Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Domeniul profetic,profetii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2784 replies to this topic

#91
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 31st December 2009, 11:21, said:

Si ei spun pe baza calculelor lor.Inclusiv adventismul.

Eu doresc lucrul acesta , sa vina si astazi. Dar el are o judecata cu aceea care vorbesc pe baza de mindrie ,fie ca tu sa nu fi pintre ei si m-as bucura sa vina in 2011.
"Ei" au vazut un "inger" care "le-a zis" :lol: :lol:

Iar, Dumnezeu isi anunta oamenii cu privire la judecata. Pe toti. Insa numai ai Sai cred si inteleg: Sodoma, Noe, etc..... Bisericile se simt in siguranta, exac ce scrie in Apoc 18:7.

#92
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 3rd January 2010, 03:49, said:

"Ei" au vazut un "inger" care "le-a zis" :lol: :lol:

Iar, Dumnezeu isi anunta oamenii cu privire la judecata. Pe toti. Insa numai ai Sai cred si inteleg: Sodoma, Noe, etc..... Bisericile se simt in siguranta, exac ce scrie in Apoc 18:7.

Siguranta este Dudul si cei pecetuiti, imprastiati in cele patru colturi ale lumii. Iar cei ce au Duhul sant salvati.

(Rom.8:1)   Inteleg si sint calauziti si nu vorbesc de la sine
      
Nici uni din martori n-au vazut ingeri dar au zis ca vine atunci sau atunci dupa cum au fost iluminati in minciuna.

Edited by husand, 03 January 2010 - 15:28.


#93
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, niciun om al lui Dumnezeu nu poate sustine doctrina faptelor lui, adica liberul arbitru. Nimeni care a cunoscut pe Dumnezeu nu poate sa afirme ca a facut ceva pt a obtine salvarea.

NEEEEEXXXXT!!!!!!!

#94
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Avem aici de a face cu o semetire fireasca,cand e vorba de data venirii luii Hristos, daca o recunosti bine, daca nu nu.

 zexelica, on 9th January 2010, 01:18, said:

Stimabile, niciun om al lui Dumnezeu nu poate sustine doctrina faptelor lui, adica liberul arbitru. Nimeni care a cunoscut pe Dumnezeu nu poate sa afirme ca a facut ceva pt a obtine salvarea.

NEEEEEXXXXT!!!!!!!

Daca e vorba de mintuire ea nu este la liber,  daca e vorba de ascultare dupa ce a fost cineva gasit de Dumnezeu atunci acolo sintem implicati si cu vointa poti sa zici ce vrei si cit vrei.
In Hristos este libertate,el lucreaza in noi dupa placerea Sa dar nu fara de noi   fiindca cei doi sint una, alipiti

Edited by husand, 10 January 2010 - 14:33.


#95
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 zexelica, on 9th January 2010, 01:18, said:

Stimabile, niciun om al lui Dumnezeu nu poate sustine doctrina faptelor lui, adica liberul arbitru. Nimeni care a cunoscut pe Dumnezeu nu poate sa afirme ca a facut ceva pt a obtine salvarea.

NEEEEEXXXXT!!!!!!!
.................................................................
Ap Pavel nu avea aroganta ta,zexe.
Era ceva mai retinut,si nu chiar atit de increzator.
El inca alerga ,ca sa primeasca prmiul.
Mi se pare ca scrie undeva ,ceva despre mindrie(aroganta)
Saf fie asta o calitate a celor salvati?
In Biblia mea nu am gasit.

#96
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

 husand, on 30th December 2009, 23:09, said:

Amindoi spune-ti data venirii lui Isus.El in 1997 tu in 2011

Niciodata nu a afirmat WMB ,,ca Domnul vine intr-un anumit an ,,!
Afirmatiile lui au fost scoase din context ,el stia versetul in care spune Domnul ,nu va preocupati de vremuri si soroace ...zexe ..nu prea cunoaste Biblia ,doar heremenetica zexeliana / :thumbup:

#97
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
"Aroganta" mea :lol: sper sa va enerveze la culme!!!

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

Scrie clar ca faptele sunt REZULTATUL Duhului, nu invers. Insa, lucratorii satanei cum sa accepte ei ca Dumnezeu ia toata slava, nu? Ei sa bage manuta si sa se dea un pic mari, nu? :lol: Mai vin si cu tatal lor, cap de cauciuc, neamul prost care sustine viziuni de sfarsitul lumii in 1977, etc........ :lol:

Edited by zexelica, 13 January 2010 - 01:31.


#98
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 zexelica, on 13th January 2010, 01:29, said:

"Aroganta" mea :lol: sper sa va enerveze la culme!!!

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

Scrie clar ca faptele sunt REZULTATUL Duhului, nu invers. Insa, lucratorii satanei cum sa accepte ei ca Dumnezeu ia toata slava, nu? Ei sa bage manuta si sa se dea un pic mari, nu? :lol: Mai vin si cu tatal lor, cap de cauciuc, neamul prost care sustine viziuni de sfarsitul lumii in 1977, etc........ :lol:

................................................................................
.......
Dar tu prin duhul ,spuica nu mai e nevoie de porunci pentru cei salvati
Nici inaintesi nici dupa primirea duhului.Parca asa am gasit pe toate mesajele tale.


#99
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 13th January 2010, 01:29, said:

"Aroganta" mea :lol: sper sa va enerveze la culme!!!

Mai vin si cu tatal lor, cap de cauciuc, neamul prost care sustine viziuni de sfarsitul lumii in 1977, etc........ :lol:

Exact ca tine   2011 da nici nu admiti ca ai calcat cuvintul.
Daca asta implineste duhul in cei salvati si nu dovada de putere si neprihanire in ascultare de cuvint, la revedere.
  
  Daca sti ca duhul lucreaza an credincios si da vointa, a implini porunca, la ce-ti foloseste ca te opui dupa cum e scris.

16. Nu stiti ca, daca va dati robi cuiva, ca sa-l ascultati, sunteti robii aceluia de care ascultati, fie ca este vorba de pacat, care duce la moarte, fie ca este vorba de ascultare, care duce la neprihanire?

17. Dar multumiri fie aduse lui Dumnezeu, pentru ca, dupa ce ati fost robi ai pacatului, ati ascultat acum din inima de dreptarul invataturii pe care ati primit-o.

Dar Mangaietorul, adica Duhul Sfant, pe care-L va trimite Tatal in Numele Meu, va va invata toate lucrurile si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu. (Ioan.14:26)

#100
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Poate imi arati si mie unde spun eu vreodata ca am avut viziuni sau alte prostii d-astea!!! Cap de cauciuc numai asa explica doctrina lui de doi lei.

#101
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 16th January 2010, 03:09, said:

Poate imi arati si mie unde spun eu vreodata ca am avut viziuni sau alte prostii d-astea!!! Cap de cauciuc numai asa explica doctrina lui de doi lei.


Da asta e problema ca au avut viziuni ? Asa vorbeste Dumnezeu catre poporul sau :

Numeri 12

6. Si a zis: „Ascultati bine ce va spun! Cand va fi printre voi un proroc, Eu, Domnul, Ma voi descoperi lui intr-o vedenie sau ii voi vorbi intr-un vis.


Continutul mesajului conteaza.
Totusi Domnul sa faca intre cei ce citesc trezirea necesara la auzirea acestui mesaj ca sa nu fie cineva fara ulei in candela nici macar pina la noapte dar pana in 2011.

#102
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si cand Scriptura este completata, ce sa-i mai zica? Inseamna ca Dumnezeu inca adauga la Legea Sa?

#103
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 25th January 2010, 13:46, said:

Si cand Scriptura este completata, ce sa-i mai zica? Inseamna ca Dumnezeu inca adauga la Legea Sa?


Adauga  adevar in descoperire Dumnezeiasca referitor la zidirea Bisericii.

... un dar de descoperire, care descopera o faradelege. (Num.5:15)

Cand nu este nicio descoperire dumnezeiasca, poporul este fara frau; ... ? (Prov.29:18)

Chiar daca-si ascunde ura in prefacatorie, totusi rautatea lui se va descoperi in adunare. ? (Prov.26:26)

4. ...cine proroceste zideste sufleteste Biserica.

5. ..., dar mai ales sa prorociti. .... pentru ca sa capete Biserica zidire sufleteasca.

24. Dar, daca toti prorocesc, si intra vreun necredincios sau vreunul fara daruri, el este incredintat de toti, este judecat de toti.

25. Tainele inimii lui sunt descoperite, asa ca va cadea cu fata la pamant, se va inchina lui Dumnezeu si va marturisi ca, in adevar, Dumnezeu este in mijlocul vostru.


cine are darul prorociei sa-l intrebuinteze dupa masura credintei lui. (Rom.12:6)

In Proroci este scris: ?Toti vor fi invatati de Dumnezeu.? Asa ca oricine a ascultat pe Tatal si a primit invatatura Lui vine la Mine. (Ioan.6:45)

Noi, dar, suntem trimisi imputerniciti ai lui Hristos; si, ca si cum Dumnezeu ar indemna prin noi, va rugam fierbinte, in Numele lui Hristos: impacati-va cu Dumnezeu! (2Cor.5:20)


Daca este cineva trimis   ca si cum Dumnezeu ar indemna prin noi, Daca nu sa stea jos ca si aici :  

Si, daca este facuta o descoperire unuia care sade jos, cel dintai sa taca. (1Cor.14:30)

Edited by husand, 01 February 2010 - 12:42.


#104
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 1st February 2010, 12:16, said:

Adauga  adevar in descoperire Dumnezeiasca referitor la zidirea Bisericii.
Corect, insa nu inseamna ca se aude vreo voce sau se vede vreun inger, mon chér......... Simpla revelatie a INTELESULUI Scripturii zideste.
Cei nesalvati intotdeauna se vor bucura la miracole si ceva palpabil, vizibil............. as always

#105
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 3rd February 2010, 03:18, said:

Corect, insa nu inseamna ca se aude vreo voce sau se vede vreun inger, mon chér......... Simpla revelatie a INTELESULUI Scripturii zideste.
Cei nesalvati intotdeauna se vor bucura la miracole si ceva palpabil, vizibil............. as always

Da bine am urmarit ce spune despre prooroci.
Despre alti profeti spune :

       3. Balaam si-a rostit prorocia si a zis: ?Iata ce zice Balaam, fiul lui Beor, omul cu ochii deschisi,

4. cel ce aude cuvintele lui Dumnezeu, cel ce vede vedenia Celui Atotputernic, cel ce cade cu fata la pamant si ai carui ochi sunt deschisi:

5. ?Ce frumoase sunt corturile tale, Iacove! Locuintele tale, Israele!


sau  

Oamenii care-l insoteau au ramas incremeniti; auzeau in adevar glasul, dar nu vedeau pe nimeni. (Fapt.9:7)

Esential este ce cuvant vorbeste.  

Daca nu greseste cineva in vorbire, este un om desavarsit.. (Iac.3:2)

sau  

Daca vorbeste cineva, sa vorbeasca cuvintele lui Dumnezeu... (1Pet.4:11)


Cat despre proroci, sa vorbeasca doi sau trei, si ceilalti sa judece. (1Cor.14:29)

Trebuie vazut ce a vorbit si daca a gresit fundamental sau nu.

Noua celor care judecam ni se adreseaza :

Va indemn, fratilor, pentru Numele Domnului nostru Isus Hristos, sa aveti toti acelasi fel de vorbire, sa n-aveti dezbinari intre voi, ci sa fiti uniti, in chip desavarsit, intr-un gand si o simtire. (1Cor.1:10)

Edited by husand, 03 February 2010 - 14:34.


#106
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci, azi, daca Dumnezeu inca mai completeaza Scriptura, noi nu cumva avem datoria sa-i cautam pe toti  astia care spun ca au viziuni si aud voci?
De ce sa discriminezi intre mohamed si coana mare? Sau intre Ioana d'Arc si parintele papadie? Nu sustin toti acelasi lucru?

Nu cumva spune sa nu adaugam la Biblie? Daca El inca vorbeste, Scriptura ce este? Nu trebuiesc incluse in Scriptura?
Hai, vedeti-va de treaba cu prostiile astea!!!

#107
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 4th February 2010, 01:45, said:

Deci, azi, daca Dumnezeu inca mai completeaza Scriptura, noi nu cumva avem datoria sa-i cautam pe toti  astia care spun ca au viziuni si aud voci?
De ce sa discriminezi intre mohamed si coana mare? Sau intre Ioana d'Arc si parintele papadie? Nu sustin toti acelasi lucru?

Nu cumva spune sa nu adaugam la Biblie? Daca El inca vorbeste, Scriptura ce este? Nu trebuiesc incluse in Scriptura?
Hai, vedeti-va de treaba cu prostiile astea!!!

......Filip...il intreba pe famenul etiopian.....intelegi tu ceea ce citesti ?....asta
este problema.....multi inteleg mai mult sau mai putin gresit.. scriptura....
.....scrierile unor oameni nu sunt pe picior de egalitate cu scriptura....ele sunt
de apreciat daca explica corect si sunt in concordanta cu Biblia.....chiar si
apostolul Petru a primit viziunea cu ,,taratoarele,,....ca sa inteleaga faptul ca
nu mai trebuie sa considere neamurile ,,necurate,,.... :rolleyes:

#108
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on 4th February 2010, 10:33, said:

.....scrierile unor oameni nu sunt pe picior de egalitate cu scriptura....ele sunt
de apreciat daca explica corect si sunt in concordanta cu Biblia.....chiar si
apostolul Petru a primit viziunea cu ,,taratoarele,,....ca sa inteleaga faptul ca
nu mai trebuie sa considere neamurile ,,necurate,,.... :rolleyes:
Trebuie sa fie parte a Scripturii orice viziune de la Dumnezeu. Ca exemplu, ce a visat Petru se afla in Scriptura........

Coana nebuna o s-o puneti in Scriptura, daca ceea ce a visat este de la Dumnezeu sau......o demascati ca pe o nemernica mincinoasa care a spus ca a visat Jupiter cu 11 luni :lol: :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate