Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

#1261
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Periplul prin minunatul (acum pot să spun așa) Peloponez a durat nici mai mult nici mai puțin decât 24 de zile și asta mulțumită membrilor inimoși ai forumului  @OvidiuNS, @BlueKing-69 și @honney_bunny, care sub o formă sau alta m-au convins și direcționat atât de bine, încât am vizitat o mulțime de locuri pe care altfel nu le-aș fi descoperit.Posted Image
Locațiile de bază au fost până la urmă Delfi, Nafplion, Monemvasia, Pylos și Katakolon.
Astfel, am vizitat Termopile, Delfi, Acrocorint și Anticul Corint, Epidavros, Micene, Hydra, Poros, Palamidi, Acronafplio, ocol de Bourtzi, Mystras, Sparta, Monemvasia, Elafonissos (cu cazare),  Gytheio, Limeni, Stoupa, Navarino, Methoni, Koroni, Voidokilia, Agia Theodora, Templul lui Apollo Epicurius de la Bassae, Olympia, muzeul sării de mare de la Messolonghi și, cireașa de pe tort - am avut norocul să văd și o colonie de flamingo la Messolonghi. Practic am atins toate obiectivele propuse și chiar câteva în plus.
Poze am cu duiumul, dar nu le postez pentru că nu aș face decât să dublez pozele care m-au inspirat și care deja sunt puse aici, pe topic. Cu siguranță, dacă vrea și Doamne Doamne, va urma o altă călătorie prin Peloponez, în care să fixez mai bine o parte din cele vizitate și să acord un timp mai mare peninsulei Mani, care de data asta a fost mai vitregită. Posted Image

#1262
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Eu când spun cã Peloponezul dã dependența....😃
Mi-e teama cã vreo trei-patru ani de aici încolo nu vei ști alt drum spre vacanța perfectã, descoperind locuri noi sau revazandu-le pe îndelete pe cele care ți-au rãmas la suflet.
Și da, Mani meritã mai mult, dar sunt sigura ca te vei întoarce.
Oricum ,felicitãri pentru acest tur "de forta" minunat.

#1263
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Pentru putin!
Totuși, 4-5 poze de amintire nu ar strica..

#1264
crevetul

crevetul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.12.2017
Intradevar, Peloponezul da dependenta si vb lui Dana ,te vei gandi la el mult timp.
Noi am facut de trei ori aceasta nebunie, dar ultima oara am facut traseul exclusiv urmand coasta . E nivel de muncã cu gmaps,  dar merita. Am vrut sã și filmat toata nebunia, dar am uitat camera cand am plecat, ptr ca voiam sa postam pe yutoobe toata experienta. Asta e , poate o faci tu pe viitor sau altii. Dar sa stii ca merita sa "faci" Peloponnese Urbandale coasta acestuia. TCB, vb lui Ovidiu!

#1265
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Spre rușinea meaPosted Image , am uitat sa transmit multumiri si celorlalti membri ai forumului care au postat impresii din cãlãtoriile lor prin Peloponez și care m-au inspirat in alegerile mele.Posted Image Mã revanșez prin a posta câteva poze din vacanța mea.

Attached Files



#1266
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009

View Postbozomic, on 01 decembrie 2022 - 15:51, said:

Tolo - Asini
La intoarcerea din Elafonisos am trecut prin Monemvasia,Nafplio,Tolo.* Asini.Am stat aici 10 zile cazati in Paralia  Asini, foarte aproape de cea mai buna si lata plaja din Tolo.Apa calda plaja nisipoasa si intrarea lina in mare.Foarte multi atenieni cu copii vin aici in vacanta.

unde mai exact pe harta e aceasta plaja?ca nu reusesc sa imi dau seama unde e?

#1267
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 27.02.2008
Plaja este la iesirea spre Assini.Are parcare care se vede din soseaua statiunii.

Attached Files

  • Attached File  tolo.png   1.15MB   63 downloads


#1268
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Salutare tuturor.

A venit vremea sa incerc si eu Peloponese.
Am citit tot topicul si m-am hotarat sa imi stabilesc baza de operatiuni in Mavrouvouni.
Aveti vreo recomandare de cazare in zona ?
Multumesc

#1269
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Anul trecut am stat la Callisto Studios kn Mavrovouni. Ma declar f multumit.  
Ps : Tavena Kyra Matoula, in apropiere, excelenta.

#1270
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 02.12.2006
In 2017 si 2018 am locuit la Studio Resbithas. Parcare in curte sub maslini, plaja libera la 5m de cazare, liniste, oameni deosebiti. Am putut cumpara ulei de masline produs de ei. Incearca sa iei legatura pe mail, deoarece booking cam da epuizate cazarile. Stiu de la baiatul proprietarilor, Mikaelis, ca au rezervari facute si cu 2 ani in avans.

[email protected]

Dan

Edited by digo, 12 January 2024 - 07:04.


#1271
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Tocmai mi-a raspuns Michalis de la Studio Resbithas.
Mi-a spus ca are doar a family apartment on the first floor with sea view
Ai idee cum e un apartament din asta ?
Multumesc mult.

#1272
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 02.12.2006
Eu am locuit intr-un apartament ce avea un living cu o canapea si 2 paturi suprapuse. Aici pe o latura se gasea chicineta si pe mijloc o masa. Ca suprafata undeva la 25-30 mp.
Mai era un dormitor cu pat matrimonial destul de mare. La dormitor se deschidea o terasa mare cu vedere la curte si mare.
Baia era cam micuta dar nu afecta in mod negativ conditiile de cazare.
Locatia a fost curata, usor accesibila.
Eu am stat de 2 ori in acelasi apartament. Stiu ca mai erau si ceva bungalow-ri, dar tind sa cred ca e vorba de apartamentul in care am locuit si noi.
Eu as mai alege si a 3-a oara cazarea aici daca n-ar fi viata prea scurta. 😁
Sa luati in calcul ca este o zona foarte linistita, de recreere, nu ai cluburi sau alte asemenea. Sus, la drumul principal sunt 2 magazine mici, dar noi am facut cumparaturile mari in Sparta, la vreo 70 km. Cred ca erau ceva magazine mai mari si in Ghyteo, dar nu Lidl, Carrefour, d-astea.

Dan

#1273
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Asta e site-ul, nu? https://www.mavrovou...gr/index_en.php, vad ca are ceva poze.
Pozele de pe Google Maps par mai recente. Frumoasa curtea, plina de vegetatie.

Edited by mdt, 20 January 2024 - 09:28.


#1274
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
@digo:
Ala pare sa fie apartamentul.
Mi-a trimis un video facut inauntru.
Pare ok ca si conditii de cazare.
Multumesc

#1275
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Mi-a venit si mie randul sa ajung in Peloponez, dar dupa ce am terminat de citit topicul asta m-a apucat frustrarea: cum sa stau doar 10 zile si intr-un singur loc? Are prea multe de oferit, mi-au incoltit atatea planuri in minte, ca nu-mi mai gasesc linistea:)
Rezervarea e facuta pentru a doua jumatate a lunii iunie in Tolo (langa portiunea de plaja care e mai ok) si stiu ca zona e ofertanta, dar gasca mea vrea mai multa relaxare decat plimbare, asa ca ma multumesc cu promisiunea ca anul viitor exploram mai mult.
Drumul va fi cu opriri intermediare cate o noapte in PK la dus si in Portaria (Pelion) la intors.
Intrebari nu am deocamdata, am vrut doar sa-mi spun pasul si abia astept sa impartasesc impresiile de la fata locului.
Daca aveti ceva sugestii sau observatii legate de zona sau de drum, sunt binevenite. Din pacate deocamdata nu exista varianta sa facem si noi ca toata lumea: impartim noptile de cazare pt mai multe zone, desi stiu ca teoretic am putea. Nu ne deplasam pana in Monemvasia  desi imi doream tare sa vad si Elafonissos,apoi Mani si tot asa...,  probabil ne limitam la ceva zone istorice si Nafplio. Ma mai gandesc la insule (pe cont propriu), desi in Hydra am mai fost si am impresia ca la cat de tare imi place, Spetses si Poros nu vor fi o revelatie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate