Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

#91
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010

View Postaltul, on 8th May 2011, 12:32, said:

Deci asa cum este demonstrat cadavre umblatoare si urat mirositoare sunt cele ale necredinciosilor.

Du-te de pupă-l pe sexosu ăsta:

http://roncea.ro/tag/ilie-lacatusu

#92
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 02 mai 2011 - 08:10, said:

La sărbătoarea Penticostei din anul 33 e.n., au venit de departe oameni din Elam, din Mesopotamia, din Capadocia, din Pont, din Egipt şi din Roma.  Aceştia vorbeau limbi diferite.

În acea zi s-a întâmplat ceva care avea să uimească oamenii secole la rând.  Pe la ora nouă, din cer s-a auzit deodată „un zgomot ca vâjâitul unui vânt puternic“, sau „ca vuietul puternic al unui uragan“ (Fap. 2:2; Noul Testament pe înţelesul tuturor, 1984). Sunetul asurzitor a umplut casa în care erau adunaţi aproximativ 120 de discipoli ai lui Isus. Apoi s-a petrecut un lucru uluitor: au apărut nişte limbi ca de foc, care se aşază câte una pe fiecare discipol. Discipolii ‘s-au umplut de spirit sfânt’ şi au început să vorbească în alte limbi. Când aceştia ies din casa în care s-au întrunit, oamenii veniţi la sărbătoare în Ierusalim rămân uimiţi pentru că discipolii le vorbesc în limbile lor. Da, fiecare îi aude „vorbind în limba lui“! (Fap. 2:1–6)

Din Biblie reiese faptul că acei oameni au început să vorbească în limbile celor veniţi din diferite ţări.  Nu vorbeau cuvinte de neînţeles cum se întămplă acum la cei care pretind că vorbesc "în limbi", dar nici ei nu înţeleg ce spun.

Motivul pentru care Dumnezeu a făcut acest miracol a fost clar.  Acei oameni veniţi de departe, din diferite ţări, trebuiau să înţeleagă mesajul important transmis de creştinii prezenţi la acea sărbătoare.  În acest mod, adevărul urma să se răspândească în toate acele regiuni de unde veniseră acei oameni.

Vorbirea în limbi practicată în zilele noastre de unele religii, nu are nimic în comun cu ceea ce s-a întâmplat în secolul I.


Ce usor poti trage concluzii eronate, daca nu citesti Scripturile in intregime.

#93
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 13 decembrie 2012 - 09:46, said:

Ce usor poti trage concluzii eronate, daca nu citesti Scripturile in intregime.

Stai liniştit blueday, concluzia prezentată anterior este corectă, bazată pe adevărul din Scriptură.
Vorbirea în limbi din prezent nu are nimic în comun cu vorbirea în limbi de la sărbătoarea Penticostei din sec. I

Atunci vorbirea în limbi a însemnat vorbirea în limbile vorbite de persoanele venite din alte naţiuni la sărbătoare.
Pe înţelesul tău, este ca şi cum în prezent cineva ar vorbi instantaneu limbile bulgară, sârbă, italiană, engleză, etc.

(Faptele 2:4) . . .au început să vorbească în alte limbi, aşa cum îi făcea spiritul să vorbească.

(Faptele 2:7, 8) . . .Într-adevăr, erau uluiţi şi se mirau, zicând: „Iată! Nu sunt oare galileeni toţi aceştia care vorbesc? 8 Atunci cum de auzim fiecare limba în care ne-am născut?

(Faptele 2:9–11) . . .Parţi, mezi, elamiţi, locuitori din Mesopotamia, din Iudeea şi din Capadocia, din Pont şi din provincia Asiei, 10 din Frigia, din Pamfilia, din Egipt, din regiunea Libiei, care este spre Cirena, oameni din Roma veniţi aici pentru un timp, atât iudei, cât şi prozeliţi, 11 cretani şi arabi, îi auzim vorbind în limbile noastre despre lucrurile măreţe ale lui Dumnezeu. . .

Vorbirea în limbile vorbite pe teritoriul unde locuiau, i-a ajutat să înţeleagă mesajul şi să primească cuvântul lui Dumnezeu din toată inima.

(Faptele 2:41) . . .Cei ce au primit cuvântul lui din toată inima au fost botezaţi şi în ziua aceea au fost adăugate cam trei mii de suflete. . .

Vorbirea în limbi din zilele noastre nu are nimic de-a face cu ce a însemnat în realitate vorbirea în limbi în secolul I.
Astăzi unii pretind că vorbesc în limbi, dar se limitează la spaţiul restrâns al bisericii lor. Ar putea oare vorbirea lor să fie un semn public pentru mulţimile de necredincioşi?

Dar ce putem spune despre celălalt scop al vorbirii în limbi din secolul întâi? Este vorbirea în limbi practicată azi în biserici o modalitate de a le predica vestea bună oamenilor de diferite limbi? Aşa cum ştim, cei aflaţi la Ierusalim cu ocazia Penticostei din 33 e.n. proveneau din multe ţinuturi, totuşi ei au înţeles clar limbile vorbite în mod miraculos de discipoli. Spre deosebire de aceştia, cei care vorbesc astăzi în limbi rostesc cuvinte de neînţeles.

Observă ce au spus unele persoane care participă la întrunirile celor care afirmă că au darul vorbirii în limbi:

„În fiecare săptămână, mulţi din biserica mea par să primească spiritul sfânt şi să vorbească în mod miraculos în limbi. Unii dintre ei sunt nişte imorali. Însă eu nu primesc acest dar al spiritului, cu toate că mă străduiesc să duc o viaţă morală şi îl cer în rugăciune. Cum e posibil?“

Un altul spunea: „Ce mă deranjează este că, în timp ce mă rog, alţii mă întrerup vorbind zgomotos într-o limbă pe care nici eu, nici ei nu o înţeleg. Nimeni nu trage foloase din vorbirea lor. Oare darurile spiritului lui Dumnezeu n-ar trebui să servească unui scop precis?“.

Pavel spunea următoarele:

(1 Corinteni 14:16–19) . . .Altminteri, dacă aduci laude printr-un dar al spiritului, cum va zice „Amin“ la cuvintele tale de mulţumire cel ce este un om de rând, de vreme ce nu înţelege ce spui? 17 Este adevărat că tu aduci mulţumiri foarte frumos, dar celălalt nu este zidit. 18 Îi mulţumesc lui Dumnezeu că vorbesc în mai multe limbi decât voi toţi. 19 Cu toate acestea, în congregaţie aş vrea să spun mai degrabă cinci cuvinte cu mintea mea, ca să-i pot învăţa şi pe alţii, decât zece mii de cuvinte într-o altă limbă.

#94
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
pentru ce este vorbirea in limbi?

Cine vorbeste in alta limba se zideste pe sine insusi(1Cor.14:4)

deci pt zidire.

si iarasi:

Cine proroceste este mai mare decat cine vorbeste in alte limbi; afara numai daca talmaceste aceste limbi, pentru ca sa capete Biserica zidire sufleteasca. (1Cor.14:5)

daca si talmaceste, zideste si biserica.

#95
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 21 decembrie 2012 - 15:22, said:

pentru ce este vorbirea in limbi?

Cine vorbeste in alta limba se zideste pe sine insusi(1Cor.14:4)

deci pt zidire.

si iarasi:

Cine proroceste este mai mare decat cine vorbeste in alte limbi; afara numai daca talmaceste aceste limbi, pentru ca sa capete Biserica zidire sufleteasca. (1Cor.14:5)

daca si talmaceste, zideste si biserica.

Ce înseamnă "tălmăceşte?"

#96
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 21 decembrie 2012 - 16:26, said:

Ce înseamnă "tălmăceşte?"

adica traduce intr-o limba cunoscuta, prin Duhul, acea vorbire in limbi.

#97
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 21 decembrie 2012 - 17:17, said:


adica traduce intr-o limba cunoscuta, prin Duhul, acea vorbire in limbi.
Traduce într-o limbă cunoscută, dintr-o altă limbă "tot cunoscută" ....

(Faptele 2:6) . . .pentru că fiecare îi auzea vorbind în limba lui.

(Faptele 2:8) . . .Atunci cum de auzim fiecare limba în care ne-am născut?

La sărbătoarea Penticostei erau prezenţi oameni din următoarele regiuni:

(Faptele 2:9–11) . . .Parţi, mezi, elamiţi, locuitori din Mesopotamia, din Iudeea şi din Capadocia, din Pont şi din provincia Asiei, 10 din Frigia, din Pamfilia, din Egipt, din regiunea Libiei, care este spre Cirena, oameni din Roma veniţi aici pentru un timp, atât iudei, cât şi prozeliţi, 11 cretani şi arabi. . .

(Faptele 2:11) . . .îi auzim vorbind în limbile noastre despre lucrurile măreţe ale lui Dumnezeu“.

Ce faceţi voi nu are nicio legătură cu ceea ce învaţă în realitate Biblia despre vorbirea în limbi.

Asta recunosc acum toţi aceia care ţi-au fost colegi şi care cândva pretindeau că vorbesc în limbi, în prezent fiind Martori ai lui Iehova.

Acum două săptămâni, în timp ce studiam Biblia cu câteva persoane dintr-o localitate, aceste persoane mi-au spus că au mers de multe ori la biserica de pocăiţi din sat unde membrii bisericii respective vorbeau în limbi.

I-am întrebat ce spuneau cei care "vorbeau în limbi"?

Mi-au răspuns râzând:  "Strigau: sânge, sânge, apă, apă, foc, foc.  Păreau nişte nebuni".

Cine are ochi de văzut vede, şi urechi de auzit, aude ..... Posted Image

#98
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
nu are sens sa-ti mai explic, efectiv ceva se intampla cu tine (anulezi cu buna stiinta versete din Scripturi).

mi-am pierdut timpul pana acum...

#99
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 25 ianuarie 2013 - 15:23, said:

nu are sens sa-ti mai explic, efectiv ceva se intampla cu tine (anulezi cu buna stiinta versete din Scripturi).

mi-am pierdut timpul pana acum...
Asta spun toţi când îşi dau seama că nu au argumente Scripturale care să le susţină convingerile greşite ...

Eu nu am anulat nimic. Am încercat "să-ţi deschid ochii" pentru a vedea realitatea prezentată în Biblie despre darul vorbirii în limbi ...

Explică te rog, ce înseamnă această "vorbire în limbi" pe care susţii că o deţineţi?

"sânge, sânge, apă, apă, foc, foc".

"paracleo, paraglande, lasă limba, lasă limba, vuicavai"

Aşa zisa vorbire în limbi prezentată mai sus, nu am inventat-o eu, este folosită în biserică de colegii tăi ....

Pe când, adevărul Scriptural în acest sens l-am prezentat aici http://forum.softped...0#entry12586908

Edited by Eugen3, 25 January 2013 - 18:23.


#100
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 25 ianuarie 2013 - 13:27, said:

  Păreau nişte nebuni".

Poi așa par și martorii, cănd vin pe la poartă.
Vreau să-ți bage in cap doctrina lor în cîteva minute. Cînd le vorbești de cine-i Iisus strîmbă din nas. Cică Iisus îi...creatură. Sau nu?

#101
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 25 ianuarie 2013 - 18:23, said:

Asta spun toţi când îşi dau seama că nu au argumente Scripturale care să le susţină convingerile greşite ...

Eu nu am anulat nimic. Am încercat "să-ţi deschid ochii" pentru a vedea realitatea prezentată în Biblie despre darul vorbirii în limbi ...

Explică te rog, ce înseamnă această "vorbire în limbi" pe care susţii că o deţineţi?

"sânge, sânge, apă, apă, foc, foc".

"paracleo, paraglande, lasă limba, lasă limba, vuicavai"

Aşa zisa vorbire în limbi prezentată mai sus, nu am inventat-o eu, este folosită în biserică de colegii tăi ....

Pe când, adevărul Scriptural în acest sens l-am prezentat aici http://forum.softped...0#entry12586908


mai,
eu ti-am explicat ce e cu vorbirea in limbi; nu e vina mea ca tu anulezi multe versete mai ales din cartea Corinteni.

ce ai scris tu mai sus, nu e vorbire in limbi, ci bolboroseala.

#102
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 25 ianuarie 2013 - 19:10, said:

ce ai scris tu mai sus, nu e vorbire in limbi, ci bolboroseala.

Păi asta faceţi voi, doar borboroseală ....

Când a fost ultima dată când cineva a tradus în biserica voastră un mesaj vorbit în limbi pentru cei prezenţi, aşa cum spune Pavel aici?

(1 Corinteni 14:26, 27) . . .Când vă întruniţi, dacă unul are un psalm, altul o învăţătură, altul o revelaţie, altul o vorbire într-o altă limbă, altul o interpretare, toate să se facă spre zidire. 27 Iar dacă unii vorbesc într-o altă limbă, acest lucru să se limiteze la doi sau cel mult trei, şi pe rând, iar cineva să traducă.

Conform mesajelor tale, la voi a rămas doar "zidirea personală", anulând astfel mesajul de bază prezentat în Corinteni.

#103
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 27 ianuarie 2013 - 10:48, said:

Păi asta faceţi voi, doar borboroseală ....

Când a fost ultima dată când cineva a tradus în biserica voastră un mesaj vorbit în limbi pentru cei prezenţi, aşa cum spune Pavel aici?


saptamana trecuta.

nu exista vorbire in limbi in cadrul adunarii, fara talmacire, adica fara ca cineva sa talmaceasca.

vorbirea in limbi autentica este reprezentata de o vorbire cursiva, cu intonatie, fiecare glossolal putand fi recunoscut dupa limba in care vorbeste, unul vorbeste ceva asemanator cu latina, altul cu greaca sau cu vreo limba germanica etc.
au fost cazuri in care in momentul cand Duhul sfant s-a coborat, cel in cauza a vorbit in rusa, spaniola sau alte limbi ale caror cuvinte se pot intelege; de la caz la caz, fiind felurite limbi, toate insa sunt descrise in Scripturi.

nu poti considera ca cineva e mantuit doar pt ca vorbeste in limbi, si nici macar limba respectiva nu o poti atribui Duhului Sfant, daca roadele nu sunt bune.

#104
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postblueday, on 27 ianuarie 2013 - 11:57, said:

[/size]

vorbirea in limbi autentica este reprezentata de o vorbire cursiva, cu intonatie, fiecare glossolal putand fi recunoscut dupa limba in care vorbeste, unul vorbeste ceva asemanator cu latina, altul cu greaca sau cu vreo limba germanica etc.
au fost cazuri in care in momentul cand Duhul sfant s-a coborat, cel in cauza a vorbit in rusa, spaniola sau alte limbi ale caror cuvinte se pot intelege; de la caz
Voi credeti ca Duhul Sfant e tampit ? Crezi ca da Duhul sa vorbesti in limbi cand nu e necesar ? Asteas de la satana  in momentul cand nu-l intelege nimeni pe acela care pretinde ca are acest dar .La penticostali e cel mai des intalnita sarlatania asta , ca abuzeaza de credulitatea si naivitatea celor inculti .

#105
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postpacopaco1967, on 27 ianuarie 2013 - 13:50, said:

Voi credeti ca Duhul Sfant e tampit ? Crezi ca da Duhul sa vorbesti in limbi cand nu e necesar ? Asteas de la satana  in momentul cand nu-l intelege nimeni pe acela care pretinde ca are acest dar .La penticostali e cel mai des intalnita sarlatania asta , ca abuzeaza de credulitatea si naivitatea celor inculti .

fiule, pune mana pe Noul testament ci studiaza-L.

atat pot sa-ti spun.

#106
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 27 ianuarie 2013 - 11:57, said:

[/size]

saptamana trecuta.

nu exista vorbire in limbi in cadrul adunarii, fara talmacire, adica fara ca cineva sa talmaceasca.

vorbirea in limbi autentica este reprezentata de o vorbire cursiva, cu intonatie, fiecare glossolal putand fi recunoscut dupa limba in care vorbeste, unul vorbeste ceva asemanator cu latina, altul cu greaca sau cu vreo limba germanica etc.
au fost cazuri in care in momentul cand Duhul sfant s-a coborat, cel in cauza a vorbit in rusa, spaniola sau alte limbi ale caror cuvinte se pot intelege; de la caz la caz, fiind felurite limbi, toate insa sunt descrise in Scripturi.

nu poti considera ca cineva e mantuit doar pt ca vorbeste in limbi, si nici macar limba respectiva nu o poti atribui Duhului Sfant, daca roadele nu sunt bune.

Vorbesc toţi în acelaşi timp, sau pe rând, iar cineva traduce?  

Şi, de ce a fost necesar să se vorbească în limbi?  

Ce înseamnă expresia "ceva asemănător cu latina"?

Au fost prezente la biserică persoane din Grecia, Spania, Rusia sau din ţări Germanice?  Dacă nu, atunci care a fost rostul acelei aşa-zise vorbiri în limbi?

Te rog să răspunzi la aceste întrebări.  În plus, sunteţi organizaţi toţi la fel, indiferent de oraşul în care aveţi biserica?
Care sunt zilele în care mergeţi la biserică şi se respectă aranjamentul menţionat de Pavel în 1Corinteni 14:26, 27?

Edited by Eugen3, 28 January 2013 - 08:19.


#107
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 28 ianuarie 2013 - 08:17, said:

Vorbesc toţi în acelaşi timp, sau pe rând, iar cineva traduce?  


in primul rand ca astea sunt intrebari de copil.

dar nu ma mira, deoarece tu esti foarte imatur pentru varsta pe care o ai.

normal ca vorbesc pe rand si asta numai daca e talmacire, daca nu, vorbesc doar pentru ei, adica in surdina, fara a deranja pe altii (nu public).

View PostEugen3, on 28 ianuarie 2013 - 08:17, said:

Şi, de ce a fost necesar să se vorbească în limbi?


asta intreaba-L pe Duhul Sfant si daca te va considera merituos, o sa primesti si tu acest dar ca sa intelegi modul in care te zideste.

View PostEugen3, on 28 ianuarie 2013 - 08:17, said:


Ce înseamnă expresia "ceva asemănător cu latina"?


exact ce am spus.

View PostEugen3, on 28 ianuarie 2013 - 08:17, said:

Au fost prezente la biserică persoane din Grecia, Spania, Rusia sau din ţări Germanice?  Dacă nu, atunci care a fost rostul acelei aşa-zise vorbiri în limbi?


acestea sunt limbi de circulatie internationala si in general, cuvintele sunt cunoscute; daca cineva ar vorbi in italiana sau spaniola, nu ai intelege? si daca nu intelegi de prima data, nu poti inregistra pentru a traduce ulterior?

View PostEugen3, on 28 ianuarie 2013 - 08:17, said:


În plus, sunteţi organizaţi toţi la fel, indiferent de oraşul în care aveţi biserica?


adica ce organizare, nu inteleg? singurul care face organizarile este DUHUL SFANT.
asta este invatatura tuturor crestinilor !

View PostEugen3, on 28 ianuarie 2013 - 08:17, said:

Care sunt zilele în care mergeţi la biserică şi se respectă aranjamentul menţionat de Pavel în 1Corinteni 14:26, 27?

e incorect sa spui "merg la biserica", deoarece biserica este formata din crestini.

normal ca se respecta tot ce scrie in Scripturi, tu nu respecti, mutiland unele versete si scotand altele !

Scopul nu este de a da exemplu o religie sau o grupare crestineasca, deoarece daca citesti Biblia si aplici ce scrie acolo, vei avea si tu, la randul tau, originalul. Tu bazeaza-te pe Biblie si nu pe o organizatie care sa-ti spuna ce sa faci! nici nu trebuie sa te iei dupa unul sau dupa altul, Biblia sa-ti fie ghid si astfel nu vei gresi in nimic.

#108
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 27 ianuarie 2013 - 13:50, said:

Voi credeti ca Duhul Sfant e tampit ? Crezi ca da Duhul sa vorbesti in limbi cand nu e necesar ? Asteas de la satana  in momentul cand nu-l intelege nimeni pe acela care pretinde ca are acest dar .La penticostali e cel mai des intalnita sarlatania asta , ca abuzeaza de credulitatea si naivitatea celor inculti .

Paco, motivatia lor e ca, desi nimeni nu intelege ce bolborosesc ei acolo (nici macar ei), cica ei Ii vorbesc lui Dumnezeu ... si se simt ei "ziditi sufleteste" de experienta asta. La fel mi-au spus niste pupatori de moaste, ca se simt "plini de duh sfant" cand se apropie de cutia in care e cadavru' ala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate