Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

probleme conectare router wireles asus rt-g32

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#145
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
daca pune dd-wrt sau alt firmware opensource poate sa foloseasca un port LAN ca wan

#146
cosmin35

cosmin35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2007

View Postzerookool, on 21st July 2012, 13:39, said:

Daca in timpul testul te-ai asigurat sa nu fie activat filtrul de blocare al pingului catre portul Wan, atunci se pare ca e defect portul.

Din cate stiu eu nu prea se poate repara, eventual cu dd-wrt sa il mai poti folosi ca switch.

se pare ca nu e defect pt ca din cand in cand(cand ii dau reset de la spate si cand activez MAC filter in control panel-ul routerului) se mai aprinde ledul ala dar nu sta prea mult asa. dupa ce se reseteaza iar se stinge. am mai facut un ping test si mi-a dat:

Pinging 192.168.1.1 with 32 bytes of data:
Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=1ms TTL=64
Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=1ms TTL=64
Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=1ms TTL=64
Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=1ms TTL=64

Ping statistics for 192.168.1.1:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 1ms, Maximum = 1ms, Average = 1ms


si la troubleshoot problems cand dau tot o "arde" cu "your dns server might be unavailable" :angry2:

View Postmaul, on 21st July 2012, 19:55, said:

daca pune dd-wrt sau alt firmware opensource poate sa foloseasca un port LAN ca wan

pai daca il pun in LAN 4 imi merge netul la calculator care e prin cablu si pleaca din LAN 1 dar wireless-ul tot "mort" ramane

Edited by cosmin35, 21 July 2012 - 20:48.


#147
cosmin35

cosmin35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2007
Cum pot sa il fac switch ca pe post de router nu mai are nicio sansa....ledul ala de WLAN sta aprins permanent fara sa clipeasca si nu imi gaseste retea, reset din spate daca ii dau nu reactioneaza, pe pagina 192.168.1.1 nu mai pot intra. nici prin cablu nu mai trimite internet catre calculator. Portul INTERNET si-a reventi intr-un final dar degeaba. Are cineva vreo solutie in afara de "ia-ti altul"?

#148
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.02.2006
Vezi daca exista vreun update de firmware, daca nu documenteaza-te si incearca un alt firmware gen dd-wrt, open-wrt. Daca instalezi un alt firmware uita-te daca poti sa transformi un port lan in wan, cum zicea colegul de mai sus.

Din cate ziceai mai sus, se pare ca si cu firmaware-ul original functioneaza ca un switch (internet in port lan 4, iar calculatorul in port 1). Mai ramane se legi laptopul prin cablu la un alt port lan.

#149
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
trebuie dezactivat serverul dhcp si firewallul.

#150
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009
problemele utilizatorului de mai sus le-am intampinat si eu cu ruterul, nu mai vroia sa imi incarce adresa lui, si cand dadeam ping aveam cam 15% packet loss.

il conectam la mine bagam 192.168.1.1 si nimic. l-am conectat la pc-ul mamei si acolo mergea de parca nu avea nimic.

deci e posibil uneori sa nu fie ruterul de vina de nu acceseaza pagina cu interfata ci pc-ul.

i-am facut update la ultima versiune.

acum am si eu o intrebare, pot ridica limita de download  de la wi-fi de 2mb/s?

prin cablu iau cu 10-15mb de depinde de unde dar pe wi-fi mereu 2mb/s. sunt sigur ca e de la ruter pentru ca am incercat cu 2 laptop-uri sa descarc simultan si ambele aveau 2mb/s viteza

m-am invartit prin interfata pe acolo dar nu gasesc vre-o setare ceva care sa ridice limita

#151
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
conteaza ce standard wireless este setat pe router si carui standard corespund adaptoarele. la tine pare a fi wireless G care mai mult nu poate.

#152
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009
deci trebuie alt ruter sa am viteza mai mare nu?

am sa imi iau unu de ala cu 3 antene, cu capacitate mai mare si am sa montez si un ad-hoc, sau antena in casa scarii ca sa amplifice semnalul sa fie maxim in toata casa

#153
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Despre ce revizie hardware e vorba, a,b sau c?

#154
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009
B1

#155
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Revizia b1 merge cu openwrt, wifi @150mbps, vei obtine cel putin dublu cu un client n.
Cu fw asus nu am reusit conexiuni mai mari de  54mbps.

http://downloads.ope.../ramips/rt305x/

Pentru mai multe detalii copiaza asta:
OpenWrt pe Asus RT-G32-rev-B1
si executa o cautare pe goagal.
Sper ca ai alimentator de 5v 1A.

PS Mai e si proiectul wive-ng, ralink 3050 pt 16MB ram, dar interfat misca mai rau ca opnwrt.

#156
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009

View Postbardu, on 13 decembrie 2013 - 22:46, said:

Revizia b1 merge cu openwrt, wifi @150mbps, vei obtine cel putin dublu cu un client n.
Cu fw asus nu am reusit conexiuni mai mari de  54mbps.

http://downloads.ope.../ramips/rt305x/

Pentru mai multe detalii copiaza asta:
OpenWrt pe Asus RT-G32-rev-B1
si executa o cautare pe goagal.
Sper ca ai alimentator de 5v 1A.

PS Mai e si proiectul wive-ng, ralink 3050 pt 16MB ram, dar interfat misca mai rau ca opnwrt.

adaptorul lui e de 12V la 1A

am gasit tutorial pentru a instala openwrt, am urmat toti pasii totul a mers ca uns.

dar am revenit la firmware-ul de la asus. pe motiv ca daca scot alimentarea ii ia vre-o 5 minute pana se pune pe picioare si imi da acces la net. eu daca joc lol si am parte de un soc de curent nu am chef sa stau pe bara 5 minute, in plus se tot bloca cand il configuram. si la wifi nu am reusit sa fac nimic, la inceput nu se conecta, dupa am dat restart la laptop si se conecta dar era limited. am atasat wan la wifi. poate am gresit ceva.

totusi daca imi poti spune ce sa ii fac sa se miste mai repede poate mai bag o fisa sa il pun

Edited by devilboost, 14 December 2013 - 01:54.


#157
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu zic sa te orientezi spre un router de generatiei mai recenta

#158
devilboost

devilboost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 22.09.2009
da, la asta ma gandeam si eu, dar si solutia lui bardu nu e de neglijat, stii fiind pasionat de electronica, software, programare faci experiente

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate