Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sonerie modulara montata in tablo...

Cartela roaming

Problema Document Scan Ubuntu

Cine este "Imparatul"?
 Ce obiecte din Italia, Franța, Ma...

Samsung Galaxy Fit 3

Cumparare baterie pentru un motor

Angajare -job
 Telefoane DS Vodafone

Mp4 car se reseteaza in timpul de...

Ati castigat vreodata ceva? Loto,...

Shogun!
 Initiativa europeana pentru taxar...

Instalare centrala de apartament ...

V-ați culturalizat cu ajutorul te...

Monitor

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

EmaS

EmaS

Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

• Grup: Senior Members

View PostSOCRATE_MMXII, on 28 aprilie 2013 - 09:56, said:

Adica, io daca stiu 3 limbi straine ma zidesc pe mine insumi? Dar unul care stie 5-6 sau 10 limbi straine?

Vorbirea in limbi nu inseamna bolboroseli fara noima. E ca si cum ai zice ca o persoana vorbeste limba engleza, dar nu intelege ce vorbeste.
I mean what the heck, man?
Was is das? Ich habe keine idee.
Nu limbile pe care tu le inveti,ci este vorba de darul lui Dumnezeu cand vorbesti in alte limbi Duhul vorbeste taine cu Dumnezeu,mijloceste pentru tine.

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

View PostEmaS, on 28 aprilie 2013 - 10:08, said:

Nu limbile pe care tu le inveti,ci este vorba de darul lui Dumnezeu cand vorbesti in alte limbi Duhul vorbeste taine cu Dumnezeu,mijloceste pentru tine.
Explica-te, te rog frumos, ca n-am inteles nimic.

EmaS

EmaS

View PostSOCRATE_MMXII, on 28 aprilie 2013 - 10:19, said:

Explica-te, te rog frumos, ca n-am inteles nimic.
Duhul Sfant mijloceste pentru cel botezat cu Duhul Sfant.

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

View PostEmaS, on 28 aprilie 2013 - 10:22, said:

Duhul Sfant mijloceste pentru cel botezat cu Duhul Sfant.
Mai explica o data, te rog frumos, ca n-am inteles nimic. Acuma chiar ca-s in ceata.

Edited by SOCRATE_MMXII, 28 April 2013 - 11:24.

EmaS

EmaS

View PostSOCRATE_MMXII, on 28 aprilie 2013 - 11:24, said:

Mai explica o data, te rog frumos, ca n-am inteles nimic. Acuma chiar ca-s in ceata.
Draga,vorbirea in alte limbi este darul Duhului Sfant.El mijloceste pentru tine cu suspine negraite.Acel care are acest dar se zideste pe sine insusi in credinta.

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

Adica vrei sa zici ca orice poliglot are darul Duhului Sfant?

blueday

blueday

blue monday

View PostSOCRATE_MMXII, on 28 aprilie 2013 - 11:33, said:

nu, e vorba de limbi neinvatate.

EmaS

EmaS

Darul vorbirii in alte limbi se manifesta intr-o limba necunoscuta de persoana respectiva.

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

"Si cand a sosit ziua Cincizecimii, erau toti apostolii impreuna in acelasi loc. Si din cer, fara de veste, s-a facut un vuiet, ca de suflare de vant ce vine repede, si a umplut toata casa unde sedeau ei. Si li s-au aratat, impartite, limbi ca de foc si au sezut pe fiecare dintre ei. Si s-au umplut toti de Duhul Sfant si au inceput sa vorbeasca in alte limbi, precum le dadea lor Duhul a grai. Si erau in Ierusalim locuitori iudei, barbati cucernici din toate neamurile care sunt sub cer. Si, iscandu-se vuietul acela, s-a adunat multimea si s-a tulburat, caci fiecare ii auzea pe ei vorbind in limba sa. Si erau uimiti toti si se minunau zicand: Iata, nu sunt acestia care vorbesc toti galileeni? Si cum auzim noi, fiecare, limba noastra in care ne-am nascut ? Parti si mezi si elamiti si cei ce locuiesc in Mesopotamia, in Iudeea si in Capadocia, in Pont si in Asia, in Frigia si in Pamfilia, in Egipt si in partile Libiei, cea de langa Cirene, si romani in treacat, iudei si prozeliti, cretani si arabi, ii auzim pe ei vorbind in limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu! Si toti erau uimiti si nu se dumireau, zicand unul catre altul: Ce va sa fie aceasta? Iar altii, batjocorindu-i, ziceau ca sunt plini de must" (Fapte, 2, 1-13).

La asta te referi? Daca da, atunci se pare ca nu stii ce e aia glosolalie.
Sa-ti explic mai simplu: eu tin o cuvantare in limba mea materna - romana, dar auditoriul meu format dintr-un chinez, un indian si un sud-african ma intelege, deoarece fiecare aude cuvantarea mea in limba sa materna, DESI EU VORBESC in limba romana.
Acum intelegi?

MTS1

MTS1

Senior Member

View PostSOCRATE_MMXII, on 28 aprilie 2013 - 12:30, said:

"Si cand a sosit ziua Cincizecimii, erau toti apostolii impreuna in acelasi loc. Si din cer, fara de veste, s-a facut un vuiet, ca de suflare de vant ce vine repede, si a umplut toata casa unde sedeau ei. Si li s-au aratat, impartite, limbi ca de foc si au sezut pe fiecare dintre ei. Si s-au umplut toti de Duhul Sfant si au inceput sa vorbeasca in alte limbi, precum le dadea lor Duhul a grai. Si erau in Ierusalim locuitori iudei, barbati cucernici din toate neamurile care sunt sub cer. Si, iscandu-se vuietul acela, s-a adunat multimea si s-a tulburat, caci fiecare ii auzea pe ei vorbind in limba sa. Si erau uimiti toti si se minunau zicand: Iata, nu sunt acestia care vorbesc toti galileeni? Si cum auzim noi, fiecare, limba noastra in care ne-am nascut ? Parti si mezi si elamiti si cei ce locuiesc in Mesopotamia, in Iudeea si in Capadocia, in Pont si in Asia, in Frigia si in Pamfilia, in Egipt si in partile Libiei, cea de langa Cirene, si romani in treacat, iudei si prozeliti, cretani si arabi, ii auzim pe ei vorbind in limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu! Si toti erau uimiti si nu se dumireau, zicand unul catre altul: Ce va sa fie aceasta? Iar altii, batjocorindu-i, ziceau ca sunt plini de must" (Fapte, 2, 1-13).

Sa-ti explic mai simplu: eu tin o cuvantare in limba mea materna - romana, dar auditoriul meu format dintr-un chinez, un indian si un sud-african ma intelege, deoarece fiecare aude cuvantarea mea in limba sa materna, DESI EU VORBESC in limba romana.
Acum intelegi?
si acum urmeaza un verset din corinteni Posted Image

Vorbitul asta in limbi, dupa parerea mea, are 2 explicatii:
1.eu personal nu neg existenta unor spirite, care probabil isi bat joc de acesti oameni.
2. credinta lor se bazeaza pe bolboroselile alea si ei se roaga, insista sa primeasca acest "dar" pana ajung in pragul nebuniei, am cunoscut 2 cazuri in care persoanele respective au luat-o razna rau de tot, unul dintre ei si-a revenit cat de cat, dar celalalt si acum e terminat psihic.

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

Evident ca ceea ce fac ei acolo frizeaza nebunia. Asta-i adevarul.

MTS1

MTS1

Senior Member

View PostSOCRATE_MMXII, on 28 aprilie 2013 - 13:01, said:

Frizeaza nebunia, dar nici o autoritate a statului nu-i controleaza (cred ca ar trebui dusi la psihiatru).In cazul ortodocsilor, popii incearca sa scoata draci din oameni pe cand astia ii invita sa intre in ei. Cred ca ar trebui studiati putin si demascata toata vorbirea asta in limbi a lor.

EmaS

EmaS

Lucrarile lui Dumnezeu sunt o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzarii.

blueday

blueday

blue monday

vorbesti lucruri pe care nu le cunosti.

View PostMTS1, on 28 aprilie 2013 - 13:09, said:

Frizeaza nebunia, dar nici o autoritate a statului nu-i controleaza (cred ca ar trebui dusi la psihiatru).In cazul ortodocsilor, popii incearca sa scoata draci din oameni pe cand astia ii invita sa intre in ei. Cred ca ar trebui studiati putin si demascata toata vorbirea asta in limbi a lor.

popii sunt cei vanduti satanei.

mai degraba!

View PostSOCRATE_MMXII, on 28 aprilie 2013 - 12:30, said:

Acum intelegi?

eu cred ca tu aberezi la greu, ce ai descris tu este xenolalia.

Xenolalia: "xenolalia" refers to speaking in many real languages. In apostolic times, this would refer to  having an infused gift/learning of a language/number of languages (see Acts 2)

http://kindsoftongues.blogspot.ro/

tu esti cel care nu intelegi ce e glossolalia.

In adevar, cine vorbeste in alta limba nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu; caci nimeni nu-l intelege si, cu duhul, el spune taine. (1Cor.14:2)

Edited by blueday, 28 April 2013 - 15:06.

husand

husand

Senior Member

De geaba propovaduiesti  evanghelia daca susti ca ai liber arbitru
la salvare

Unde scrie?

Aici

nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. (Ioan.1:13)

Edited by husand, 28 April 2013 - 16:23.

barbu78

barbu78

Guru Member

View Postblueday, on 28 aprilie 2013 - 09:16, said:

da?
si Pavel de ce sfatuieste pe fiecare, sa doreasca darurile cele mai bune si sa umble dupa ele?

Nu este bine sa umbli dupa daruri pentru ca poti primi daruri de la cine nu trebuie!
Pavel, este posibil sa se fi referit la alte daruri. Inca nu sint in masura sa dau un raspuns corect, nu am citit suficient.
Din experienta stiu ca cel viclean poate sa te pacaleasca: poate sa-ti arate in vis anumite lucruri, poate sa-ti arate in timpul rugaciunii anumite imagini, poate sa fie lumina, poate sa iti cunoasca gindurile, poate sa-ti produca senzatii asemanatoare celor venite de la Sf. Treime, poate sa te imbolnaveasca sau sa te insanatoseasca daca ai fost imbolnavit de el, poate sa actioneze in afaceri, poate sa manipuleze relatiile cu cei din jur,...

Inainte de a te bucura de darurile primite intreba-te daca le meriti, daca tu ti-ai da acele daruri!

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

View Postblueday, on 28 aprilie 2013 - 15:05, said:

vorbesti lucruri pe care nu le cunosti.
Fie cum zici tu, nu vreau sa-ti zdruncin credinta. Nu asta e intentia mea.
Si spre lamurirea ta, sa stii c-am fost si pe la penticostali, si stiu ce si cum.

View Postblueday, on 28 aprilie 2013 - 15:05, said:

eu cred ca tu aberezi la greu, ce ai descris tu este xenolalia.

Xenolalia: "xenolalia" refers to speaking in many real languages. In apostolic times, this would refer to  having an infused gift/learning of a language/number of languages (see Acts 2)

http://kindsoftongues.blogspot.ro/

tu esti cel care nu intelegi ce e glossolalia.

In adevar, cine vorbeste in alta limba nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu; caci nimeni nu-l intelege si, cu duhul, el spune taine. (1Cor.14:2)
indiferent de cate ori il vei scrie, nu-i vei putea patrunde taina.

Vali29

Vali29

Member

• Grup: Members

Deci, dacă s-ar aduna toată Biserica la un loc, și toți ar vorbi în alte limbi, și ar intra și din cei fără daruri sau necredincioși, n-ar zice ei că sunteți nebuni?

Și Dumnezeu a rânduit în Biserică, întâi, apostoli; al doilea, proroci; al treilea, învățători; apoi, pe cei ce au darul minunilor; apoi, pe cei ce au darul tămăduirilor, ajutorărilor, cârmuirilor și vorbirii în felurite limbi.
Oare toți sunt apostoli? Toți sunt proroci? Toți sunt învățători? Toți sunt făcători de minuni?
Toți au darul tămăduirilor? Toți vorbesc în alte limbi? Toți tălmăcesc?

Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să prorociți. Cine prorocește este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.
În adevăr, fraților, de ce folos v-aș fi eu, dacă aș veni la voi vorbind în alte limbi și dacă cuvântul meu nu v-ar aduce nici descoperire, nici cunoștință, nici prorocie, nici învățătură?

Dar în biserică, voiesc mai bine să spun cinci cuvinte înțelese, ca să învăț și pe alții, decât să spun zece mii de cuvinte în altă limbă.
Fraților, nu fiți copii la minte; ci la răutate fiți prunci; iar la minte fiți oameni mari.
În Lege este scris: "Voi vorbi norodului acestuia prin altă limbă și prin buze străine; și nici așa nu Mă vor asculta, zice Domnul."

Scopul:

În ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
Deodată, a venit din cer un sunet ca vâjâitul unui vânt puternic și a umplut toată casa unde ședeau ei.
Niște limbi ca de foc au fost văzute împărțindu-se printre ei și s-au așezat câte una pe fiecare din ei.
Și toți s-au umplut de Duh Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, după cum le dădea Duhul să vorbească.
Și se aflau atunci în Ierusalim iudei, oameni cucernici din toate neamurile care sunt sub cer.
Când s-a auzit sunetul acela, mulțimea s-a adunat și a rămas încremenită; pentru că fiecare îi auzea vorbind în limba lui.
Toți se mirau, se minunau și ziceau unii către alții: "Toți aceștia care vorbesc nu sunt galileeni?
Cum, dar, îi auzim vorbind fiecăruia din noi în limba noastră, în care ne-am născut?
Parți, mezi, elamiți, locuitori din Mesopotamia, Iudeea, Capadocia, Pont, Asia,
Frigia, Pamfilia, Egipt, părțile Libiei dinspre Cirena, oaspeți din Roma, iudei sau prozeliți, cretani și arabi, îi auzim vorbind în limbile noastre lucrurile minunate ale lui Dumnezeu!"

Toți erau uimiți, nu știau ce să creadă și ziceau unii către alții: "Ce vrea să zică aceasta?"

...
Căci așa ne-a poruncit Domnul: "Te-am pus ca să fii Lumina Neamurilor, ca să duci mântuirea până la marginile pământului."
Neamurile se bucurau când au auzit lucrul acesta și preamăreau Cuvântul Domnului. Și toți cei ce erau rânduiți să capete viața veșnică au crezut.
Cuvântul Domnului se răspândea în toată țara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate