Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

#127
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 28 ianuarie 2013 - 12:24, said:

Deja am tensiune si palpitatii la inima
Daca intri in hora unui iehovist, poa' sa crape pipota in tine ... ai grija.

#128
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postblueday, on 28 ianuarie 2013 - 12:47, said:



Eu pun punct aici, daca tu vrei sa-ti bati joc de sfintele scrieri in continuare, anuland lucrarea Duhului Sfant asa cum este descrisa in Biblie, e treaba ta.
Nu are legatura ce fac unii prin biserica imitand vorbirea in limbi ( bolboroseli ) cu lucrarea duhului sfant .Practic ii cuprinde o isterie in masa cu manifestari ciudate ,irationale si in nici un caz acest lucru nu este roada duhului sfant .

#129
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 28 ianuarie 2013 - 12:47, said:

Eu pun punct aici, daca tu vrei sa-ti bati joc de sfintele scrieri in continuare, anuland lucrarea Duhului Sfant asa cum este descrisa in Biblie, e treaba ta.

Te înţeleg blueday ....
Aşa procedează toţi când văd că nu au argumente biblice care să le susţină ideile greşite ...

#130
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
(Faptele 2:8–11) . . .Atunci cum de auzim fiecare limba în care ne-am născut? 9 Parţi, mezi, elamiţi, locuitori din Mesopotamia, din Iudeea şi din Capadocia, din Pont şi din provincia Asiei, 10 din Frigia, din Pamfilia, din Egipt, din regiunea Libiei, care este spre Cirena, oameni din Roma veniţi aici pentru un timp, atât iudei, cât şi prozeliţi, 11 cretani şi arabi, îi auzim vorbind în limbile noastre despre lucrurile măreţe ale lui Dumnezeu“.


Se practică astăzi ‘vorbirea în limbi’ aşa cum o practicau creştinii din secolul I?
În secolul I, darurile miraculoase ale spiritului, inclusiv capacitatea de ‘a vorbi în limbi’, au demonstrat că Dumnezeu îşi retrăsese favoarea de la sistemul de închinare iudaic şi o acordase congregaţiei creştine nou instituite (Evr. 2:2–4). Întrucât acest obiectiv a fost atins în secolul I, mai este necesar să se demonstreze acelaşi lucru şi astăzi?


În secolul I, capacitatea de ‘a vorbi în limbi’ a impulsionat lucrarea internaţională de mărturie pe care Isus le-o încredinţase continuatorilor săi (Fap. 1:8; 2:1–11; Mat. 28:19). Cei care astăzi „vorbesc în limbi“ îşi folosesc această capacitate în acelaşi scop?
În secolul I, când creştinii ‘vorbeau în limbi’, ceea ce spuneau ei avea sens pentru cei ce cunoşteau acele limbi (Fap. 2:4, 8). Dar astăzi ‘vorbirea în limbi’ se reduce de obicei la o înşiruire de sunete neinteligibile, rostite într-o stare de extaz, nu-i aşa?

#131
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View PostEugen3, on 11 martie 2013 - 12:31, said:

Se practică astăzi ‘vorbirea în limbi’ așa cum o practicau creștinii din secolul I?
În secolul I, darurile miraculoase ale spiritului, inclusiv capacitatea de ‘a vorbi în limbi’, au demonstrat că Dumnezeu își retrăsese favoarea de la sistemul de închinare iudaic și o acordase congregației creștine nou instituite (Evr. 2:2–4). Întrucât acest obiectiv a fost atins în secolul I, mai este necesar să se demonstreze același lucru și astăzi?

Iartă-mă frate Eugen dar ai o teologie ajunsă pe chituci.

Premisa de la care pleci este una complet greșită:
1. Evrei 2:2–4 nu arată nicidecum că Dumnezeu și-ar fi retras favoarea de la iudei.
2. Chiar dacă Dumnezeu și-a retras favoarea de la iudei, ce are asta a face cu vorbirea în limbi?
3. De unde ai scos-o că obiectivul a fost îndeplinit în sec.I?
4. Ce legătură este între îndeplinirea unui obiectiv imaginar inventat de teologia iehovistă și vorbirea în limbi, dar al Duhului Sfânt?


View PostEugen3, on 11 martie 2013 - 12:31, said:

În secolul I, capacitatea de ‘a vorbi în limbi’ a impulsionat lucrarea internațională de mărturie pe care Isus le-o încredințase continuatorilor săi (Fap. 1:8; 2:1–11; Mat. 28:19). Cei care astăzi „vorbesc în limbi“ își folosesc această capacitate în același scop?
Da, desigur. Cum altfel îți imaginezi că penticostalii au, cu ajutorul Duhului Sfânt, o asemenea rată de creștere încât în numai un secol au ajuns a doua denominație creștină în lume ca număr de membri?

View PostEugen3, on 11 martie 2013 - 12:31, said:

În secolul I, când creștinii ‘vorbeau în limbi’, ceea ce spuneau ei avea sens pentru cei ce cunoșteau acele limbi (Fap. 2:4, 8). Dar astăzi ‘vorbirea în limbi’ se reduce de obicei la o înșiruire de sunete neinteligibile, rostite într-o stare de extaz, nu-i așa?

Nu, nu-i așa.

Astăzi se întâmplă la fel ca în secolul I:
1. Uneori creștinii vorbesc în limbi și auditoriul înțelege.
2. Alteori creștinul vorbește în limbi și nimeni nu-l înțelege.

După cum este scris: "În adevăr, cine vorbește în altă limbă nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; căci nimeni nu-l înțelege și, cu duhul, el spune taine" 1 Corinteni 14:2


Problema ta frate Eugen este că reduci vorbirea în limbi doar la Fapte 2.  Dacă vrei să înțelegi ce este vorbirea în limbi, darul Duhului Sfânt, trebuie să încerci să te eliberezi de prejudecăți iehoviste și să citești ÎNTREG Noul Testament.
Sau măcar Faptele Apostolilor în întregime și 1Corinteni.

Doamne ajută!

#132
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2013 - 13:18, said:

Cum altfel îți imaginezi că penticostalii au, cu ajutorul Duhului Sfânt, o asemenea rată de creștere încât în numai un secol au ajuns a doua denominație creștină în lume ca număr de membri?
Și tu crezi că aspectul ăsta e unul pozitiv? Domnul Isus o spus că mântuirea este o cale îngustă pe care puțini o practică, prin urmare dacă penticostalii au ajuns să fie atât de mulți este datorită faptului că au devenit foarte lumești.

#133
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdancingcolors, on 22 aprilie 2013 - 14:46, said:

Și tu crezi că aspectul ăsta e unul pozitiv? Domnul Isus o spus că mântuirea este o cale îngustă pe care puțini o practică, prin urmare dacă penticostalii au ajuns să fie atât de mulți este datorită faptului că au devenit foarte lumești.

Sigur că nu. Un aspect pozitiv ar fi să fii o biserică moartă din care toată lumea să plece și să se închidă. Atunci ar fi un aspect pozitiv.
Tu ce zici, versetul : Cuvântul lui Dumnezeu se răspândea tot mai mult, numărul ucenicilor se înmulțea mult în Ierusalim, și o mare mulțime de preoți veneau la credință. Faptele Apostolilor 6:7, este un aspect pozitiv sau negativ?

Faptele Apostolilor 9:31 e un aspect pozitiv sau negativ?

#134
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2013 - 16:27, said:



Sigur că nu. Un aspect pozitiv ar fi să fii o biserică moartă din care toată lumea să plece și să se închidă. Atunci ar fi un aspect pozitiv.
Tu ce zici, versetul : Cuvântul lui Dumnezeu se răspândea tot mai mult, numărul ucenicilor se înmulțea mult în Ierusalim, și o mare mulțime de preoți veneau la credință. Faptele Apostolilor 6:7, este un aspect pozitiv sau negativ?

Faptele Apostolilor 9:31 e un aspect pozitiv sau negativ?

Cît de mult doriți să crească? în primul secol creștinii erau minoritari, totuși acum vedem penticostalii că sunt majoritari, deci lumești, pentru că includ lumea aceasta păcătoasă și nepocăită. Ăsta e adevărul, vă convine sau nu.

#135
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postdancingcolors, on 22 aprilie 2013 - 17:04, said:

Cît de mult doriți să crească? în primul secol creștinii erau minoritari, totuși acum vedem penticostalii că sunt majoritari, deci lumești, pentru că includ lumea aceasta păcătoasă și nepocăită. Ăsta e adevărul, vă convine sau nu.

Unde sunt penticostalii majoritari?

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2013 - 13:18, said:

Da, desigur. Cum altfel îţi imaginezi că penticostalii au, cu ajutorul Duhului Sfânt, o asemenea rată de creştere încât în numai un secol au ajuns a doua denominaţie creştină în lume ca număr de membri?
Vorbesti prostii. Penticostalii nu sunt pe locul 2 ca numar de membri.

http://en.wikipedia....mber_of_members

Edited by Megs, 22 April 2013 - 17:17.


#136
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdancingcolors, on 22 aprilie 2013 - 17:04, said:

Cît de mult doriți să crească?
La fel de mult ca în timpurile apostolice. Și chiar mai mult.

View Postdancingcolors, on 22 aprilie 2013 - 17:04, said:

în primul secol creștinii erau minoritari, totuși acum vedem penticostalii că sunt majoritari, deci lumești, pentru că includ lumea aceasta păcătoasă și nepocăită. Ăsta e adevărul, vă convine sau nu.
Faceți o confuzie, penticostalii au o rată mai mare de creștere dar nu sunt majoritari.

View PostMegs, on 22 aprilie 2013 - 17:11, said:

Vorbesti prostii. Penticostalii nu sunt pe locul 2 ca numar de membri.
http://en.wikipedia....mber_of_members
Am greșit. Penticostalii și carismaticii. Se discuta despre vorbirea în limbi.
În acest context penticostalii în general sunt luați împreună cu carismaticii și neocarismaticii. Și grupul acestora reprezintă unul din patru creștini. http://en.wikipedia....ic_Christianity

În fine,  nu aceste numere sunt relevante ci faptul că cei care manifestă vorbirea în limbi și celelalte daruri ale Duhului Sfânt au parte de  creștere numerică. Așa a fost în biserica primară, la fel și astăzi.

#137
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2013 - 21:02, said:

Am greşit. Penticostalii şi carismaticii. Se discuta despre vorbirea în limbi.
În acest context penticostalii în general sunt luaţi împreună cu carismaticii şi neocarismaticii. Şi grupul acestora reprezintă unul din patru creştini. http://en.wikipedia....ic_Christianity

În fine,  nu aceste numere sunt relevante ci faptul că cei care manifestă vorbirea în limbi şi celelalte daruri ale Duhului Sfânt au parte de  creştere numerică. Aşa a fost în biserica primară, la fel şi astăzi.
Eu cred ca cifrele din link-ul tau sunt umflate.
Daca te uiti la numarul penticostalilor din link-ul tau vei vedea ca este dublu fata de numarul penticostalilor din link-ul meu, ambele de pe wikipedia Posted Image

LE: am verificat sursa citata in link-ul tau si este una neoprotestanta, asa ca o consider partinitoare.

Edited by Megs, 22 April 2013 - 21:20.


#138
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMegs, on 22 aprilie 2013 - 21:16, said:

Eu cred ca cifrele din link-ul tau sunt umflate.
Daca te uiti la numarul penticostalilor din link-ul tau vei vedea ca este dublu fata de numarul penticostalilor din link-ul meu, ambele de pe wikipedia Posted Image

Şi eu cred că cifrele din link-ul tău sunt subțiate la jumătate. Posted Image

#139
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2013 - 21:23, said:

Şi eu cred că cifrele din link-ul tău sunt subțiate la jumătate. Posted Image

Asa cum spuneam mai sus, sursa citata in link-ul tau este neoprotestanta, deci partinitoare Posted Image

Edited by Megs, 22 April 2013 - 21:32.


#140
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2013 - 13:18, said:

Da, desigur. Cum altfel îţi imaginezi că penticostalii au, cu ajutorul Duhului Sfânt, o asemenea rată de creştere încât în numai un secol au ajuns a doua denominaţie creştină în lume ca număr de membri?
Foarte simplu, stimabile. Propovaduiesc o evanghelie lumeasca, contrara Scripturii, deci placuta lumii condusa de satan, duhul neascultarii: liber arbitru, adaugare la Cuvant, pierderea salvarii, etc.....

#141
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 23 aprilie 2013 - 09:05, said:

Foarte simplu, stimabile. Propovaduiesc o evanghelie lumeasca, contrara Scripturii, deci placuta lumii condusa de satan, duhul neascultarii: liber arbitru, adaugare la Cuvant, pierderea salvarii, etc.....

Stimabile, "Cartea lui Zexelică" a fost deja declarată Scriptură?
Noi încă propovăduim Evanghelia Deplină a Sfintelor Scripturi adică Noul şi Vechiul Testament.

#142
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2013 - 21:02, said:

Am greşit. Penticostalii şi carismaticii.

pai nu e corect ce faceti !

cel putin in Romania, penticostalii se delimiteaza net de carismatici, despre care spun ca nu au Duhul Sfant.

#143
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSfantul Jakob, on 22 aprilie 2013 - 13:18, said:


Cum altfel îţi imaginezi că penticostalii au, cu ajutorul Duhului Sfânt, o asemenea rată de creştere încât în numai un secol au ajuns a doua denominaţie creştină în lume ca număr de membri?

Faptul ca atrag multa lume nu e o chestie pozitiva...adevaratii crestini sunt putini, mai ales in vremurile astea din urma caracterizate de apostazie. Tu te lauzi ca penticostalismul atrage lumea la el?

#144
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 23 aprilie 2013 - 10:57, said:

Faptul ca atrag multa lume nu e o chestie pozitiva...adevaratii crestini sunt putini, mai ales in vremurile astea din urma caracterizate de apostazie. Tu te lauzi ca penticostalismul atrage lumea la el?


a zis chiar ca e religia nr. 2 si are dreptate, in multe tari, cum ar fi Brazilia, este religia nr.2 ca numar de aderenti, deci cei care merg in discoteca, fumeaza, injura, comit adulter, sunt penticostali.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate