Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Drepturi de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Mai cine stie cum este cu piesele puse de noi ca si coloane sonore la montaje. Cineva imi povesteste ca e incalcare a drepturilor de autor la chestia asta, mai ales ca le si publicam online.

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Daca lucrezi cu contract, te poti proteja in el de incalcarea drepturilor de autor la partea audio : pasezi in carca clientului responsabilitatea, cerandu-i lui sa-ti aduca coloana sonora si subliniind ca el si-o asuma integral, iar serviciile tale sunt doar de montaj a imaginilor filmate de tine cu muzica lui. Se pune si mentiunea pe video la credite a autorilor si numelor melodiilor cu ©-ul de rigoare plus subliniera ca materialul este numai pentru difuzare in circuit inchis. In felul asta daca clientul a cumparat un CD original cu muzica folosita de tine, pana si el este acoperit 100% legal. Asta nu este parerea mea, ci este o concluzia la care a ajuns un director de studio de la noi dupa ce a platit o carca de bani la o armata de avocati sa investigheze oficial chestiunea.

Publicarea e singura chestie care nu prea e ok, dar e discutabila chestia, pentru ca spre deosebire de evaziunea fiscala ;) legea drepturilor de autor nu se aplica instant cu proces verbal si esti bun de amenda, ci se face dosar si se merge la proces. Acolo poti argumenta ca materialul de pe net este o reclama doar in scop demonstrativ al serviciului tau de montaj. Insa atata vreme cat posturi ca ProTV folosesc muzica comerciala ca sa-si faca promo-urile la emisiuni difuzate pe TV in toata tara la maxima audienta si nu se intampla nimic.... eu zic sa-si faca lumea mai degraba griji de mediul economico-legal in care isi desfasoara activitatea, ca acolo e mult mai dureros si vanatoarea este mult mai reala/serioasa de cand cu criza la buget.

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

 raptordivx, on 24th September 2009, 23:56, said:

Mai cine stie cum este cu piesele puse de noi ca si coloane sonore la montaje. Cineva imi povesteste ca e incalcare a drepturilor de autor la chestia asta, mai ales ca le si publicam online.



In mod sigur este incalcarea dreptului de autor, cu sau fara publicare online. Numai daca cumva ai orchestra propie sau formatie si compui melodii atunci faci exceptie de la regula, sau daca ai acordul celui care are respectiva piesa audio. In afara se dau amenzi usturatoare si sunt legi in privinta asta, pe cand la  noi...
Vazusem pe un site american, cu weddings, ca ei isi compun melodiile proprii, aveau contract cu o orchestra locala si compuneau melodii special pentru nunti tipii, destul de interesanta chestia, nu?
Daca vrei sa nu ai probleme cu drepturile de autor poti lua manele :dj: astia sigur nu se supara ca li se imprumuta tertipurile de melodii:D ( glumesc desigur:P)

#4
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
xkos, nu e chiar asa. gandeste-te ca sunt multi videografi din toata lumea care folosesc piese cunoscute, unii trec nota de ©, altii nu. sigur este o modalitate legala prin care sa poti folosi melodiile. mai curand imi pun intrebarea cum se procedeaza in cazul pieselor romanesti.
si ai observat ca pe youtube se scoate coloana sonora in cazul in care artistii sunt lezati.
Pe de alta parte totusi trebuie luata in calcul si varianta ca faci reclama si acelei melodii prin faptul ca tu o pui pe net impreuna cu clipul deci nu ar trebui sa fie dracul chiar asa de negru.
Iar daca ai cumparat si discul original si il vinzi impreuna cu materialul tau, esti si mai bine acoperit. Binenteles ca daca folosesti 10 piese sau mai multe, de pe discuri diferite, cheltuiala devine foarte mare. Sau varianta lui GunX, sa iti dea clientul piesele so sa aiba el discul original... da, mi se pare ca asta e o modalitate destul de legala. Dar costisitoare pt client. si s-ar duce la urmatorul care nu-i cere asa ceva. Poate cei care sunt la nivelul lui Gunx sau Doru I. ar reusi sa impuna clientului sa cumpere discurile originale, insa restul nu cred...

#5
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
cea mai buna solutie: iti compui melodiile :D. Trecand peste glume, e legala pubilicarea materialelor cu precizarile drepturilor de autor, dar fara acordul autorului?

#6
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 Gady_paul, on 25th September 2009, 20:21, said:

cea mai buna solutie: iti compui melodiile :D. Trecand peste glume, e legala pubilicarea materialelor cu precizarile drepturilor de autor, dar fara acordul autorului?

nu. folosirea muzicii fara drepturi este infractiune, chiar daca scrii cine sunt detinatorii drepturilor.
cu cit muzica este mai cunoscuta, cu atit riscurile sunt mai mari.

televiziunile dau muzica cu drepturi. O televiziune mare nu risca un proces cu warner sa zicem, pentru un rahat de muzica de 38 secunde.
drepturile se obtin contactind casa de discuri, sau artistul si facind un contract care precizeaza unde si in ce conditii se difuzeaza produsul.

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Bagi piesa intr-un program audio si modifici cateva batai pe acolo sau pui 2 zdranganele in plus la secunda 45 si spui ca este un remix de-al tau. Mentionezi undeva autorii de drept si in cazul in care te cauta cineva cu drepturile de autor, te revolti cum ca piesa este a ta, nu ai de gand sa o vinzi ca si material audio si ca ai folosit originalul doar ca inspiratie. Recunosti ca esti un plagiator, ca nu ai talent si ca remixul tau are abia 2 zdranganele in plus, dar esti si tu la inceput si nu te duce mai mult capu'. Cand vei reusi sa remixezi ca Armin Van Buuren le vei spune ca vei contacta autorii pentru un parteneriat si vanzarea melodiilor catre public.

enjoy,
Mtz

PS: ar fi kul sa o vad pe Madonna venind la Prundul Bargaului ca sa dea in judecata pe Gigi Filmaciul din cauza ca a folosit o melodie de-a ei cand a filmat cu sapuniera, sau mai rau, cu VHS-ul.
Aaa... cand filmezi la Bucale la niste jmekeri pe 2000-5000 de euro pune niste bani deoparte si pentru drepturile de autor. Cine stie pe unde ajung jmekerii aia cu casetele. Pardon, DVD-urile.

Edited by Mtz, 25 September 2009 - 20:53.


#8
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Întrebare

Dacă eu cumpăr cd originale cu muzica de care am nevoie pt coloane sonore la nunți, etc, păstrez și bonul de casă :D nu o pot folosi de cîte ori am eu chef sau clientul pt materialul lui filmat? Din moment ce am dat odată banii pe disc, personal consider că am plătit și dreptul de a  folosi muzica cum consider eu.

#9
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
citeste "scrisul mic" de pe marginea discurilor si ai sa te lamuresti :))

#10
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 CristianAdrian, on 26th September 2009, 11:29, said:

citeste "scrisul mic" de pe marginea discurilor si ai sa te lamuresti :))

S-a citit demult. Dar încep să mă întreb, dacă am voie să o ascult unde și cînd vreau piesa respectivă cu boxele la maxim. Nu doar o singură dată.
Clientului nu îi vinzi piesa audio ci materialul montat în care apare el. Ba unde mai pui că îl promovezi moka și pe ăla care cîntă. :D

#11
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
da, ii vinzi materialul montat, insa e cuprinsa si piesa respectiva in el pe care nu ai voie s-o distribui. Il promovezi, insa poate el nu vrea asta... nu cred ca Celine Dion are nevoie de reclama, nu?

#12
Arise

Arise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.01.2004
Eu sincer nu îmi bat capul cu bălării gen copyright, contracte cu artiștii, casa de discuri și alte astea în ceea ce privește autorii originali. Pentru că dacă montez ceva, așa cum mă pricep eu, oricum o fac "just for fun" fără titlu oneros.

Problema este dacă pui filmul pe Vimeo sau Youtube, și peste 3 zile te trezești cu accountul închis/șters și toată munca ta/uploadurile tale s-au dus pe gârlă.

Eu sunt pățit, mi s-a șters contul de flickr, și credeți-mă că nu prea am avut ce discuta cu ei. Am întrebat de ce l-au șters și după 4 zile am primit un copy-paste în care îmi ziceau că am încălcat TOS-ul lor și să citesc TOS. Nu mi-au spus niciodată motivul real. Am dedus eu (după ce am citit TOS) că mi-au șters contul pentru că am folosit imagini mici (thumbnails) pe un site. Pentru că în principiu, flickr este un site de fotografie nu un site pentru hosting imagini.

Deci să recapitulăm, contul a fost șters (toate imaginile mele, atât thumbnails-urile dar și galerii personale, fotografii asupra cărora aveam drepturi depline au fost șterse), și nu a fost doar suspendat.
Toate pozele au fost șterse, nu doar cele care încălcau TOS-ul. Oricare or fi fost alea.

Deci eu nu mi-aș risca contul de Vimeo, Flickr, Youtube, Trilulilu, etc... doar pentru a pune un material video cu conținut asupra căruia nu am drepturi de autor.

#13
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Si aici ai inceput sa scrii ? Frate te rugam noi nu ne intereseaza conturile tale flickr, youtube, hi5, etc.. pe care ti le-a sters bunica nu vrem sa stim cat iti bati tu capul cu balariile de la copyright, nu vrem sa stim cum montezi tu sau ce nu montezi tu, nu vrem sa stim ce trepied foto video sau pentru oala cu sarmale iti cumperi tu, noi nu vrem sa stim nimic despre intentiile tale. Nu cred ca depasesti conditia de adolescent certat cu toti si toate si ai face bine sa ai ceva de comunicat inainte de a te apuca de scris.

"Deci eu nu mi-a? risca contul de Vimeo, Flickr, Youtube, Trilulilu, etc... doar pentru a pune un material video cu con?inut asupra căruia nu am drepturi de autor."

Materialul video cat si continutul acestuia e dreptul meu de autor. Partea audio care completeaza acest video nu este a noastra, si aici daca nu cumva ai citit titlul cautam solutii si tehnici prin care sa putem folosi o melodie dar care nu atrage dupa sine si o gramada de repercusiuni. Daca nu ai nimic de comunicat te rugam nu te mai agita aici pentru posturi sau pentru a fi bagat in seama. Te rugam mult de tot. Nu este singurul forum despre foto si video.

Edited by raptordivx, 27 October 2009 - 10:49.


#14
Arise

Arise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.01.2004
@raptordivx, se confirmă că ești un troll. Este dreptul meu de a comenta și atâta timp cât o fac la obiect și nu sunt offtopic nu văd de ce nu l-aș avea.

Postul meu este cât se poate de on topic, pentru că pe filme sau imagini poate avem copyright, dar pe muzica ambientală pe care o includem în producții de regulă nu avem.

 raptordivx, on 24th September 2009, 23:56, said:

Mai cine stie cum este cu piesele puse de noi ca si coloane sonore la montaje. Cineva imi povesteste ca e incalcare a drepturilor de autor la chestia asta, mai ales ca le si publicam online.

Eu doar am atras atenția la repercursiuni, pentru că sunt mulți care urcă filmele pe siteurile de video sharing. Am atenționat că dacă încalci drepturile de copyright cu un singur film din 100 urcate, te poți alege cu contul blocat și pierzi toate comentariile, alea 99 filme personale, pageviews-urile, prietenii și relațiile. Sunt convins că mulți nu realizează chestia asta, sau nici nu se gândesc când pun un filmuleț.

Abia după ce ți s-a șters contul și ai pierdut pozele sau filmele (eu pe flickr am urcat materiale proprii pe care le-am șters de pe HDD, am considerat că sunt sigure acolo, că ăia au raid și reduntanță și backupuri) îți dai sema de gravitatea problemei. Atunci înțelegi ce înseamnă ore întregi de upload, bandă de upload, poze sau filme pe care poate nu le mai ai, comentarii interesante, prieteni, etc se duc pe apa sâmbetei.

@raptordivx: tu singurel ai întrebat cum este cu piesele cu coloane sonore. Tu singur ai menționat că le publici online. Tocmai de aia ți-am și răspuns. Este nasol dacă ți se șterge contul. Deci am fost cât se poate de "on topic".

#15
drimi

drimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.11.2007
http://www.ucmr-ada.ro/

nu apartine de ei oare? :)

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ce nu mi se pare corect cu legea este partea asta: "avand ca principal scop colectarea si repartizarea drepturilor patrimoniale de autor a caror gestiune i-a fost incredintata prin mandat direct sau indirect."
Adica chiar daca un autor moare si nu are mostenitori, piesele sale devin, conform legii, automat proprietatea UMCR-ADA.

In rest, cumpararea de CD-uri nu da decat dreptul de a asculta personal acele piese, nu de a le manipula si adauga in alte produse comerciale sau nu.
Se poate face un contract cu UMCR-ADA si plati en-gros pentru toate pisele muzicale (la care ei au dreptul de autor). Asa fac toate agentile de promo, televiziunile si posturile de radio (legale), etc. Si nu, remixurile sau intrepretarea cu fanfara proprie nu va scapa de plata:

Quote

UCMR-ADA urmareste colectarea remuneratiilor aferente drepturilor de autor de la toate categoriile de utilizatori prevazute de lege, precum:
a) Radio-TV;
b ) Operatori de cablu;
c) Cinematografie;
d) Producatori de inregistrari sonore sau video;
e) Tonuri de apel, Internet;
f) Organizatori de spectacole, teatre si concerte;
g) Utilizatori unitati de prestari servicii (alimentatie publica, comerciale, turism, transporturi, targuri si expozitii, tonomate, parade stradale, concursuri sportive, circ, discoteci, cluburi, cabarete, sport si agrement), care utilizeaza operele muzicale in scop ambiental sau lucrativ, indiferent daca opera este prezentata ca muzica esentiala, de ambianta sau de sonorizare si indiferent daca executia este directa ori prin mijloace mecanice sau electroacustice.

Edited by SuperDuper, 31 October 2009 - 17:19.


#17
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Bun frate inteleg ca trebuie sa platim .. dar cum se plateste ..? la melodia folosita ? La calupul de melodii ? Cum se face asta ? Are cineva habar ?

#18
coca_tm

coca_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.11.2009
Si daca folosim piese inregistrate in timpul evenimentului? Teoretic au fost platite o data drepturile de autor de catre DJ. Calitate nu e intotdeauna foarte buna, dar pentru demo vimeo/youtube...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate