Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 

Discutii despre agentiile de turism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2771 replies to this topic

#2737
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 02.11.2009
Dupa britanici, urmeaza bulgarii
https://adevarul.ro/...2624/index.html
Agentia turistica Astral Holidays International AD si-a incetat activitatea!
https://www.novinite...ared Bankruptcy

#2738
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Salut. A mers cineva cu Ana tour & travel? Ceva păreri, impresii. Mersi.

#2739
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 30.04.2008
Brandul Thomas Cook a fost cumpărat de chinezi cu 12,7 milioane euro.  
Brandul agenţiei de turism Thomas Cook, intrată în faliment în luna septembrie, a fost achiziţionat de agenţia de turism Club Med, deţinută de compania chineză Fosun, pentru 11 milioane lire sterline (12,7 milioane euro), potrivit BBC.
Sursa: https://www.news.ro/...019111919158382

#2740
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Salut, Paralela 45 sunt OK?
Deobicei mergem pe cont propriu dar destinația de anul viitor este mai "funky"...

#2741
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 garett, on 20 noiembrie 2019 - 23:29, said:

Salut, Paralela 45 sunt OK?
Deobicei mergem pe cont propriu dar destinația de anul viitor este mai "funky"...

cat de funky incat sa necesite o agentie turistica?

#2742
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Rassia.
Habar n-am care e situatia pe acolo acum, am ramas in cap cu anii '90, mafia rusa & shit, presupun ca ar fi mai safe cu o agentie decat pe cont propriu.
Nu-mi place sa merg cu turma si sa ma fugareasca ghizii, de asta nu fac in mod obisnuit vacantele prin agentii, chiar daca ma costa probabil mai mult.
Apropo, e vreun topic despre Moscova, Sankt Petersburg?
Cel pe care l-am gasit are ultima intrare prin 2012...

Edited by garett, 21 November 2019 - 10:38.


#2743
Mirela_Travel_Expert

Mirela_Travel_Expert

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.12.2019
Se poate vizita Rusia si pe cont propriu fara probleme.Procedura de obtinere a vizei este foarte simpla,va trebuie o scrisoare de la hotelul rezervat din Rusia-visa letter care este contra cost .

#2744
adriana_m65

adriana_m65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.08.2009
Pareri mai recente despre Karpaten Tour care isi face reclama prin Lidl?
Au propuneri foarte tentante de circuite in Europa, la preturi mai mici decat ar fi pe cont propriu.

#2745
hammeru

hammeru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.07.2013
Ma intereseaza cele mai ok firme de turism si/sau tour operatori de pe la noi ,dupa ce am citit pe internet inca nu am idee care sint mai serioase,gasesc doar pareri de mai multi ani -nu cred ca sint relevante-multumesc anticipat(nu ma deranjeaza si exemplificari) ZI FRUMOASA TUTUROR

#2746
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Cred ca ar conta si destinatia aleasa, unele firme au poate mai multe oferte pe Grecia, altele pe Turcia, altele circuite etc.

#2747
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
Pe 14 aprilie am calatorie in Japonia prin Karpaten. Desi Qatar a anuntat ca biletele cumparate pana in iunie pot fi schimbate gratuit sau voucher, Karpaten nu vrea  sa-mi schimbe termenul de plecare. Zice sa fiu de acord cu penalizarea avansului dat si apoi platesc alt avans si face alta rezervare. Pierd 800 euro, nu am de ales.  Unde sa plec ??? Am mai pierdut si la Bavaria 870 euro cand a fost sinuciderea de la Omnia.

 hammeru, on 09 februarie 2020 - 14:41, said:

Ma intereseaza cele mai ok firme de turism si/sau tour operatori de pe la noi ,dupa ce am citit pe internet inca nu am idee care sint mai serioase,gasesc doar pareri de mai multi ani -nu cred ca sint relevante-multumesc anticipat(nu ma deranjeaza si exemplificari) ZI FRUMOASA TUTUROR
Eturia cred ca merita atentie. Am fost cu Eturia in Africa de Sud, fara insotitor din Ro, 6 oameni eram, dar organizarea a fost excelenta.

#2748
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Am o nelamurire: ce sunt "taxele de aeroport" in ofertele agentiilor turistice.
Eu nu prea merg cu agentii, dar vad in multe oferte: pretul X+taxe de aeroport.
La ce se refera asta, nu ar trebui sa fie incluse in pretul biletului de avion deja?

Edited by axisborn, 08 March 2021 - 19:09.


#2749
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ba da. Le pun separat ca sa para pretul initial mai mic.
(Practic ei detaliaza costul pe care il au la zborul charter pe care il organizeaza)

#2750
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Există agenții de turism care să își asume riscul de a accepta vouchere de vacanță pt sejur în afara țării? Cu cea mai mare plăcere aș merge la noi la.mare dar din păcate chiar și cu vouchere plus diferența este mai scump la noi decât in Bulgaria.

#2751
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
daca ar fi sigur ar afla si ANAF/DNA ... sau cine mai e interesat :)

#2752
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Salut. Ma uitam acum pe niste excursii prin christian tour si am gasit una in Grecia, 7 nopti, transport ok, zona buna etc etc 250 euro. Aceiasi cazare, dar pe booking, in aceiasi perioada - 500 de euro. Dublu fata de christian tour. Am I missing something here?

A, da, christian tour are in oferta si mic dejun inlus la cei 250 de parai, iar pe booking nu.

Pe site-ul lor, mai mentioneaza ceva de taxe extra in functie de hotelul la care veti fi cazat. Cam ambiguu... adica nu te cazeaza la hotelul pentru care ai si optat prin oferta respectiva?

#2753
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Au observat mai multi ca pe booking au aparut preturi imense, ptr Grecia su Croatia chiar, cred ca vor sa isi recupereze pierderile din pandemie si testeaza si ei piata.

#2754
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,470
  • Înscris: 15.11.2003

 mdt, on 09 martie 2021 - 06:43, said:

Ba da. Le pun separat ca sa para pretul initial mai mic.
(Practic ei detaliaza costul pe care il au la zborul charter pe care il organizeaza)
Si la unele agentii te mai umfla si la acele taxe care ar trebui sa fie identice la aceiasi ruta si companie aeriana...dar culmea nu-s Posted Image
Si te umfla ca-s nepurtatoare de tva spre deosebire de comision si oricum niciun anaf nu e capabil sa verifice aceste venituri exceptionale justificabile printr-o prognoza de grad ocupare gresit subdimensionat

 DarkEnemy, on 09 mai 2021 - 12:23, said:

Pe site-ul lor, mai mentioneaza ceva de taxe extra in functie de hotelul la care veti fi cazat. Cam ambiguu... adica nu te cazeaza la hotelul pentru care ai si optat prin oferta respectiva?
Exista cazuri cand nu se confirma fix hotelul ala si poti primi ceva similar

Edited by radu103, 10 May 2021 - 00:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate