Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Procedurile de dizolvare voluntara a unei firme. Succes!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AndreiSe

AndreiSe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.02.2009
Salut!
Daca cineva poate sa ma ajute si sa imi spuna care sunt procedurile de dizolvare voluntara a unei firme, care sunt preturile care se practica pentru asa ceva si ce se intampla cu activele societatii. Multumesc!

#2
neagoegab

neagoegab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.02.2008

View PostAndreiSe, on 11th August 2009, 09:57, said:

Salut!
Daca cineva poate sa ma ajute si sa imi spuna care sunt procedurile de dizolvare voluntara a unei firme, care sunt preturile care se practica pentru asa ceva si ce se intampla cu activele societatii. Multumesc!

Stiu ca pretul ajunge la 1500 RON. Tot ce ai pe firma iti vinzi tie, :D cel mai probabil.

#3
AndreiSe

AndreiSe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.02.2009

View Postneagoegab, on 11th August 2009, 11:07, said:

Stiu ca pretul ajunge la 1500 RON. Tot ce ai pe firma iti vinzi tie, :D cel mai probabil.

Ideea este ca eu nu vrea sa imi vand mie, vreau sa "mostenesc" activele. Ce se intampla cu TVA? De ex. eu am o masina pe firma, care daca dizolv firma, si fiind unic asociat, masina imi revine mie. Firma, atunci cand a luat masina, a dedus TVA-ul. Daca acum masina revine unei persoane fizice, aceasta mai plateste TVA?

#4
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Dizolvarea se hotaraste de adunarea generala/asociatul unic.
Daca esti singur, dupa dizolvare nu mai e nevoie sa numesti lichidator si toate bunurile vor trece in patrimoniul tau in momentul radierii firmei.
Daca sunteti mai multi, atunci numiti un lichidator in adunarea generala si se trece la lichidare. La sfarsit, se face un raport al lichidatorului prin care se fac si propuneri cu privire la activ: care asociat/actionar ce sa primeasca. Aprobati raportul in adunarea generala si radiati firma. Ca efect al radierii, fiecare va prelua bunurile cf. procesului vb. de lichidare. Lichidator poate fi si unul dintre asociati/actionari.
E multa alergatura pe la toate autoritatile. Iti trebuie peste tot dovezi ca nu ai datorii la stat (finante, CASS, CAS, etc). Astia nu te cred pe cuvant si vor veni in control inainte sa-ti dea certificatul, stiind ca vrei sa desfiintezi firma. Deci e cam circ.
Bunurile din patrimoniul societatii trec la asociati/actionari in principiu la valoarea de inventar in momentul radierii, deci exact cand firma inceteaza sa mai existe. Din acest motiv nici nu se mai pune problema perceperii de TVA, pentru ca respectivul platitor de TVA a incetat sa mai existe.

#5
AndreiSe

AndreiSe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.02.2009

View PostPitzifelnic, on 12th August 2009, 10:09, said:

Dizolvarea se hotaraste de adunarea generala/asociatul unic.
Daca esti singur, dupa dizolvare nu mai e nevoie sa numesti lichidator si toate bunurile vor trece in patrimoniul tau in momentul radierii firmei.
Daca sunteti mai multi, atunci numiti un lichidator in adunarea generala si se trece la lichidare. La sfarsit, se face un raport al lichidatorului prin care se fac si propuneri cu privire la activ: care asociat/actionar ce sa primeasca. Aprobati raportul in adunarea generala si radiati firma. Ca efect al radierii, fiecare va prelua bunurile cf. procesului vb. de lichidare. Lichidator poate fi si unul dintre asociati/actionari.
E multa alergatura pe la toate autoritatile. Iti trebuie peste tot dovezi ca nu ai datorii la stat (finante, CASS, CAS, etc). Astia nu te cred pe cuvant si vor veni in control inainte sa-ti dea certificatul, stiind ca vrei sa desfiintezi firma. Deci e cam circ.
Bunurile din patrimoniul societatii trec la asociati/actionari in principiu la valoarea de inventar in momentul radierii, deci exact cand firma inceteaza sa mai existe. Din acest motiv nici nu se mai pune problema perceperii de TVA, pentru ca respectivul platitor de TVA a incetat sa mai existe.

Mersi, asta ma interesa

#6
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Chiar daca nu esti asociat unic, poti sa dizolvi societatea fara sa numesti lichidator. Hotarasti prin AGA ca societatea se dizolva si hotarati si cum se imparte activul si pasivul societatii, toata lumea semneaza si aia e. Temeiul juridic nu-l mai stiu exact, articolul 200 si ceva din legea 31.

#7
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Posttchoara, on 17th August 2009, 17:22, said:

Chiar daca nu esti asociat unic, poti sa dizolvi societatea fara sa numesti lichidator. Hotarasti prin AGA ca societatea se dizolva si hotarati si cum se imparte activul si pasivul societatii, toata lumea semneaza si aia e. Temeiul juridic nu-l mai stiu exact, articolul 200 si ceva din legea 31.
Da, dar numai la SCS, SNC si SRL. Art. 235, Lg 31/90. Si este nevoie de unanimitate.

#8
AndreiSe

AndreiSe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.02.2009

View PostPitzifelnic, on 17th August 2009, 22:02, said:

Da, dar numai la SCS, SNC si SRL. Art. 235, Lg 31/90. Si este nevoie de unanimitate.


E vorba de o societate mica in cazul meu, unanimitatea se obtine fara probleme.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate