Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Ace pentru stilou injector (pen) preumplut

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
5CoStIcA5

5CoStIcA5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2008
De ce pentru bonlavii de diabet insulinodependenti, farmaciile elibereaza un singur ac pentru un stilou injector (PEN) preumplut,
desi pe cutia in care sunt ambalate scrie clar ca la fiecare folosire se ataseaza un ac nou, la fel si in prospectul insulinei. Deasemeni se cunoaste faptul ca datorita grosimii foarte mici (0,25-0,3 mm)acestea se pot infunda si deteriora foarte usor.
Intreb acest lucru deoarece nu stiu cui sa ma adresez, intrucat nu mai pot suporta sa ma intep de 15-20 ori cu acelasi ac.
Am citit pe forumuri ale suferinzilor de diabet insulinodependent si numai in Romania se intampla asa ceva.
In celelalte tari se elibereaza ace pentru fiecare administrare de insulina. Cine face aceasta economie pe pielea suferinzilor de diabet, farmaciile sau ministerul sanatatii.

#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Iti spun eu ca lucrez cu asa ceva: firmele producatoare fac economia, farmaciile primesc la fiecare cartus sau stilou 1 ac, la flacoane nu se primesc seringi gratuite. De ce ? Pentru ca romanii sunt o populatie de mana a doua ptr distinsele firme Sanofi Aventis, Lilly si Novo Nordisk.

#3
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
gamezcdr are dreptate. farmaciile primesc un singur ac pentru fiecare cartus sau stilou, dar eu cred ca "economia" nu o fac firmele producatoare ci ministerul sanatatii. adevarul e ca si-au gasit la ce sa faca economie - amaratele alea de ace sunt cea mai ieftina parte a tratamentului unui insulinodependent, reprezentand aproximativ 1% din valoarea unui cartus/stilou. firmele producatoare nu dau gratis acele respective si au tot interesul sa vanda cat mai multe... de-aia au si scris in prospect ca acul trebuie schimbat dupa fiecare intepatura, desi in mod normal poate fi utilizat de 5-10 ori in functie de grosimea si sensibilitatea pielii.

din pacate nu se gasesc nici de cumparat si singura solutie este sa i le soliciti direct doctorului care iti scrie reteta. cei doi doctori la care am fost pana acum au o o gramada de ace prin dulapuri si cand le-am cerut mi-au dat fara probleme. bine, poate au fost atat de cooperanti din cauza ca tot ei mi-au facut si schema de insulina cu doze de cate 2 - 4 unitati / injectie si daca as fi fost nevoit sa respect politica "un ac - un stilou" ar fi insemnat sa folosesc de 100 de ori acelasi ac (nu ca ministerul sanatatii ar vedea ceva anormal in asta).

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 erik, on 9th June 2009, 12:04, said:

gamezcdr are dreptate. farmaciile primesc un singur ac pentru fiecare cartus sau stilou, dar eu cred ca "economia" nu o fac firmele producatoare ci ministerul sanatatii. adevarul e ca si-au gasit la ce sa faca economie - amaratele alea de ace sunt cea mai ieftina parte a tratamentului unui insulinodependent, reprezentand aproximativ 1% din valoarea unui cartus/stilou. firmele producatoare nu dau gratis acele respective si au tot interesul sa vanda cat mai multe... de-aia au si scris in prospect ca acul trebuie schimbat dupa fiecare intepatura, desi in mod normal poate fi utilizat de 5-10 ori in functie de grosimea si sensibilitatea pielii.

din pacate nu se gasesc nici de cumparat si singura solutie este sa i le soliciti direct doctorului care iti scrie reteta. cei doi doctori la care am fost pana acum au o o gramada de ace prin dulapuri si cand le-am cerut mi-au dat fara probleme. bine, poate au fost atat de cooperanti din cauza ca tot ei mi-au facut si schema de insulina cu doze de cate 2 - 4 unitati / injectie si daca as fi fost nevoit sa respect politica "un ac - un stilou" ar fi insemnat sa folosesc de 100 de ori acelasi ac (nu ca ministerul sanatatii ar vedea ceva anormal in asta).
ba da, acele se dau gratuit, câte unul de fiecare cartuș, ăsta e și motivul pentru care nu se găsesc de cumpărat. Ministerul face economie din alte părți, din teste, de exemplu.

#5
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Reprezentantii mai dau la medici ace si ei dau pe la pile, ace pot aduce in farmacie dar ies la un pret exagerat de mare (0,7-1 leu).

#6
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
toate sunt aiurea la noi in tara,noi primim un ac la fiecare rezerva de insulina adica 7 pt mine?si noi avem majoritatea de 4 pe zi?asta a fost unul dintre motivele,in care m-am trezit cu acel stafiloccocus aureus si din tenul meu aproape perfect m-am trezit cu o acnee in toata regula si nu mai scap de ea nici dupa 3 ani?bine acum se vindeca,am facut un vaccin scump,asta este,macar sa scap de ea.
problema este ca nici in farmacie nu gaesti,am intrebat peste tot,ba chiar o dna farmacist mi-a dat un raspuns aiurea,cand i-am zis eu problema cu acele,imi venea sa o strang de gat.
mama a reusit sa imi faca rost de la cineva,dar asta cam prea tarziu,oricum este bine si acum,sper in curand sa avem macar de unde cumpara cele 120 ace daca nu le primim gratis.

#7
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Mergi la farmacie si le rogi sa-ti aduca ace pe comanda, lasi 10 lei sa fie sigure ca mai vii si se rezolva.
Si mai multumeste-le odata celor 3 firme de sus pentru grija si interesul pentru pacientul roman de pe urma caruia castiga sute de milioane de euro.

#8
nicu_s2008

nicu_s2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.04.2008

 gamezcdr, on 4th July 2009, 13:44, said:

Mergi la farmacie si le rogi sa-ti aduca ace pe comanda, lasi 10 lei sa fie sigure ca mai vii si se rezolva.
Si mai multumeste-le odata celor 3 firme de sus pentru grija si interesul pentru pacientul roman de pe urma caruia castiga sute de milioane de euro.
E ceva mai complicat. On SUA si in tarile vestice exista asigurarile private de sanatate care in functie de prima denasigurare pe care o platesti iti suporta un procent care poate merge si pana la 100% din costul respectiv (cum sunt de ex glucometrele, sau consumabilele aferente). Iti pot asigura si costul unei pompe de insulina, dar pe care esti obligatvsa o tii pe toata durata einde viata, de obicei patru ani. Daca vrei sa o schimbi mai repede iti cumperi na din banii tai adica intre 3000 si 7000$ plus vreo 300-500$ pe luna consumabilele. In Romania asigurarile private de sanatate asa cum functioneaza ele in vest si SUA nu exista inca, si astfel statul este cel care le inlocuieste. De ex am aflat ca pt pompele de insulina sunt liste interminabile, asa ca va dati seama ce coruptie e acolo. Si atunci sigur ca toate aceste firme din domeniul medical sunt nevoite sa trateze cu statul. De aici seria de neajunsuri si frustrari.

#9
5CoStIcA5

5CoStIcA5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2008
Va multutumesc tuturor pentru raspunsurile date. M-am lamurit acum, principala vina o are medicul. Am citit pe un alt forum raspunsul la o intrebare similara data de un medic de la Institulul national de diabetologie. Medicul respectiv spunea ca este normal sa primim un singur ac pentru un Pen cu insulina.....motivele le cunoasteti nu trebuie sa le mai insir. In primul rand medicul diabetolog ne trateaza ca pe maimute sau gaini (15-20 intepaturi cu un ac) Medicul ar trebui sa scrie clar pe reteta eliberata numarul de ace necesare ptr. efectuarea tratamentului  si nr de ace pentru intepator. (Si din alea nu m-ia mai dat nimeni de vreo 2 ani) In mod normal in cutia cu teste pentru glucometru trebuie sa fie un numat egal de ace pentru intepator.
Noroc ca am gasit zilele astea la o farmacie oameni intelegatori, am putut cumpara ace (0,7Ron/buc) ba chiar mi-au dat alt glucometru (gratuit) cu tot ce trebuie: teste, intepator, ace etc. ( nu au avut sa-mi dea teste pentru vechiul meu glucometru). Dar mai nou, pana sa ajung la aceasta farmacie, mi sa cerut coplata pentru insulina 175 Ron, la o alta farmacie. Bineinteles ca nu am luat insulina, nu avean banii necesari. Iau pensia si plec hotarit sa-mi iau insulina. Spun doamnei de la farmacie ca trebuie sa platesc 175 Ron ptr. insulina ( cum imi spusese farmacista la cealalta farmacie ). Doamna spune ca nu se poate, stati sa verificam. Nu avea pe stoc, imi face comanda si ce credeti nu trebuie sa mai platesc nimic.

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Relax nu uita in ce tara de rahat traim, unele depozite nu au dat in perioada 01-10.09.2011 discount catre farmacii ca acestea sa nu ceara bani ptr insulina alte depozite au dat. Daca farmacia nu primeste un discount sa-l bage in program pacientul are de plata pentru ca iese bon in casa de marcat automat cand validezi reteta.
Numarul de ace nu se  poate scrie pe reteta ptr ca nu se deconteaza de CAS depinde de firma producatoare cate ace da, la fel si la glucometre.
Nu dati intotdeauna vina pe farmacisti sint in spatele lor altii care ar trebui luati la bataie, angajati pe pile si pe 10.000 de euro ca Country Manager (cacafonie a fost intentionata).

#11
5CoStIcA5

5CoStIcA5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2008
Astazi am facut o sesizare la Autoritatea nationala pentru protectia consumatorului privind situatia cu acele pentru Pen . Deja au inceput sa se miste, miau dat un nr. de inregistrare si imi cer sa le comunic datele farmaciei. Va rog cei, care sunteti in aceiasi situatie faceti si dumneavoastra acelasi lucru poate daca suntem mai multi ne va lua cineva in seama. Va dotresc o zi buna si va multumesc pentru intelegere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate