Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Porumb dulce sau porumb de fiert

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#1
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Imi puteti da cateva sugestii de crestere?

Am plantat acum ceva timp niste boabe de porumb dulce si acum au iesit plantele. Ce mi se pare mie ciudat este ca fac copii, exact ca si rosiile. La fiecare frunza apare un copil. Trebuie sa ii rup sau sa ii las?

Daca ii rup de unde voi sti care este cel purtator de rod? Sa nu ii rup din greseala?

Acum arata asa:
Attached File  Sweet_Corn.jpg   323.42K   500 downloads

Se vad si copii.

#2
greenworld

greenworld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.01.2009
Eu am avut in gradina porumb hibrid care a facut la fel ca si dulcele, copii. Nu i-am rupt si am constatat ca fiecare copil a rodit, adica am avut plante (80% din ele) care aveau 3 stiuleti, toti dezvoltati cam la fel.

#3
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
La recomandarile vecinilor (care au porumb "normal") le-am rupt copii, deja in doua randuri. Sunt tare incapatanati si ii fac la loc. De acum nu ii mai rup. Sunt curios cum arata porumbul sub forma de tufa.

#4
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Am o cunostinta care vrea sa cultive anul viitor porumb pt fiert. Are cineva idee de profitabilitatea acestei culturi? Ce soi este recomandat?

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 kos_funny, on 23rd June 2009, 22:02, said:

....porumb pt fiert. Are cineva idee de profitabilitatea acestei culturi? Ce soi este recomandat?

Profitabilitatea depinde de volumul desfacerii pe unitatea de timp. Sau, mai simplu spus, trebuie sa vinzi cantitati imense intr-un timp foarte scurt. De ce ? Pentru ca faza de lapte pana la lapte-ceara, care iti permite sa-l consumi fiert, dureaza cam 2 saptamani. Deci, intreaga productie trebuie recoltata in intervalul de o saptamana (sfarsitul fazei de lapte si intrarea in lapte-ceara).

Asta cu soiurile ma depaseste... trebuie intrebat un agronom. Ideea e ca ar trebui sa ai un soi care sa faca stiuletii cat mai mari, coaja bobului sa fie cat mai subtire si boabele sa fie cat mai gustoase ... La ideea cu prinderea recoltarii in faza de lapte se poate regla un pic prin insamantari repetate, pe parcele diferite, de la inceputul lui Aprilie, pana la sfarsitul lui Mai, la interval de cca. 2 saptamani.

Tot ce am spus mai sus este valabil daca il vinzi proaspat. Daca poti intra intr-o relatie cu o fabrica de conserve, care ambaleaza porumb dulce la cutii, atunci e cu totul altceva...  Una la mana, insamantezi numai soiuri de porumb dulce si doi la mana, recoltezi tot odata si duci la fabrica.

Bafta !

#6
ntb33

ntb33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.05.2009
in afara de "conserva la cutie" are cineva idee cum se mai poate pastra ??

#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
La congelator ... cred.

#8
notice

notice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.02.2009

 horia66, on 23rd June 2009, 23:41, said:

Tot ce am spus mai sus este valabil daca il vinzi proaspat. Daca poti intra intr-o relatie cu o fabrica de conserve, care ambaleaza porumb dulce la cutii, atunci e cu totul altceva...  Una la mana, insamantezi numai soiuri de porumb dulce si doi la mana, recoltezi tot odata si duci la fabrica.


   Porumbul pe care il gasesti in cutie , e porumb ajuns la faza de maturitate dar ca a fost fiert cu simt de raspundere . Iar ca sa fie dulce se adauga zahar . Poti sa incerci acasa , dar trebuie sa fierbi foarte mult timp .

Edited by notice, 26 June 2009 - 00:37.


#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 notice, on 26th June 2009, 01:35, said:

Porumbul pe care il gasesti in cutie , e porumb ajuns la faza de maturitate dar ca a fost fiert cu simt de raspundere . Iar ca sa fie dulce se adauga zahar . ...

Nu prea cred ... Pentru ca indiferent cat de mult il fierbi, coaja bobului tot groasa si tare ramane... E vorba de celuloza. Poti sa fierbi o bucata de lemn cat vrei, ca tot lemn ramane ...
E posibil sa fie prins in faza de sfarsit de ceara, cand deja s-a intarit, dar nu s-a uscat de tot ...

Dar la cel in forma de stiuleti mititei, de zici ca sunt in miniatura, ala cum e ? Ca nu mai e porumb obisnuit ...

#10
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009
exista un soi de porumb pentru fiert dulce . se recolteaza cand e bobul moale ,se tine in apa clocotita trei minute apoi cu un cutit se taie boabele de pe stiulete . se pune in pungi si se baga la congelator . iarna se scoate din congelator si se pune pe foc cu putina sare pana se dezgheata total . are un gust deosebit de bun .  nu as putea spune de unde se procura ''semintele '' ,dar eu am avut asa ceva de la niste prieteni din caransebes .

#11
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006
cumperi porumb dulce din america; e cam scumpa samanta (ptr jumate de hectar te costa cam 400 usd doar samanta fara cheltuieli de transport, etc), dar se merita pentru ca il vinzil la bucata nu la kg
sunt mai multe site-uri gurneys.com seedpark,  gasesti si pe ebay; dai search pe sweet corn seeds
succes!

PS
e o treaba buna! poti cultiva pe 2-3000 MP si poti vinde direct in piata la bucata cu certificat de producator; iei 2 lei/bucata lejer

#12
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Ce spuneti insa de porumbul care se gaseste cateodata in marketurile mari, 1 stiulete taiat in doua, saramurat si ambalat la vid, de obicei productie Spania ? Pretul era destul de mare, in jur de 6 lei, dar ma gandesc ca nu e mare sfaraiala de facut asa ceva, importanta e metoda de saramurare (concentratia solutiei de sare si timpul de mentinere in saramura), si apoi ambalarea la vid. Cred totusi ca porumbul spaniol era si pre-fiert (oparit pentru pasteurizare). Termenul de garantie era destul de lung, dar nefiind un mare amator de porumb, n-am cumparat ca sa vad ce gust are.

#13
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Vii sau vine la Indagra in octombrie si isi cauta porumb zaharat pentru cultura la 90 de zile. E porumbul care se face cel mai repede sa iasa cu el la vanzare. Nu zic ca alte soiuri sau alti hibrizi nu sunt buni de fiert sau nu se fac la 90 de zile, dar mie asta mi-a placut. Nu ma intreba ce soi/hibrid pentru ca nu mai am punguta de la seminte. Scria pe ea "Sweet Corn". :D

#14
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Daca nu isi ia paznici, s-ar putea sa faca altii profit pe carca lui.

#15
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 dannielghi, on 2nd July 2009, 21:27, said:

cumperi porumb dulce din america; e cam scumpa samanta (ptr jumate de hectar te costa cam 400 usd doar samanta fara cheltuieli de transport, etc), ...

Fratilor, dar pe la Fundulea n-ati cautat ?

Ca e un institut de cercetari pentru cultura cerealelor si plantelor tehnice, alea-alea ... ai nostri cercetatori ca brazii n-au cercetat ???!!!

#16
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ce s-a mai intamplat cu porumbul? Ai apucat sa-l degusti?

#17
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
exista hibrizi de porumb care fac mai multe tulpini, ca si hibrizi de floareasoarelui care fac mai multe palarii. hibrizii vechi nu cresteau bine cind se intimpla o astfel de mutatie, dar acestia sint anume selectionati pentru asta. acelasi lucrul se intimpla cu griul, care acum are paiul mult mai scurt, ca sa consume mai putini nutrienti din sol si ca sa nu mai fie culcat usor de ploi si vint.

#18
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 dannielghi, on 2nd July 2009, 20:27, said:

cumperi porumb dulce din america;


da, si eventual iei si unul modificat genetic, ca sa faci o bucurie la toata comuna !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate