Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Blue screen din 5 in 5 minute

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
byzarre

byzarre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.03.2007
Salut,

Sa incep cu configuratia mea:

AMD Athlon 64 x2 3800+
MB Gigabyte k8nsc-939
RAM 2x512 Kingmax + 2x512 Elixir
HDD: WD -250gb SATA + Maxtor 80gb ata133
Video:Sapphire 2600XT AGP
Sunet: Creative Sound Blaster SE
DVD-rw Asus
TV tuner: Leadtek 2000XP
Placa de retea wireless
Card reader
Sursa: Raidmax 520w

De cateva zile a inceput sa faca figuri si pc`u meu.Blocari,restart-uri,BSOD cu o eroare gen irq_not_less_or_equal etc.Prima oara am scanat cu vreo 3 antivirusi sa vad daca am vreun dusman in pc.Rezultat 0.Dupa am reinstalat windowsul,toate bune si frumoase dar dupa ce am instalat o parte din drivere (de pe cd`urile lor originale) a aparut o treaba la deschiderea pc`ului. Cica aveam doua windowsuri:1.Windows Xp Profesional;2.Windows(default).Daca intram pe optiunea doi se restarta.Nici nu termin bine de instalat driverele si iar incepe cu restarturi,bsod etc.Am zis ca e o problema hardware pt ca am observat ca uneori se bloca la instalarea windowsului desi am incercat 3 cd-uri diferite.Se bloca la copierea aceluiasi fisier.Pana la urma am desfacut tot pc`ul,l-am curatat de praf,am dat un default la bios,am inlocuit memoriile pe sloturi,m-am uitat de condensatori umflati si am schimbat sursa.Am dat deluxe-u de 400w la boxa si am luat un raidmax de 520w "real power" cica...Pana la urma am reusit sa instalez windowsul dar si acum mai face figuri din cand in cand.Mentionez ca am testat memoria cu memtest86 si procesorul cu Orthos,in nici o aplicatie nu mi-a dat vreo eroare iar temperatura procesorului era undeva la 52 grade.Stie cineva de la ce ar putea fi? Eu mai am putin si il arunc pe geam dupa ce am instalat windowsul de 7 ori intr-o zi .

#56
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
0x0000000A(0x00000304,0x00000002,0x00000002,0x806FFA16)  i-ti apare cumva in zona de jos a paginii? (in paranteza nu conteaza daca sunt la fel cu ce ai tu, variaza mereu) , daca da inseamna ca ai o problema cu Ram-ul, incearca sa scoti pe rand cate o placuta si vezi daca mai ai aceasi eroare.

apasa asa: right click My Computer icon > Manage > Event Viewer si posteaza ce apare acolo, poate nu e de la ram ci de la vreun soft mu..t :)

#57
iosnebun

iosnebun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 12.08.2009
incearca sa instalezi windowsul pe curat, prin formatarea partitiei respective.

#58
byzarre

byzarre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.03.2007
Cred ca aia era eroarea din josul paginii 0x0000000A.
Din pacate  in event Viewer am gasit mai multe :
My Computer icon > Manage > Event Viewer > ACEEventLog;Aplication;Security;System.
Cred ca te refereai la primul ACEEventLog
Aici in ultimul log am urmatoarea treaba:

0000000012: 2009-11-12 12:04:18:000    Could not find Type [ATI.ACE.CLI.AIB.TutorialInfoCentre.Tutorial.Dashboard.DB_TutorialInfoCentre] from [CLI.AIB.TutorialInfoCentre.Tutorial.Dashboard] in assembly [CLI.AIB.TutorialInfoCentre.Tutorial.Dashboard]
Error      Called by: ATI.ACE.LOG.Foundation.Services::LoadAssembly                                                    processID:02460 threadID:(CCCThreadNew:Dashboard) domainName:(ccc.exe                    ) assemblyName:(LOG.Foundation, Version=2.0.3498.37515, Culture=neutral, PublicKeyToken=90ba9c70f846762e)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft....link/events.asp.
Te rog sa-mi spui daca m-am uitat unde nu trebuie :)

Edited by byzarre, 12 November 2009 - 16:55.


#59
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
uitate in bios si vezi care din cele 2 hdd si cd-rom e pe primary master, asta 1
2. cand reinstalezi windowsul, scoate celalalt hdd din alimentare si un set de placute cele 2 elixir sau celelalte 2 kingstone...
3. nu mai stiu nici o solutie...

#60
byzarre

byzarre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.03.2007
Acum instalez ultimul driver la placa video.Astazi am observat ca cel mai des se reseteaza cand intru intr-un joc,iar cand se redeschide se blocheaza la chkdsk....Cred ca are mai multe probleme nu doar una singura :D .Maine am sa incerc faza cu placutele de rami. Mersi pt sfaturi :P

Edited by byzarre, 12 November 2009 - 21:27.


#61
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Incearca si un test de HDD cu un utilitar de la producator daca zici ca instalarea se bloca la acelasi fisier. De asemenea daca instalezi un windows peste altul trebuie sa te asiguri ca ai spatiu. Eu insa am senzatia ca placa de baza e cu problema.

O sursa defecta poate duce la avarierea totala sau partiala a placii de baza.

#62
byzarre

byzarre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.03.2007
Nu am instalat un windows peste altul.De fiecare data am dat format pt ca am o partitie de 10gb special doar pentru windows.Sursa nu am schimbat-o pentru ca nu mai mergea,am schimbat-o pentru ca am crezut ca poate sa fie de la ea.Daca e dusa placa de baza e cam naspa pt ca e generatie veche 939,ddr1,agp si trebuie sa le schimb cam pe toate :( .Deocamdata am schimbat doar driverul video.Am sa vad cum se comporta,daca tot la fel face,ma bag la testat ramii si dupa hardurile :)

Edited by byzarre, 13 November 2009 - 12:26.


#63
byzarre

byzarre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.03.2007
Se pare ca era de la driverul video,cam ciudat,pt ca nu`mi explic blocarile de la instalarea windowsului cu 3 cd-uri diferite.Deocamdata am 3 zile si s-a resetat o singura data dupa 3 ore de jucat in continuu unde temperaturile erau 55 procesorul si 64 placa video.

Edited by byzarre, 16 November 2009 - 17:32.


#64
steryman

steryman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 11.07.2009
Ma fratilor a inceput si linuxu sa ia restart... Am facut loc prin calc adica am mai strans firele intr-un loc... Virusat nu sunt ca mi-am reinstalat windowsul acu 3 zile... sper sa nu fie ceva de la hard...

#65
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Scrii in mesajul # 62, din 12-nov :
" Deocamdata am schimbat doar driverul video.Am sa vad cum se comporta,daca tot la fel face,ma bag la testat ramii si dupa hardurile ".
Nu crezi ca ar fi timpul sa "te bagi" la testat memoria, mai ales ca " a inceput si linuxu sa ia restart " ?

Solutia asta a fost sugerata de victor.andrey la mesajul # 56 si din ce scrii nu rezulta ca ai testat memoria.

#66
steryman

steryman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 11.07.2009
Mos Ilie ia-tzi nene niste ochelari... eu sunt Steryman nu byzarre si eu am postat legat de problema mea nu a lui...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate