Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#73
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

View Postbogwol, on Oct 27 2006, 16:11, said:

apropo de stuttgart: exista vreo companie aeriana care are zboruri din Bucuresti catre Stuttgart?


Daca mai e de actualitate, eu mi-am facut rezervare  pt sfarsitul lui august 2007 la intoarcere din Stuttgart.. cu 2companii low-cost.
Stuttgart-Viena: Air Berlin
Viena-Bucuresti(Baneasa): Sky Europe
totul la 70E, rezervare on-line.
Se poate si in sens invers, bineinteles.

#74
danat

danat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.05.2007
In concediul din acest an vom ajunge spre final si in sudul Germaniei si am vrea sa ne "clatim" ochii cu peisajele lor de munti, lacuri, flori la ferestre...spuneti-mi va rog din experienta voastra ce ar merita vazut pt cca 3 zile (pot sa ma misc dintr-un loc in altul relativ usor, suntem cu masina).
Noi ne-am gandit la zona Konstanz (cu Bodensee, parca?!), am vazut multe localitati mici pe acolo, cat si zona Garmisch-Partenkirchen, insa nu stim ce localitate sa alegem ca sa fie cel mai bine pentru cele 3 zile de odihna si recreere.

Multumesc anticipat!

#75
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Cred ca cel mai bine e sa te stabilesti undeva in zona Garmisch. De aici poti sa te duci la castelele Neuschwanstein, Hohenschwangau si Linderhof. La fel de bine poti sa te duci o zi la Innsbruck. Iar in alta zi sa vizitezi lacul Bodensee

#76
danat

danat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.05.2007

View Postronnie09, on Jul 5 2007, 14:54, said:

Cred ca cel mai bine e sa te stabilesti undeva in zona Garmisch. De aici poti sa te duci la castelele Neuschwanstein, Hohenschwangau si Linderhof. La fel de bine poti sa te duci o zi la Innsbruck. Iar in alta zi sa vizitezi lacul Bodensee

Am vazut orasele din zona (Stuttgart, Munchen), Innsbruck de asemenea, si am fi preferat o zona mai pitoreasca, de odihna si plimbari, nu orase.

#77
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Atunci, in loc de Innsbruck, mai ai si varianta lacurilor din jurul Munchen-ului (Ammersee si Starnberger). Ar mai fi si Chiemsee, dar e cam departe.

#78
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Sau stai intr-un sat din Lechtal, zona in Austria, in nordul Tirolului, care are case cu flori si biserica in centru, dar n-are lacuri, si de unde ajungi usor la castelele bavareze de care zice Ronnie si care sunt de vazut. Neuschwanstein si Hohenschwangau iti vor lua o zi, deoarece e aglomerat. Te duci dimineata, iti iei biletele, care te vor programa la o anumita ora, ora pina la care te poti plimba pe la magazinele de suveniruri, poti minca de prinz, te poti plimba pe la lac sau cascada etc. Lechtal e zona de la Reutte la vest, pe harta vezi o sosea paralela cu granita Austria - Germania, intre Dornbirn si Reutte. Lechtal (valea Lech-ului) e partea de est a acestei sosele.

In alta zi te duci la Linderhof, care iar e de vazut, si te mai plimbi prin zona.

In alta zi poti merge la Bregenz si sa iei vaporul pe Bodensee pina la Lindau, un oras bavarez situat pe o insula, unde poti sa te plimbi si sa bei o cafea/bere pe terasele de pe tarm.

In zona poti sa faci si drumetii pe munte, sa te duci la St Anton etc... vezi http://www.lechtal.at/ Daca nu stii germana click pe Lechtal Orte, asta inseamna localitati din Lechtal. Sau cauta limba engleza, io n-am gasit butonul.

Edited by abancor, 05 July 2007 - 15:33.


#79
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
La Neuschwanstein si Hohenschwangau poti sa-ti rezervi biletele pe net, ca sa nu mai astepti acolo. Costa ceva in plus, dar economisesti timp

#80
danat

danat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.05.2007
Ceva gen Lechtal am gasit in jurul Innsbruck-ului, satuce cochete de munte, munti cu varfuri inzapezite si in iulie, cu tren mergand printr-un tunel care ba iesea, ba intra in munte...feeric.

As vrea ceva cat mai sudic, nu pe linga Munchen, ci jos, jos de tot spre granita cu Elvetia, ca apoi sa fie mai direcrt drumul catre Viena, unde vom poposi la final.
Anii trecuti am vazut o cascada spectaculoasa a Rinului nu mai stiu cum se numea localitatea, am gasit-o la trecerea dintre Elvetia si Germania.

Cred ca acum ne vom orienta spre castele si zonele din jurul acestora.

#81
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Pai drumul spre Viena e la fel de direct de oriunde.

Cascada Schaffhausen?

Faceti o alegere foarte buna daca vreti sa vedeti castelele. Dupa mine Linderhof si Hohenschwangau sunt de vazut neaparat, primul cu tot cu parc si grota artificiala, iar Neuschwanstein macar pe dinafara. Tot in zona e biserica din Wies, Wieskirche, http://www.wieskirche.de/ care merita o vizita. Este pe drumul dintre Linderhof si celelalte doua castele. Vezi ca e o harta pe site. Uita-te nitel pe site, e un obiectiv important si cred ca ti-ar placea o vizita. Dar pentru toate astea e bine sa stai chiar in preajma lor, in Germania, sau in Austria in Lechtal. Daca te cazezi pe Bodensee pierzi vremea cu drumul.

#82
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006

View Postdanat, on Jul 6 2007, 08:38, said:

Ceva gen Lechtal am gasit in jurul Innsbruck-ului, satuce cochete de munte, munti cu varfuri inzapezite si in iulie, cu tren mergand printr-un tunel care ba iesea, ba intra in munte...feeric.

As vrea ceva cat mai sudic, nu pe linga Munchen, ci jos, jos de tot spre granita cu Elvetia, ca apoi sa fie mai direcrt drumul catre Viena, unde vom poposi la final.
Anii trecuti am vazut o cascada spectaculoasa a Rinului nu mai stiu cum se numea localitatea, am gasit-o la trecerea dintre Elvetia si Germania.

Cred ca acum ne vom orienta spre castele si zonele din jurul acestora.

Daca vrei ceva mai la sud alege Ischgl - un sat care mie mi-a placut foarte mult...am stat anul trecut 7 zile. De acolo iei transportul pe cablu si in aproximativ 90 de minute esti in Elvetia(2 telecabine si 3 telescaune).
http://forum.softped...m...t&p=1795842
e la circa 100 de km de Innsbruck.

#83
danat

danat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.05.2007

View PostBOGDAN DSN, on Jul 6 2007, 12:19, said:

Daca vrei ceva mai la sud alege Ischgl - un sat care mie mi-a placut foarte mult...am stat anul trecut 7 zile. De acolo iei transportul pe cablu si in aproximativ 90 de minute esti in Elvetia(2 telecabine si 3 telescaune).
http://forum.softped...m...t&p=1795842 e la circa 100 de km de Innsbruck.

Deocamdata nu mai vreau Elvetia. Am fost in zona Thun, Interlaken (su-per-be!!! chiar o cautam pe heidi pe acolo :-))), Zurich, Berna, dar mi-a ajuns pt o lunga perioada....

#84
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Grija prin Austria... stau politaii cu laserele si in varful muntelui.

#85
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006

View Postdanat, on Jul 6 2007, 13:08, said:

Deocamdata nu mai vreau Elvetia. Am fost in zona Thun, Interlaken (su-per-be!!! chiar o cautam pe heidi pe acolo :-))), Zurich, Berna, dar mi-a ajuns pt o lunga perioada....

Pai satul de care iti spuneam nu e in Elvetia ,e in Austria ....si ai multe de vazut/facut si pe acolo...si e cum zici tu cu case cu floricele,liniste,etc.

Edited by BOGDAN DSN, 06 July 2007 - 15:03.


#86
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View Postdanat, on Jul 6 2007, 13:08, said:

Deocamdata nu mai vreau Elvetia. Am fost in zona Thun, Interlaken (su-per-be!!! chiar o cautam pe heidi pe acolo :-))), Zurich, Berna, dar mi-a ajuns pt o lunga perioada....

Daca tot ai vazut asa multe locuri in zona asta, de ce nu te duci in alta parte? Sunt atatea locuri frumoase in Europa

#87
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Am deschis acest topic pentru toti cei care sunt interesati de castele si palatele din Germania. In aceasta vara o sa fac un tur prin Germania si o sa vizitez mai multe asemenea locuri.
As dori sa aflu detalii legate de castele din Germania (in special detalii care nu se afla pe siteurile oficiale: ex. daca se merita vizitat, cat de aglomerat este, cat de dificil este de ajuns la ele). Eu o sa trec pe la: Herrenchiemsee, Neuschwanstein,  Hohenschwangau, Linderhof, Nymphenburg (Munchen), Hermitage (Bayreuth), Fantaisie Palace (Donndorf), Seehof Palace, Johannisburg Palace (Aschaffenburg), Sanssouci, Charlottenburg (Berlin), Moritzburg, Ludwigsburg Palace. Cam astea sunt pe lista mea.
Astept sfaturi  :)

#88
mikib

mikib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.10.2006
Eu as putea sa-ti recomand satucul Farchant, este cu cativa km inainte de Garmisch cum vii dinspre Munchen (acolo au construit un tunel prin munte pentru a devia traficul Munchen - Garmisch, astfel incat sa pastreze nealterat Farchant). Am gasit o pensiune superba, cu fata spre Zugspitze, chiar la marginea satului, http://www.fewo-zugspitzland.de/. Noi am stat in apartamentul nr. 1, cu bucatarie separata, si a fost superb. Din pacate, nu am avut masina la momentul respectiv, asa ca nu ne-am putut misca deloc (era si iarna).
Satul este foarte mic, undeva la 5.000 locuitori, au un supermarket destul de maricel, cateva restaurante.

#89
danat

danat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.05.2007

View Postronnie09, on Jul 7 2007, 14:49, said:

Daca tot ai vazut asa multe locuri in zona asta, de ce nu te duci in alta parte? Sunt atatea locuri frumoase in Europa

Este vb despre Elvetia, unde nu tin sa mai ajung curand...

#90
danat

danat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.05.2007

View PostBOGDAN DSN, on Jul 6 2007, 16:02, said:

Pai satul de care iti spuneam nu e in Elvetia ,e in Austria ....si ai multe de vazut/facut si pe acolo...si e cum zici tu cu case cu floricele,liniste,etc.

Da, si eu spuneam ca vreau in sudul Germaniei, nu Austria!
Merci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate