Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

R.C.S. & R.D.S. - Digi TV.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7177 replies to this topic

#6355
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.08.2018
Mă refeream la sursa de lumină.

#6356
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View PostGaby_M, on 12 decembrie 2018 - 17:19, said:

Totusi cred ca intre un Sony Trinitron de 72 cm si un tv cu lampi este putina diferenta.


ar trebui sa intelegi ca analogicul e trecutul,exact ca tv-urile alb-negru...a fost a trecut....de vrei de nu vrei....deci daca vrei sa vezi te acomodezi....asta nu e rautate,,,,daca ai intampinat probleme la box,inseamna ca trebuie reinitializat de digi ca n-ai folosit un timp mai indelungat....dai 1 tel la ei si s-a rezolvat.ce spui tu undeva e egal cu....nu vreau bricheta ca pot si cu doua pietre sa fac foc......

#6357
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Una din probleme este faptul ca imaginea se vede ingustata cu margini negre sus si jos. Din meniul decodorului am selectat ca mod de vizualizare 3:4, dar fara rezultat. Nu cred ca problema asta se poate rezolva prin o reinitializare.

Edited by Gaby_M, 12 December 2018 - 17:45.


#6358
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View PostGaby_M, on 12 decembrie 2018 - 17:44, said:

Una din probleme este faptul ca imaginea se vede ingustata cu margini negre sus si jos. Din meniul decodorului am selectat ca mod de vizualizare 3:4, dar fara rezultat. Nu cred ca problema asta se poate rezolva prin o reinitializare.


nu pune pe 4:3 ca feed-ul e 16:9...pune asa sau letter box daca ai....da astea-s probleme minore care se rezolva in 1 min...astia nu-s argumente pe langa analog.....

#6359
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
E treaba ficaruia ce serviciu doreste mai mult sa foloseasca... analogic sau digital din diverse motive personale, tehnice sau din nostalgie.. Eu nu o sa-i inteleg niciodata pe cei care fac baza de 2 lei aiurea de placerile unora sau altora. E fix treaba fiecaruia ce placeri au, ce tehnologie sau ce tvuri folosesc. Caterinca de genul asta denota lipsa acuta de neuroni in creier.

Edited by -koss-, 12 December 2018 - 21:39.


#6360
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Mi-am dat seama ca programele analogice sint pe cale de disparitie indiferent daca ne place sau nu.
Toata aceasta lunga disputa a inceput de la faptul ca am spus ca sint deranjat de toate modificarile din grila. Daca mai tineti minte, a mai fost o treaba similara in urma cu trei-patru luni. Am telefonat la Digi sa intreb care este motivul. Doamna cu care am vorbit nu a stiut ce sa raspunda.
Acum am telefonat din nou si situatia s-a repetat. Am facut si o sesizare online la care nu am primit raspuns. Dar cel mai mult m-a deranjat faptul ca au scos niste programe unde puteai sa vezi niste lucruri inteligente.
Zilele urmatoare mai fac niste teste cu decodorul. Totusi de ce sa selectez imaginea 16:9 daca ecranul este 4:3?
Mai sint si alte probleme la care nu stiu rezolvarea, dar toate pe rind.

PS @koss Incerc sa aleg din fiecare postare ce e pozitiv si as dori sa mai calmam spiritele daca se poate. Te rog si pe tine sa ma ajuti cu sfaturi, daca poti.

Edited by Gaby_M, 12 December 2018 - 21:45.


#6361
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Intr-adevar e pe cale de disparitie analogicul. din 1990 pana in 2020.. deja sunt 30 de ani in care si-a facut datorie cu brio analogicul. Digitalul sta mai bine la calitate, ai piste audio, piste de subtitrare, PVR, EPG, etc.. posibilitate de posturi HD sau 4K..
Din punctul meu de vedere momentul de glorie si de varf al analogicului a fost intre 2014-2018... Deja de anul asta incepe decaderea in sensul ca sunt scoase rand pe rand posturi de pe analogic si eliberate frecvente pentru digital.

Edited by -koss-, 12 December 2018 - 21:56.


#6362
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,236
  • Înscris: 22.02.2017
E simplu.

1 bucata frecventa analogica pe care incape 1 oarecare post se poate transforma in 1 bucata frecventa digitala pe care incap 12 posturi in format standard, sau 6 posturi in format High Definition !

Nu mai spun ca posturile digitale pot avea mai multe piste audio (sunet in engleza, romana, franceza, spaniola, germana, etc.) + poti vedea ghidul de programe (vremea revistelor gen TVMania a apus datorita acestui lucru) + subtitrarea poate fi dezactivata sau chiar poate fi pusa in alta limba, in functie de postul TV. Imaginea este clara, nu exista termen de purici.

RCS are cele mai multe analogice, 58-60-60 si ceva. UPC are vreo 45, Telekom tot asa, vreo 45. Oricum RCS poate sa mai elimine inca 20 de posturi analogice, chiar daca vor fi comentarii, clientii nu au unde sa se mute (adica la o firma cu mai multe posturi analogice).

@Gaby_M: cand pui decodoru ala in functionare, si intampini probleme, scrie-ne pe aici.

#6363
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Este un topic vechi despre acel decodor https://forum.softpe...or-humax-digic/
Poate ca ar trebui sa continuam discutia acolo. Trebuie sa spun ca nu am probleme ca nu receptionez programe, problemele sint de alta natura.
Alt lucru pe care trebuie sa-l amintesc este ca vreau sa-l folosesc impreuna cu un tv Sony mai vechi CRT.
Va multumesc pentru ajutor.
La sfirsit de saptamina ma mai ocup de el.

Edited by Gaby_M, 12 December 2018 - 22:23.


#6364
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,236
  • Înscris: 22.02.2017
Expune problemele acolo si vom raspunde acolo.

#6365
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,711
  • Înscris: 28.02.2010

View Postronuquet, on 12 decembrie 2018 - 22:13, said:

E simplu.

1 bucata frecventa analogica pe care incape 1 oarecare post se poate transforma in 1 bucata frecventa digitala pe care incap 12 posturi in format standard, sau 6 posturi in format High Definition !

Nu mai spun ca posturile digitale pot avea mai multe piste audio (sunet in engleza, romana, franceza, spaniola, germana, etc.) + poti vedea ghidul de programe (vremea revistelor gen TVMania a apus datorita acestui lucru) + subtitrarea poate fi dezactivata sau chiar poate fi pusa in alta limba, in functie de postul TV. Imaginea este clara, nu exista termen de purici.

RCS are cele mai multe analogice, 58-60-60 si ceva. UPC are vreo 45, Telekom tot asa, vreo 45. Oricum RCS poate sa mai elimine inca 20 de posturi analogice, chiar daca vor fi comentarii, clientii nu au unde sa se mute (adica la o firma cu mai multe posturi analogice).

@Gaby_M: cand pui decodoru ala in functionare, si intampini probleme, scrie-ne pe aici.

La akta aveam tot in jur de 60 pe analogic

#6366
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,236
  • Înscris: 22.02.2017
In functie de zona. Oricum toti merg pe principiu sa scada din numarul lor.

#6367
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
A venit sfirsitul de saptamina, am repus in functie decodorul, am incercat sa fac unele observatii si am prezentat problemele aici https://forum.softpe...or-humax-digic/


#6368
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 14.12.2007
Daca acum 2 saptamani aveam black screen doar pe C56, acum observ ca am si pe S15, C24, C61.

#6369
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,379
  • Înscris: 21.11.2008
Ce Posturi T.V.?

#6370
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 14.12.2007
Nu stiu, nu urmaresc analogicul. Intru doar o data la 3-6 luni sa vad daca a mai zburat ceva. Oricum aflu de la voi. Posted Image

Edited by Tudor75, 15 December 2018 - 20:37.


#6371
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Modificari efectuate astazi in grila analogica din Dambovita. Au iesit TTV si Columna (locale), Paramount, Comedy Central, H!T Music, Fashion si CNN. Au fost adaugat Digi24 Brasov, TV H si N24Plus. Au eliberat C24 si C25.

Spoiler

Edited by _-KALMAN-_, 27 December 2018 - 20:47.


#6372
GalatiUser83

GalatiUser83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 21.11.2018
A ieșit Columna și a rămas fantoma DBTV ?

Edited by GalatiUser83, 28 December 2018 - 13:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate