Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Dezastru în România

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

Poll: Care este cauza dezastrului? (45 member(s) have cast votes)

Care este cauza dezastrului?

  1. Ineficienta autoritatilor (foste si actuale) (15 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  2. Fenomene meteo extreme (6 votes [13.33%])

    Percentage of vote: 13.33%

  3. Fenomene meteo extreme + ineficienta autoritatilor (23 votes [51.11%])

    Percentage of vote: 51.11%

  4. Nu stiu (1 votes [2.22%])

    Percentage of vote: 2.22%

Vote Guests cannot vote

#55
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

malone6x6, on May 12 2005, 17:47, said:

:coolspeak:  Adica, vreau sa zic, cooooooool...
Si nu inteleg. Tu, care, iata, esti suficient de dezghetat incat ti-ai facut asigurare de viata sustii ca nu ar trebui sa promovam cu toate fortele sistemul asigurarilor de bunuri si case? Pai acoperirile pe care le pot oferi reasiguratorii externi companiilor romane sunt de 100 de ori mai mari decat tot bugetul Romaniei, daramite decat fondul privind urgentele pentru calamitati... Tu crezi ca bugetul Romaniei va face fata la cutremur? Vai de capul nostru!!

#56
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Nu bb, exact asta am spus: datorita faptului ca nu promovati sistemul de asigurari se intampla asa. Ce credeai ca inteleg prin educatie in cazul asta? Si va faceam vinovati si pe voi care ar trebui sa fiti direct interesati sau cei mai interesati ca de acolo ardeti benzina,nu?

Vai de capul nostru e oricum, cu cutremur sau fara... bine ca nu avem si tsunami!
:lol:

#57
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

malone6x6, on May 13 2005, 02:51, said:

Vai de capul nostru e oricum, cu cutremur sau fara... bine ca nu avem si tsunami!
:lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Se rezolva. Ai putintica rabdare :)

#58
Radu161

Radu161

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 14.03.2005
Ai cobit.
Din cauza ta făceam ture prin casă azi la 5 dimineața.

Edited by Radu161, 14 May 2005 - 10:26.


#59
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
da chiar...care a fost faza cu cutremuru ?? a fost ceva serios ? ca io mai aveam un pic si-l prindeam daca nu adormeam pe la 5 fara 20  -_-

#60
Radu161

Radu161

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 14.03.2005
Da, chiar a fost. De 5.2 pe scala Richter. A durat vreo 14 secunde.
Dar tot ăla din toamnă rămâne "rege": 40 de secunde de senzații tari (ziceam că nu se mai termină).

#61
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

malone6x6, on May 13 2005, 01:51, said:

Nu bb, exact asta am spus: datorita faptului ca nu promovati sistemul de asigurari se intampla asa. Ce credeai ca inteleg prin educatie in cazul asta? Si va faceam vinovati si pe voi care ar trebui sa fiti direct interesati sau cei mai interesati ca de acolo ardeti benzina,nu?

Vai de capul nostru e oricum, cu cutremur sau fara... bine ca nu avem si tsunami!
:lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Vezi tu, exact din cauza asta nu-si fac romanii asigurari. Te duci, le bati la usa, la zici "Buna ziua, nu-i asa ca ati vrea ca in caz de cutremur sa aveti bani sa va reparati casa?", iar Romanul zice "Cutremur? Apăi să ne ferască Dumnezeu, băi țâcă băi, dă Cutremurul ăl mare!" și îi zici "Păi știți, noi trăim în România, nu se pune problema dacă va fi un nou cutremur mare, ci numai când!" și Românu zice "Piei Satană, ce nu ești sănătos la cap?"

și când vine cutremuru, i se stramba un zid, daca e la casa îi cad coșurile și, eventual, țigla și zbiară: Alo, pe mine cine mă ajută? Guvernule, noi de ce plătim taxe și impozite, ă? Ia sari cu banu!!

Să știi că nu vorbesc din auzite. Am fost inspector de asigurări și daune timp de 4 ani. și m-am săturat de idioțenia românilor din acest punct de vedere...

#62
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Si tu crezi ca numai aici ai sa gasesti aceasta idiotenie? Cate case sunt facute cu banii cash afara? Nu cred ca multe. si atunci cand ia imprumutul respectivul e fortat sa se asigure. Si asa apare si un nr mai mare de asigurati si totodata o parte inteleg/sau continua din inertie asigurarile. Cate case s-au construit prin imprumut la noi prin comparatie? Si asta e doar un exemplu care mi-a venit acum in minte, probabil mai sunt si alte mecanisme.

Si a doua chestie: daca elevul nu pricepe nu cumva profesorul nu e destul de bun? Si nu vorbesc de exceptii caci totusi oligofreni sunt exceptii si presupun ca in general ai de discutat cu oameni cu o inteligenta oarecare, normala.

#63
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

malone6x6, on May 16 2005, 13:28, said:

Si a doua chestie: daca elevul nu pricepe nu cumva profesorul nu e destul de bun? Si nu vorbesc de exceptii caci totusi oligofreni sunt exceptii si presupun ca in general ai de discutat cu oameni cu o inteligenta oarecare, normala.

<{POST_SNAPBACK}>

Genial! Mi-ai dat o idee beton!
Uite, ca să nu fie nevoie să mă crezi pe mine (ce înalt, deștept, frumos și modest sunt eu), fă tu, pentru tine, dacă vrei, acest exercițiu de convingere.
Prost sigur nu ești, alege pe cineva, din cunoștințele tale, de inteligență normală și întreabă-l dacă are asigurare de casă, după care, dat fiind că (98%) probabil nu are, încearcă să-l convingi să-și facă atunci, în clipa aia, că deh, poți să știi când vine cutremuru?
și zi și mie rezultatu și senzația...

#64
Adventure Pal

Adventure Pal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.05.2005
Problema cu asigurarile (de casa):

- sunt mai ieftine decat iti inchipui (si nu, nu sunt agent si n-am nici o treaba cu domeniul). Eu mi-am asigurat apartamentul (inclusiv riscul de inundare a vecinilor, hehe, ca la bloc nu e cu "daca" ci "cand" se sparge teava aia mare) pentru un rahat de prima anuala.

- in zone nashpa (cum e zona care s-a inundat in Banat) companiile de asigurari nu se baga, pentru ca e risc prea mare. Ce simplu ar fi daca autoritatile ar alege sa investeasca in programe anti-inundatii dupa ce ar vedea pe unde refuza sa asigure companiile specializate, din cauza riscurilor prea mari...

- sunt sute de mii de masini in tara asta, asigurate CASCO pentru prime foarte mari (ca si riscul de accident e mare, de la atatia bezmetici cu carnet), insa daca-l intrebi pe un proprietar de auto cu CASCO daca si-a asigurat si casa, beleste ochii a mirare indignata...

#65
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Nu vreau sa fiu inteles gresit: sunt PENTRU asigurari si intradevar cele de casa mi-au parut foarte convenabile, am o amica in bransa si a venit vorba odata.

Si nu contest fenomenul=proportie mica de imobile asigurate; am vrut o explicatie "de la sursa" in afara celor - poate gresit - deduse de mine.

Asi putea sa fac si o secta dar... nu e genul meu sa fac lucruri care nu ma intereseaza...  :lol:

#66
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

Adventure Pal, on May 18 2005, 10:22, said:

Problema cu asigurarile (de casa):

- in zone nashpa (cum e zona care s-a inundat in Banat) companiile de asigurari nu se baga, pentru ca e risc prea mare. Ce simplu ar fi daca autoritatile ar alege sa investeasca in programe anti-inundatii dupa ce ar vedea pe unde refuza sa asigure companiile specializate, din cauza riscurilor prea mari...

<{POST_SNAPBACK}>

FALS!! Singurele locuri unde noi, societatile de asigurari, nu facem asigurari sunt zonele in care in prezent se produc alunecari de teren si in zonele predispuse geografic la alunecari de teren.
De asemenea nu asiguram la cutremur cladirile avariate in 1977, precum si cladirile construite in zone interzise din acest punct de vedere (de ex albia inundabila a raurilor)

#67
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Chiar ma mirase afirmatia aia. Nu parea a avea baze logice.

Mersi pt lamurirea pertinenta bb_dima!

#68
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

malone6x6, on May 18 2005, 10:29, said:

Nu vreau sa fiu inteles gresit: sunt PENTRU asigurari si intradevar cele de casa mi-au parut foarte convenabile, am o amica in bransa si a venit vorba odata.

Si nu contest fenomenul=proportie mica de imobile asigurate; am vrut o explicatie "de la sursa" in afara celor - poate gresit - deduse de mine.

<{POST_SNAPBACK}>

Îți mai pot spune și multe alte motive:
- faptul că statul a despăgubit proprietarii unor clădiri ce nu aveau asigurare; normal că nimeni nu mai face asigurare că, uite, dă statul bani;
- reclama cumplit de negativă făcută de presă pieței asigurărilor; dacă din 1200 de dosare de daună pe care le am anual am probleme la 2 dosare presa le mediatizează repede precizând numai punctul de vedere al păgubitului; degeaba vin eu cu precizări ulterioare, răul a fost făcut; despre celelalte 1198 de dosare plătite însumând 2000 miliarde de lei drept despăgubiri nu vorbește nimeni...
- corupția care EXISTÃ pe piața asigurărilor; nu o s-o neg...
Mai există și altele dar m-am enervat deja... Astea bineînțeles pe lângă imbecilismul și inconștiența românilor...

malone6x6, on May 18 2005, 10:29, said:

Asi putea sa fac si o secta dar... nu e genul meu sa fac lucruri care nu ma intereseaza...  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Aici nu înțeleg ce ai vrut să spui: Ai putea să faci și o sectă? Ce sectă? Iartă-mă, nu înțeleg cuvintele...

#69
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Ai scris mai sus "fă tu, pentru tine, dacă vrei, acest exercițiu de convingere."...

am raspuns luand ca ilustratie, la intamplare, ideea unei secte.... probabil pt ca implica "lucrul cu omul" LOOOOOOOL

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate