Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#91
magduta

magduta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.08.2006
Vom pleca in august la Legoland in Germania si la Munchen . Va rog tare mult sfaturi si pareri despre cele doua locatii .
Vom pleca cu avion pina la Munchen, de acolo cu masina inchiriata la Gunzburg- Legoland , apoi retur Munchen cu sedere citeva zile.
Va rog ,la Munchen, ce e de vazut ? In special pentru copil de 8 ani. Cu ce se circula prin oras cel mai simplu si comod ? Si cum e drumul cu masina de la Munchen - aeroport pina la Gunzburg ? E numai autostrada?  daca da, au limita inferioara de viteza ? E cu taxe ?
Multumesc si astept sa-mi dati curaj !

Edited by magduta, 09 July 2007 - 13:12.


#92
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Autostrada e fara taxe, ai direct de la aeroport la Guenzburg, iar Legoland e la citeva sute de metri de autostrada. Tii directia Stuttgart. Limita inferioara de viteza pe autostrada e 60.
Prin Munchen cel mai frumos e sa circuli pe jos, iar de la hotel pina in centru ai tramvaie si metrou.

La Munchen stiu ca e un muzeu tehnic interesant.

La Legoland e prilej de cheltuiala serioasa. Cel mai mult mi-a placut la corabiile piratilor, mergi in niste barci si te stropesti cu apa cu cei din celelalte barci sau de pe mal. E distractie generala, am iesit fleasca de acolo, sa vezi copiii cum fugeau de la iesire inapoi la intrare sa mai bage o tura.

#93
magduta

magduta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.08.2006

View Postabancor, on Jul 9 2007, 12:27, said:

Autostrada e fara taxe, ai direct de la aeroport la Guenzburg, iar Legoland e la citeva sute de metri de autostrada. Tii directia Stuttgart. Limita inferioara de viteza pe autostrada e 60.
Prin Munchen cel mai frumos e sa circuli pe jos, iar de la hotel pina in centru ai tramvaie si metrou.

La Munchen stiu ca e un muzeu tehnic interesant.

La Legoland e prilej de cheltuiala serioasa. Cel mai mult mi-a placut la corabiile piratilor, mergi in niste barci si te stropesti cu apa cu cei din celelalte barci sau de pe mal. E distractie generala, am iesit fleasca de acolo, sa vezi copiii cum fugeau de la iesire inapoi la intrare sa mai bage o tura.
Am zis sa luam 4 zile bilete la Legoland . O fi prea mult ? Parcul e destul de mare sa nu ne plictisim 4 zile acolo ? Si de ce ai zis ca  e " cheltuiala serioasa " ? Si merci de sfat, sa iau haine de schimb !!!

#94
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Eu zic ca o zi iti ajunge, hai 2. Pentru 4 zile cred ca deja iesi mai ieftin cu abonament anual. Fii-mea are 4 ani, prin urmare ne-am dat numai in vreo 6 comedii, din alea mai linistite (in afara de asta cu corabiile, unde nu i-a placut ca s-a stropit), una mai extrema, in care m-am dat singur (unde cazi cu barca in cascada) plus masa de prinz (tip fastfood), vizitat pe indelete miniland, unde fii-mea a stat sa apese pe toate butoanele (o sa vezi despre ce e vorba) si cumparaturi si in 4 ore eram gata. Biletul pentru 2 adulti, un copil si o masina, o zi, a fost 88 euro.

Am zis cheltuiala serioasa pentru ca poate copilul incepe sa se agate de toate alea de prin magazine, si poti sa pleci fara citeva sute de euro dupa o zi de stat acolo. Peste o suta e deja intrarea si masa + berea.

Si vreti sa mergeti zilnic Munchen - Gunzburg? Mai bine luati cazare in Gunzburg.

Daca nu vrei sa te uzi prea tare la pirati, se gasesc pelerine de ploaie pe la toate magazinele. In comedia aia cu barci care urca si pe urma cad in cascada nu ai nevoie, te stropesti foarte putin, dar la pirati, daca sunt altii pusi pe razboi, te uzi bine.

Intra si tu pe site si vezi ce atractii are parcul si iti faci o idee. Eu cred ca 4 zile este foarte mult. Vezi ca mai sunt parcuri de distractii prin zona, daca tot aveti masina cautati si altele. Uite un exemplu de site unde sunt parcuri de distractii din Germania http://www.themepark...m/EURO_germ.htm

#95
magduta

magduta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.08.2006

View Postabancor, on Jul 9 2007, 13:30, said:

Eu zic ca o zi iti ajunge, hai 2. Pentru 4 zile cred ca deja iesi mai ieftin cu abonament anual. Fii-mea are 4 ani, prin urmare ne-am dat numai in vreo 6 comedii, din alea mai linistite (in afara de asta cu corabiile, unde nu i-a placut ca s-a stropit), una mai extrema, in care m-am dat singur (unde cazi cu barca in cascada) plus masa de prinz (tip fastfood), vizitat pe indelete miniland, unde fii-mea a stat sa apese pe toate butoanele (o sa vezi despre ce e vorba) si cumparaturi si in 4 ore eram gata. Biletul pentru 2 adulti, un copil si o masina, o zi, a fost 88 euro.

Am zis cheltuiala serioasa pentru ca poate copilul incepe sa se agate de toate alea de prin magazine, si poti sa pleci fara citeva sute de euro dupa o zi de stat acolo. Peste o suta e deja intrarea si masa + berea.

Si vreti sa mergeti zilnic Munchen - Gunzburg? Mai bine luati cazare in Gunzburg.

Daca nu vrei sa te uzi prea tare la pirati, se gasesc pelerine de ploaie pe la toate magazinele. In comedia aia cu barci care urca si pe urma cad in cascada nu ai nevoie, te stropesti foarte putin, dar la pirati, daca sunt altii pusi pe razboi, te uzi bine.

Intra si tu pe site si vezi ce atractii are parcul si iti faci o idee. Eu cred ca 4 zile este foarte mult. Vezi ca mai sunt parcuri de distractii prin zona, daca tot aveti masina cautati si altele. Uite un exemplu de site unde sunt parcuri de distractii din Germania http://www.themepark...m/EURO_germ.htm
Nu am gasit cazare in Gunzburg. Am gasit in Heidenhaim - hotel Aquarena , la un pret destul de piperat, dar asta a fost singura varianta oferita de agentie si n-am avut de ales. Miine trebuie sa platim avans si inca nu suntem convinsi ca am ales cel mai bine . Noi am zis asa : Avion Bucuresti- Munchen ( TAROM - cica e OK !!!- oricum am niste emotii teribile ca n-am mai zburat niciodata si am si o usoara claustrofobie ) , apoi masina inchiriata Munchen - Heidenhaim si de acolo zilnic 50x2 km dus- intors la legoland . Apoi , dupa 4 zile am zis sa revenim la Munchen si sa mai stam si pe acolo 5 zile sa vizitam orasul . Cam asta e in mare planul . Or fi pensiuni pe linga Gunzburg ? si daca sint , or fi OK ? Intr-un fel , mi-e cam teama de pensiuni sau alte chestii de genul asta , am patit-o odata, era copilul mai mic si am stat la o pensiune (ce-i drept la noi) si a facut ala mic bube dulci ... nici dermatolog n-am gasit , abia acasa am aflat ce are ... Merci pentru sfaturile anterioare si te rog sa "gindesti " un pic planul nostru , sa-mi zici daca ti se pare optim .Merci !!!De mincat , unde se poate minca bine ? De fumat se poate ?

#96
razvanstanescu

razvanstanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.10.2004
Am fost anul trecut la Legoland si am stat doua zile.
Hotel in Grunzburg  - Mercure "Hotel Guenzburg Am Hofgarten" 87 euro/ noapte fara mic dejun ( rezervare pe net - super seriosi)
E super si la 100 de metri e autobuzul pentru Legoland.
Patru zile este prea mult pentru parc dar pentru orasel merita. Sa nu ratati centrul unde puteti manca ieftin si au portii imense.
Cand ajung acasa pun ceva poze...

Edited by razvanstanescu, 10 July 2007 - 11:22.


#97
blade_23

blade_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.08.2005
Buna, mi'am rezervat 2 nopti cazare in Munchen. As dori sa aflu ce castele sunt mai aproape de Munchen, si care merita vizitate. Ce altceva as putea vizita prin imprejurimi, tinand cont ca putem sa ne deplasam cu masina?

#98
magduta

magduta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.08.2006

View Postrazvanstanescu, on Jul 10 2007, 09:22, said:

Am fost anul trecut la Legoland si am stat doua zile.
Hotel in Grunzburg  - Mercure "Hotel Guenzburg Am Hofgarten" 87 euro/ noapte fara mic dejun ( rezervare pe net - super seriosi)
E super si la 100 de metri e autobuzul pentru Legoland.
Patru zile este prea mult pentru parc dar pentru orasel merita. Sa nu ratati centrul unde puteti manca ieftin si au portii imense.
Cand ajung acasa pun ceva poze...
Ti-am urmat sfatul si am gasit liber la Guntia Hotel , dar nu au nici o poza ! E in centrul centrului orasului , dar cum o fi acolo ? E doar o poza cu fatada si arata cam vechiut ! Iti mai amintesti de acest hotel ?

#99
razvanstanescu

razvanstanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.10.2004

View Postmagduta, on Jul 10 2007, 15:08, said:

Ti-am urmat sfatul si am gasit liber la Guntia Hotel , dar nu au nici o poza ! E in centrul centrului orasului , dar cum o fi acolo ? E doar o poza cu fatada si arata cam vechiut ! Iti mai amintesti de acest hotel ?


Caut in poze si raspund ( dupa 19:00 )

#100
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Guntia am impresia ca e in centrul vechi, unde nu ai voie cu masina, si e intr-o casa veche. La Mercure am stat si eu, au si parcare, si e ca la nemti: un hotel corect pentru cite stele si ce pret are, curat, mic dejun calumea (mie imi place cel mai mult sa fiu turist in Germania, au hoteluri si pensiuni peste tarile sudice, mult peste). Eu am luat prin agentie, cam tot la banii aia cu tot cu extra bed si mic dejun.

Eu continui sa sustin ca 4 zile e mult prea mult pentru Legoland, si 2 e mult dupa mine, dar as zice ca in 2 zile ai totusi ce face, daca tragi de timp. Mai bine stati mai mult in Munchen si profitati de masina aia. In jurul M sunt alte 2 parcuri de distractie, vedeti-le pe alea in loc de 4 zile la Lego, plus Bavaria Filmstadt, Zoo, castelele Nymphenburg (in M) si Schleissheim (la marginea M), Herrenchiemsee la 100 km est si cele 3 din munti la 100 km sud (Linderhof e cel mai linmga autostrada). Cautati subiectele cu castelele bavareze si cu sudul germaniei, sunt pe aici prin forum, si s-a vorbit mai mult.

#101
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Nymphenburg si Schleissheim sunt chiar in Munchen sau imediat linga, restul sunt cam la 100 km in est sau sud.

#102
razvanstanescu

razvanstanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.10.2004
Asa cum am promis vin cu poze...2006 din pacate

Attached Files



#103
magduta

magduta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.08.2006

View Postrazvanstanescu, on Jul 10 2007, 18:50, said:

Asa cum am promis vin cu poze...2006 din pacate
Multumesc frumos! La o coada ca aia se sta de obicei ?

#104
magduta

magduta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.08.2006

View Postabancor, on Jul 10 2007, 13:53, said:

Guntia am impresia ca e in centrul vechi, unde nu ai voie cu masina, si e intr-o casa veche. La Mercure am stat si eu, au si parcare, si e ca la nemti: un hotel corect pentru cite stele si ce pret are, curat, mic dejun calumea (mie imi place cel mai mult sa fiu turist in Germania, au hoteluri si pensiuni peste tarile sudice, mult peste). Eu am luat prin agentie, cam tot la banii aia cu tot cu extra bed si mic dejun.

Eu continui sa sustin ca 4 zile e mult prea mult pentru Legoland, si 2 e mult dupa mine, dar as zice ca in 2 zile ai totusi ce face, daca tragi de timp. Mai bine stati mai mult in Munchen si profitati de masina aia. In jurul M sunt alte 2 parcuri de distractie, vedeti-le pe alea in loc de 4 zile la Lego, plus Bavaria Filmstadt, Zoo, castelele Nymphenburg (in M) si Schleissheim (la marginea M), Herrenchiemsee la 100 km est si cele 3 din munti la 100 km sud (Linderhof e cel mai linmga autostrada). Cautati subiectele cu castelele bavareze si cu sudul germaniei, sunt pe aici prin forum, si s-a vorbit mai mult.
OK! Zarurile au fost aruncate ! Am ales 2 zile la Legoland si am reusit si cagaze la Mercure ! Multumesc mult de tot si mai astept sfaturi " practice " !

#105
razvanstanescu

razvanstanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.10.2004

View Postmagduta, on Jul 11 2007, 12:41, said:

OK! Zarurile au fost aruncate ! Am ales 2 zile la Legoland si am reusit si cagaze la Mercure ! Multumesc mult de tot si mai astept sfaturi " practice " !

Da asa arata coada la deschidere...

Ca sa ajungi usor la hotel, dupa ce iesi de pe autostrada si treci prin tunel trebuie sa faci dreapta la intersectia in T si apoi ai indicator pt hotel. Aici ai locatia exacta din google earth.
48°27'13.95"N
10°16'40.30"E

Distractie placuta.

Edited by razvanstanescu, 11 July 2007 - 12:35.


#106
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Sau urmaresti Forum am Hofgarten pe panouri. Cind ajungi chiar in centrul vechi e posibil sa depasesti hotelul dar iti dai seama ca ajungi intr-o piateta de unde nu mai ai voie mai departe. te intorci si vezi o parcare subterana. In acea parcare cauti sectiunea pentru hotel, iar jetonul de parcare, de cite ori pleci, il dai la receptie ca sa platesti tariful pt hotel.

E un restaurant chiar linga hotel, unde au citeva specialitati svabe nebunie, dar nu prea vorbesc engleza, si e plin de restaurante si terasein centrul vechi, care merita macar o plimbare si e imediat linga hotel.

Eu am fost la Legoland intr-o luni si nu era inghesuiala deloc. Era 18 iunie, nu stiu daca era deja vacanta, desi erau destui copii in parc. Era coada mai mare la cei cu abonamente anuale, aia intra pe anumite porti. La cumparat bilete de o zi nu era nimeni, si nici la intrare.

Un sfat practic ar fi ca poti sa bei 2 beri la volan, si poti sa bei bere pe strada. Asta daca va e sete si sunteti bautori de bere.

PS felicitari pentru alegerea inteleapta.

Edited by abancor, 11 July 2007 - 12:58.


#107
magduta

magduta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.08.2006

View Postabancor, on Jul 11 2007, 10:57, said:

Sau urmaresti Forum am Hofgarten pe panouri. Cind ajungi chiar in centrul vechi e posibil sa depasesti hotelul dar iti dai seama ca ajungi intr-o piateta de unde nu mai ai voie mai departe. te intorci si vezi o parcare subterana. In acea parcare cauti sectiunea pentru hotel, iar jetonul de parcare, de cite ori pleci, il dai la receptie ca sa platesti tariful pt hotel.

E un restaurant chiar linga hotel, unde au citeva specialitati svabe nebunie, dar nu prea vorbesc engleza, si e plin de restaurante si terasein centrul vechi, care merita macar o plimbare si e imediat linga hotel.

Eu am fost la Legoland intr-o luni si nu era inghesuiala deloc. Era 18 iunie, nu stiu daca era deja vacanta, desi erau destui copii in parc. Era coada mai mare la cei cu abonamente anuale, aia intra pe anumite porti. La cumparat bilete de o zi nu era nimeni, si nici la intrare.

Un sfat practic ar fi ca poti sa bei 2 beri la volan, si poti sa bei bere pe strada. Asta daca va e sete si sunteti bautori de bere.

PS felicitari pentru alegerea inteleapta.
Sa fie intr-un ceas bun ! :coolspeak:
Mai am niste intrebari :
- cum e cu bagajele la avion ?
- unde se poate si unde ma amendeaza daca fumez ? Daca fumez intr-un loc interzis imi da amenda sau doar ma pune sa sting tigara ?
- am voie cu medicamente homeopate in avion ? ( sint tuburi cu granule )
- daca in avion ma apuca frica , si imi este rau , cum intevin cei din staff ?Au vreo obligatie in sensul asta ?
- masinile alea inchiriate la ei sunt OK ?
- cam cu cit timp inainte de plecarea avionului trebuie sa fim in aeroport ?
- cit e apa la ei ?
- la hotel au de toate la baie ? ( sampoane, sapun, prosoape etc) sau trebuie sa le car de acasa ?
Multumesc !

#108
octa74

octa74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.11.2006
Ca orase, nu chiar in sud, dar tot in Bavaria, recomand Bamberg, precum si Rothenburg ob der Tauber. Nu o sa va para rau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate