Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

problema la o dacia berlina '99

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ovidiu5700

ovidiu5700

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.04.2008
Va salut pe toti. am si eu o problema. Mi-am luat o Dacia berlina din 99 acu cateva zile, omul mi-a spus ca bateria nu o sa mai tina mult...fiti atenti: cand dau cheie nu se intampla nimic, nu se invarte nimic si nici nu da semne ca ar vrea sa se invarta..cand claxonez se aude gajait si farurile se aprind putin(chioare)...am mai citit pe net si am inteles ca probabil poate sa fie de vina si electromotorul(eu il am din ala cu 4 carbuni,cel putin asa o zis vanzatorul)..deci e bateria e de vina nu?..ms celor ce o sa-mi raspunda la intrebare..uitasem..mai am cateva intrebari 1.cum e treaba cu identificarea la rar?..2.cu rovigneta ..am voie doar in oras sa circul fara ea? 3.el are asigurare pana in decembrie, ce pot face sa nu o schimb eu degeaba?..va multumesc

Edited by ovidiu5700, 12 September 2009 - 14:34.


#2
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 17.10.2003
1. Bateria dusa, trebuie alta.
2. Vezi ca eun topic pe aici cu identificarea RAR, apoi funtie de cum e acolo la tine --> aglomeratie, deci programare, liber, atunci ti-o face pe loc, vine un nene, vede ca ai pe masina seriile din acte si gata. Bineinteles, contra cost.
3. Ia si tu o rovigneta pe un an de zile, nu e chiar o gaura in cer dpdv financiar. Ce sa-ti mai bati capul mereu, am - n-am voie sa ies din oras.
4. Asigurarea nu se transfera catre tine, va trebui sa o iei de la cap. El poate (mi se pare) sa se duca si sa dovedeasca vanzarea masinii si sa-si recupereze partea de asigurare ce corespunde perioadei platite fara ca masina sa mai fie a lui.
De ultima chestie nu sunt sigur daca e pentru RCA sau fisc.

#3
ianacosti

ianacosti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 08.05.2006
In primul rand schimba bateria, dupa aceea:

Faci programare la rar pentru identificare, cand am facut eu costa 80 ron.

Apoi te duci la politie (la un birou de copiat acte) cu

talonul, cartea masinii, certificatul de autenticitate de la rar, contractul de vanzare cumparare,
cerea de inmatriculare, buletinul si chitanta de la cec ca ai platit taxa pentru numere.

Asigurarea o faci tot la biroul de copiat acte pe numele tau inainte sa te
duci la politie (nu o sa treaca nr. masinii in asigurare ca inca nu il ai)

Pentru 5-10 ron tanti de la acte auto face toate actele.

mai trebuie sa te duci la administratia financiara sa te ia in evidenta cu masina si sa platesti impozitul.

In Brasov am fost la 9.30 la Rar , apoi la politie, iar la 13.00 aveam talonul nou si numerele
(le-am pastrat pe cele vechi, daca le schimbi astepti 2 zile)

#4
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 17.10.2003

View Postianacosti, on 15th September 2009, 15:36, said:

Asigurarea o faci tot la biroul de copiat acte pe numele tau inainte sa te
duci la politie (nu o sa treaca nr. masinii in asigurare ca inca nu il ai)


Si apoi in primul an o sa-ti vina adrese acasa ca daca nu platesti asigurarea ai dat-o in bara :)
Neavand inca numarul masinii, in central calculateur nu ai cum sa apari, abia la anul, cand platesti din nou RCA-ul o sa poti sa le spui si numarul de inmatriculare.

Asta in cazul in care vanzatorul vrea sa-si pastreze numarul sau tu vrei sa-l schimbi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate