Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Vreau sa ascult muzica de pe PC si atat

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005
Salutare.

Povestea e in felul urmator: vreau sa imi iau pentru PC niste boxe cu care sa ascult muzica. Nu vreau sa ma joc, nu vreau sa ma uit la filme, nu ma intereseaza surround, 5.1, 7.1 si prostii de genul asta. Am avut pe PC, o lunga perioada, bagat un amplificator Technics si boxe pe 3 cai de la aceeasi firma cu un SBlive de la Creative ca placa de sunet. Din pacate a trebuit sa le restitui altui membru al familei si asa ca am ramas fara. Mi-am facut o idee cat de cat asupra auditiei de muzica, fara sa ma ridic la nivelul unui profesionist, insa sunt destul de pretentios.

Am fost convins ca imi voi lua un sistem 5.1 care sa bubuie tot, insa am tot ascultat si ascultat si nu gasesc nimic care sa se compare cu fidelitatea si acustica vechilor mele boxe. Ba mi se screpezesc dintii de la inaltele fara dinamica ba mi se infunda sinusurile de la bassul prea puternic. Nu zic nimic de medii ca nu stiu pe unde sunt, eu nu le-am auzit la sistemele astea minune.
Am auzit de curand un "super" sistem home cinema Samsung TZ215. 5.1, sateliti pe stand-uri, dvd-divx-mp3-wma-jpg player, 500W RMS!!!
Calitate mediocra cu indulgenta.
Nu pot sa aleg un sistem de amplif+boxe din cauza bugetului care e cam limitat in jurul sumei de 1000ron. De... criza asta ne afecteaza pe toti.

Deci ca sa numai lungesc. Am 2 intrebari.

1. Credeti ca niste monitoare de studio active cu amplif incorporat, cu redare cat mai fidela de inalte si medii (repet nu mai intereseaza sa-mi bubuie plamanii) imi rezolva problema?

2. Daca da, fac o alegere buna cu Yamaha HS50M?

pe lista ar mai fi si M-Audio BX5a Deluxe

Multumesc, astept pareri.

#2
dezertorul_nike_2

dezertorul_nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.06.2007
Boxele de studio nu te vor dezamagi niciodata. Acuma fiecare cu gusturile lui. Ar fi bine sa te duci la firma si sa le asculti inainte de a le achizitiona. Sa incerci sa asculti mai multe modele. Dupa aceea vei face alegerea potrivita gusturilor tale.Bafta

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pe mine m-au dezamagit monitoarele alea de studio. Basi lipsa total, au fost gandite probabil cu ideea de a fi folosite impreuna cu un sub.
Eu zic sa te orientezi catre un amplificator second-hand si boxe standfloor, eventual bookshelf.

#4
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 gabyte, on 30th June 2009, 21:26, said:

Deci ca sa numai lungesc. Am 2 intrebari.

1. Credeti ca niste monitoare de studio active cu amplif incorporat, cu redare cat mai fidela de inalte si medii (repet nu mai intereseaza sa-mi bubuie plamanii) imi rezolva problema?

2. Daca da, fac o alegere buna cu Yamaha HS50M?

pe lista ar mai fi si M-Audio BX5a Deluxe

Multumesc, astept pareri.

Monitoarele de studio au rol de monitorizare nu de auditie...nu asculti in ele muzica favorita, asculti la ele o voce trasa in studio, un instrument, monitorizezi modificarile pe care le aplici...monitoarele de studio te vor dezamagi cumplit fiindca pentru o persoana care vrea sa asculte muzica va suna mult mai bine inclusiv un sistem 2.1 ieftin.Si inca ceva, monitoarele de studio utilizate intr-un spatiu neantifonat genereaza ecouri imense.Cheltuieste-ti banii pe lucruri pe care sa le utilizezi in scopul pentru care au fost concepute.

Edited by buncar, 01 July 2009 - 00:03.


#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
Ai nevoie de o placa audio buna macar un Xonar D1 ca de STX nici vorba in asa buget apoi un amplif probabil SH si niste boxe standfloor (cam greu din nou la asa buget sa gasesti ceva bun)

#6
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005

 buncar, on 1st July 2009, 01:01, said:

Cheltuieste-ti banii pe lucruri pe care sa le utilizezi in scopul pentru care au fost concepute.

Ok, inteleg argumentatia ta, dar da-mi te rog un exemplu.

Nu pot sa cred ca la 1000ron nu gasesc o solutie sa pot asculta muzica intr-un mod decent. Repet nu vreo 500w rms, nici macar 200w.

@super duper : ai avut asa ceva? ce model erau? In afara de basi te-a mai dezamagit altceva? Inaltele si mediile cum erau? Mi-e frica sa cumpar aparatura de genul asta second hand, sunt multi "electronisti" care umbla in ele dupa ce le sparg pe la chiolhanuri.

@dezertorul_nike_2: zi-mi si mie unde as putea sa ma duc, ca in afara de magazinul Muzica altceva nu-mi vine in minte acum, toate info-urile pe care le am pana acum le am de la magazinele online.

Multumesc pt raspunsuri, sunt foarte importante pt a ma putea decide in final ce varianta sa aleg.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
ia-ti cel mai ieftin amp si niste magnaturi 200 si ai rezolvat problema daca nu vrei super putere si vrei sa se auda mai bine decat un sistem de pc.
ieftin si bun.

http://www.be-loud.r...Pioneer/A-209R/
http://www.be-loud.r...or_Supreme_200/

din pacate au scumpit seria asta noua de-i zic ei supreme fata de vechea serie...
inca ceva, au port in spate deci nu poti sa le tii lipite de perete

amp poti sa iei si ceva sh.

daca te gandesti la magnat 100, nu fac fata pe muzica. sunt prea mici.

Edited by undercoverbrother, 01 July 2009 - 11:37.


#8
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 gabyte, on 1st July 2009, 10:00, said:

Ok, inteleg argumentatia ta, dar da-mi te rog un exemplu.

Multumesc pt raspunsuri, sunt foarte importante pt a ma putea decide in final ce varianta sa aleg.

Eu imi ascult pieselor preferate pe un sistem 2.1 Altec Lansing.Intrebarea ta poate primi un raspuns relativ(zic eu)...un raspuns pertinent il poti primi de la cineva care a ascultat toate acele sisteme...

Edited by buncar, 01 July 2009 - 11:45.


#9
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005

 buncar, on 1st July 2009, 12:43, said:

Eu imi ascult pieselor preferate pe un sistem 2.1 Altec Lansing.Intrebarea ta poate primi un raspuns relativ(zic eu)...un raspuns pertinent il poti primi de la cineva care a ascultat toate acele sisteme...

Nu ma gandeam sa primesc un raspuns de la cineva care a ascultat toate sistemele, ma bazam pe faptul ca exista oameni pe acest forum care detin sau au ascultat macar niste monitoare de studio si si-au facut o perere despre cum se aud comparativ cu sistemele "clasice" ca sa zic asa.

Daca o sa am niste pareri de genul lui superduper si buncar o sa imi pun niste intrebari si o sa ma uit si la alternative.

@ undercovervbrother: Am vazut amp-ul ala de la Pioneer, e OK, insa Magnat-urile alea... o sa trebuiasca sa le ascult, la pretul asta mi se pare ceva suspect. Tu le-ai ascultat?

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,470
  • Înscris: 08.12.2006
Până la 1000 lei cred că te încadrezi cu MM220, (seria asta nouă -supreme- nu știu, dar seria veche sunau surprinzător de bine pentru prețul lor, nu cred că în aceeași bani se găseau în ro alte boxe mai bune, sau nu le știu eu), și un amplificator SH de modă veche neumblat în el. Ar putea să sune chiar bine, oricum (mult) mai bine decât un sistem 5.1 la același preț.
Placa de sunet e importantă în ecuația asta, nu am prea înțeles dacă vechiul sistem l-ai dat cu tot cu placă sau nu.

Despre monitoare:
Fiu-meu ascultă pe behringer ms40, și nu se plânge nici de ecouri și nici de fidelitate, cu toate că nu sunt cine știe ce realizare tehnologică de vârf.  Eu am ascultat mult timp pe alesis monitor one (în dormitor neantifonat :) ), și nu s-a întâmplat nimic rău, cu o atenuare ușoară pe la 1,5kHz :) Basul e cel puțin la fel de bun ca la orice bookshelf mai serios, de soundstage nu am avut a mă plânge, de detalii iarăși mă declar mulțumit, se aud bine și la volum mic și la volum mai mare. Nu le-aș recomanda pentru un spațiu mai mare, însă pentru 15 - 20 mp cred că pot mulțumi un ascultător de muzică un pic mai restrâns la buget, dacă vrea să asculte muzică și nu să facă gălăgie.
E foarte posibil însă ca în unele cazuri să sune prost spre oribil, dar nu din vina lor ci din cauza respectivelor fișiere audio, dacă sursa audio e bună sună și ele bine :) În opinia mea, ideea că nu se poate asculta muzică pe monitoare de studio e dată de detaliile uneori supărător de clare, de curba de răspuns mult mai liniară decât la niște boxe de audiție și de faptul că, ele fiind concepute să sune bine aproape, câmpul optim de audiție e mai limitat. În cazul în care spațiul domestic, evident netratat acustic, generează reflexii supărătoare, câteva bucăți de burete sau alt material fonoabsorbant pot rezolva problema, pe de altă parte la orice boxe pot apărea aceste probleme. Nu se impune în nici un caz antifonarea camerei, un spațiu anechoic nu e în nici un caz un spațiu de audiție ci, eventual, un spațiu de lucru.
Despre acele HS-uri de la Yamaha nu mă pronunț, însă la o comparație* cu faimoasele NS10, în opinia mea, au câștigat Alesisurile.

:liberladatcupietre:

__________________________
*Comparația nu a fost chiar cum scrie la carte, deci e posibil să fiu foarte foarte subiectiv.

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Din experienta mea orice boxa am ascultat cu difuzorul de basi mai mic de 5 1/2" inclusiv, nu m-au multumit pe partea de basi. Si NU sunt adeptul basilor care sa zgaltaie geamurile! Basii falsi pacalesc pe multi (la redarea accentuata a armonicelor superioare a basilor, peste 200Hz, multi jura ca basul este mai "tight").
Monitoarele de studio de dimensiunile alea sunt concepute cu un scop bine definit. Multi cred ca daca sunt monitoare "de studio" sunt "pro" si se vor auzi perfect intr-un apartament de bloc. Nimic mai fals.
Cum am zis, uita-te la niste boxe cu 2-3 cai cu difuzorul de basi macar pe la 5 1/2". Evita boxele cu port in spate daca nu ai macar 1 metru disponibil de la perete.
Despre placa de sunet - daca ai bugetul limitat uita de avioane gen Asus. O sa iti manance banii fara sa sesizezi vreo diferenta. Daca ce ai avut tu inainte era SB live 24bit!, este perfecta pentru ce vrei tu sa faci. Placa aia acum se vinde sub mai multe denumiri (X-Fi Xtreme Audio, Audigy SE, etc)...

#12
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005
Ok, sa zicem ca renunt la varianta monitoare de studio.

Hai sa evaluam varianta amplificator+ 2 boxe pasive.

Pe vremea cand visam eu la sisteme audio (adica de mult de tot) pe piata erau doar Technics si Sony. Stiu ca atunci Sony era perceput standardul calitatii, stiu ca s-au mai schimbat lucrurile de atunci si Sony nu mai e ce a fost, dar cine stie...

Am gasit Boxele astea : Sony SS-F6000

Dupa specificatii suna bine. Putere, raspuns in frecventa bun, 4 cai-4difuzoare, etc. Stiti ceva de ele?

Ma gandeam daca ar merge puse pe un amplituner: Sherwood RX-4109

Depasesc bugetul cu 500ron dar daca merita banii, fac un efort.

Multumesc.

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cu 500 de ron nu o sa poti sa iesi din cercul boxelor PC... Chestii serioase incep de pe la 1000 ron numai amplificatorul/receiverul.
Ca boxe, personal am fost dezamagit de ce ofera Sony (la preturile respective). Este greu sa iti dau sfaturi cand inima mea este la Klipsch-uri, ceva in genul F3.
Parerea mea este sa asculti in magazin un sistem anume, cu un CD pe care il cunosti bine (nu mp3-uri).

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
decat sa iei boxele alea sony mai bine iei sistem dintr-ala akai din real&co.
in banii aia ai si un (fel) de amp, boxe frontale comparabile cu sony si in plus inca 3 boxe pt spate si centru. radio, decodor stereo/surround si alte nimicuri.

era un topic pe aici...
http://www.coolspace.ro/amplituner/
+ boxe magnat 200. o solutie micro buget. desi habar n-am cum suna.

http://www.coolspace...m-home-theatre/
in real sunt mai ieftine. vreo 7 mil si ceva sau chiar mai putin.

Edited by undercoverbrother, 02 July 2009 - 08:39.


#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,470
  • Înscris: 08.12.2006

 gabyte, on 2nd July 2009, 01:34, said:

Am gasit Boxele astea : Sony SS-F6000
Off, ar fi de Fun, dar e pe targetul ariei/topicului, ca să zic așa... Am dat click pe linkul respectiv (vezi atașamentul) și am citit specificațiile

Quote

Model
Brand     Sony
Model     SSF-6000
Caracteristici
Cod Regiune     2.0
Format disc     180 W
Format redare     90 W
Convertor video D/A     -
Sistem pentru format semnal video     40-50.000
Convertor audio D/A     89dB
Decodor audio     nu
Conectori     2 ani
Alte detalii     Impedanta 8 Ohm
Cireașa de pe tort:

Quote

HTB.ro face eforturi permanente pentru a pastra acuratetea informatiilor din acesta prezentare.
:lol:

On:
Nu cred că se poate spune generic  produsele [brandX] sunt nașpa iar produsele [brandY] sunt bune. Totuși, incintele consumer Sony pe care le-am auzit în ultimul timp m-au dezamăgit profund, chiar dacă știam că nu tebuie să mă aștept la legendara calitate Sony. Precizez că nu am auzit prea multe, deci nu pot generaliza.
După cum am mai spus, din toate incintele la prețuri mici cel mai mult mi-au atras atenția MM220. Nu știu cum sună seria nouă, însă nu cred că (mult) mai prost ca cea veche, sau poate mai bine. Chiar bookshelfuri fiind, e foarte posibil să stea mai bine în zona de bas ca unele floorstanduri chiar mai scumpe.
Dacă ar fi să aleg între un receiver nou și un amplif SH de calitate l-aș alege pe cel din urmă, evident cu condiția să-l pot vedea/auzi înainte de cumpărare, chiar dacă m-ar costa 50% sau peste din prețul unuia nou și mai modern :) . În condiții de buget de criză, aș căuta să mai scad din costurile amplificatorului apelând la o soluție SH (care ar putea chiar să-mi asigure un produs de o calitate mai bună decât unul nou la un preț dublu) ca să-mi rămână bani mai mulți pentru boxe. Și un cablu interconect bun (nu cu ulei de șarpe dar totuși nici din ăla de 5 lei).

E foarte dificil să spui cuiva ce boxe să-și cumpere, sunetul e o chestie foarte subiectivă, ideal (normal, de fapt) ar fi să poți să asculți boxele înainte să le cumperi, chiar dacă nu le asculți în spațiul tău acustic, totuși îți poți face o idee dacă urechilor/creierului tău le place cum sună.

Attached Files

  • Attached File  wtf.jpg   340.66K   29 downloads

Edited by antinari, 02 July 2009 - 15:05.


#16
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 gabyte, on 1st July 2009, 13:13, said:

Nu ma gandeam sa primesc un raspuns de la cineva care a ascultat toate sistemele, ma bazam pe faptul ca exista oameni pe acest forum care detin sau au ascultat macar niste monitoare de studio si si-au facut o perere despre cum se aud comparativ cu sistemele "clasice" ca sa zic asa.

Daca o sa am niste pareri de genul lui superduper si buncar o sa imi pun niste intrebari si o sa ma uit si la alternative.

@ undercovervbrother: Am vazut amp-ul ala de la Pioneer, e OK, insa Magnat-urile alea... o sa trebuiasca sa le ascult, la pretul asta mi se pare ceva suspect. Tu le-ai ascultat?

Nu stiu ce sistem ti s-ar potrivi mai bine, eu ti-am raspuns la o parte din intrebare, mai bine spus ti-am dat un sfat...si anume sa nu cumperi boxe monitoare de studio pentru auditie.Nu ti-am spus ce sa-ti cumperi, ci ce sa nu-ti cumperi...nu am idee ce sistem te-ar putea satisface...mie de exemplu un sistem prea puternic mi-ar creea probleme cu vecinii...totusi, asa ca parere, cumpara-ti doua boxe pasive(daca gasesti, pe 3 cai) si un amplificator, sistemele 2.1 n-au treaba cu HI-FI-ul(exclud de aici sistemele extrem de scumpe).
PS-intre sistemele astea ieftine diferenta e mica...toate suna cam la fel...

#17
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
http://www.be-loud.r...Pioneer/A-209R/
http://www.be-loud.r...or_Supreme_100/

Si ai rezolvat problema, parerea mea. Magnat nu am ascultat niciodata, dar zice lumea de pe aici ca suna bine.
Pioneer am amplificator (ceva mai vechi '90) si sunt f multumit de el, sper sa nu o fi luat-o razna si astia intre timp...

Spor la cumparaturi :D

#18
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 09.02.2004
exact acelasi sistem(Sherwood+Sony) si l-a luat fratele meu si l-am ascultat la o petrecere,sursa fiind un laptop..Si crede-ma ca in seara aia multi vecini nu au inchis ochii..Avind in vedere sursa de semnal au sunat mai mult decit decent..El are si un PC cu un Audigy in el dar i-a fost lene sa puna PC..Desi nu sunt adeptul difuzoarelor de bass mici(eu am crescut cu Melomane si Unitra de 110 si 140w,sunt mai old school fan) chiar suna bine configuratia..

 undercoverbrother, on 2nd July 2009, 09:38, said:

decat sa iei boxele alea sony mai bine iei sistem dintr-ala akai din real&co.
in banii aia ai si un (fel) de amp, boxe frontale comparabile cu sony si in plus inca 3 boxe pt spate si centru. radio, decodor stereo/surround si alte nimicuri.

tu ai ascultat sistemul acela AKAi de care zici?Este cea mai proasta gluma cu sigla AKAI pe care am vazut-o.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate