Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

#1207
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Stiu ca sunt cu totul off topic, dar sper sa ma iertati...

Buna, Ovidiu.  . Cand revii de la plaja, tare te-am ruga sa ne povestesti mai multe despre zona asta; ai pomenit de Olympiada si imediat m-am dus la google maps sa vad pe unde esti.. :) Tot ma fatai intre Grecia si Bulgaria, nustiu pe care sa pun degetul. Bineinteles, am de indeplinit niste conditii pentru my family, ca de obicei - ca e fiecare cu mofturile lui.
So, cum sun cazarile (preturi m-ar interesa), plajele si alte lucruri frumoase de prin zona.
Repet, nu din zona Peloponezului, ca aici am tot fost si am tot postat impresii :), ci de acolo de unde esti acum. Un pic mai inainte ma "ratacisem" pe niste plajute din zona Parga, cred ca si pe acolo m-as duce.. :) Anul asta sunt mai "nehotarata" ca oricand; si bugetul e asa de mic, ca mi-am luat o lupa.. :) Mi-a golit buzunarul Londra (acum 3 sapt) si m-a lasat sedusa pe veci. :)

#1208
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Păi nu ai cum greși, orice ai alege.
Dacă nu e să mai fie Peloponez, atunci mergi undeva unde n-ai mai fost. Grecia e Grecia, oriunde te-ai afla. Bulgaria mi-a ajuns anul trecut, Grecia e oricum peste.
Noi am ales acea zonă în luna ianuarie, când știam că trebuie să mergem undeva cât mai aproape de România. Apoi persoana a decedat, dar nu am mai schimbat cazarea, am zis că oricum nu am mai fost niciodată în zonă.
Dar ideea e că dacă încă puteți merge în destinații mai depărtate, atunci puteți lăsa nordul Greciei pe mai târziu, când puterile de a mai ajunge departe vor scădea. Cel puțin noi așa gândim.
Deci alege cum crezi, dar cum ziceam, nu ai cum greși. Iar pentru zona Savros și zonele adiacente, urmărește postările, aici suntem off-topic, cum bine spui. Dar pentru poze proaspete, va mai trebui să ai puțină răbdare să ajung să la micșorez la București.


Sănătate și tcb !

#1209
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Hello,
Am revenit în Tolo, în a doua parte a vacantei noastre. Am vrea sa vizitam mâine ceva: Hydra (cel mai probabil) sau Spetses.
Ma ajuta careva cu un sfat: nu vreau sa alegem o croaziera organizata cu Pegasus, ci sa mergem cu masina pana la Ermioni sau Metochi - la care din aceste porturi?
Pe Hydra este vreo plaja sau vizitam doar orășelul?
Ce ați alege dintre Hydra sau Spetses?
Mulțumesc!


#1210
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Nu am vizitat Spetes,dar Hydra merită cu prisosință. Noi ne-am îmbarcat în Metochi și cursa a costat 6-6,5 E/persoana, nu mai țin minte exact.
Probabil că există și vreo plaja pe insulă, dar noi ne-am rezumat doar la vizitarea orașului și prânzul la taverna,insa se poate face baie și în oraș coborând în apă pe niște scări. Era foarte fain,doar că nu erau dușuri, iar noi plecam direct spre casa în seara aia (eram cu un camper și nu prea mai aveam apă în rezervor pentru 4 dusuri) asa că am zis pas.
Cred că ai făcut alegere corectă să mergi pe cont propriu. Drumul până la Metochi este f.frumos și la întoarcere vă puteți opri în Galatas și să faceți o vizită și în Poros care e la o aruncatura de bat. Noi am făcut doar poze pentru că eram în întârziere.
Sunt convinsa că o să vă placă Hydra.Din ce am citit,Spetes e mai puțin spectaculoasă.

#1211
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Reveniți pe plaiuri mioritice, revin cu up-date-uri de anul acesta:
- Pestera Diros (Spileo Dirou) este superba, cea mai frumoasa văzută de noi vreodată.
- în zona Stoupa, plaje amenajate foarte bune: Stoupa și Kalogria. Neamenajata, dar cu beach bar și cu un vibe aparte - Foneas.
- Mulțumesc,  Danavl, pentru sfaturi!
Am ajuns în Hydra din Metochi, am ales Metochi pentru ca erau mai multe vase, deci aveam mai multe opțiuni privind orele de retur, în plus la Metochi ai și parcare păzită, la umbra, contra a 5E/zi.
Una peste alta, a meritat vizita în Hydra, este foarte frumoasa insula.


#1212
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Cu multă plăcere!

Am și eu o curiozitate....Intr-o discuție cu niște elvețieni care spuneau că vin din Peloponez și că au fost și la Spilo Dirou, ne-au spus că nu se mai vizitează cu barca,ci pe jos.
Ori engleza mea de balta mi-a jucat feste și am înțeles greșit, ori ei au vizitat altă peșteră.
În opinia mea nu prea ai cum să o parcurgi pe jos.
Care e adevărul?

#1213
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Cu barca am vizitat! Doar la ieșirea din peștera am mers pe jos (afara) pentru a ajunge înapoi la intrare.
Am avut veste și un vaslas care manevrează barca împingând în pereți în anumite zone.

Edited by honney_bunny, 27 July 2022 - 12:19.


#1214
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Bănuiam eu că elvețienii vorbeau despre altă peșteră și că defapt nu prea știau ce au văzut 🥴
Așa am vizitat-o și noi acum 7-8 ani.
Mulțumesc că m-ai luminat că altfel rămâneam cu informația asta eronata .

#1215
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Poate recomanda cineva o cazare intre Kalamata si Koroni sau intre Kalamata si Stoupa?
Ideal ceva aproape de mare, linistit, intr-o gradina de ceva... va fi baza de plecare pentru explorat zona din jurul Kalamatei si la sud de Kalamata.
Zona vizata pentru explorat ar fi tarmul dintre Koroni si Areopoli :)

#1216
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Ai putea in Kalamata... Dar nu e extraordinar, sau sunt ceva statiuni spre Koroni, din drum pareau OK, dar nu rupeau gura targului
Spre Stoupa nu prea ai unde, ca drumul de la iesirea din suburbia Kalamatei merge prin munti si coboara spre mare la Kardamali...
Recomandarea mea ar fisa stai in Stoupa/Kardamali, nu prea ai ce sa vezi pe coasta dintre Kalamata si Koroni. Daca ai putea sa rupi in 2 cazarea, sa stai in Stoupa si in zona Methoni ar fi si mai bine, sa nu pierzi timp pe drumuri...
PS In schimb sunt niste preturi la fructe in zona Kalamata, chiar mi-era rusinea cand plateam 10 euro si aveam portbagajul plin cu pepeni, smochine, etc...Foarte bune.

#1217
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Mersi pentru interventie!

Am stat in Methoni si atunci am vazut toata coasta dintre Koroni si Pyrgos (am facut atunci chiar Methoni - Olympia).
Am stat si in Mavrovouni, am cam vazut Mani [dar as mai pofti :) ] si am facut un tur rapid Mavrovouni - Oytilio - Stoupa - Kalamata - Sparta (m-a impersionat traseul Kalamata - Sparta) - Githeio - Mavrovouni.

Acum as mai dori sa [re]vad Koroni mai pe indelete, sa vad Kalamata si eventual sa cobor dinspre Kalamata spre Areopoli (pe care l-am ratat inexplicabil si impardonabil in sejururile precedente), poate chiar sa cobor mai jos de Vatheia si Porto Kagio ca sa ajung la Cape Tenaro.

O sa mai caut in Stoupa, am trecut pe acolo si mi-a placut, pare un punct de cazare ok pentru ce imi doresc.

#1218
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Da, daca vrei sa faci partea aia de Mani, e recomandabil Stoupa.
Oricum, drumul e spectaculos, atat bucata dinspre Kalamata spre Stoupa, cat si zona inainte de Aeropoli...Otilo sau ceva de genul, e un satuc si un golf.

Partea dinspre Koroni este mai "pasnica" ca relief, si drumul la fel, sunt multe satuce transformate in mici statiuni... Dar merita o zi sa o pierzi pe acolo...A, si neaparat niste ulei de masline de acolo... e senzational, din masline koroneiki, cele mai bune.

#1219
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Iti recomand sa alegi o cazare în zona Kalogria-Stoupa-Agios Nicolaos, daca vrei sa vezi Diros caves, Areopoli, sa revezi Mani. Ai pm.

Flotam,  posibil sa fie Neo Itilo?

Edited by honney_bunny, 01 August 2022 - 15:11.


#1220
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Da, ala, e, view-ul e senzational cand esti pe marginile golfului (drumul e sus si coboara la nivelul marii in interiorul golfului).
La fel e si cand vii dinspre Kalamata si incepi coborarea spre Kardamali.

Plaja Kalogria face toti banii pe sezlong...(destul de scump acum 2 ani,,, parca vreo 20 euro sau 25 euro perechea de sezlonguri si aglomerata - oarecum explicabil, suprafata  plajei nu este foarte mare) . Marea in schimb e superba. Una din cele mai frumoase, din Grecia.

Edited by flotam, 02 August 2022 - 15:22.


#1221
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Kalogria (primele 3 poze) si plaja din Stoupa.(poza 4)
Kardamali vazut dinspre Kalamata, si Stoupa si Karadamali vazute dinspre Aeropoli.

Apa era foarte interesanta la Kalogria, limpede, desi nu e o plaja cu pietre, ci una cu nisip. Mergeai 100/150 de metri in larg si era la fel, vedeai fundul marii perfect.. Cica ar fi din cauza a ceva rau/parau care se varsa in apropiere, din munti , si asta ar fi explicatia.

Attached Files


Edited by flotam, 02 August 2022 - 15:45.


#1222
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflotam, on 02 august 2022 - 15:42, said:

... Karadamali ...

O corectură mică, pentru conformitate: este Kardamyli, nu Kardamali.


Sănătate şi tcb !

#1223
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
La Stoupa am găsit întâmplător șezlonguri contra consumație, undeva pe la mijlocul plajei, apa foarte limpede, superba, nisip fin. Mâncarea la taverna Stoupa și vederea de aici sunt de neratat.
Attached File  20220716_151653.jpg   711.95K   34 downloadsAttached File  20220716_140217.jpg   579.2K   35 downloads

Edited by honney_bunny, 03 August 2022 - 18:48.


#1224
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Posthonney_bunny, on 03 august 2022 - 18:45, said:

La Stoupa am găsit întâmplător șezlonguri contra consumație ...

Sunt curios dacă nu cumva anul acesta peste tot la Stoupa sunt gratis umbrelele şi şezlongurile. Deja am experimentat pe propria piele situaţia asta în 2 zone importante din Grecia. Adică doar trebuie făcută consumaţie. Nu mi-a venit să cred, dar asta e situaţia. De aia mă gândesc că şi la Stoupa poate fi la fel, pentru că oferta este destul de consistentă. Să vedem ce va spune primul coleg care ajunge acolo anul acesta (evident, dacă va fi interesat de subiect - sunt câţiva care nu agreează să folosească dotările de pe plaje).


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 03 August 2022 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate