Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Discutii despre agentiile de turism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2771 replies to this topic

#2701
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View PostMira_miriam, on 27 februarie 2019 - 00:14, said:

Vad ca nu stie nimeni de Nicola clasic tour. Au impartit pliante la targul de turism.
Am mai vazut un circuit in orasele exact pe care le vreau eu la J'INFO TOURS.Parca nu-mi vine sa cred ce am mai citit pe forumuri despre ei,ca soferii n-ar cunoaste traseul pe unde sa mearga si nici ghizii, nu. Are cineva vreo experienta cu ei in ultimii ani?
Nu am auzit de aceasta agentie,dar la o prima vedere la "Weekend LA ISTANBUL" m-a ingrozit tariful.Citez din marea lor oferta :

"PRET:135 euro + 390 lei grup 25-29 pers

REDUCERI
125 eur +390 lei eur grup 30-34 pers

100 eur +390 lei grup peste 35 pers"

Foarte, foarte scump,iesi mai ieftin cu avionul. Din partea mea are un "never".

Edited by belisima, 27 February 2019 - 08:36.


#2702
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
sunt destule gâște care sa puna botul la asemenea "oferte" Posted Image .

Ultima oara cand am mers cu turma in excursie, a fost in anii 90`, in scoala generala. De atunci merg numai pe cont propriu pentru ca nu vreau sa-mi faca nimeni program si traseu pe banii mei . La cata innformatie gasim in ziua de azi pe net, nu vad de ce sa ne mai ploconim la agentiile de turism ?

#2703
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Nu m-as aventura sa ii judec pe cei care aleg sa mearga in excursii cu grup organizat,unora poate le place asa,altii poate nu au masina,motivele nu are rost sa le discutam aici.Mie mi s-a parut ca agentia despre care s-a intrebat are tarifele mari si intr-adevar, gratie internetului, putem face cea mai buna alegere pentru noi.

Edited by belisima, 27 February 2019 - 17:25.


#2704
Mira_miriam

Mira_miriam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2019
Eu prefer sa merg in circuite gata organizate pentru ca nu vreau sa am grija traseului intr-o tara  complet straina, nu am nici masina, iar in circuit pot sa vad mai multe tari o data. Pe cont propriu, merge mai mult in orase foarte mari.Si mai sunt si unii oameni in varsta care nu pot sa alerge atat, sa schimbe atatea trenuri si autobuze si care nu se pricep asa bine sa foloseasca internetul ca sa se orienteze intr-un spatiu total necunoscut. Si eu am fost in orase mari pe cont propriu, dar a fost multa bataie de cap.
Iar citcuitul cu Istanbulul nu merita,ci acele circuite in care poti vedea mai multe orase sau tari.

#2705
Mira_miriam

Mira_miriam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2019
Cu J'INFO TOUR a mai mers cineva in ultimul timp in circuite in strainatate?

#2706
joujou

joujou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.06.2007
Buna ziua. Ce pareri aveti despre Eturia, Dertour sau Tui Travel. Ma intereseaza un pachet in Maldive si pentru asta vreau sa apelez la o agentie, eventual si alte agentii daca ati luat de la ei, multumesc.

#2707
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postjoujou, on 05 aprilie 2019 - 17:56, said:

Buna ziua. Ce pareri aveti despre Eturia, Dertour sau Tui Travel. Ma intereseaza un pachet in Maldive si pentru asta vreau sa apelez la o agentie, eventual si alte agentii daca ati luat de la ei, multumesc.


Salut,
Dertour si Tui sunt printre cei mai mari ''jucatori '' pe piata turismului din Romania. Sugestia mea ar fi sa-i intrebi  pe colegii de forum de la ''Maldive'' unde vei primi raspunsuri pertinente, de la oameni care au fost acolo, fie cu agentiile mentionate de tine fie in alte combinatii.
Bafta!!

#2708
mihmih06

mihmih06

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.04.2019
Buna ziua, ce îmi puteți spune despre agenția de turism oltextur ? Sunt serioși?

#2709
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Buna ziua. A  ”beneficiat” cineva de serviciile TAROM Tours? Este agenția de turism a celor de la TAROM, care propune câteva city break-uri. Spre exemplu, cea mai ieftină ofertă la Alicante, bilet avion cu bagaj de cală, la hotel 3 stele, cu 2 nopţi cazare în cameră dublă cu mic dejun, este 208 euro. E drept că la asta se adaugă celebra ”taxă de aeroport” (nu se spune cat) si taxa de oraș. Taxa de oraș nu poate fi mare, cațiva euro/persoană/noapte. Dar, așa o porcărie cu taxa asta de aeroport, pe care am regăsit-o și la alte agenții: ei îți spun un preț, după care îți adaugă și taxa de aeroport, de parcă lumea e proastă și nu știe să adune și să vadă prețul real. Ce poate fi taxa asta de aeroport, ca eu am mai cumpărat bilete de avion și niciunde nu era menționată, și cât poate fi ea?

#2710
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostPanzaru, on 15 mai 2019 - 10:27, said:

Buna ziua. A  ”beneficiat” cineva de serviciile TAROM Tours? Este agenția de turism a celor de la TAROM, care propune câteva city break-uri. Spre exemplu, cea mai ieftină ofertă la Alicante, bilet avion cu bagaj de cală, la hotel 3 stele, cu 2 nopţi cazare în cameră dublă cu mic dejun, este 208 euro. E drept că la asta se adaugă celebra ”taxă de aeroport” (nu se spune cat) si taxa de oraș. Taxa de oraș nu poate fi mare, cațiva euro/persoană/noapte. Dar, așa o porcărie cu taxa asta de aeroport, pe care am regăsit-o și la alte agenții: ei îți spun un preț, după care îți adaugă și taxa de aeroport, de parcă lumea e proastă și nu știe să adune și să vadă prețul real. Ce poate fi taxa asta de aeroport, ca eu am mai cumpărat bilete de avion și niciunde nu era menționată, și cât poate fi ea?


M-am uiyat si eu de curiozitate si mi se pare uimitor ca in anul de gratie 2019 in Europa nu poti sa gesesti pretul final pentru excursia aia online si nu poti sa faci rezervarea online. Ci doar completezi formularul cu ce ai vrea si ei iti trimit apoi oferte.

As putea sa pun pariu ca daca ceri ceva pentru iulie-august preturile (cu totul inclus) nu vor fi sub 450 de euro de persoana. In loc de acel 208.

Am facut o scurta simulare pe site-ul tarom si taxele de aeroport pt o cursa Bucuresti-Alicante si retur sunt in jur de 30 de euro:





Total  
€278.22
Round trip price for all travellers (including fare, all taxes and surcharges)

  • Air Transportation Charges  
    €242.00

  • Taxes, Fees and Charges  
    €31.22

  • additional charges  
    €5.00


#2711
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
@something00: Mulțumesc! Și mie mi se părea incredibil de mic prețul acela; practic, cu tot cu taxele de aeroport, nu se acoperă nici prețul biletului de avion.

#2712
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Salut!
Ce parere aveti de oferta aceasta? Ma interseaza mai mult pareri despre agentia de turism
https://europatravel...aroc/1016/maroc
Ar fi 1466 EUR / pers cu toate taxele si cele 2 excursii optionale incluse.

Multumesc!

#2713
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostPanzaru, on 15 mai 2019 - 14:05, said:

@something00: Mulțumesc! Și mie mi se părea incredibil de mic prețul acela; practic, cu tot cu taxele de aeroport, nu se acoperă nici prețul biletului de avion.


Pai scrie ca este "De la 208 euro". Probabil ca undeva candva pentru anumite date si anumite hoteluri atat o fi. Dar "mult succes" ca sa gasesti variantele alea :)

De fapt poti sa le scrii sa ii intrebi cand au oerte cu 208 euro.

#2714
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
@something00: Da, le-am scris. În formularul acela nu poți întreba nimic, doar trebuie sa scrii perioada în care vrei sa mergi, nr. de persoane și hotelul. Am cerut pentru iulie. Sa vedem...

#2715
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Iata și raspunsul primit în aceasta dimineață de la TAROM :

Va oferim in limita locurilor disponibile in momentul unei cereri ferme de rezervare, 1 camera dubla sau twin (2 persoane in camera), perioada 08-11Jul (2 nopti de cazare, intrarea in camera conform zborului TAROM, iesirea din camera in dimineata zilei de 10Jul, avionul decoleaza din Alicante in data de 11ul la ora 01.20), La City Mercado hotel 3*, pret 288 euro / persoana.

Pretul include: 2 nopti de cazare, mic dejun, bilet de avion Bucuresti-Alicante-Bucuresti / TAROM, taxe de aeroport.
Pretul nu include: taxa de oras, asigurarea de calatorie, transferul aeroport-hotel-aeroport, etc.

Deci, pare destul de tentant. Ne mai gandim....

#2716
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostPanzaru, on 16 mai 2019 - 11:12, said:

Iata și raspunsul primit în aceasta dimineață de la TAROM :

Va oferim in limita locurilor disponibile in momentul unei cereri ferme de rezervare, 1 camera dubla sau twin (2 persoane in camera), perioada 08-11Jul (2 nopti de cazare, intrarea in camera conform zborului TAROM, iesirea din camera in dimineata zilei de 10Jul, avionul decoleaza din Alicante in data de 11ul la ora 01.20), La City Mercado hotel 3*, pret 288 euro / persoana.

Pretul include: 2 nopti de cazare, mic dejun, bilet de avion Bucuresti-Alicante-Bucuresti / TAROM, taxe de aeroport.
Pretul nu include: taxa de oras, asigurarea de calatorie, transferul aeroport-hotel-aeroport, etc.

Deci, pare destul de tentant. Ne mai gandim....

E intr-adevar cu 38 de euro de persoana mai ieftin decat daca le-ai cumpara pe cont propiru (separat avion si cazare).

Insa tine minte ca sunt doar 2 zile de stat in Allicante: 9 si 10 iulie. Pentru ca pe 8 iulie pleci seara din Bucuresti si ajungi la miezul noptii in Allicante. Iar 11 iulie e 11 iulie doar pentru ca ai avionul la miezul noptii (noaptea de 10 spre 11 iulie).

#2717
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Nu știu cu ai socotit tu, dar mie îmi dă cu vreo 76 de euro mai ieftin de persoană.

Bilete avion (preturi de azi): dus 8 iulie: 98,82 euro; întors 11 iulie: 169,40 euro; total: 268,22 euro
Hotel: 2 persoane cameră dublă cu mic dejun inclus: 192 euro (rezervare pe Booking.com; pe pagina hotelului e mai scump); de persoană: 96 euro:
Total bilet + cameră:  364,22 euro/persoană
Oferta TAROM: 288 euro/persoană.

Deci, reducerea este de cca 21%, rezonabilă. Cu 150 de euro 2 persoane cred că se pot descurca cu mâncarea 2 zile, evident în mod decent, mai ales că ai micul dejun asigurat. Dar, da, ai dreptate, orarul avioanelor este unul dificil și nu aș pleca doar pe 2 zile. Întrebarea care rămâne este: a mai fost cineva cu TAROM Tours? Sunt de încredere? Sau ajungi acolo în miez de noapte și la hotel nu știe nimeni de tine?

#2718
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostPanzaru, on 16 mai 2019 - 14:34, said:

Nu știu cu ai socotit tu, dar mie îmi dă cu vreo 76 de euro mai ieftin de persoană.


Deci, reducerea este de cca 21%, rezonabilă. Cu 150 de euro 2 persoane cred că se pot descurca cu mâncarea 2 zile, evident în mod decent, mai ales că ai micul dejun asigurat. Dar, da, ai dreptate, orarul avioanelor este unul dificil și nu aș pleca doar pe 2 zile. Întrebarea care rămâne este: a mai fost cineva cu TAROM Tours? Sunt de încredere? Sau ajungi acolo în miez de noapte și la hotel nu știe nimeni de tine?

Biletele de avion le-am gasit la 244 de euro pe mai multe site-ul (am folosit skyscanner).
Si nu pusesem micul dejun. Aici e greseala mea.
Daca pun micul dejun sunt 52 de euro diferenta parca.

Dar ai ales intentionat sa mergi in timpul saptamanii? Pentru ca 6-9 iulie este mai ieftin.
Pentru mine zilele de concediu sunt foarte pretioase asa ca aleg intotdeauna city tripuri de week end.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate