Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Alimentare de la 100-120V 50Hz

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cdbup

cdbup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2005
Am un alimentator pt un aparat foto digital cu urmatoarele caracteristici:
INPUT: AC100-120V 50/60Hz 0.4A
OUTPUT: +6V DC 2A

Se poate sa-l alimentez de la 220V fara a folosi transformator pana la 110V?

Edited by cdbup, 19 April 2005 - 22:28.


#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
100% da.

#3
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

cdbup, on Apr 19 2005, 22:27, said:

INPUT: AC100-120V 50/60Hz 0.4A
OUTPUT: +6V DC 2A

<{POST_SNAPBACK}>


nu direct. presupunand c-ai scris corect.

se gasesc convertoare. amarastenia mea de router de 60$ a venit cu un convertor, deci imi inchipui ca sunt destul de ieftine.
o alta varianta ar fi sa-ti iei un alimentator care scoate cat iti trebuie.

#4
cdbup

cdbup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2005
Merci. Cam asta cautam, un convertor. Eventual sa-l construiesc singur daca nu e complicat. Vad eu ce gasesc mai ieftin; un convertor sau un nou alimentator.

#5
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

Alice, on Apr 19 2005, 12:06, said:


Daca-l bagi in priza asa i-ai regulat norocul. Numai printr'un convertor. Daca nu gasesti sau e prea scump poti sa modifici un transformator in sensul ca bobinezi secundarul unui transformator cu jumatate din nr de spire din primar. O sa cam bazaie el un pic da va merge. Asta pentru ca aparatul tau nu consuma mult.

offtopic:
Alice, te'ai suparat pe aparatu omului sau postezi ca sa termini curatenia de vara mai repede? Lasati-i pe barbati sa se ocupe de daciile astea care se baga in priza.

Edited by Bumble Bee, 21 April 2005 - 15:15.


#6
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
sau si mai simpu:
Cumperi 2 trafuri identice, le desfaci pe amandoua, si din primarul uneia dintre ele scoti jumatate din spire (ochiometric). Montezi primarele la loc pe tolele unuia si ai terminat treaba.

#7
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Nu mai foloseste nimeni trafuri in ziua de azi. Mai mult ca sigur ca e in comutatie, de aia s-a grabit Alice si a zis "100% da.".
Oricum, pentru siguranta, se poate folosi un convertor. Ultima oara am vazut pe la unirea, etajul 3, cred ca unde era SonyMusic inainte. Era chiar ieftin, vreo 90.000 parca.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Se gasesc in magazine de componente electronice , trafuri de retea made in china care au intrari si pentru 220 si pentru 110 . Totul e sa gasesti unul cu tensiunea de iesire potrivita pentru tine .

       Asa ca idee , cum se pot scoate 2000 de spire din 4000 ochimetric ?

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Bumble Bee, mai usor cu jignirile.
Intr-adevar m-am grabit, am avut impresia ca scrie 100-220, mai ales ca am vazut 50/60Hz.

#10
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Eu as face mai rapid rost de un traf banal, o punte, un cond electrolitic si un 78M06. Trece de 200.000 de lei?

#11
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

Gheorghe Dracu, on May 5 2005, 12:35, said:

Eu as face mai rapid rost de un traf banal, o punte, un cond electrolitic si un 78M06. Trece de 200.000 de lei?

<{POST_SNAPBACK}>



Ne complicam prea mult, zic eu. Intr-adevar, sunt in magazine o gramada de adaptoare, pt ca majoritatea aparatelor americane merg la 110v. Eu am niste d-astea prin casa, dar un singur adaptor. Insa, cu siguranta, gasesti unul prin magazinele de specialitate :)

#12
marinescug

marinescug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.05.2005
MA indoiesc ca mai face cineva cu traf, mai ales la 2A. asta inseamna sarma groas.. kanci. Alimentatorul daca e usor si mic e SIGUR in comutatzie. fie TAI mufa si gasesti o sursa K lumea de 6V 2 A, cfiltrata satbilizata, protectii fie:

CU un transformator, nu autotransformator, NU convertaor care e numa pentru
sarcini rezistive (becuri, radiatoare, etc). E voluminos, dar scapa!

In principiu potzi aranja si o sursa de 5V sa scoata 6 daca esti dibaci.
daca daio bere izti dau o sursa modificata sa scoata 6V, un pic voluminoasa dar usoara si care merge. terbe doar sa-ti adaptezi mufa.

G

#13
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Cu o problema oarecum similara am si eu dificultati (imi cer scuze ca stric pe aici, dar nu merita un topic nou); am un amp, care poate fi alimentat de la +/- 25 pana la +/- 70, aprox, la un maxim de putere de peste 150W. Am traf-uri pt el, pt puterea maxima, adica +/-70V, doar ca nu am boxe suficient de puternice, nu au nici macar 100W.

Ideea e ca trebuie sa injumatatesc tensiunea de alimentare si nu stiu cum e mai bine....nu vreau sa ma apuc de rebobinat traf-urile pt ca arata prea bine si imi este mila de ele.

O solutie ar fi sa alimentez totul, direct la 110V; merge?

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
1 De unde iei tensiunea de 110 V ?
  2 Ce este intre traf si amplificator ? Daca e cu punte simpla de diode atunci nu e nici o problema !

#15
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pai la asta ma gandeam, un adaptor 220 -> 110V; adica in loc sa bag 220 in traf, bag 110, si in loc de 70V la iesire, sa am 35V!! Daca vb prostii, imi cer scuze in avans  :D

Da, e o alimentare clasica, traf, punte redresoare, fie integrata - fie diode, filtraj.......

Cu diode stiu ca pot face multiplicatori de tensiune, pot si divizori??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate