Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Porumb dulce sau porumb de fiert

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
Supreame

Supreame

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.08.2006

View PostDDuras, on 12th January 2010, 00:00, said:

da, si eventual iei si unul modificat genetic, ca sa faci o bucurie la toata comuna !

Te rog detaliaza putin despre semintele modificate genetic. Ce incoveninete apar la cultivarea, recultivarea semintelor si la consumul produselor.

Mersi

#20
f1086

f1086

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.10.2009
Cine ma poate ajuta cu o informatie ff pretioasa :D
De unde se poate achizitiona samanta de porumb zaharat pt un ha? la un pret rezonabil?

#21
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postf1086, on 15th March 2011, 16:18, said:

Cine ma poate ajuta cu o informatie ff pretioasa :D
De unde se poate achizitiona samanta de porumb zaharat pt un ha? la un pret rezonabil?
din ukrayna.

#22
f1086

f1086

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.10.2009

View Postvasiuca, on 16th March 2011, 20:55, said:

din ukrayna.
Daca-mi dai voie sa raspund in aceiasi nota :
"ukrayna" si mai cum ?
o cunosti? imi dai un numar de tel?

Acum sa revin,
Am gasit pana acum ceva seminte profesionale hibrid la aprox 200 lei/kg.
speram si sper in continuare ca poate se gaseste cineva cu o informatie utila

#23
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009
eu am luat samanta de la bacau. de la statiunea de cercetare bacau. ei spun ca e un porumb timpuriu, selectionat special pentru a fi dulce. ei mai spun ca este un soi pur, nu hibrid, adica, din punctul lor de vedere, ai putea sa pastrezi samanta pentru anul urmator. am de gand sa il pun esalonat, din aprilie pana la inceputul lui iunie ( pentru ca pot sa il si irig pe suprafete mici ) intre randurile de legume, in camp. va spun mai spre toamna cum se prezinta ( cat de dulce e, numar de zile de vegetatie, productie etc )


poti sa iei si din sua, dar eu am optat sa nu iau de acolo. poti sa iei seminte de soi pur, vechi de peste 100 de ani, nealterat cu omg-uri. eu am luat alte specii ( rosii, ardei, salate ) dar am preferat sa iau porumbul de la noi deocamdata.

andrei
http://consuseco.wordpress.com

#24
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postf1086, on 20th March 2011, 23:17, said:

Daca-mi dai voie sa raspund in aceiasi nota :
"ukrayna" si mai cum ?
o cunosti? imi dai un numar de tel?

Acum sa revin,
Am gasit pana acum ceva seminte profesionale hibrid la aprox 200 lei/kg.
speram si sper in continuare ca poate se gaseste cineva cu o informatie utila
foarte simplu pui o zi la dispozitie si mergi la cernauti in bazar.. acolo sunt vreo 4 sau 5 chioscuri ,magazine de unde poti achizitiona seminte ierbicide si pesticide la jumatate de pret fata de romanica noastra acelasi producator acelasi ambalaj difera doar pretul..in rest sa auzim numai de bine!

#25
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011
Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie. Unde as putea gasi in Timisoara samanta de porumb zaharat ,pentru 2 hectare.Va multumesc.

#26
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View PostIonut_t87, on 7th December 2011, 23:08, said:

Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie. Unde as putea gasi in Timisoara samanta de porumb zaharat ,pentru 2 hectare.Va multumesc.
la bucuresti colegu...vrei hibrid sau soi

Edited by vasiuca, 10 December 2011 - 21:08.


#27
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

View Postvasiuca, on 10th December 2011, 21:07, said:

la bucuresti colegu...vrei hibrid sau soi
Sti cumva mai exact in ce loc,si ce preturi au(hibridul si soiul).Nu as fi chiar asa interesat sa il valorific ,am nevoie de punctaj la masura 112.Multumesc

#28
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View PostIonut_t87, on 11th December 2011, 19:51, said:

Sti cumva mai exact in ce loc,si ce preturi au(hibridul si soiul).Nu as fi chiar asa interesat sa il valorific ,am nevoie de punctaj la masura 112.Multumesc
hibridul e vo 300 lei ..soiul vo 50 lei..
nu se compara unul cu altul la productzie..sa ai multa bafta..

#29
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010

View PostIonut_t87, on 11th December 2011, 19:51, said:

Sti cumva mai exact in ce loc,si ce preturi au(hibridul si soiul).Nu as fi chiar asa interesat sa il valorific ,am nevoie de punctaj la masura 112.Multumesc
salut,
ce punctaj are porumbul dulce la masura 112?

#30
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

View Postpierre8, on 11th December 2011, 21:59, said:

salut,
ce punctaj are porumbul dulce la masura 112?
Din cate stiu eu se incadreaza la rubrica  "Legume proaspete, pepeni, capsuni -  în câmp deschis" si are   3,940 UDE/ha.

#31
eliy

eliy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.11.2010
As vrea sa incerc si eu anul 2012 sa plantez porumb pentru fiert, dar nu as vrea porumb zaharat.  
Stiti cumva vreun soi de borumb extratimputiu , cara sa fie si gustos?

#32
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posteliy, on 18th December 2011, 23:07, said:

nu as vrea porumb zaharat.

Da' de ce ?

Quote

Stiti cumva vreun soi de borumb extratimputiu , cara sa fie si gustos?

Porumbul clasic nu e asa de gustos ca cel zaharat. De aceea ultimul se si preteaza pentru consum uman, fiert sau copt...

#33
lica_1986

lica_1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2008
stiti cumva daca porumbul zaharat se mai incadreaza la  "Legume proaspete, pepeni, capsuni - în câmp deschis" ?

#34
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

View Postlica_1986, on 17th January 2012, 13:38, said:

stiti cumva daca porumbul zaharat se mai incadreaza la  "Legume proaspete, pepeni, capsuni - în câmp deschis" ?
Se incadreaza ,numai din cate am auzit eu,sesiunea trecuta au fost respinse toate dosarele care aveau la baza cultivarea porumbului zaharat.Daca chiar vrei incearca cu lubenitza sau varza (asta sa faci punctaj mare,pe suprafatza relativ mica),dar vezi ca trebuie sa mai aduni un fel de punctaj(din teren proprietate,asociatie de producatori,zona  defavorizata)daca vrei sa ai sanse mai mari sa ti se aprobe proiectu.BAFTA

#35
sulearazvanel

sulearazvanel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.08.2010

View PostIonut_t87, on 18th January 2012, 00:11, said:

Se incadreaza ,numai din cate am auzit eu,sesiunea trecuta au fost respinse toate dosarele care aveau la baza cultivarea porumbului zaharat.Daca chiar vrei incearca cu lubenitza sau varza (asta sa faci punctaj mare,pe suprafatza relativ mica),dar vezi ca trebuie sa mai aduni un fel de punctaj(din teren proprietate,asociatie de producatori,zona  defavorizata)daca vrei sa ai sanse mai mari sa ti se aprobe proiectu.BAFTA
Buna! Nu e adevarat...sesiunea trecuta s-au castigat proiecte cu porumb dulce si ceea ce vrei tu sa spui se numesc criterii de selectie ale proiectului. Bafta fermierilor!

#36
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

View Postsulearazvanel, on 30th March 2012, 19:13, said:

Buna! Nu e adevarat...sesiunea trecuta s-au castigat proiecte cu porumb dulce si ceea ce vrei tu sa spui se numesc criterii de selectie ale proiectului. Bafta fermierilor!
Salut.M-am grabit eu cu afirmatia mea,fara sa ma consult mai multe persoane,sau altfel fiind zis am luat doar o parere a unui consultant''bun''.Este adevarat cum ai zis tu,ii doar unul din criteriile de selectie a dosarelor.Ulterior am aflat de la alte persoane ca au luat proiecte pe cultura de porumb zaharat.As vrea sa coretez ce am scris mai sus(sa sterg mesajul pt a nu mai informa gresit si pe altii)dar nu stiu cum:(,daca ma poate ajuta cineva).

Si cum ai zis u :Bafta multa tinerilor fermieri!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate