Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

#163
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 blueday, on 23 aprilie 2013 - 17:29, said:

cata prostie !
Iar a luat-o Duhul tau pe insultat?????...cred ca sufera de sindromul tourette
vindeca-l!

#164
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Sfantul Jakob, on 23 aprilie 2013 - 17:36, said:

Nu scrie degeaba frate Zexelică. Dacă Hristos spune că doar cine îndeplineşte condiţiile Lui şi doar cine VOIEŞTE îl va urma, trebuie să-L credem. Omul trebuie să vrea. Doar dacă vrea omul să-L urmeze pe Domnul, doar atunci îl va urma.
Aşa a zis Isus. Şi dacă pe Mântuitorul Hristos nu-L credem, atunci pe cine?
Pai tu nu citesti toata Scriptura inainte sa concluzionezi? Ca scrie ca si daca te pocaiesti si daca iubesti si daca etc..... Insa cand faci tu asta? Cand ai o "inima de piatra" sau cand ai o inima "de carne?

Ezechiel 36
    26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.

Iar DUPA ce ai o inima "de carne" vei tine poruncile:


    27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.



Quote

În postarea respectivă voiam să-l provoc pe Zexelică şi să văd cum comentează el versetele care vorbesc despre implicarea voinţei umane în viaţa de credinţă.
Credinta este un dar al lui Dumnezeu (Efeseni 2:8-9), o ROADA a Duhului:

Galateni 5
22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

Deci, intai Duhul, apoi credinta si faptele.

#165
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013
<p>

 zexelica, on 22 septembrie 2009 - 11:18, said:

Da, este manifestarea unei doctrine false si a prezentei lui satan in acele biserici.

2 Tesaloniceni 2

9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,

10şi cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiţi.

11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

12pentruca toţi cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiţi.

Eu am dezbatut subiectul. Poate ne spui si noua cine e nesanatosul ala cu olitza in cap din avatarul tau Posted Image Posted Image

 zexelica, on 22 septembrie 2009 - 11:18, said:

Da, este manifestarea unei doctrine false si a prezentei lui satan in acele biserici.

2 Tesaloniceni 2

9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,

10şi cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiţi.

11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

12pentruca toţi cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiţi.

Eu am dezbatut subiectul. Poate ne spui si noua cine e nesanatosul ala cu olitza in cap din avatarul tau Posted Image Posted Image
Duhul Sfant este promisiunea Domnului Isus.Cand S-a inaltat la cer a spus ca nu ne va lasa orfani ci va trimite Mangaietorul care va fi cu noi si in noi.

Edited by EmaS, 24 April 2013 - 07:18.


#166
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
una e credinta ca rod al Duhului, o credinta care poate muta si muntii, si alta credinta care ti se cere, pentru a primi infierea, devenind astfel copil al lui Dumnezeu, mantuit:

Isus le-a raspuns: "Lucrarea pe care o cere Dumnezeu este aceasta: sa credeti in Acela pe care L-a trimis El." (Ioan.6:29)

ti se cere sa crezi in Isus ca este Fiul lui Dumnezeu, asta nu vine la pachet.

Credinta ca rod al Duhului, este la alt nivel.

Deci nu mai ascultati de un nepocait !

#167
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

 blueday, on 24 aprilie 2013 - 07:41, said:

una e credinta ca rod al Duhului, o credinta care poate muta si muntii, si alta credinta care ti se cere, pentru a primi infierea, devenind astfel copil al lui Dumnezeu, mantuit:

Isus le-a raspuns: "Lucrarea pe care o cere Dumnezeu este aceasta: sa credeti in Acela pe care L-a trimis El." (Ioan.6:29)

ti se cere sa crezi in Isus ca este Fiul lui Dumnezeu, asta nu vine la pachet.

Credinta ca rod al Duhului, este la alt nivel.

Deci nu mai ascultati de un nepocait !

 blueday, on 24 aprilie 2013 - 07:41, said:

una e credinta ca rod al Duhului, o credinta care poate muta si muntii, si alta credinta care ti se cere, pentru a primi infierea, devenind astfel copil al lui Dumnezeu, mantuit:

Isus le-a raspuns: "Lucrarea pe care o cere Dumnezeu este aceasta: sa credeti in Acela pe care L-a trimis El." (Ioan.6:29)

ti se cere sa crezi in Isus ca este Fiul lui Dumnezeu, asta nu vine la pachet.

Credinta ca rod al Duhului, este la alt nivel.

Deci nu mai ascultati de un nepocait !
Satan are metodele lui,intotdeauna el perverteste lucrarea lui Dumnezeu.

#168
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 EmaS, on 24 aprilie 2013 - 07:10, said:

Duhul Sfant este promisiunea Domnului Isus.Cand S-a inaltat la cer a spus ca nu ne va lasa orfani ci va trimite Mangaietorul care va fi cu noi si in noi.
Si Duhul permite o doctrina falsa? Sau doar iei versuri care-ti convin si ignori ce te contrazice? Cum de niciun bisericos nu vorbeste de intelesul duhovnicesc al Scripturii? Ca si aia scrie:

1 Corinteni 2

    10Nouă însă Dumnezeu ni le -a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar şi lucrurile adînci ale lui Dumnezeu.

    11În adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este în el? Tot aşa: nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.

    12Şi noi n'am primit duhul lumii, ci Duhul care vine dela Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile, pe cari ni le -a dat Dumnezeu prin harul Său.

    13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate dela înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate dela Duhul Sfînt, întrebuinţînd o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.

    14Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sînt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte.

    15Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, şi el însuş nu poate fi judecat de nimeni.

Aici si in doctrina se vede Duhul, nu in extrapolarea intelesului "noi" sau "voi". Vrei sa vedem cine are Duhul? Ca e simplu.

#169
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

 zexelica, on 24 aprilie 2013 - 08:02, said:

Si Duhul permite o doctrina falsa? Sau doar iei versuri care-ti convin si ignori ce te contrazice? Cum de niciun bisericos nu vorbeste de intelesul duhovnicesc al Scripturii? Ca si aia scrie:

1 Corinteni 2

10Nouă însă Dumnezeu ni le -a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar şi lucrurile adînci ale lui Dumnezeu.

11În adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este în el? Tot aşa: nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.

12Şi noi n'am primit duhul lumii, ci Duhul care vine dela Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile, pe cari ni le -a dat Dumnezeu prin harul Său.

13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate dela înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate dela Duhul Sfînt, întrebuinţînd o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.

14Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sînt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte.

15Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, şi el însuş nu poate fi judecat de nimeni.

Aici si in doctrina se vede Duhul, nu in extrapolarea intelesului "noi" sau "voi". Vrei sa vedem cine are Duhul? Ca e simplu.

 zexelica, on 24 aprilie 2013 - 08:02, said:

Si Duhul permite o doctrina falsa? Sau doar iei versuri care-ti convin si ignori ce te contrazice? Cum de niciun bisericos nu vorbeste de intelesul duhovnicesc al Scripturii? Ca si aia scrie:

1 Corinteni 2

10Nouă însă Dumnezeu ni le -a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar şi lucrurile adînci ale lui Dumnezeu.

11În adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este în el? Tot aşa: nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.

12Şi noi n'am primit duhul lumii, ci Duhul care vine dela Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile, pe cari ni le -a dat Dumnezeu prin harul Său.

13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate dela înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate dela Duhul Sfînt, întrebuinţînd o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.

14Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sînt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte.

15Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, şi el însuş nu poate fi judecat de nimeni.

Aici si in doctrina se vede Duhul, nu in extrapolarea intelesului "noi" sau "voi". Vrei sa vedem cine are Duhul? Ca e simplu.
Duhul Sfant este o parte din revelatia divina,care ne-a transmis Biblia in calitate de autor al ei.El este Cel care face legatura dintre cer si pamant.El este Cel care care administreaza problemele bisericii pe care o pregateste spre a o infatisa inaintea lui Hristos.

Edited by EmaS, 24 April 2013 - 08:36.


#170
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 blueday, on 24 aprilie 2013 - 07:41, said:

Isus le-a raspuns: "Lucrarea pe care o cere Dumnezeu este aceasta: sa credeti in Acela pe care L-a trimis El." (Ioan.6:29)


Credinţa trebuie să fie însoţită întotdeauna de fapte.
Scriptura spune următoarele:

(Iacov 2:26) aşa cum corpul fără spirit este mort, tot aşa şi credinţa fără fapte este moartă.

Tu vorbeşti despre dredinţa în Isus Cristos.  Însă, această credinţă nu înseamnă credulitate, trebuie să fie autentică, însoţită de fapte, dovedită prin ascultarea de învăţăturile şi poruncile lui Isus.

(Luca 6:46) De ce mă chemaţi: «Doamne! Doamne!», dar nu faceţi ce spun eu?

(Matei 28:19, 20) Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

(Marcu 13:10) trebuie ca mai întâi vestea bună să fie predicată în toate naţiunile...

(Matei 24:14) Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

Edited by Eugen3, 25 April 2013 - 08:39.


#171
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
nu am spus niciodata ca credinta nu trebuie insotita de fapte, dimpotriva, credinta se vede din fapte,

primii crestini nu evanghelizau toti la fel, cei care evanghelizau mai mult, erau anume inzestrati de Duhul Sfant cu darul evanghelizarii, iar cei care plantau biserici se chemau apostoli.

daca vorbesti cu toti pe care-i cunosti, despre Isus, este suficient.
un simplu crestin, daca nu primeste darul evanghelizarii si nu este chemat la o lucrare de propovaduire, prin Duhul, nu are ce cauta sa mearga misionar, pentru ca daca Domnul nu l-a trimis, el ce cauta acolo? fiecare cu darul sau, cu lucrarea sa.
Pentru orice lucrare in Domnul, trebuie sa primesti darul respectiv: esti profet, ai darul profetiei, esti talmacitor de limbi, ai darul talmacirii; esti evanghelist ai darul evanghelizarii.

dar fiecare dintre noi trebuie sa-L marturisim pe Cristos, prin modul nostru de viata si vorbind celorlalti.

#172
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013

 blueday, on 25 aprilie 2013 - 08:47, said:

nu am spus niciodata ca credinta nu trebuie insotita de fapte, dimpotriva, credinta se vede din fapte,

daca vorbesti cu toti pe care-i cunosti, despre Isus, este suficient.
un simplu crestin, daca nu primeste darul evanghelizarii si nu este chemat la o lucrare de propovaduire, prin Duhul, nu are ce cauta sa mearga misionar, pentru ca daca Domnul nu l-a trimis, el ce cauta acolo? fiecare cu darul sau, cu lucrarea sa.
Pentru orice lucrare in Domnul, trebuie sa primesti darul respectiv: esti profet, ai darul profetiei, esti talmacitor de limbi, ai darul talmacirii; esti evanghelist ai darul evanghelizarii.

dar fiecare dintre noi trebuie sa-L marturisim pe Cristos, prin modul nostru de viata si vorbind celorlalti.
Credinta autentica te face roditor si vei face fapte.Insa Atentie! Nu suntem mantuiti prin fapte ci prin Jertfa Domnului Isus,Ea este perfecta,completa!

Edited by EmaS, 25 April 2013 - 08:51.


#173
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 EmaS, on 24 aprilie 2013 - 08:36, said:



Duhul Sfant este o parte din revelatia divina,care ne-a transmis Biblia in calitate de autor al ei.El este Cel care face legatura dintre cer si pamant.El este Cel care care administreaza problemele bisericii pe care o pregateste spre a o infatisa inaintea lui Hristos.

Stimabila, scuze, dar asta e gargara! Duhul iti explica (fara minuni) intelesul DUHOVNICESC, pe care tu vei fi in stare sa-l explici cu Scriptura. Nu prin vise sau miracole.

#174
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,400
  • Înscris: 26.01.2007

 zexelica, on 25 aprilie 2013 - 17:25, said:

Nu
Deci, frate Zexe, te-ai convins că decât persoana care vrea, îl urmează pe Isus?
Și dacă vrea să-L urmeze trebuie să facă și niște fapte: să se lepede de sine, să-și ia crucea în fiecare zi...

Așa a zis Domnul, nu-L putem contrazice: „Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea în fiecare zi și să Mă urmeze.Luca 9:23

Apoi mai zicea așa: Dacă vrea cineva să facă voia Lui, va ajunge să cunoască dacă învățătura este de la Dumnezeu sau dacă Eu vorbesc de la Mine. Ioan 7:17

Deci trebuie ca omul să vrea domle, și după ce vrea tre să mai facă și fapte. Asta-i doctrina curată. Tu ce zici?

#175
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Sfantul Jakob, on 25 aprilie 2013 - 22:46, said:

Deci, frate Zexe, te-ai convins că decât persoana care vrea, îl urmează pe Isus?
Şi dacă vrea să-L urmeze trebuie să facă şi nişte fapte: să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi...

Aşa a zis Domnul, nu-L putem contrazice: „Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să Mă urmeze.Luca 9:23

Apoi mai zicea aşa: Dacă vrea cineva să facă voia Lui, va ajunge să cunoască dacă învăţătura este de la Dumnezeu sau dacă Eu vorbesc de la Mine. Ioan 7:17

Deci trebuie ca omul să vrea domle, şi după ce vrea tre să mai facă şi fapte. Asta-i doctrina curată. Tu ce zici?

Stimabile, din ce inima vrei?

Ezechiel 36
26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.
27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Din inima de piatra poti tu face ceva placut lui Dumnezeu? Iar daca nu, atunci Dumnezeu iti da inima noua si te face sa si faci fapte bune. Tu, eu, oricare alt om, suntem zero. Astfel bunul Dumnezeu ia toata slava, cum e si normal. Numai ca tu si cu bisericosii va dati mari ca faceti voi ceva.....de la voi insiva. Asa se vede inima, stimabile. Mandria.

Edited by zexelica, 26 April 2013 - 07:31.


#176
EmaS

EmaS

    Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,041
  • Înscris: 23.02.2013
Zexelica
Nu noi facem ceva,ci Duhul Sfant face totul.Noi trebuie doar sa umblam in faptele pregatite mai dinainte.

#177
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 EmaS, on 26 aprilie 2013 - 09:01, said:

Zexelica
Nu noi facem ceva,ci Duhul Sfant face totul.Noi trebuie doar sa umblam in faptele pregatite mai dinainte.

Cum "trebuie"? Daca le-a pregatit, atunci dupa cum scrie, cu siguranta vei face. Faptele sunt roada Duhului, deci garantate.

#178
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 blueday, on 25 aprilie 2013 - 08:47, said:

daca vorbesti cu toti pe care-i cunosti, despre Isus, este suficient.
un simplu crestin, daca nu primeste darul evanghelizarii si nu este chemat la o lucrare de propovaduire, prin Duhul, nu are ce cauta sa mearga misionar, pentru ca daca Domnul nu l-a trimis, el ce cauta acolo? fiecare cu darul sau, cu lucrarea sa.

blueday, lucrarea de evanghelizare a fost încredinţată "TUTUROR" creştinilor, nu doar unora dintre ei.
Isus le-a poruncit "TUTUROR" să meargă şi să facă discipoli, nu doar unora dintre ei.
Nimeni nu este scutit de această responsabilitate, însă, fiecare participă într-o măsură mai mică sau mai mare în funcţie de situaţia personală.

Meditează la ilustrarea lui Isus cu talanţii, din Matei 25:14-30.

În plus, Isus le spunea discipolilor săi următoarele:

(Luca 10:1–3) După acestea, Domnul a numit alţi şaptezeci şi i-a trimis doi câte doi înaintea lui, în fiecare oraş şi în fiecare loc în care avea să meargă el. 2 Atunci le-a zis: „Secerişul este mare, dar lucrătorii sunt puţini. Rugaţi-l pe Stăpânul secerişului să scoată lucrători la secerişul său. 3 Duceţi-vă! Iată că vă trimit ca pe nişte miei în mijlocul lupilor.

Lucrarea de evanghelizare este de proporţii mondiale.  Nu ar putea fi efectuată doar de câţiva oameni.

Te-am mai întrebat:  Cum dovediţi voi că respectaţi porunca clară a lui Isus?  Cum sunteţi organizaţi la nivel mondial?

Uite doar câteva dovezi concrete în ce-i priveşte pe Martorii lui Iehova ...

Edited by Eugen3, 26 April 2013 - 10:47.


#179
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
tu realizezi ce prostii poti spune? toti pot fi misionari? adica evanghelisti?

1 Cor 12: 29. Oare toti sunt apostoli?

nu, nu toti sunt apostoli, cum nu toti sunt evanghelisti.

cei ce sunt evanghelisti, fac o lucrare de misionariat, prin darul Duhului Sfant.

restul, vorbesc despre Cristos, aducand acest rod al buzelor ca jertfa.

dar nu sunt toti chemati sa evanghelizeze ca misionari, pentru ca fiecare are darul/slujba lui.

martorii lui iehova si mormonii, au facut misionari din toti membrii lor, contrar invataturilor biblice, vorbind de la ei, nicidecum de la Duhul Sfant, de care nici nu stiu !

ca sa faci evanghelizare, trebuie sa ai harul respectiv ! altfel, tu doar vei marturisi altora pe Cristos; vei vorbi despre mantuire.

dar a evangheliza, este o lucrare aparte.
Asta invata Biblia.

Dar tu fii treaz in toate lucrurile, rabda suferintele, fa lucrul unui evanghelist si implineste-ti bine slujba. (2Tim.4:5)

Pavel nu a spus tuturor sa faca lucrul unui evanghelist, ci doar lui Timotei, pentru ca el primise acest har, de a face misionariat.

acesti "evanghelisti" erau identificati clar in Scripturi:

A doua zi, am plecat si am ajuns la Cezareea. Am intrat in casa lui Filip evanghelistul, care era unul din cei sapte, si am gazduit la el. (Fapt.21:8)

Filip era alt evanghelist.

Dar nu toti au fost numiti evanghelisti.

1 Cor 12;4. Sunt felurite daruri, dar este acelasi Duh;
5. sunt felurite slujbe, dar este acelasi Domn;
6. sunt felurite lucrari, dar este acelasi Dumnezeu, care lucreaza totul in toti.
7. Si fiecaruia i se da aratarea Duhului spre folosul altora.

deci fiecaruia i se da aratarea Duhului, si nu toate slujbele si darurile !

[ http://ftlauderdalemormontemple.com/files/2012/02/missionary-mormons.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

iata, colegii tai ! auch ! iara v-am confundat cu mormonii !!!  [ http://e.deviantart.net/emoticons/h/happybounce.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

uite, Eugen, baietii astia iti fac cu mana !
ce zici, nu te inrolezi si tu la mormoni? daca ai face asta, ai primi sarcini mai grele decat ai acum, adica ar trebui sa inveti o limba straina care ti se impune de comitet, obligatoriu si sa stai 2 ani, facand predicare non-stop intr-o tara straina, pe care nu o alegi tu.

#180
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 blueday, on 26 aprilie 2013 - 12:18, said:

tu realizezi ce prostii poti spune? toti pot fi misionari? adica evanghelisti?


blueday, se pare că tu nu faci diferenţa între "misionar" şi "evanghelizator".

Toţi creştinii "trebuie" să fie evanghelizatori.  Isus le-a poruncit tuturor creştinilor să predice şi să facă discipoli.

Misionarii sunt doar aceia care se acceptă să meargă într-o altă ţară pentru a predica.

Repet întrebarea pe care o ocoleşti de fiecare dată băgându-i la înaintare pe mormoni:

TU ŞI COLEGII TĂI CUM RESPECTAŢI PORUNCA LUI ISUS CONSEMNATĂ ÎN MATEI 28:19, 20, MATEI 24:14, MARCU 13:10, etc.?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate