Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Interconectare sisteme audio/player/video

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Ca sa o luam cu inceputul am momentan urmatoarele:

TV Panasonic cu intrari iesiri de orice fel pe el
Sistemul audio este o linie Tehnics 5.1
Player e-Boda

Problema este ca linia audio Tehnics nu are intrare optica pentru partea audio. Cu alte cuvinte orice player imi iau trebuie sa aiba iesire analogica 5.1 pe care sa o conectez la sistemul audio Tehnics. Intrebarea mea este: ce aparat imi trebuie care sa se poata conecta pe Optic la un player (eBoda actual sau orice imi voi cumpara in viitor) si care sa imi scoata un 5.1 pentru sistemul audio. Eventual pot conecta prin aceasta "jucarie" si semnalul video pentru televizor dar nu e obligatoriu pentru ca acolo pot conecta direct playerul prin o groaza de metode.
Deci, ce imi trebuie sa scot semnalul din digital optical si sa il transmit in sistem pe un analogic 5.1? Mentionez ca cel mai simplu ar fi sa inlocuiesc sistemul cu unul nou care are deja intrare optical digital insa am eu nebunia mea cu cel pe care il detin momentan.

multumesc

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu inteleg de ce vrei sa conectezi optic?
analog ce are? sau nu ai iesire analogica la dvd player? ia altul. te costa mai putin decat transformarea din analogic in digital.
oricum, orice transformare dintr-asta de care vrei tu sa faci se realizeaza pierzand din calitatea initiala.

#3
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
DVD playerul actual are iesire 5+1 analogic insa trebuie sa iau ceva maiperformant ca sa vad si filme HD si principala problema a acestor noi playere este ca nu au iesire analogica 5+1 sau orice altceva decent (adica 7+1)... deci, daca vreau sa zicem un TVIX imi trebuie ceva care sa ia semnalul de pe optic si sa mi-l faca analogic... multumesc insa de observatie vis-a-vis de calitatea semnalului redat in final... deci trebuie sa fiu atent la ce scula iau ca sa nu strict semnalul... pana la urma s-ar putea sa vand tot ce am momentan (in configuratia in care e, mai putin TV-ul) si apoi sa adaug ceva bani dar sa cumpar ceva care sa nu imi mai dea aceste probleme... totusi mie imi place linia audio :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate