Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

PCto TV

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
c026radco

c026radco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.04.2005
Fratilor, vreau sa conectez pc-ul la tv pentru filme shi am (inca0 cateva nelamuriri.
Am tot citit topicurile in care se discuta despre acest subiect shi am inteles ca
{S-video = S-vhs} si {RCA = Composite}. Am inteles bine pana aici?
Daka da, atunci iata problema cu care ma confrunt:
Mufa mea de S-video (cea ca de ps/2) nu are 4 picioruse cum am vazut eu prin magazine ci 7 picioruse (cum nu prea am vazut decat la placa mea video).

Placa mea video este Radeon 7200. In spate am urmatoarele mufe:
SVGA
COMP-IN (mufa rotunda cu gaura in mijloc)
COMP-OUT (tot mufa rotunda cu gaura in mijloc)
S-VIDEO (cu 7 piciorushe)

La TV am si intrare Euroscart si S-VHS (S-Video).

Iata intrebarile mele:
1. intrebarea mea este daca mufa cu 7 picioruse e cu ceva diferita de cea cu 4 picioruse?
2. pentru ambele variante de conectare pot sa lucrez simultan cu calculatorul in timp ce scoate un film pe TV (pentru prietena mea)?
3. am vazut in comert tot felul de cabluri (s-video-s-video; rca-euroscart; s-video-euroscart). care credeti ca da semnalul cel mai bun?

Multzam anticipat.

#2
goguferaru

goguferaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.11.2004
am placa Radeon 9200SE
1. nu stiu
2. la mine nu se poate sau nu stiu eu cum se face
3. teoretic S-video la S-video

#3
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
1. Probabil ca mufa e s video in-out, 4 craci pt video out iar restul pt video in (nu bag mana in foc, dar altfel nu vad de ce ar pune 7 craci). Deci diferenta ar fi numarul pinilor, evident...

2.Poti sa vezi un film pe tv iar tu sa faci altceva pe calculator (io am geforce, dar nu vad de ce ar fi altfel la ati).

3.Cel mai bun semnal e pe s-video. Daca ai s-video in la tv foloseste intrarea asta, pe rca semnalul e mai prost.

#4
cristianp

cristianp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.03.2005
Pinout-ul celor 2 tipuri de mufe SVideo le gasesti la:

http://pinouts.ru/da...in_pinout.shtml

respectiv

http://pinouts.ru/da...eo_pinout.shtml

#5
c026radco

c026radco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.04.2005
gata. m-am lamurit cum e treaba cu s-video cu 7 pini. m-am lamurit shi ce interfata o sa aleg shi anume s-video (majoritatea dintre voi ati optat pentru s-video in defavoarea composite video alias rca).
Ramane de vazut daca o sa mearga in paralel monitorul cu tv-out-ul.

Multzam mult pentru sfaturi shi opinii.

In momentul in care imi fac instalatia (saptamana viitoare, ca acuma n-am un ban) va scriu ca sa anunt dak am reushit sau nu.

Multzam mult inca o data.

#6
goguferaru

goguferaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.11.2004
Ar fi bine sa ai priza cu impamintare la calculator si sa verifici intii sa nu ai tensiune pe cablul de la tv (presupun ca ai tv prin cablu), eu am stricat o placa video conectind-o la tv care avea si cablu in mufa de antena, mai bine scoti tot ce intra in tv intii si dupa aia conectezi cablul de la placa video.

#7
c026radco

c026radco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.04.2005
Mi-am conectat pc-ul la televizor prin s-video (sau televizorul la pc.....asta e o dilema) si pot sa spun ca merge mai bine decat ma asteptam. Calitatea este putin sub cea de la cablu ceea ce este suficient pentru mine....deocamdata.
Am incercat sa ma conectez si pe composite si nu am reusit sa obtin nici un fel de imagine, probabil ca trebuie sa ma mai joc putin cu setarile din driver sau sa desfac adaptorul scart sa vad cum sunt puse firele.
Oricum, sunt multumit de realizare, va multumesc tuturor celor care m-ati ajutat!

#8
c026radco

c026radco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.04.2005
Fratilor, m-am conectat si pe composite. Se vede brici, ca pe Discovery. E nemaipomenit. Culori, definitie, toate sunt la superlativ.

#9
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Maestre, vreau sa leg si eu Tv-out-u la TV. Zi-mi si mie de unde ai luat cabluri respectiv mufe si cat te-a costat.
Merci

#10
c026radco

c026radco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.04.2005
ehee, cablurile mi le-am facut singur cu pistolul de lipit pentru ca imi trebuiau musai 11 metri shi alea din comert erau prea scumpe pentru mine.

am luat urmatoarele:

cabluri: 11 metri cablu ecranat pentru cablu video + 11 metri tot cablu ecranat pentru cablul audio. Total: 220.000 lei

mufe: pentru cablul video: 2 mufe s-video (una pentru fiecare capat); cablul audio: capatul pentru pc - mufa stereo (ca cea pentru casti), capatul pentru tv - 2 mufe s-video (stanga +dreapta). Total 20.000

adaptoare: un adaptor rca to s-video (s-video to rca) cu 35.000 lei shi un adaptor euroscart (adaptor euroscart) cu 75.000 lei (le-am luat din Tg. Mures de la magazinele de electronice.

Ideea este ca eu la calculator am si iesire rca (cu 4 picioruse) care are corespondenta in intrarea s-video din televizor, precum si iesire composite care are corespondenta in euroscartul din televizor. In functie de mufele pe care le ai tu iti iei doar ceea ce iti trebuie.
Tip: da un search pe forum, vei gasi multe thread-uri pe tema asta si te poti documenta daca ai nevoie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate