Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

Porumb dulce sau porumb de fiert

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#55
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Se poate recolta si mecanizat.am vazut in bihor o astfel de masina. Era venita din ungaria sa recolteze mai multe hectare pentru o fabrica de la ei. Din cate am inteles pentru conserve il lua. M-am oprit si am vorbit cu unul dintre ei si mi-a spus ca ei pun la dispozitie utilajul plus transportul, samanata etc, si se obliga sa ti-l cumpere la recoltat pe tot. Singura problema ziceau ei ca la noi nu se prea face cum trebuie. Ei su sistem de irigatii pe toata suprafata cultivata.

#56
BGeorge07

BGeorge07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 29.09.2012
Imi poti spune cum se numeste firma respectiva?

#57
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari,
Si daca nu e irigat nu se face bine?
sau ce?
danny

#58
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Nu stiu cum ii spune la firma dar voi incerca sa ma interesez si revin cu mesaj. Porumbul dulce se recolteaza ziceau ei la o anumita data fixa( de la semanat), nici mai repede, nici mai tarziu(parca 90-100 zile, dar nu mai tin minte, si nu vreau sa mint.) altfel fiind riscul sa fie prea copt sau prea crud. Recoltand suprafate mari si cu utilaje putine, au pus pe unii fermieri sa semene porumbul mai tarziu(mai, inceput de iunie) ca sa poata sa aiba ei timp sa ajunga cu utilajul de recoltat. Anul trecut cum a fost seceta, si unii fermieri si-au semanat porumbul dupa 15-20 mai iti dai seama ce productie au avut. Mai concret ei te obliga sa semeni la ce data vor ei, ca sa poata sa vina sa ti-l recolteze.

Edited by trottinel, 28 July 2013 - 10:17.


#59
BGeorge07

BGeorge07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 29.09.2012
Ok. Astept :)

Mersi mult!

#60
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
A cultivat cineva rasad de porumb zaharat la folie de mulcire si picurare si daca da cu ce rezultate .

#61
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Rog pe cei care au cultivat  porumb zaharat  ,sa dea cateva informatii pe aici, despre hibrizii folositi,comportamentul acestora si daca se poate cultiva si rasad de porumb zaharat.

#62
cinevva2006

cinevva2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.08.2008
Salut. in primul rand trebuie sa incepi cu solul, putini ii dau importanta dar conteaza pentru a avea o productie rentabila de porumb zaharat. din cate am observat si m-am interesat porumbul zaharat sau dulce prefera un sol luto-nisipos. merge si pe celelalte dar trebuie sa il ajuti mai mult.

#63
cinevva2006

cinevva2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.08.2008
Daca intereseaza pe cineva am de vanzare samanta de porumb zaharat spirit f1 pret 110 lei/ kilogram. tel 0762130232. sau email [email protected].

#64
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
si nu merita sa te incurci cu rasad...

#65
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am pus prin curte da nu`l suport, prea dulce. Porcescul rulz!
Am pus Spirit f1 parca si a facut cate 2 babarosi pe tulpina, dar neavand mai mult de 20 bucati am stat prost cu polenizarea.. ff multe boabe nelegate.

#66
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Daca-i pui conform 'indicatiilor pretioase ale tovului Hrusciov'...in patrat...bate vantul si-i polenizeaza...daca-i pui ca soldatii in rand la parada...ciuciu...
:)

#67
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cate 2 sub forma de gramada au fost pusi :) Chiar sunt curios cum altora le place zaharatu' asta ca mie mi se lipesc dintii`n el :D

#68
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Serios vorbind, cum i-ai pus?
Si in ce stadiu de 'maturizare' i-ai cules?

Edited by subway_guru, 17 January 2014 - 01:33.


#69
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
2 randuri paralele a cate 10 bucati. E clar ca trebuie mult mai multi pt o polenizare mai buna, eram obisnuit cu asta de`l da vecina la porci care`mi lega mai bine... sau o fi batut mai tare vantu cine stie :)
Cert e ca nu mai servesc porumb zaharat prefer dulceata de zmeurica.

#70
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Vezi daca nu ai ascultat de tehnica sovietica avansata, recomandata de tov Hrusciov...nu s-au polenizat!
Asa-ti trebe daca vrei sa te iei dupa metodele imperialist-capitaliste falimentare...
:)
Macar data viitoare sa revi in 'meandrele concretului' si sa nu mai intinezi nobilele idealuri ale comunismului...cum de altfel te-a prevenit si tovul nostru Ilici!!!
:)
P.S.
Nu baga in seama aberatiile mele...ca porumbul nu stie de ele...el doar vrea sa aiba ceva 'tovarasi' in apropiere cand adie gingas vantul...

#71
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Dragi tovarasi, eu sunt mega incantat de porumbul dulce, in sensul ca mi se pare mega bun pentru mancat, fata de ala porcesc e incomparabil mai bun (cum zice rid insa se cam lipesc dintii in el dar e bun, dulce, mananci pana termini lanul...) si un motiv in plus, nu am avut probleme cu rodirea...
Am pus 2 plicuri de la Agrosel, probabil tot spirit... absolut toti au avut 1-2 stiuleti ok, au mai fost si cativa mai rari la bob dar putintei . Tot ce a fost planta in zona cu lumina samd... a mers bine, ce a fost la umbra unor duzi a ramas mic, ghinduri...
Si culmea, i-am pus tot in rand, i-am pus in gradina ca perdea , ce-i drept am jmecherit putin treaba ...
semintele alea erau stafidite si translucide parca erau fierte si deshidratate fortat, de unde sa stie taranul ca asa e porumbul zaharat....eu stiam porumbul furajer, cu bob zdravan , nu lesinaturile alea...Le-am inmuiat , apoi incoltit, apoi s-a evaporat apa si s-au cam uscat boabele in ceasca aia...De teama ca sunt compromise, am pus 3-4 seminte in cuib si intamplator , sau nu, au iesit cam toate...e rarit nu prea i-am rarit, am lasat si cate 3 in cuib...Macar un stiulete a fost brici, al doilea asa si asa dar au avut si aia boabe, numai ca erau mai ghinduri, stiuleti mici...au fsot irigati cu banda.

fiindca sunt scartar si vreau sa economisesc cativa lei, la anul vreau sa cultiv mai mult, in terenul din camp, in loc de porumb furajer, am o gradina/curte acolo unde oricum mai pun si cateva zeci de cuiburi de porumb...Mi-am oprit samanta , am vreo 2 kile cred...


Sunt curios daca se comporta la fel ca furajerul hibrid f2, adica in mare masura daca nu ai mari pretentii "merge"...Ideea e ca oricum n-am ce pierde, oricum pun furajer, ma gandesc ca macar o parte din ei vor fi mai buni pentru consum decat ala normal..nu ma itnereseaza pe mine x randuri de boabe si alti parametri tehnici de cultura asa ca nu prea vad de ce n-ar merge...
In curte o sa pun tot F1 cumparat, la fel ca anul asta...in cazul in care tine jmecheria o sa tot cultiv F2 pentru consum propriu.

#72
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Mai baieti, va rog sa nu va suparati pe mine, dar voi pretindeti ca sunteti de la tara si nu stiti nici macar cum se cultiva papusoiul???
:)
Hai sa zic, ca eu de exemplu as avea o scuza, ca m-am nascut din intamplare 'pe caldaram'...dar voi???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate