Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Telefoane publice cu monede

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,625
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri se distrugeau și alea cu cartele... că se punea lipici ca să rămână cartela lipitpă, după care veneau băieții, spărgeau cititorul și furau cartela...

#56
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,625
  • Înscris: 13.06.2004
Dar dacă un insistituție vrea să-și instaleze un telefon public cu monede, "Romtelecom" sau "R.D.S." pot satisface cererea?

#57
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

 djl, on 18th August 2009, 18:30, said:

Dar dacă un insistituție vrea să-și instaleze un telefon public cu monede, "Romtelecom" sau "R.D.S." pot satisface cererea?
Sa imi arati tu institutia aia care doreste sa puna telefon cu fisa pentru angajati, sau pentru cei ce intra in cladire....si daca o gasesti, eu imi iau angajamentul in fata tuturor ca eu cu banii mei si cu timpul meu voi intretine acel telefon (bineanteles, ca sa se instaleze, trebuie facuta cererea la Romtelecom si apoi aprobata de acestia, trase cablurile telefonice, instalat aparatul)....gaseste acea firma si mai stam de vorba....promit ca ma voi tine de cuvant la ceea ce am scris mai sus.

#58
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,625
  • Înscris: 13.06.2004
Curiozitatea mea principală era dacă "RTc" ar aproba cererea pentru instalarea unui asemenea aparat. Oameni care să întrețină așa ceva sigur se mai găsesc.

Edited by djl, 18 August 2009 - 19:13.


#59
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Numai un popor de brute si barbari are nevoie de paza la telefoanele publice...duceti-va in Selma, capitala statului, Alabama, nu se fura nimic acolo, fiecare cabina are carte de telefon, n-o rupe, n-o fura si nu-i da foc nimeni, la fel in Norfolk, Virgina, la fel...acolo nu exista decat telefoane cu monezi.
Telefoanele publice cu cartela sunt o MAGARIE si o rusine, in toate comunitatile civilizate exista telefoane cu moneda, in Oxford street din Londra exista o cabina telefonica din 1927, cu geamuri de cristal-plumb, cabina e din lemn, nimeni n-a plesnit un gemuletz de atunci, nici macar bombardamentele germane din WW2 cu V2.
Poporul roman si tiganii lui chiar sunt de groaza!!! :cursing:

Edited by Golem, 23 August 2009 - 03:03.


#60
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,625
  • Înscris: 13.06.2004
Stai tu liniștit, că și prin S.U.A. se distrug telefoanele publice... poate îm Alabama și Virigina o fi mai civilizați oamenii din punctul ăsta de vedere... dar în New York City :lol:

#61
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 Golem, on 23rd August 2009, 04:03, said:

Numai un popor de brute si barbari are nevoie de paza la telefoanele publice...duceti-va in Selma, capitala statului, Alabama, nu se fura nimic acolo, fiecare cabina are carte de telefon, n-o rupe, n-o fura si nu-i da foc nimeni, la fel in Norfolk, Virgina, la fel...acolo nu exista decat telefoane cu monezi.
Telefoanele publice cu cartela sunt o MAGARIE si o rusine, in toate comunitatile civilizate exista telefoane cu moneda, in Oxford street din Londra exista o cabina telefonica din 1927, cu geamuri de cristal-plumb, cabina e din lemn, nimeni n-a plesnit un gemuletz de atunci, nici macar bombardamentele germane din WW2 cu V2.
Poporul roman si tiganii lui chiar sunt de groaza!!! :cursing:


Telefoanele cu monede vor fi devalizate in Bucuresti in maxim 3-4 saptamani de la instalare !

Capiatala statului Alabama  (U.S.A.) este Montgomery , din pacate exista

destule probleme greu de rezolvat in orasele mari din Alabama : Birmingham , Mobile , Huntsville , Montgomery ...

mai ales in zonele periferice unde prolifereaza white trash folks si alte "coloraturi diverse"  !

Edited by Teophileos, 23 August 2009 - 13:55.


#62
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Am revenit de curand din Grecia unde OTE face legea in domeniul telefoniei fixe si unde gasesti la tot pasul cabine telefonice.

Cel mai popular mod de plata la aceste aparate este cartela telefonica, iar convorbirile prin internet (sunand in prealabil la un numar gratuit si formand ulterior numarul destinatie) sunt preferate cand vine vorba de convorbiri internationale.


Un aparat cu monede nu renteaza in Romania pentru ca nu mai avem monede :)

Sunt amuzante aparatele acelea de cafea sau de racoritoare/snacksuri care permit introducerea bancnotelor de 10 lei si dau restul in monede de 50 de bani, daca nu cheltui decat 2 lei la ele cand primesti restul zici ca ai castigat cine stie ce pot la slot-machine, tocmai din cauza asta raman destul de des fara monede pentru rest aparatele astea.

--

In Bulgaria inafara de moneda nationala leva este tolerata si circulatia euro, Grecii isi fac destul de des drum prin Bulgaria si cheltuiesc aici, de asemenea turismul Bulgar a atras si multi vestici care vin cu aceeasi euro de aceea multe automate din Bulgaria primesc monede euro, iar cand cea mai valoroasa moneda este de 2 euro si nu de 50 de bani = 12 eurocenti, poti oferi mai multe servicii la un automat, fie el si telefonic, si ai mai rar probleme cu acordarea restului.

Telefoanele cu monezi ar fi rentabile daca se va accepta si plata in monede euro, daca incepem si noi sa toleram circulatia monezilor si bancnotelor euro.


 djl, on 17th August 2009, 23:56, said:

Pe vremuri se distrugeau și alea cu cartele... că se punea lipici ca să rămână cartela lipitpă, după care veneau băieții, spărgeau cititorul și furau cartela...

De-asta cele mai populare cartele de acum (cel putin pentru convorbiri internationale, desi pot fi folosite la fel de bine si pentru convorbiri locale) nu se mai introduc in aparat, se formeaza mai intai un numar de telefon gratuit si codul cartelei si abia apoi numarul de telefon destinatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate