Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Cardurile de debit(Salarii) pot fi verificate de alte banci?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
rockybt18

rockybt18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.05.2007
Salut tuturor
Am si eu o problema. Am un card de salarii (3 salarii) de la Credit Europe Bank (Card Avantaj) si vreau sa fac un credit pentru nevoi personale in valoare de aproximativ 4500euro la Unicredit Tiriac. As vrea sa stiu daca banca Tiriac imi poate verifica acel card de la Europe intrucat am scos de pe el aproximativ 2000lei, adica ei pot afla ca am scos de pe el si sa comenteze dupa, la suma finala, 4500euro adica?
Mentionez ca am salariu in mana de 2200ron. Am fost la banca si imi pot aproba si mai mult decat am nevoie. Alte credite nu am, doar acel card.
O zi buna tuturor :)

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu, nu pot verifica cat ai scos de pe el.
pot vedea insa daca ai avut in trecut diverse intarzieri de plati, inclusiv la carduri, daca alta banca te-a raportat la biroul de credit sau la centrala riscurilor bancare.

#3
rockybt18

rockybt18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.05.2007
Dar daca nu declar acel card. Banca poate sa verifice daca am acel card facut sau nu?

Edited by rockybt18, 19 October 2009 - 18:04.


#4
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Banca nu poate verifica un cont al altei banci,poate doar cere anumite informatii in baza unui parteneriat si in limitele legale.
  Si...daca banca unde faci acel imprumut te pune sa completezi un formular prin care declari pe propria raspundere "Nu detin alte conturi bancare,alte carduri bancare" ce declari ? Fals in acte ?

Edited by Header, 19 October 2009 - 18:40.


#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Declaratia aia nu este legal "fals in acte", dar ii poate face probleme ulterioare.
In alta ordine de idei, in Romania bancile nu raporteaza toate creditele luate de populatie la un birou de credit central? Ca prin alte parti asa este - in raporturile alea apar sumele datorata la orice banca, platile lunare si daca s-au facut platile fara intarzieri. Nu este vorba neaparat de un organism statal ci unul privat, agreeat de banci, pentru a evita imprumuturile paguboase.

Edited by SuperDuper, 19 October 2009 - 18:52.


#6
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Postrockybt18, on 19th October 2009, 18:58, said:

Salut tuturor
Am si eu o problema. Am un card de salarii (3 salarii) de la Credit Europe Bank (Card Avantaj) si vreau sa fac un credit pentru nevoi personale in valoare de aproximativ 4500euro la Unicredit Tiriac. As vrea sa stiu daca banca Tiriac imi poate verifica acel card de la Europe intrucat am scos de pe el aproximativ 2000lei, adica ei pot afla ca am scos de pe el si sa comenteze dupa, la suma finala, 4500euro adica?
Mentionez ca am salariu in mana de 2200ron. Am fost la banca si imi pot aproba si mai mult decat am nevoie. Alte credite nu am, doar acel card.
O zi buna tuturor :)
Ei, sa sti ca si eu, la un moment dat am incercat sa-mi maresc descoperirea de card si am fost refuzat de banca emitenta a cardului, care nu stiu unde mi-a vazut creditul pe care il am, la o alta banca.
Precizez ca nu am ramas in urma niciodata cu ratele.

View PostSuperDuper, on 19th October 2009, 19:50, said:

Declaratia aia nu este legal "fals in acte", dar ii poate face probleme ulterioare.
Ba sa fi sigur ca-i fals in declaratii, facut in vederea obtinerii unor consecinte juridice ( obtinerea unui credit ).

@rockybt18
In locul tau, daca banca tot iti da mai mult, achita-ti descoperirea de card, care oricum are o dobanda uriasa si ramai cu un singur credit.

Edited by creivean, 19 October 2009 - 19:15.


#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu e nevoie sa ai intarzieri.

unele institutii bancare raporteaza la BC atat datele negative, adica intarzierile cat si datele pozitive, adica creditele pe care le ai, in ce cuantum, ce rata, etc.

#8
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Postspare-me, on 19th October 2009, 20:15, said:

nu e nevoie sa ai intarzieri.

unele institutii bancare raporteaza la BC atat datele negative, adica intarzierile cat si datele pozitive, adica creditele pe care le ai, in ce cuantum, ce rata, etc.
Da, cam asta ar fi explicatia si ca sa vezi ce mi-au folosit mie datele pozitive :P .
On-topic :
Asadar, se pot face tot felul de verificari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate