Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Becuri cu LED-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Multumesc frumos, fii dragut si spune-mi ce formula aplic pentru a transforma candelii in lumeni? Si ce inseamna MCD? Mili-candele? Mega-candele??  :huh:
E vorba de situl acela cu lampi cu led, toate sunt date in MCD.

#20
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

Soacra, on May 23 2005, 07:16, said:

...Si ce inseamna MCD? Mili-candele? Mega-candele??  :huh:

[ http://www.xdigi.net/rootgames/pics/google.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

deci:
Corect se scrie mcd adica mili-candela...
Vezi de exemplu aici... sau aici .
Un site interesant unde exista si un mic ''calculator'' in functie de unghi, mcd rezulta fluxul in lumeni, gasim aici...

Quote

The brightness of LEDs is measured in millicandela (mcd), or thousandths of a candela. Indicator LEDs are typically in the 50 mcd range; "ultra-bright" LEDs can reach 15,000 mcd, or higher (the 617 nm Luxeon Star (part number LXHL-NH94) can reach 825,000 mcd).

By way of comparison, a typical 100 watt incandescent bulb puts out around 1700 lumen - if that light is radiated equally in all directions, it will have a brightness of around 135,000 mcd. Focused into a 20° beam, it will have a brightness of around 18,000,000 mcd.


#21
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Am facut calculul, aproximativ, oricum. Trebuie 10 becuri cu leduri ca sa scoti lumina data de un bec de 100W. Totusi, consumul iese de 10 ori mai mic. Asta ar fi ceva. In loc de un bec in tavan de 100W, pui 10-15 spoturi din astea de jur imprejur, orientate spre tavan, si zic ca te-ai scos. Nu vad nicaieri pretul, am scris un email firmei si nici un raspuns de cateva zile.

#22
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Inca odata: e bullshit sa convertesti lm in cd sau invers nesocotind unghiul solid de radiatie. Nici pentru LEDuri nu prea se poate vorbi de flux luminos avand in vedere optica secundara aplicata. Fluxul luminos sa calculeaza pentru surse de lumina considerate punctuale. Deci pentru un bec cu reflector e aiurea sa spui ca ai calculat fluxul, ci mai degraba intensitatea luminoasa avand unghiul de radiatie dat de reflector. Se genereaza astfel niste curbe numite izocandela. De aici decurge si calculul de nivel de iluminare.

Totusi pentru LEDuri se poate vorbi in extremis de un flux luminos "tras de par" pentru a le putea compara cu sursele de lumina conventionale. Daca un bec chior are 13-14 lm/W si unul economic vreo 60 lm/W, un LED de mare intensitate (nu unul de scala radio) are circa 30 lm/W.  Cu alte cuvinte, daca ai un LED de mare intensitate de 700mA sa zicem care are vreo 200lm, ca sa simulezi un bec de 100W iti trebuie vreo 7 astfel de LEDuri. Considerand pretul unui astfel de LED, trebuie sa fii banca elvetiana sa iti permiti.

#23
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Intradevar candela si lumenu sunt doua marimi diferite de evaluare , echivalarea lor este empirica. Parerea mea e ca o locuinta nu merge luminata cu LED-uri ci mai degraba cu becuri economice (neon). LED-urile merg cu mult succes acolo unde trebuie un unghi mai restrans (lanterna, far  , .... ). Exista si o problema cu alimentarea lor direct de la 230V , unde nu putem face nimic sa nu avem si ceva pierderi care vor anula in parte castigul oferit de lumina lor (decat daca tensiunea retelei ar fi perfect stabilizata ! )

#24
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
In ce priveste problema in sine, alimentarea unui LED de la 220 se face prin inserierea unui condensator si a unei rezistente. Condensatorul se calculeaza astfel incit capacitanta sa la frecventa retelei sa fie de aprox 10 kO, astfel incit curentul maxim prin LED sa fie de 20mA. Rolul rezistentei este de a limita curentul prin LED in momentul conectarii circuitului la retea, cind condensatorul este descarcat si se comporta practic ca un sunt (scurtcircuit). Valoarea rezistentei este de citeva sute de Ohm iar a condensatorului de vreo 220nF.

PS: Cred ca a mai dat cineva un raspuns asemanator.. din pacate, nu a fost "auzit"!

#25
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Ar trebui pusa o dioda in antiparalel cu LED-ul pentru ca pe alternanta pe care nu conduce LED-ul creste tensiunea inversa pe el si se poate arde.
                        
               Attached File  schema.jpg   33.94K   1115 downloads        
                  
E o modalitate posibila de a alimenta un LED din retea. Atentie la puterea disipata a rezistentei!

Edited by bchendran, 30 June 2005 - 07:48.


#26
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
In acele spoturi retrofit umplute cu LED-uri proaste, LED-urile sunt conectate in serie. Evident li se limiteaza curentul, dar nu fiecare LED are cate o rezistenta (ar iesi cam mare). Deci daca se arde un LED, la revedere!

#27
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Schema propusa de tine (si destul de vehiculata pe-aici) este destul de "neortodoxa", cel putin dpdv al puterii "pierdute" pe acea rezistenta.. nu inteleg de ce va incapatinati sa folositi DOAR o rezistenta, pe cind condensatorul este si mai ieftin/mic decit o rezistenta de putere.. nu mai spun ca rezistenta aia disipa caldura aiurea.

PS: Pentru un randament si mai bun, se poate monta o punte intre retea si grupul LED-condensator-rezistenta.. astfel, LED-ul va functiona pe ambele semialternante ale retelei, deci lumina emisa va fi dubla. In acest caz, nu mai este necesara nici dioda antiparalel..

#28
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Revin cu niste precizari: LED-ul nu se "arde" din cauza rezistentei de 100kO (pentru ca la o asa valoare, care inseamna 2mA cind amplitudinea tensiunii este maxima (220), LED-ul nici nu se va prea "aprinde").. problema apare la semialternanta negativa, cind cei 220V se vor "imparti" intre dioda ta in serie si LED.. la pariu ca face "poc" LED-ul?!

#29
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
E adevarat ca randamentul e cam mic la schema pe care am propus-o, dar de la asta pana la a propune o schema cu punte redresoare...Cresc cam mult costurile.
Cu condensator stiu ca s-ar putea, dar eu cel putin nu stiu calcula schema.
Aplicati cu incredere ce am scris acolo, pentru ca:
-curentul e limitat prin led la 10 mA de catre rezistenta
-semialternanta negativa care ar parli ledul e anulata de dioda antiparalel.
Deci e o chestie care o sa mearga  sigur.
Problema e ca o sa platiti mai mult curent (cam un kilowatt la fiecare 500 de ore...deci 1,4 kilowati pe luna ceea ce e intr-adevar mult pentru asa o chestie, dar nu enorm)

Edited by bchendran, 30 June 2005 - 12:39.


#30
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

E adevarat ca randamentul e cam mic la schema pe care am propus-o, dar de la asta pana la a propune o schema cu punte redresoare...Cresc cam mult costurile.
Am specificat ca puntea este optionala, pentru un randament maxim.. de altfel, o punte de genul asta este foarte ieftina (sau se pot folosi 4 diode uzuale). Oricum, rolul puntii este valabil inclusiv pentru schema propusa de tine.

Quote

Cu condensator stiu ca s-ar putea, dar eu cel putin nu stiu calcula schema.
Daca citeai postul meu cu atentie (si a mai precizat cineva anterior) observai si valoarea condensatorului. Pentru lamurirea deplina, valoarea reactantei se calculeaza cu formula Z = 1 / 2*PI*f*C, unde f = 50 (hz) iar C este valoarea condesatorului.
In orice caz, in curent alternativ, condesatoarele/bobinele fac "legea" in multe astfel de situatii..

Edited by unGuru, 30 June 2005 - 13:21.


#31
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Si cu puntea redresoare randamentul e sub 5%. Beneficiul adevarat este eliminarea flickerului

#32
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

bchendran, on Jun 30 2005, 12:36, said:

...dar eu cel putin nu stiu calcula schema.
Aplicati cu incredere ce am scris acolo...
:D
...cam greu si cu teoria dar si cu practica... :rolleyes:
Matematica este o problema... 220V/10mA=220/0.01=22000ohmi =22Kohmi...

Ca tu recomanzi 2.2 sau 3.3 Kohmi .... ''cu incredere''... si daca ia foc?...:w00t:
Cred ca se poate da si doctoratul pe acesta tema... :D  Si asta pentru un simplu device cu doar doua terminale... Sa nu trecem la discutia despre cum putem utiliza un tranzistor ca nu terminam secolul asta... :w00t:
Randament, eficienta, putere disipata... :rolleyes:
Este bine sa mai reamintim cate ceva despre curentul alternativ... Curentul care trece printr-un condensator este defazat cu 90 de grade si de aceea puterea consumata este de tip reactiv... un contor normal va ignora acesta putere...
Concluzia: s-a spus si voi repeta : LED; condensator 47-100nF/la minim 400Vcc sau 250Vca; dioda antiparalel pe LED si ideal inca o rezistenta de 470-1Kohm  in serie cu montajul.   B)

Edited by Acta non verba, 30 June 2005 - 14:47.


#33
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

Quote

Si cu puntea redresoare randamentul e sub 5%. Beneficiul adevarat este eliminarea flickerului
Ma refeream la randamentul "luminos", ca sa ma exprim practic.. evident, dispare si flickerul. Iar in ce priveste randamentul:

Quote

Curentul care trece printr-un condensator este defazat cu 90 de grade si de aceea puterea consumata este de tip reactiv... un contor normal va ignora acesta putere..
Asadar, contorul "vede" numai LED-ul. Chestia cu 5% e valabila daca folosesti DOAR rezistenta aia de putere.

#34
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Toate calculele cat  si schemele de mai sus sunt valabile in cazul unui LED de semnalizare , care nu cere pretentii mari la curent (merge intre 2mA si 15mA ). Dar in subiectul de fata e vorba de LED-uri pentru iluminat la care le trebuie intre 50 - 80 mA  sau 350mA la luxeoane, si e vorba de un numar considerabil de bucati alimentate simultan . Acest lucru schimba mult situatia.
Chestia cu condensator face sa existe supracompensare in retea(nu e suficient condensator de ordinul sute nF ), ceea ce nu ridica probleme daca e vb de cazuri izolate , dar daca ne facem cu totii asa ceva s-ar putea sa ne trezim si cu cate un contor de energie reactiva pe langa cel de activa , iar pretul energiei supracompensate este cam de 1/10 din pretul energiei active.
Dar pentru LED-uri de acest gen exista alimentatoare care lucreaza in comutatie , special concepute pt acestea , asa ca nu disperati....

Edited by Sir_Vaska, 30 June 2005 - 17:27.


#35
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Este alt tip de montaj, la care se presupune existenta unei surse de curent continuu iar controlul intensitatiii luminii produse de LED-uri se face prin variatia curentului furnizat.
Pentru alimentarea de la 220V a LED-urilor de mare eficienta este necesara prezenta unei surse in comutatie care sa produca tensiunea necesara la un randament cat mai bun. Valoarea tensiunii este dictata de numarul de leduri inseriate. De exemplu pentru 10 LED-uri la o tensiune de aproximativ 3-3.5 V pe fiecare, este nevoie de 30-35 V (aproximativ).
Pentru US este mai simplu... la 110-120V sunt necesare aproximativ 35 de LED-uri si dispare sursa in comutatie...
[ http://ledmuseum.candlepower.us/third/w34uw1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://ledmuseum.candlepower.us/third/w34uw4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:D  Poate ca si la 220V se pot inseria 70 de LED-uri...

#36
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Sa fii convins ca in 70 zece cate zece ar putea fi inseriate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate