nu trebuie interzise drogurile ci anturajul deci nu trebuiei nterzise petardele ci prostia  :rolleyes:

#17
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Asta a venit din putul gandirii........ce-i drept, ajuta al dracului de mult.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Mda, la mine pe strada deja au inceput sa arunce cu pocnitori...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate