Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Inca o discutie Canon Vs. Nikon

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
He he! Tu glumesti sau vorbesti serios. Noi ne refeream la MLU pentru declansare fara trepidatii nu de optiunea de curatat senzorul. ;)

#92
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003

Rigid Aurel, on May 26 2005, 00:14, said:

He he! Tu glumesti sau vorbesti serios. Noi ne refeream la MLU pentru declansare fara trepidatii nu de optiunea de curatat senzorul. ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Eh, atunci am vorbit serios... Singura "explicatie" fotografica la abrevierea de mai sus m-a dus la faza cu oglinda (www.acronymfinder.com)... Asa ca l-am percutat scurt pe colegul... Mai caut, poate ma luminez cine e MLU si ce vrea el... :D

#93
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
MLU = mirror lock up - oglinda se ridica cu 2 sec inainte de a incepe expunerea propriu zisa, pentru ca micile vibratii produse de ea sa-si piarda efectul si astfel expunerea sa nu fie in nici un fel miscata.

E adevarat ca la D70 exista in meniu MLU, dar in cazul lui ridicarea oglinzii se face exclusiv din motive gospodaresti (curatenia de primavara/vara pret-a-portre a senzorului).

#94
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Multumesc, acum am inteles care e diferenta intre Mirror Lock Up si Mirror Lock Up. :D . Ar fi putut onor fabricantii de scule sa boteze diferit aceste facilitati, ca sa nu se mai confuzeze incepatorii...

#95
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Asta cu MLU in meniul D70 putea sa mearga si la topicul "Marketing Sux". Numai ca nu s-a invrednicit nici un nikonian sa ne-o spuna. Eu m-am luat de canonul meu acolo. ;) Din pacate, nu cred ca a fost o scpare pentru cei de la Nikon.

#96
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 12.06.2004
Hmmm... daca e sa o luam ca la carte, MLU functioneaza intr-un mod diferit: la prima apasare a declansatorului se ridica&blocheaza oglinda, a doua apasare reprezentand declansarea propriu-zisa. Sigur, exista si alte variante (precum ridicarea mecanica a oglinzii, intalnita la unele aparate de format mediu).
MLU in forma impementata pe majoritatea aparatelor (oglinda se ridica, expunerea avand loc cu o intarziere de ~2 sec) se cheama de fapt mirror pre-fire.
Iar ridicarea oglinzii pentru a permite curatarea senzorului nu-i nici una, nici alta - ci doar un simplu mod de curatare.

Carcotasu' de serviciu.

#97
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
La 10D si 300D hackuit se stabileste din Custom Functions intervalul intre ridicarea oglinzi si declansarea propriu-zisa. La 20D este cum ai spus tu: la prima declansare se ridica oglinda iar la a doua se face expunerea.

#98
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
[/QUOTE]Asta cu MLU in meniul D70 putea sa mearga si la topicul "Marketing Sux". Numai ca nu s-a invrednicit nici un nikonian sa ne-o spuna. Eu m-am luat de canonul meu acolo.  Din pacate, nu cred ca a fost o scpare pentru cei de la Nikon.[QUOTE]

Rigid: asta asa e..marketing sux da' s-a mai discutat asta si pe alte threaduri si se spusese clar ca n-are

#99
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004
m-am trezit cautand un thread care azi dimineatza era si care acu a disparut in ceatza. hmmmmmm, ori eu am probleme cu capu ori cineva, nu spun cine (nici nu stiu cine) sterge threaduri.

oricum asta vroiam sa postez
NIKON rulz :  dovada

Edited by acrac, 29 June 2005 - 12:38.


#100
dr. evil

dr. evil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.06.2005

acrac, on Jun 29 2005, 12:38, said:

NIKON rulz :  dovada

<{POST_SNAPBACK}>


vaaaaaaiiii!!! :naughty:  :naughty:

#101
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005

Quote

NIKON rulz : dovada

cred ca le vor creste vanzarile in randul barbatilor

#102
i2c

i2c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.04.2005
daca cei de la NIKON vand aparatele insotite de asemenea tipe, cred ca o sa-mi fac harem de NIKOANE :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate