Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sistem boxe apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Ugle

Ugle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 05.04.2007
Buna ziua,

Doresc sa ascult muzica sau tv-ul chiar daca ma plimb dintr-o camera in alta. Fiinda stau la bloc nu pot sa dau TV-ul la maxim ca sa il ascult din dus fara sa auda si vecinii de palier.
Ca o solutie la aceasta problema, m-am gandit ca pot amplasa o boxa (chiar 2) in fiecare camera, toate conectate la aceeasi sursa.


Cum pot realiza un astfel de sistem?Va rog a ma ajuta cu opinii si mai ales sfaturi utile.

Va multumesc.

#2
-FloW-

-FloW-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.09.2008
depinde cum vrei tu....ori iti iei un sistem 5.1, si ai 5 boxe la dispozitie; ori iti iei un amplificator pe 2 canale mai puternic, si pe fiecare canal pui in paralel un anumit numar de boxe (depinde de cate camere ai si cate boxe vrei in fiecare camera), fiecare boxa avand aceeasi impedanta cu cea pe care o scoate statia (de ex. daca statia scoate 8ohmi per canal, pe acel canal poti monta oricate boxe vrei, dar cu conditia ca fiecare boxa sa aiba 8ohmi).

Edited by -FloW-, 15 August 2009 - 22:34.


#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Exista modulatoare FM alimentate cu doua baterii AAA , se cupleaza mufa jack la iesirea de casti a televizorului , se da volum din telecomanda si cu orice aparat de radio poti asculta in toata casa , indicat ar fi sa fie unul mic de buzunar sa-l poti plimba unde ai nevoie . Calitatea sunetului este foarte buna , se confunda usor cu oricare alt post de radio , acuma bine , daca esti pretentios doar amplificatorul si boxele te pot scoate din impas . Am dat o solutie de buget mic , 35 lei modulatorul plus 2 baterii sau 2 acumulatori .

#4
-FloW-

-FloW-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.09.2008
de un modulator FM as avea chiar eu nevoie...nu pentru sa distribui sunetul prin casa....vreau sa imi fac un sistem audio (home made) care are 2 statii, si am nevoie de un dispozitiv cu unde radio care sa transmita sunetul de la una dintre statii la cealalta. ce imi recomanzi (tot asa...mai low budget) :rolleyes:

#5
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
De recomandat o firma anume nu pot pentru ca toate sunt o apa si un pamint  :D , adica niste chinezarii dar dintre cite am incercat cel mai bine au sunat cele de la playbox , scrie ca ar fi dotate cu tehnologie samsung .
Asta ar fi "inculpatul" http://www.altshop.r...o10-p-2383.html

Edited by Neohori, 15 August 2009 - 23:15.


#6
-FloW-

-FloW-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.09.2008

View PostNeohori, on 15th August 2009, 23:59, said:

De recomandat o firma anume nu pot pentru ca toate sunt o apa si un pamint  :D , adica niste chinezarii dar dintre cite am incercat cel mai bine au sunat cele de la playbox , scrie ca ar fi dotate cu tehnologie samsung .
Asta ar fi "inculpatul" http://www.altshop.r...o10-p-2383.html

si partea aceea care e aratata acolo ce este?(emiter/receiver)...ah si vad acolo o chestie ca are semnal pana la 10 metri doar...mie mi-ar conveni ceva de mai mare putere...oricum mersi de indrumare am sa ma interesez de asa ceva pentru ce-mi trebuie mie.

edit: aa gata am inteles, ala emite pe o anumita frecventa iar ca receiver folosesc un simplu radio...sa vad...poate e o solutie, poate nu....

Edited by -FloW-, 15 August 2009 - 23:45.


#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,471
  • Înscris: 08.12.2006

View Post-FloW-, on 15th August 2009, 23:32, said:

depinde cum vrei tu....ori iti iei un sistem 5.1, si ai 5 boxe la dispozitie; ori iti iei un amplificator pe 2 canale mai puternic, si pe fiecare canal pui in paralel un anumit numar de boxe (depinde de cate camere ai si cate boxe vrei in fiecare camera), fiecare boxa avand aceeasi impedanta cu cea pe care o scoate statia (de ex. daca statia scoate 8ohmi per canal, pe acel canal poti monta oricate boxe vrei, dar cu conditia ca fiecare boxa sa aiba 8ohmi).
Nu poți face chestia asta, impedanța scade cu fiecare difuzor/boxă adăugat în paralel. Dacă pui în paralel două difuzoare de 8 ohmi, impedanța rezultată va fi 4 ohmi. La trei difuzoare de 8 ohmi în paralel va rezulta 2,66 ohmi, la patru va fi 2 ohmi. Eventual se poate face o conexiune serie-paralel, câte două difuzoare/boxe de 8 ohmi înseriate și apoi legate în paralel.

#8
Ugle

Ugle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 05.04.2007
Va multumesc pentru raspunsuri.

Sa inteleg ca nu prea merge cu un singur amplificator?

Am  patru camere in care doresc sa se auda, in afara de sufragerie, de unde provine sunetul. Acolo ma gandesc ca daca vreau ascult direct de la sursa.

Ar fi o solutie sa iau mai multe amplificatoare mai mici(gen auto), cate unul pentru fiecare camera?

Ce ma intereseaza e ca sunetul sa se auda in acelasi timp in toate camerele.

Am deja un sistem 5.1. Chiar daca nu vreau aceasta rezolvare intreb de curiozitate: pot face ca pe fiecare boxa sa se auda acelasi semnal? (adica sa numai tina cont de center/front/back)

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,471
  • Înscris: 08.12.2006
Topicul acesta l-ai citit?
Se poate și cu un singur amplificator, cu difuzoare/boxe legate în serie-paralel, de exemplu. Nu am posibilitatea acum, dar o sa fac o schema cum s-ar putea conecta 4 perechi de difuzoare, dacă nu știi/nu găsești pe undeva cum se face.

#10
Ugle

Ugle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 05.04.2007
L-am citit acum. Agreez ideea cu boxele de masina si un singur amplificator.
Cand ma intorc din concediu cumpaarce am nevoie si ma apuc de treaba.
Multumesc pt raspunsuri. :cheers:

#11
Alex90

Alex90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.08.2009
Exista solutii profesioniste pentru ce vrei tu sa faci, acum depinde si de buget.
Ce ti s-a propus nu imi place deloc, la 5.1 sunetul deifera pe ficare boxa, pe cele din spate nu vei avea decat putina informatie, deci cade din start.
Treaba cu pusul boxelor serie paralel e relativ ok dar amatoriceasca mai ales ca nu vei putea sa deconectezi anumite boxe si la un moment dat poate vrei sa se auda intr-o camera si in alta nu.
Idee acu modulatorul fm deasemena nu imi place.

Exista amplficatore dedicate pentru sonorizari multi room.
Deasemena firme gen philips au tot felul de solutii pentru ce vrei tu numai ca au dezavatajul ca sunt relativ scumpe.
Ca sa iti faci o idee despre ampurile multi room:
http://www.home-tech...o/CV-A1260.aspx
http://www.discozone...-6150-34,1.html

#12
Ugle

Ugle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 05.04.2007
Deocamdata m-am rezolvat.
Totusi, un astfel de amplificator ar fi foarte bun.
Sunt in renovare, dar dupa ce termin sigur o sa trec asa ceva in lista de achizitii.
Multumesc pentru sugestie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate