Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

constructie extravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007
Am greutati pentru obtinerea unei autorizatii de constructie pentru anexa gospodareasca in sensul ca primarul imi spune sa modific proiectul ca nu am voie sa fac mansarda .Tot el a sugerat ca sa cer autorizatie de constructie pentru casa de vacanta daca tot vreau o constructie cu mansarda.Intrebarea este :
Am voie legal sa construiesc in extravilan casa de vacanta (primarul zice ca nu trebuie puz sau pud si trebuie doar sa modific titulatura) sau e doar campanie electorala si mi-a aruncat doar o vorba .stiu ca trebuie sa cer un nou certificat de urbanism in conditiile astea dar oare numai atat .Ce alte hartii mai trebuie sa obtin .Mentionez ca pana acum am primit 2 certificate de urbanism :unul in care mi se impune intradevar o locuinta parter dupa care am facut si proiectul dar cu mansarda pentru ca am considerat ca nu e etaj iar in celelalt mi se cere PUZ CU TOTI vecinii din acelasi aliniament (care din pacate nu vor) si numai dupa ce se va face puz-ul sa  demarez hartiile pentru constructie anexa gospodareasca (nu locuinta).  Mentionez ca acea constructie nu are destinatia locuinta deci nu va avea numar ,nu avem trasa apa(se va face put) si nici canalizare (se va face vidanja).

#2
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
si anexa asta gospodareasca cum vrei s-o faci? cu fundatie sau tip provizoriu? ai ridicare topo? ai carte funciara?
P.S.:  daca primarul spune ca iti da autorizatie pentru constructie tip parter , apai faci P, nu P+M ca asa consideri tu.

Edited by trustmygod, 24 June 2009 - 23:36.


#3
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Potrivit Legii 82/1991 a fondului funciar:
Art. 92. - (1) Amplasarea construcțiilor de orice fel pe terenuri agricole din extravilan de clasa I și a II-a de calitate, pe cele amenajate cu lucrări de îmbunătățiri funciare, precum și pe cele plantate cu vii și livezi, parcuri naționale, rezervații, monumente, ansambluri arheologice și istorice este interzisă.
   (2) Se exceptează de la prevederile alineatului precedent construcțiile care servesc activitățile agricole, cu destinație militară, căile ferate, șoselele de importanță deosebită, liniile electrice de înaltă tensiune, forarea și echiparea sondelor, lucrările aferente exploatării țițeiului și gazului, conductele magistrale de transport gaze sau petrol, lucrările de gospodărire a apelor și realizarea de surse de apă.
   (3) Scoaterea definitivă din circuitul agricol a terenurilor agricole din extravilan, de clasa I și clasa a II-a de calitate, a celor amenajate cu lucrări de îmbunătățiri funciare, precum și a celor plantate cu vii și livezi, prin extinderea intravilanului localităților, se face la propunerea consiliilor locale, prin ordin al directorului Direcției Agricole și de Dezvoltare Rurală, cu avizul Ministerului Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale.
   (4) Scoaterea definitivă din circuitul agricol și silvic a terenurilor situate în extravilanul localităților se face cu plata, de către persoanele fizice sau juridice solicitante, a taxelor prevăzute în anexele nr. 1 și 2 la prezenta lege. Din aceste taxe se constituie Fondul de ameliorare a fondului funciar, aflat la dispoziția Ministerului Agriculturii și Alimentației și, respectiv, a Ministerului apelor, Pădurilor și Protecției Mediului.
------------

Era bine daca ti se cerea numai tie PUZ-ul. Nu ar strica sa te interesezi ce ar insemna sa faci tu tot PUZ-ul. Stiu ca nu e ieftin, dar daca faci PUZ, extravilanul devine intravilan prin aprobarea PUZ-ului in consiliu local si nu mai platesti taxa de scoatere din extravilan. O vei plati insa pe cea de scoatere din circuitul agricol . Ce mai scrie in certificatul de urbanism prin care ti se cere PUZ (ce alte avize ti se mai cer?)

#4
ecoa

ecoa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 10.06.2009
parerea mea e ca tre sa ceri autorizarie la primarie si ei iti vor zice tot dar atata timp cat avem oameni care dorm prin canale ... e nesimtita idea ca si la alti sa iti faci casa de vacanta ...???

#5
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007

 Chow05, on 25th June 2009, 05:59, said:

Era bine daca ti se cerea numai tie PUZ-ul. Nu ar strica sa te interesezi ce ar insemna sa faci tu tot PUZ-ul. Stiu ca nu e ieftin, dar daca faci PUZ, extravilanul devine intravilan prin aprobarea PUZ-ului in consiliu local si nu mai platesti taxa de scoatere din extravilan. O vei plati insa pe cea de scoatere din circuitul agricol . Ce mai scrie in certificatul de urbanism prin care ti se cere PUZ (ce alte avize ti se mai cer?)
Mi se mai cerea : aviz protectia mediului,aviz telefonie,aviz electrica ,aviz apa canal si scoaterea din circuitul agricol.Eu nu am vrut sa-mi fac vila ca altii de pe langa mine (probabil fara autorizatie ) si am respectat suprafata de 50 metri patrati care mi s-a impus numai ca as fi vrut podul mai inalt ca sa bag 2 camere acolo.Eu nu vreau o constructie nelegala de aceea am intrebat ce pot sa construiesc legal .M-a uimit primarul in schimb cand a spus ca am voie in extravilan casa de vacanta fata PUZ sau PUD (adica incep sa mai dau niste bani ,mai astept ceva timp cat imi iese un alt certificat de urbanism si cand cer autorizatia ma trezesc ca se razgandeste si-mi cere acel PUZ care nu pot sa-l am fara acordul vecinilor-de asta mi-e teama ).In rest sunt dispusa sa merg pe calea legala.

#6
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
In completare la ce ti-a scris Chow, pot sa-ti spun ca legea 50/1991 prevede intr-adevar ca nu poti construi in extravilan decat anexe gospodaresti ale exploatatiilor agricole. Si normele de aplicare a acestei legi prevad acelasi lucru (Ordin MTCT 1430/2005). Definitia din lege este urmatoarea:
" - Anexe gospodărești ale exploatațiilor agricole
    Construcțiile situate în zone izolate în extravilan și îndepărtate de localitatea de reședință a lucrătorilor agricoli, menite să adăpostească mașini agricole, utilaje, mici ateliere, scule, alte bunuri ale acestora, inclusiv animale, precum și spații pentru cazare temporară pe timpul campaniilor agricole."
Nu scrie ca trebuie sa aiba doar parter, sau parter si mansarda. teoretic poti sa ai la parter scule/animale si la etaj camere pentru cazare. Practic zic si eu ca nu prea merge sa-ti aprobe o asemenea constructie cu etaj/mansarda, pentru ca nu mai corespunde deloc scopului reglementarii legale."
Pentru casa de vacanta ai putea sa faci de asemenea demersuri, dar asta ar implica in opinia mea sa ceri si trecerea terenului respectiv in intravilan, ceea ce ar necesita un PUZ in acest scop. Probabil ca in acest caz va trebui sa faci PUZ pentru o zona mult mai mare (n-o sa accepte sa faci un PUZ doar pentru parcela ta) ceea ce va implica si cheltuieli mult mai mari.
In mod normal pentru o anexa in extravilan n-ar trebui insa sa-ti ceara PUZ. Probabil ca primarul vrea sa reglementeze situatia zonei respective prin intermediul tau si de aceea iti cere sa faci un PUZ de care vor profita apoi toti vecinii tai care nu vor sa te sustina acum.

Avizele iti trebuie la orice autorizatie de constructie solicitata.

#7
adi_bulbi

adi_bulbi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.07.2007
aurora ce ai mai rezolvat cu autorizatia ..???

#8
Obi-wan-kenobi

Obi-wan-kenobi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2014
Salutare.ar putea sa ma lamureasca cineva,daca pentru a construi o casa din lemn pe piloni sunt necesare toate documentele ca pentru o casa cu fundatie.ex:autorizatie de constructie,etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate