Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare fonica duplex

Comparare, evidentiere inregistra...

O primavara frumoasa, de martisor

Hils Titanium
 Pareri despre (diverse) noi magaz...

Ardere butan

Ce restrictii presupune economia ...

Ce e mai important pe termen lung...
 Video editat

Imposibil de portat vodafone-digi...

Pilotaj drone - curs obligatoriu?...

Probleme submersibila
 Utilizatorii de servicii de comun...

Notificare Anaf pentru venituri d...

Router WiFi care sa stie VLAN si ...

ETL one to many relationship from...

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

blueday

blueday

blue monday

• Grup: Senior Members

View PostEugen3, on 26 aprilie 2013 - 13:46, said:

Toţi creştinii "trebuie" să fie evanghelizatori.  

tocmai ce ti-am aratat, ca in biserica primara, numai unii erau numiti evanghelizatori, si nu toti !

vai de tine ! cuvantul Scripturii e zero inaintea ta, contand numai ce scrie in brosura Turnul de veghe.

EmaS

EmaS

Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

View PostEugen3, on 26 aprilie 2013 - 13:46, said:

blueday, se pare că tu nu faci diferenţa între "misionar" şi "evanghelizator".

Toţi creştinii "trebuie" să fie evanghelizatori.  Isus le-a poruncit tuturor creştinilor să predice şi să facă discipoli.

Misionarii sunt doar aceia care se acceptă să meargă într-o altă ţară pentru a predica.

Repet întrebarea pe care o ocoleşti de fiecare dată băgându-i la înaintare pe mormoni:

TU ŞI COLEGII TĂI CUM RESPECTAŢI PORUNCA LUI ISUS CONSEMNATĂ ÎN MATEI 28:19, 20, MATEI 24:14, MARCU 13:10, etc.?
Marea trimitere este valabila pentru toti crestinii.Noi suntem datori sa ducem vestea cea buna a Evangheliei.

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

View PostEmaS, on 26 aprilie 2013 - 15:31, said:

Marea trimitere este valabila pentru toti crestinii.Noi suntem datori sa ducem vestea cea buna a Evangheliei.
Pleonasm. evanghelia inseamna vestea buna.

Good News is the English translation of the Koine Greek εὐαγγέλιον euangélion (εὖ eû "good" + ἄγγελος ángelos "messenger" + -ιον -ion diminutive suffix). The Greek term was Latinized as evangelium in the Vulgate, and translated into Latin as bona annuntiatio. In Old English, it was translated as gōdspel (gōd "good" + spel "news"). The Old English term was retained as gospel in Middle English Bible translations and hence remains in use also in Modern English. The written accounts of the life and teaching of Jesus are also generally known as "Gospels".

EmaS

EmaS

View PostSOCRATE_MMXII, on 27 aprilie 2013 - 06:18, said:

Pleonasm. evanghelia inseamna vestea buna.
Ai dreptate,dar nu doream o analiza gramaticala a textului.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

View PostEmaS, on 25 aprilie 2013 - 08:50, said:

Credinta autentica te face roditor si vei face fapte.Insa Atentie! Nu suntem mantuiti prin fapte ci prin Jertfa Domnului Isus,Ea este perfecta,completa!

Isus le-a raspuns: "Lucrarea pe care o cere Dumnezeu este aceasta: sa credeti in Acela pe care L-a trimis El." (Ioan.6:29)

Credinta este o cerere, o porunca, ca si restul legii. Daca tu o faci, este FAPTA, deci poti spune ca mantuirea este prin faptele legii. Singura credinta spre mantuire este cea a lui Hristos, care se afla in cei salvati. Credinta personala a celor salvati mai este si chix, de exemplu a lui Petru, care a tradat pe Domnul si manca kosher cu evreii si de toate cu crestinii. Insa, deh, daca voi credeti biserica care va spune ca e simplu, doar crezi si esti mantuit........
Bunul simt ar trebui s ava dea de gandit, lasand la o parte ca ar fi contrar Scripturii.

EmaS

EmaS

View Postzexelica, on 27 aprilie 2013 - 09:03, said:

Isus le-a raspuns: "Lucrarea pe care o cere Dumnezeu este aceasta: sa credeti in Acela pe care L-a trimis El." (Ioan.6:29)

Credinta este o cerere, o porunca, ca si restul legii. Daca tu o faci, este FAPTA, deci poti spune ca mantuirea este prin faptele legii. Singura credinta spre mantuire este cea a lui Hristos, care se afla in cei salvati. Credinta personala a celor salvati mai este si chix, de exemplu a lui Petru, care a tradat pe Domnul si manca kosher cu evreii si de toate cu crestinii. Insa, deh, daca voi credeti biserica care va spune ca e simplu, doar crezi si esti mantuit........
Bunul simt ar trebui s ava dea de gandit, lasand la o parte ca ar fi contrar Scripturii.
  • Vă fac cunoscut, fraţilor, Evanghelia pe care v-am propovăduit-o, pe care aţi primit-o, în care aţi rămas
  • 2 şi prin care sunteţi mântuiţi, dacă o ţineţi aşa după cum v-am propovăduit-o; altfel, degeaba aţi crezut.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Degeaba crezi, deci, daca propovaduiesti liberul arbitru.

EmaS

EmaS

View Postzexelica, on 27 aprilie 2013 - 11:09, said:

Degeaba crezi, deci, daca propovaduiesti liberul arbitru.
Unde scrie?

View PostEmaS, on 27 aprilie 2013 - 11:12, said:

Unde scrie? Eu una stiu ca singura credinta mantuitoare este in Domnul Isus Hristos!

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Uite aici:

Vă fac cunoscut, fraţilor, Evanghelia pe care v-am propovăduit-o, pe care aţi primit-o, în care aţi rămas
    2 şi prin care sunteţi mântuiţi, dacă o ţineţi aşa după cum v-am propovăduit-o; altfel, degeaba aţi crezut.

In Evanghelie scrie si asta:

Ezechiel 36
27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Unde propovaduiesti tu asta? Tu-ti dai numai tie credit.

EmaS

EmaS

View Postzexelica, on 27 aprilie 2013 - 11:16, said:

Uite aici:

Vă fac cunoscut, fraţilor, Evanghelia pe care v-am propovăduit-o, pe care aţi primit-o, în care aţi rămas
2 şi prin care sunteţi mântuiţi, dacă o ţineţi aşa după cum v-am propovăduit-o; altfel, degeaba aţi crezut.

In Evanghelie scrie si asta:

Ezechiel 36
27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Unde propovaduiesti tu asta? Tu-ti dai numai tie credit.
Eu ca om imi fac partea mea si Dumnezeu Isi face partea Sa!

View PostEmaS, on 27 aprilie 2013 - 11:20, said:

Eu ca om imi fac partea mea si Dumnezeu Isi face partea Sa! Iata ca El bate la usa inimii,depinde de tine daca doresti sa deschizi usa. El nu da buzna ca satan.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

View PostEmaS, on 27 aprilie 2013 - 11:21, said:

Eu ca om imi fac partea mea si Dumnezeu Isi face partea Sa!

Tu-ti faci partea ta..... deci mantuirea depinde de tine?

husand

husand

Senior Member

View Postzexelica, on 27 aprilie 2013 - 11:23, said:

Nu .Depinde de Dumnezeu.

Dumnezeu m-a facut vrednic de mantuire si ma avertizeaza

Evrei 2
1. De aceea, cu atat mai mult, trebuie sa ne tinem de lucrurile pe care le-am auzit, ca sa nu fim departati de ele.
2. Caci, daca Cuvantul vestit prin ingeri s-a dovedit nezguduit si daca orice abatere si orice neascultare si-a primit o dreapta rasplatire,
3. cum vom scapa noi, daca stam nepasatori fata de o mantuire asa de mare, care, dupa ce a fost vestita intai de Domnul, ne-a fost adeverita de cei ce au auzit-o,

Claaaar?

Edited by husand, 27 April 2013 - 22:02.

EmaS

EmaS

View Postzexelica, on 27 aprilie 2013 - 11:23, said:

Eu cer botezul.Este alegerea si hotararea mea.pe când îşi urmau ei drumul, au dat peste o apă şi famenul a zis: iată apă; ce mă împiedică să fiu botezat?" Famenul din Etiopia a auzit evanghelia de la Filip, lucrătorul lui Dumnezeu. După ce a auzit evanghelia, el şi-a dat seama că el însuşi era un mare păcătos. Apoi el şi-a dat seama de faptul că Isus Hristos este Mântuitor. După ce el a crezut faptul că Isus este Mântuitorul şi Fiul lui Dumnezeu, el a înţeles că trebuie să fie botezat în Numele lui Isus. El n-a amânat şi a fost botezat de Filip. Famenul n-a pierdut şansa botezului. Botezul este simbolul înmormântării omului vechi şi al învierii omului celui nou, al firii noi, pentru o altă viaţă. Bineînţeles, botezul nu are calitatea de a curăţi păcatele. Pentru ca o persoană să fie botezată, ea trebuie să primească întâi mântuirea ca să aibă un cuget curat; ea trebuie, deci, să fi îndeplinit condiţiile mântuirii: pocăinţa şi credinţa. În Marcu 16:16 Isus spune: „Cine va crede şi va fi botezat, va fi mântuit”. F.A. 2:38 Petru spune: pocăiţi-vă şi fiecare din voi să fie botezat.

barbu78

barbu78

Guru Member

Cui li se adreseaza cei care pretind ca vorbesc in limbi? Daca nu se adreseaza unora care care vorbesc o alta limba, de ce ar "vorbi in limbi"?
Daca nu are o misiune de la Dumnezeu poate un pacatos sa pretinda ca merita un dar si a primit un dar?
Am fost pacalit de necuratul de multe ori. Eu nu meritam sa primesc de la Dumnezeu ceea ce necuratul ma facea sa cred ca primesc la Dumnezeu. Atunci cind "primesti un dar" este bine sa fii Toma necredinciosul si nu trebuie sa ceri daruri, mai ales daruri de pe urma carora beneficiezi de foloase materiale!

blueday

blueday

blue monday

View Postbarbu78, on 28 aprilie 2013 - 00:06, said:

Cui li se adreseaza cei care pretind ca vorbesc in limbi? Daca nu se adreseaza unora care care vorbesc o alta limba, de ce ar "vorbi in limbi"?
Daca nu are o misiune de la Dumnezeu poate un pacatos sa pretinda ca merita un dar si a primit un dar?
Am fost pacalit de necuratul de multe ori. Eu nu meritam sa primesc de la Dumnezeu ceea ce necuratul ma facea sa cred ca primesc la Dumnezeu. Atunci cind "primesti un dar" este bine sa fii Toma necredinciosul si nu trebuie sa ceri daruri, mai ales daruri de pe urma carora beneficiezi de foloase materiale!

da?
si Pavel de ce sfatuieste pe fiecare, sa doreasca darurile cele mai bune si sa umble dupa ele?

EmaS

EmaS

View Postbarbu78, on 28 aprilie 2013 - 00:06, said:

Cine vorbeste in alte limbi se zideste pe sine insusi.

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

View PostEmaS, on 28 aprilie 2013 - 09:18, said:

Cine vorbeste in alte limbi se zideste pe sine insusi.
Adica, io daca stiu 3 limbi straine ma zidesc pe mine insumi? Dar unul care stie 5-6 sau 10 limbi straine?

Vorbirea in limbi nu inseamna bolboroseli fara noima. E ca si cum ai zice ca o persoana vorbeste limba engleza, dar nu intelege ce vorbeste.
I mean what the heck, man?
Was is das? Ich habe keine idee.

blueday

blueday

blue monday

View PostSOCRATE_MMXII, on 28 aprilie 2013 - 09:56, said:

Vorbirea in limbi nu inseamna bolboroseli fara noima.

cine a zis ca vorbirea in limbi inseamna bolboroseli fara noima?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate