Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Casa wall-inclusive?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
brugner1986

brugner1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.08.2009
Aici poate am putin noroc...cunoscandu-l pe topograf mi-a promis ca se ocupa el de tot...sper sa se si tina de cuvant.

#56
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
uitandu-ma pe planurile casei, zic si eu:
accesul in camara e mai util din bucatarie. eventual usa sa fie de tip culisant pe dinautrul camarii. ca sa iei un piper sau 2 morcovi tre sa iesi pe 2 usi. e departe si greu de tot sa faci drumul asta cand ai 2 tigai pe foc si tre sa bati si ouale la snitele.

doua bai sunt cam multe la parter.

6,23 x 3,73 m sufragerie. e prea lunga pentru cat e de lata. crede-ma, o sa zici ca esti in bou-vagon.
macar renunta la wc-ul de serviciu si fa livingul in L.
sau alte solutii.

Edited by casuta_papusilor, 11 August 2009 - 19:46.


#57
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postraduk, on 10th August 2009, 19:23, said:

[...] am intrat în ceață cu acești "coeficienți de transfer termic superficial" (exteriori și interiori). [...]
Între timp, am ieșit din ceață. ;) Am aflat (cred) valorile pentru coeficienții de transfer termic superficial (exteriori și interiori), așa că acele blocuri de zidărie din beton celular cu polistiren expandat incorporat au λ=0,111 (cele cu 5 cm de polistiren) și λ=0,093 (cele cu 10 cm de polistiren). Dacă vom compara aceste valori cu λ=0,250 pentru cărămida PTH 30, se poate spune că, din punct de vedere termic (cel puțin la nivel declarativ), acest bloc celular este net superior cărămizii.

#58
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Raduk, daca faci referire la sistemul asta - "wall inclusive" e posibil sa fie asa

La Amvic insa, declaratiile oficiale spun altceva:
"Transmitanta termica a cofragului de polistiren cu beton armat: 0.22 W/mpK "
iar cei de la wienerberger - pth 30
"Conductivitatea termica echivalenta (λech - W/mK) 0,25"
Ceea ce inteleg eu din declaratiile de mai sus e ca un zid in sistem amvic are performanta termica asemanatoare cu un zid de caramida neizolat
Partea interesanta e ca porothermul il izolezi cu polistiren si atunci acel 0,25 se transforma intr-o valoare net mai buna pe cand sistemul amvic ramane asa, fara termizolatie suplimentara - in alte cuvinte 0.22 ramane "batut in cuie".

Asta e comparatia mea intre Amvic si PTH dar e posibil ca sistemul "wall inclusive" sa nu fie asemanator amvicul ci net superior.

#59
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Nu, era vorba de un material semnalat de lepov (ai link-ul în PM).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate