Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Conditii de scoatere a unei arme de panoplie din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,992
  • Înscris: 25.06.2007
Nu stiu daca am pus intrebarea unde trebuie (daca nu, rog moderatorul sa o mute).
Deci, am o sabie de cavalerie, fabricatie austriaca, model 1870, cu lama Solingen. E mostenire de familie, nu am acte pe ea.
Acum e in Romania dar eu, avand domiciliul in strainatate as dori sa o aduc aici.

1. Se poate scoate din tara? E o piesa comuna, cred ca nu va fi nici un impiediment sa obtin o expertiza ca nu face parte din patrimoniul national.
2. E considerata bun cultural sau arma alba?
3. Ce acte de insotire ii trebuie?
4. Mi-o primeste in avion (in bagajul de cala) ?

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu știu dacă am pus întrebarea unde trebuie (daca nu, rog moderatorul să o mute).
Deci, am o sabie de cavalerie, fabricație austriacă, model 1870, cu lama Solingen. E moștenire de familie, nu am acte pe ea.
Acum e în România dar eu, având domiciliul în străinătate aș dori să o aduc aici.

1. Se poate scoate din tara? E o piesa comuna, cred ca nu va fi nici un impiediment sa obtin o expertiza ca nu face parte din patrimoniul national.
2. E considerata bun cultural sau arma alba?
3. Ce acte de insotire ii trebuie?
4. Mi-o primeste in avion (in bagajul de cala)?




1. Dacă ai o expertiză care să ateste că sabia nu face parte din patrimoniul național, o poți scoate din țară fără probleme!
2. Este armă albă, dar dacă o transporți fără a o purta asupra ta, nu intri sub incidența legii 61!
3. Nici un act nu-ți trebuie...în afară de expertiza anterior menționată, sau similar...
4. În bagajul de cală ți-o primește, însă bine ambalată și legată de alt bagaj...

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,992
  • Înscris: 25.06.2007
Multumesc mult, copjob.

Inca o intrebare: mai stii cazuri similare sau ti-ai expus doar parerea, bazata pe ce se gaseste in legislatie?

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Încă o întrebare: mai știi cazuri similare sau ți-ai expus doar părerea, bazată pe ce se găsește în legislație?






Din întâmplare cunosc două cazuri: unul care a adus o sabie de Toledo din Spania și altul, o sabie de samurai din Japonia (copii foarte reușite), pe care le-au adus în niște tuburi de pictură... :D
Se transportă în cala navei, pentru că, prin excelență, sunt incluse în categoria de arme albe!

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,992
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcopjob2000, on 19th June 2009, 23:03, said:

Din întâmplare cunosc două cazuri: unul care a adus o sabie de Toledo din Spania și altul, o sabie de samurai din Japonia (copii foarte reușite), pe care le-au adus în niște tuburi de pictură... :D
Se transportă în cala navei, pentru că, prin excelență, sunt incluse în categoria de arme albe!

Fiind incluse in respectiva categorie, nu trebuie sa fie mentionate in permisul port-arma?
De-aia  intreb fiindca stiu ca in permis exista rubrica si pentru arme de panoplie.
Sau respectiva mentiune se refera doar arme de foc?

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Fiind incluse în respectiva categorie, nu trebuie să fie menționate în permisul port-armă?
De-aia întreb fiindcă știu că în permis există rubrică și pentru arme de panoplie.
Sau respectiva mențiune se referă doar arme de foc?






Categoria de arme care se pot trece în permisul de port armă, sunt doar cele de foc! :D

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,992
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcopjob2000, on 22nd June 2009, 15:26, said:

Categoria de arme care se pot trece în permisul de port armă, sunt doar cele de foc! :D
Deci armele albe se pot detine la liber, fara permis.
Asa este sau am inteles eu gresit?


View Postcopjob2000, on 19th June 2009, 23:03, said:

Din întâmplare cunosc două cazuri: unul care a adus o sabie de Toledo din Spania și altul, o sabie de samurai din Japonia (copii foarte reușite), pe care le-au adus în niște tuburi de pictură... :D
Se transportă în cala navei, pentru că, prin excelență, sunt incluse în categoria de arme albe!
Pai asta e problema, a mea nu e copie, e arma alba militara, care la viata ei ''a baut sange''...
Sau faptul ca e originala si nu o copie nu are relevanta in cazul de fata?

Edited by Bogdan R, 29 June 2009 - 07:57.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu are relavanta. Si un satar de macelar a vazut sange, dar nu devine arma de foc :)
Intereseaza-te care este conditia armelor albe in Finlanda - eu stiu ca nu sunt probleme (nici la cele de foc, sunt printre cele mai liberale tari in Eu in sensul asta).

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBogdan R, on 29th June 2009, 08:53, said:

Deci armele albe se pot detine la liber, fara permis.
Asa este sau am inteles eu gresit?



Nu!
Este greșit!
Armele de foc se trec în permisul de port armă!
Armele albe sunt ilegal a fi purtate!
Excepție fac cei care au dreptul să poarte armele albe, dar nu trebuiesc trecute în vreun act!
Pur și simplu au dreptul să le poarte!

#10
user_undercover

user_undercover

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.02.2010
A trecut ceva timp de cand s-a facut topicul asta dar am o intrebare cu nunchaku poti merge in avion sa sa treci granita cu el si in ce conditii.
Din ce material trebuie sa fie facut. este un bun al familiei purtat de cateva generatii facut din lemn cu lant

#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
De regulă cei care fac controlul antitero în aeroporturi, știu ce este un nunchaku... și s-ar putea să ai surprize... neplăcute...
Dacă tot vrei să îl scoți din țară cu avionul, pune-l în bagajul de cală, unde mai mult ca sigur că nu vei avea probleme!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate