Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Benjamin Netanyahude un criminal ...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

Brainie

Brainie

Active Member

• Grup: Members

View PostOvidiuNS, on 03 august 2022 - 19:43, said:

Deja am experimentat pe propria piele situaţia asta în 2 zone importante din Grecia. Adică doar trebuie făcută consumaţie.
Mai adaugă una, Panormos (Skopelos): consumație de minimum 7 euro; dar în altă parte (Limnoneri, într-o porțiune a plajei) scria clar că minimul e 40 (patruzeci) / umbrelă !

honney_bunny

honney_bunny

Member

Nu este o regula, am găsit și asa, și asa. Dau ex în Peloponez, ca suntem pe topic, la plaja din Tolo - 10E setul de umbrele plus 2 sezlonguri, iar la Karathona lângă Nafplio contra consumație (la ambele plaje a fost la fel si anul trecut)

Edited by honney_bunny, 04 August 2022 - 13:34.

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salutari din Elafonisos !

Attached Files

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

Kalamata live.

Attached Files

Edited by AdrianHH, 02 September 2022 - 16:23.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Unde sunteti cazati de haladuiti asa? :)

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

Salutari din Metsovo ! Nu am ce poza sa pun, e 3juma' :D si e bezna aici.
Am facut un "mic" tur(Kamena Vourla-Tolo-Gytheio-cazari). Revin zilele astea cu info. Momentan vreau azi sa bag o balaceala scurta la Nea Iraklitsa(sper sa fie ok pt copil), Makaza si acasa. 900km, un fleac.

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

As dori sa povestesc si eu experienta mea din Peloponez.
2017, anulare in apropierea plecarii pe motiv de Skopelos Posted Image
2019, anulare in apropierea plecarii pe motiv de Parga
2021, anulare (cazari rezervate din iarna precedent(ca de obicei))- pe motiv de incidenta f mare in Grecia.
Si iata-ne in 2022, “ dubla patru”.
Plecat vineri 26 august la 2 dimineata spre Kamena Vourla unde aveam prima cazare intermediara.
Hotel Alma, 58E/tripla. Un hotel dragut, mai vechi dar curat. Mic dejun contra cost, 15 euro(3 persoane). O mica curte cu un loc de joaca pt cel mic, o terasa afara pe iarba,  plaja in fata(dezamagitoare, mai precis mal pe fundul apei, nu pietre sau nisip) cu sezlong si umbrela asigurata.
Am facut o oprire la monumental lui Leonida de la Termopile pe care va recomand sa il vizitati(suntsi niste bai in zona dar clar trebuia ajuns mai devreme, am sarit peste)
Am ajuns tarziu(cca ora21.xx) datorita incompetentei autoritatilor tarii nostre(poate si a vecinilor burgari) de a avea o vama decenta la Giurgiu(am stat 3h in camp si 1h in vama).
Am reusit sa fugim la masa la taverna “ A bona Kamena Vourla”, preturi de toate felurile la mancare acolo, per total , f ok.
A doua zi am facut plaja in zona Bisericii din centrul statiunii si am plecat in jur de 12:30. Plaja era cu pietricele dar foarte ok.
Urmatoarea oprire a fost la canalul Corint unde am facut poze din toate unghiurile posibile Posted Image
Mai departe, pauza de masa de pranz la taverna Londou Fish din Corint, mancare foarte buna si preturi decente plus vedere la toata zona de plaja Corint-Loutraki.
Mai departe, am mers la situl din Corintul vechi la Templul lui Apollo pe care l-am vizitat din “exterior”. Foarte frumos si satul in sine cu centrul lui.
Am urcat la Akrocorint dar inchisese de la ora 15, era 17.30, ne-am multumit cu panorama si vederea superba a cetatii.
Mai departe, am revenit si urcat pe autostrada, cu urmatoarea oprire : Nemea. Din pacate, fiind tarziu nu am putut vizita templul lui Zeus si ne-am multumit cu a vizita una din putinele crame deschise sambata seara de unde ne-am facut cadou mai multe sticle de vin(ps: vinul de Nemea e renumit) pt la iarna Posted Image
Se facuse seara , asa ca am plecat spre Tolo unde aveam cazare platita( “lovely studio with awesome view” – o gasiti pe booking), un apartament foarte frumos si pozitionat ideal(pe coltul din SW al statiunii de unde se vedea toata zona)-cca 193euro/3 nopti.  Apartamentul era plin de electrocasnice si am mai primit si o sticla de vin, sucuri, apa, dulceata de portocale, smochine , alune, popcorn(pelanga uzualele cafea, ceai, dulceturi etc)). Chiar exagerat la o adica Posted Image . In rest, foarte foarte multumiti de el , nota 10.
Masa la taverna Tripia Sayionara, chiar pe plaja, mancare si preturi f bune, privelistea nu mai zic.
Ziua 3.Duminica.
Dupa un mic-dejun, ne-am suit in masina si am plecat spre prima oprire : dolinele Didyma.
https://www.google.r...314!4d23.163669
La prima am urcat pe panta ei, pana la marginea “prapastiei”. La cea de aici :
https://www.google.r...59!4d23.1678705
am intrat printr-un tunel in interiorul ei unde pe o buza e construita o mica Bisericuta.
Senzationala in interior, parca esti intr-un crater de meteorit(la prima, cea mare, chiar as zice asta, la a doua(cea cu Biserica) se vede clar ca e o formatiune formata prin surparea pamantului.
Am plecat apoi spre portul Metohi, de unde am luat bilete la ferry-ul de ora 14.00. Masina am parcat-o in parcarea amenajata , 5E pe zi(cam pacaleala , ca locurile la umbra erau date deja iar pe cele libere le dadeau doar pe “spranceana” unor greci, in fine…), pe aleea spre port se putea parca si gratis.
Am facut croaziera spre insula Hydra, unde am poposit in port de la 14.30 si am petrecut pana la ora 19.30, am luat stradutele in lung si lat, facut 1 milion de poze si asezat la o masa pt un pranz.
Preturile , bineinteles, mari si foarte mari , dar se gaseau si ici-colo taverne decente la buzunar. Problema era ca ziua multe erau inchise.
Magarusi...nu erau. Doar caluti. Cam dezamagitor pt copil, spera macar sa ii vada. In rest, bestiala insula(portul adica, ca atat am apucat).
Calatoria retur a fost la fel de frumoasa, pitoreasca si pe o mare linistita.
Am ajuns inapoi la masina in jur de 20.10. Dornici si de putina balaceala, am scanat imprejurimile si am tulit-o spre plaja Plaka din zona Galatas, unde am stat cca 1h la asfintit in apa, super-senzatie(muzica greceasca in boxele de la plaja amenajata, multi tineri, etc )
De fel, a trebuit sa abandonam ideea de a vizita insula Poros pentru ca ne ramasese o zi full(ziua 4 in care ori alegeam Epidavros si Poros ori mergeam la Micene). Am ales sa luam masa in Galatas intre 22 si 24:00 si sa savuram fiecare moment la tavern Babis(1979) unde mancarea, preturile si servirea au fost legendare. Am privit Porosul fix din port de unde pleca la 20min ferry-ul, interesant Posted Image Am oftat, alta data Posted Image
Am ajuns la 00:45 in Tolo , prabusit in pat si urma o noua zi.
Ziua 4. Luni.
Mid dejun si fuga cu masina la Mycene. Am vizitat situl si muzeul, 12E intrarea , copilul(8ani) gratis. Impresionant Absolut de neratat.
Ne-am intors in Tyrint, unde nu am putut vizita, paznicul ne-a spus ca se inchidea, era cca 15.00. Am putut face niste poze totusi aproape de sit.
Fuga apoi la Fortareata de la Palamidi, unde am admirat privelistea dar din pacate din parcare si de pe drum, am ramas fara timp de vizita 
Am coborat in Napflio, unde am parcat si mancat la Taverna Pidalio ( super taverna, nustiuce premiu au luat in 2022 etc etc ), preturi bune si totul ireprosabil. Am lasat masina pe strada in fata tavernei(in centrul Napflio-ului nu ai unde) si am luat stradutele la cutreierat cca 1h si jumatate.
Facut alt million de poze, sincer, nu stiai unde sa te uiti mai intai de frumos ce era.
A fost prima capitala a Greciei moderne. Centrul istoric extraordinar !
Vazut Bourtzi de pe mal, poze si retur la masina, am plecat spre Epidavros(inchidea la 20.00). Am ajuns la 19.05, luat bilete(la fel, 12E adultul si gratis copilul), vizitat teatrul(senzational!), muzeul,stadionul si siturile din curte.
In jur de 20.30 am ajuns la plaja din Tolo unde ne-am balacit vreo 1h si ceva pana s-a dat stingerea Posted Image
Masa la Taverna Leimonia( o tavern mai moderna, fara elemente “grecesti” dar cu preturi si mancare f bune). Plus... o masa ca a lui Putin(lunga de 6 m ) plina de romani cam galagiosi Posted Image
Ziua 5. Marti. Gata, super-scurta noastra vacanta in Tolo se incheia, am bagat totul in portbagaj si am plecat spre noua destinatie : Gytheio.
Am luat-o pe drumul de coasta(nu autostrada) spre Astros, unde am facut prima oprire.
Am vizitat centrul localitatii cu pietonala cu taverne, magazine, gelaterii si micul port pitoresc.O inghetata (proasta din pacate ...) si la drum ! Am urcat cu masina la “castel” si Biserica de sus, foarte frumoase plus privelistea de sus, remarcabila.
Mai departe, ne-am oprit la plaja Krioneri, unde am stat cca 2h pana a venit furtuna si ne-a dat plecarea. Foarte frumoasa plaja, am parcat masina chiar jos langa bungalow-uri Posted Image
Urmatoarea oprirea a fost in portul Tyros, la fel, foarte pitoresc si fotografiabil .
Foamea se instalase asa ca am mancat la Taverna Akrogiali(autentic greceasca, mancare si preturi f bune/ ca o paranteza, in multe locuri se uitau la noi(romanii) ca la felul 14, wow ! romani, ceva rar Posted Image ).
Ghiftuiti fiind, am plecat mai departe, cu oprire in Leonidi, am parcat in centru in parcarea amenajata si am facut o escala de 30 minute pentru a o lua la pas. Foarte pitoreasca localitatea, mai ales privelistea la muntii din spatele ei, “ruginiti”, se vedeau intr-un fel deosebit la apus.
Mai departe, a mai plouat marunt pe drum spre Moni Eleni(Moni Sintras din Arkadia am sarit-o datorita drumului prost cu toate ca e spectaculoasa). Eh, Moni Eleni nu e cu nimic mai prejos, o manastire in spatele unui munte(la o altitudine de cca 500m, cu un mare canion in fata. Manasirea e lipita pe versantul muntelui, foarte frumos in interior cat si drumul de acces(trepte pe langa munte cu prapastia langa-dar nu e nimic periculos, sunt pereti inalti de sprijin in lateral).
In parcare am intalnit cateva doamne care vindeau miere, polen si alte produse. Am luat un borcan de miere(portocale) , 7E, fantastica(ca idee, peste tot am gasit 10-14 euro).
Se insera si pe o sosea uda am ajuns intr-un final in satul de munte Kosmas(1150m).
Acolo , ca multe alte sate similare( Biserica cu turn cu ceas, platani, taverne, etc) ne-am simtit extraordinar. Am luat un cappucino (mergea la frigul(17 grade) si scaunele ude de prin piata) si dupa ce ne-a dat trezirea, am luat-o la “vale” spre Gytheio(o coborare lunga).
Am ajuns la cazare in jur de ora 22, facut cunostinta cu proprietarul vilei unde eram cazati pentru urmatoarele 3 nopti(Kallisto studios ex Kalypso / apartament 3 paturi, 230 euro/3 nopti). Locatia e in satul Mavrovouni, la periferia Gytheio-ului mai precis.
Masa de seara am preferat(ca in aproape toate datile) sa o luam la o taverna “greceasca” cu “greci”( adica, nu turistica). Am ales Kyra Matoula, unde atmosfera a fost autentica, preturile si mancarea, ca de obicei foarte bune.
Ziua 6.Miercuri. Am plecat intr-un tur al Mani-ului. Prima oprire : Aeropoli, vizita in centru de cca 2h.
Apoi trecere prin Haria, oprire la plaja Κουρκού(foarte interesanta), oprire de masa, poze si plimbare in Gerolimenas. Preturile in Gerolimenas au fost de departe cele mai mari intalnite,  am mancat la Taverna To Petrino(privelistae a compensate preturile Posted Image ) .
Apoi oprire pt poze si o scurta vizita in Vathia(unul din cele mai emblematice sate din Mani). Mai departe o scurta vizita la Marmari beach(doar pt poze, batea un vant foarte puternic) si apoi o vizita la Porto Cayo unde baietelul nu a mai rezistat si s-a aruncat in apa Posted Image
Pe drumul intre Marmari si Porto Kayo se desprinde drumul spre farul din sud, am zarit multe case maniote  abandonate dar atat de pitoresti. Era de mers dar alta data.
Retur-ul l-am facut pe drumul prin Lagia(chiar daca a fost mai lung si greu),  prima oprire in satul Lagia(la fel de pitoresc) .
Teoretic, plaja de seara trebuia sa o facem in Mavrovouni sau Skoutari , practica ne-a zis ca s-a facut tarziu si am ales prima plaja intalnita si anume  Paralia Kotrona unde apa a fost super, nisip, intrare lina, excelenta pentru copil.
Seara, masa din nou la Kyra si nani.
Ziua 7. Joi. Plecati in jur de 11 de la cazare spre Monemvasia unde am petrecut cca 2h jumatate plimbandu-ne pe stradutele orasului. Nu am ce sa spun in plus , neaparat de vizitat.
Un frappe binemeritat la Malvasia Café si apoi hop in masina, ne astepta ferry-ul de Elafonisos.
12E masina, 5 E pasagerii pe sens. Timp efectiv 12-15min.
Am luat masa la Taverna  Kokkari(aceeasi poveste si aici, preturile mai mari pe insula, e normal).
Am ajuns in jur de 17.30 la celebra Fragos/Simos beach unde ne-am balacit si ulterior facut alt milion de poze pana la 20.10. Am luat alt ferry(asta a fost cca 15.8euro cu totul , dar mai mic) iar la final, am tras o sperietura cand la 10m de mal a intrat intr-un balans puternic pentru cateva secunde, mi-a fost teama sa nu se faca pachet masinile. Din fericire s-astabilizat si m-am dat jos un pic cam sifonat Posted Image
Masa iar in Mavrovouni la Kyra(deja ne imprietenisem cu ospatarul, numai stia ala ce sa ne mai dea din partea casei Posted Image) si nani.
Ziua 8. Vineri.
Bagaje in masina, la revedere la gazda si hai spre casa dar cu putina deviere. Am incercat sa gasim ad-hoc ceva cazari decente prin Corint sau Loutraki dar cu mic dejun si parcare se apropiau de 90euro, am zis pas.
Am plecat spre Limeni , unde pe cat de frumos era , atat de aglomerat, nu am gasit loc nici macar sa stam pe avarii, era full, am mers mai departe cu poze din masina si atat.
Urmatoarea oprire : teatrul (renovat) din Kampinari.
Apoi un drive-by prin Platsa si Stoupa(asta la fel, full de nu aveai unde parca un scuter). Stoupa mi s-a parut prea aglomerat, prea commercial, prea inghesuit. Un fel de P.K. de Peloponez.
Am sarit plaja Kalogria cu parere de rau din cauza timpului lipsa.
Mai departe am vizitat Kardamily-old town, e muzeu acum, 3E adultul, gratis copilul. Foarte mic dar bine renovat(pacat ca Biserica de la 1700 nu era deschisa).
Apoi plaja in Kalamata cca 1h si jumatate pana se facuse un pic de frig , vant si ceva furtuna.
Expozitia de trenuri (in aer liber) si centrul nu am mai avut timp sa le vizitam.
Am plecat pe drumul (ce includea si autostrada) spre Biserica Teodora la de Vasta. Traseul a fost prin Isari la dus(asfalt f prost, nu recomand, chiar daca pare ca urcarea e mai lina/lunga ), am coborat pe Dasochori si a fost mult mai bun asfaltul, chiar daca au fost serpentine(fara a fi panta mare).
Biserica- o minune ! Se spune ca Teodora s-a rugat ca dupa ce moare, parul ei sa se transforme in copaci si sangele ei in apa(acoperisul e plin de copaci,; inexlicabil cum pot trai acei copaci si cum poate sustine acoperisul acea greutate/forta iar langa Biserica sunt izvoare de apa la nici 5m de ies din cursul unui rau secat din amonte). Neaparat de vizitat in opinia mea.
De aici a inceput drumul nostru lung spre casa. Dupa ce am dat in drumul de coasta(Kalo Nero> Patras) am oprit pt o masa de seara la o taverna pe marginea drumului(nu mai retin cu ii spunea, nimic deosebit) si am plecat spre Metsovo, unde la Hotel Bitoumi unde “tragem” de obicei ne asteptau gazdele si la 2:15 AM cand am ajuns Posted Image . Pretul(spercial) : 45 euro cu mic dejun inclus, apartament de 4 persoane.
Ziua 9. Vineri.
Dupa o masa la hotel dimineata, o plimbare prin centru(unde am vazut si un botez), o plimbare de “aprovizionare” prin piata de legume si o jumatate de ora de admirat peisajul din dreptul parcului central, am plecat spre casa(Ilfov). O masa si balaceala seara in zona Nea Iraklitsa-Palio apoi inca 600 km de condus noaptea si la 06:30 AM duminica in ziua 10 am ajuns cu bine acasa.
Cam asta a fost.
O mare alergatura, 3700 km, o gramada de locuri vizitate. O groaza de istorie. O parte extraordinara de Grecia. Au ramas multe, multe lucruri de facut , chiar si pe unde am fost , plus ultima” treime” Methoni-Koroni-Pylos, centrul, Nordul, sincer, cred ca mi-ar trebui 20 zile ca astea macar sa le vad din mers pe toate. Am vazut multe locuri din Grecia(Atena, Patras, Kefalonia/Zante/Lefkada/Corfu,Thassos+Halkidiki, Skiathos+Skopelos, Paros,Parga,Pelion si alte destinatii mai "mici" ) dar sincer, jos palaria Peloponez ! Este extraordinar!
Pentru fiecare loc vazut, cred ca era de 5 ori nevoie de mai mult timp ca sa le savurez.
Totusi , suntem super-multumiti de acest concediu(obositor dar frumos…foarte fumos).
Speram sa prindem ocazia sa mai vizitam aceste locuri si altele pe care nu am apucat . Peloponezul…e ireal de frumos.
Vacante placute sa aveti !

Edited by AdrianHH, 06 September 2022 - 17:19.

camelia19

camelia19

Active Member

Super vacanta, ma tot razgandesc si eu cu Peloponezul de cativa ani deja. Tot castiga insulele. :) In Hydra nu ai voie sa ajungi cu niciun vehicul motorizat, asa-i? De mult o am in plan, dar treaba asta ma cam incurca.

danavl62

danavl62

Member

"Speram sa prindem ocazia sa mai vizitam aceste locuri si altele pe care nu am apucat . Peloponezul…e ireal de frumos."

Stai liniștit pentru că sigur vei mai ajunge. Peloponezul e ca un virus de care scapi foarte greu. De șapte ani de când l-am vizitat prima data, doar anul asta l-am ratat și tot mai am multe locuri în care nu am ajuns....încă.
Și în opinia mea, Peloponezul este cea mai frumoasă  parte a Greciei continentale.

@camelia19
Da,așa este, în Hydra nu ai cum să ajungi cu mașina sau motocicleta/scuter.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

View PostAdrianHH, on 06 septembrie 2022 - 17:16, said:

...

Observatia mea ar fi ca ati ajuns prea tarziu, mult prea tarziu pentru multe din obiective.
Dealtfel, din aceasta cauza pe multe le-ati si ratat!

Nu ar fi o idee sa va reganditi strategiile si sa va faceti programul astfel incat sa apucati sa savurati mai ok toate cele?

Te-ai uitat "in urma" sa vezi cate chestii ati ratat din aceasta cauza?

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

BlueKing-69, on 07 septembrie 2022 - 20:21, said:

Observatia mea ar fi ca ati ajuns prea tarziu, mult prea tarziu pentru multe din obiective.
Dealtfel, din aceasta cauza pe multe le-ati si ratat!

Nu ar fi o idee sa va reganditi strategiile si sa va faceti programul astfel incat sa apucati sa savurati mai ok toate cele?

Te-ai uitat "in urma" sa vezi cate chestii ati ratat din aceasta cauza?
Blue, tu zici bine partea "goala" a paharului......daaaar :
1.A fost a patra incercare de Peloponez(nu iti imagina ca primele 3 au fost de prea buna ce era situatia, au fost diferite "probleme" care ne-au impiedicat si am ales alternative).
2. 3700 km (!) in 9 zile. Nu vorbim de mers+retur la "resort" in Zakynthos si "bagat" plaja din fata hotelului+mancat si lenevit la hotel.
3. Nu mai avem 25 de ani cand eram la prima "Grecie", ne dadeam jos din autocar dupa 19h la 6:00AM si luam orasul la pas cu o noapte petrecuta dormind pe un scaun de autocar. Nu mai am acceasi rezistenta(gen...21km de mers pe jos intr-o singura zi de decembrie prin Roma).
4. Copil de 8 (!) ani. Din cei din anturajul nostru, nimeni nu face concedii cu masina de 3700 km cu , copil. P.S : acum 2 luni am facut 3900 km in Italia, aceeasi "trupa" . Nu cred ca e nevoie sa iti zic mai mult. Gandeste-te ca a stat 20h din "pat" de acasa pana am ajuns la cazarea din Kamena Vourla cu 3h de somn acasa "la bord". A fost un efort enorm pt el.
5. Orice ar fi, pentru noi Grecia inseamna si balaceala. Nu poti aloca timp doar la muzee, mai ales cu un copil/adolescent /etc. Pe vremuri "bagam" 8h de plaja si 1 pe la diverse obiective. Acum am ajuns aproape "invers"
6. Singura chestie pe care am regretat-o partial a fost ca nu am luat poate 6 nopti in Tolo si ne multumeam cu plaja si obiectivele din jur decat sa "fug" si spre Gytheio. Sincer, e atat de frumoasa si zona aia incat am zis ca macar astea doua zone sa le "atacam", chit ca sunt timpi "morti"(carat bagaje, acomodat, cumparaturi pt mic dejun,etc).
Vacanta copiilor a fost "bagata" mult in august(preturi mai mari) si tocmai ce oricum venisem din urma cu 3 saptamani dupa un concediu in Thassos. Altfel, poate mai strecuram 2-3 nopti la astea 2 cazari si era mai lejer.
7.De-abia dupa 4 concedii de 7 zile in Lefkada am simtit ca nu mai am ce face acolo; Lefkada care nu are mai nimic in materie de vestigii. Idem 5 concedii in Thassos sau 3 in Sithonia.
8.Inca nu am ajuns la varsta la care ma culc de la 20.30 si ma scol la 06:00 ca sa fug la 08:00 spre masina.
9.Am avut doar 4 zile "full" cu plecare de dimineata de la cazare(teoretic mai odihniti).
Deci, oricum am fi dat-o, pot considera ca acum am "gustat" cate putin din o bucata ceva mai mare din Peloponez.
Repet, daca mai reusesc sa ajung, poate voi lua "la mana" ce am ratat sau stat putin plus alte locuri noi. Pana atunci, zic ca am facut si vazut o groaaaaza de lucruri incat sa nu regret nimic Posted Image
Mereu gandesc ca numai drumul in sine e o aventura, concediu, distractie , etc. Restul sunt  bomboane pe tort Posted Image

Edited by AdrianHH, 08 September 2022 - 23:03.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Stai calm, nu era decat o observatie, nicidecum o critica sau un repros!

Este remarcabil si ca ati bifat toate cele.
Numai ca mi-a sarit in ochi cum ati ajuns la limita sau prea tarziu la unele obiective care ar fi meritat mai mult si pe care nu se stie cand / cum veti mai avea ocazia sa le abordati :)

vladutz84

vladutz84

Junior Member

Pun si eu cateva poze din Nafplio care nu mai au nevoie de nici un comentariu.

Attached Files

bozomic

bozomic

Member

Insula Elafonisos
Dupa 15 de ani am revenit in Peloponez…Atunci am trecut spre sud peste podul de la canalul Corint,in vara aceasta am ajuns pe Elafonisos pe noua autostrada si apoi pe vechile drumuri prin livezile de portocali pana in portuletul Pounta la feribot.Am stat 5 zile aici pentru ca voiam doar odihna , plaja si inot.Cazarea a fost in portul capitala Megalo Tigani.pe plaja Kontogoni la hotelul cu acelasi nume.Nu il recomand pentru ca apa folosita la baie este de mare,deci sarata!! Ne clateam la dus cu apa plata cumparata de la market in sticle.La renumita plaja Simi(de fapt sunt 2 una mare si una mica)am fost doar in prima zi.Pretul de 40 si 30 euro la sezlonguri ne-a alungat.Apoi am fost in fiecare zi la plaja Kato Nisi,la fel de frumoasa, frecventata de greci si de cei in cunostinta de cauza.10 euro sezlongurile si umbrela. Aici in parcare este si un restaurant Limnitsa unde nu am mancat dar de aici se comandau bauturi si cafe a pe plaja. Cel mai bine am mancat la Aronis Fish tavern pe plaja si la Ourania in port.Placinte si cafea la mic dejun la Pita bar in port.Traversarea spre insula dureaza cam 15 minute

Attached Files

bozomic

bozomic

Member

Tolo - Asini
La intoarcerea din Elafonisos am trecut prin Monemvasia,Nafplio,Tolo.* Asini.Am stat aici 10 zile cazati in Paralia  Asini, foarte aproape de cea mai buna si lata plaja din Tolo.Apa calda plaja nisipoasa si intrarea lina in mare.Foarte multi atenieni cu copii vin aici in vacanta. Din Tolo excursii, am revazut cu mare placere cetatea Palamidi,Argos,Epidaurus,muzeul Asclepio,cetatea Micene , mormantul lui Agamemnon si ceva ce nu vazusem acum 15 ani, ruina piramidei Hellenikon.Croaziera de o zi, la 3 insule din port Tolo.
Sklavenitis in oraselul  Asini, pe soseaua spre Tolo.In Drepano , langa Asini, taverna din centru O Nakos cu mancare traditional greceasca,Taverna Plaka pe plaja  masa buna de pescarie,la preturi modeste.Patiseria –cofetarie Sopfia Backery cu cele mai minunate baclavale.Tot aici supermarket AB cu de toate. In Tolo doar minimarketuri.
Taverna Maria in Tolo,cea mai buna mancare si Marinero tavern in Tolo buna dar scumpa.

Attached Files

bozomic

bozomic

Member

Epidaurus,Micene,Mormantul lui Agamemnon

Attached Files

bozomic

bozomic

Member

Croaziera de o zi - Hiydra -Spetses -Poros

In Hydra se calatoreste numai cu magarusii iar in Spetses doar cu trasurici.trasr de caluti.

Attached Files

vio69c

vio69c

Senior Member

View PostAdrianHH, on 06 septembrie 2022 - 17:16, said:

Vacante placute sa aveti !

Toata stima.
ai prins esentialul mai ales la Nafplio

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate