Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Audi A3 City Edition 2009 facelift

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
explica mi te rog, cum e cu volanta.. sunt pe diafara subiectului.

#20
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
stai linistit ca nu ai volanta bimasica.
Volanta bimasica (DMF - dual mass flywheel) se monteaza exclusiv pe motoarele diesel pentru a atenua vibratiile!

la motorul tau e monomasica (ca nu are ce sa atenueze) si duce mult si bine.

#21
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Aici scrie asa la motorul de 1.6:

Quote

Cuplaj
Ambreiaj uscat si monodisc actionat hidraulic cu garnituri lipsite de asbest, volant cu doua dimensiuni

Uite aici un link interesant: http://www.high-impa...ssvsSolidFW.htm
Ideea e ca volanta simpla nu are ce sa se strice la ea, fiind doar o roata mare dintata (si grea).

#22
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004

 undesignus, on 26th June 2009, 15:02, said:

Aici scrie asa la motorul de 1.6:

vezi ca link-ul e pentru 1.4TFSI .
motorul de pe a3`ul lui Kidu e 1.6 MPI. care e single las.


vad ca vag a pus si pe motoarele pe benzina mai puternice, volanta bimasica pe TSI si TFSI

#23
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
E acelasi motor ca cel de pe Octavia 2 1.6?

#24
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
da
acelasi ca la golf, leon, octavia, cred ca si Passat.. mai multe.

Edited by Sima2k, 26 June 2009 - 16:33.


#25
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
azi mi au adus numerele definitive, nu am prins nici o combinatie din ce imi doream, dar noroc ca nu a iesit cine stie ce prostie la astea normale. am tot spalat o zilele astea, ca seara sa ploua :) dar arata tare frumos curata :) O indragesc si imi place cum se comporta pe sosea. Luni sau marti plec pana in Mangalia si o sa fie cam primul drum lung pentru ea, asa ca va tin la curent.

#26
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
primii 5000 km.

-consum mediu in ultimii 4800km: 10l/suta, viteza medie 23km/h
-consum mediu extern in ultimii 550km: 8.3l/suta, viteza medie 60km/h
-4(patru) avarii: zgariat usa dreapta si prag, zgariat bara spate, parbriz spart, ciocnire frontala usoara. Cei de la Casco sunt nespus de fericiti.

Raman la opinia ca scaunele sunt incomode, cel putin fata de Citroen C4. Avand masina in service, m am intors la C4, parca merg cu caruta :) Este o MARE diferenta de feeling.

Attached Files



#27
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Masina a iesit din service absolut impecabila, chiar daca s a intervenit in multe locuri. Ceea nu imi place foarte mult este senzorul de presiune din roti, ma avertizeaza cam tarziu dupa gustul meu, adica rotile sunt vizibil lasate deja.

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,863
  • Înscris: 15.06.2007

 Kidu, on 23rd July 2009, 02:36, said:

primii 5000 km.

-consum mediu in ultimii 4800km: 10l/suta, viteza medie 23km/h
-consum mediu extern in ultimii 550km: 8.3l/suta, viteza medie 60km/h
-4(patru) avarii: zgariat usa dreapta si prag, zgariat bara spate, parbriz spart, ciocnire frontala usoara. Cei de la Casco sunt nespus de fericiti.

Raman la opinia ca scaunele sunt incomode, cel putin fata de Citroen C4. Avand masina in service, m am intors la C4, parca merg cu caruta :) Este o MARE diferenta de feeling.

Bre 5000km in 2 luni  e destul de multisor , pt uz personal.... dar si 4 evenimente, cam precoce. Du-o la sfintit, baga o cruce , o potcoava pe grila ceva, un descantec.

#29
rares815

rares815

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 26.08.2008

 tfmercedez, on 7th August 2009, 11:28, said:

Bre 5000km in 2 luni  e destul de multisor , pt uz personal.... dar si 4 evenimente, cam precoce. Du-o la sfintit, baga o cruce , o potcoava pe grila ceva, un descantec.

:roflmaofast:

Felicitari Kidu pentru achizitie, la mai multi km :thumbup:. 2 lucruri nu-mi plac la ea, dar asta tine de gusturi: jantele (capacele), motorizarea pe benzina.

P.S.: imi pare rau pentru cele 4 accidente in primii 5000 de km :(.

#30
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
in medie fac cam 40.000km pe an, dar mai schimb masina, in functie de nevoie.

nu suport dieselul, sorry.

gentile se vor schimba, dar ce voiam eu costa enorm la ei, le iau de pe net.

#31
rares815

rares815

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 26.08.2008
Atunci e mai convenabila varianta cu luatul de pe net.

Later edit: a jantelor. Apropo, ce dimensiune si cu cate spite ?

Edited by rares815, 11 August 2009 - 08:58.


#32
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 Kidu, on 6th August 2009, 13:38, said:

Ceea nu imi place foarte mult este senzorul de presiune din roti, ma avertizeaza cam tarziu dupa gustul meu, adica rotile sunt vizibil lasate deja.

Da un exemplu. Care este presiunea normala si la ce presiune te avertizeaza? Pentru ca treaba cu "vizibil lasate" este foarte subiectiva.

#33
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Nu am mai scris din august, efectiv nu am ce sa spun in plus, masina functioneaza ireprosabil, singurul lucru care m a uimit enorm a fost comportamentul cauciucurilor stock pe zapada, efectiv nu am putut iesi din curte. Am plecat sa le schimb cu inca 2 pers, lopeti, nisip. Circ.

Nu caraie nimic, nu zumzaie nimic. Verificarea de 15.000 a fost vreo 550 ron, nimic de semnalat. Acum am vreo 22.000 km. Am rezolvat foarte elegant problema unicei prize, am gasit un prelungitor cu tripla priza +usb, pe fir, care a incaput f bine sub bordul central, aproape ca nu se vede, mi am conectat acolo prizele necesare. Daca nu uit fac cateva poze zilele astea. Dupa ce povesteam ca inca din prima luna aveam 4 dosare casco, acum am si oglinda dreapta usor lovita, se cam zgaltaie, si, surpriza, am constatat ca imi lipseste coltul de la usa mea :) Da, un coltisor, o bucata de vreo 2cm patrati ...a disparut, probabil ca am lovit intr o bordura cand am deschis usa si s a rupt pur si simplu, fiind de aluminiu.

Inca un test dragut, ma apropiam cu viteza de o curba, carosabil ud, si cand am vizibilitate, constat ca erau opriti doi cretini cu masiniile care vorbeau ceva, nu se punea problema sa trec pe langa ei, nici sa franez in curba, am avut noroc ca se continua drept un drum de tara, si am "zburat" efectiv de pe sosea. A carait abs si esp intr o veselie, s au aprins si luminile de avarie din cauza franei violente( am incercat sa franez maxim pe asfalt, inainte sa il "parasesc" ). DAR, distanta de franare si comportamentul pe nisip si pietris unde am aterizat, a fost foarte bun.

Mi am amintit de jurnalul de bord ptr ca ieri seara am avut o senzatie misto: am terminat de lucru foarte tarziu, era 1 noaptea, si am plecat spre casa, ma simteam asa linistit si in siguranta la bordul masinii, am zambit pana acasa, am condus asa cuminte, bine, era si traficul absent la ora aia.

#34
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Ma apropii de 40.000 km, masina functioneaza absolut impecabil, intre timp am mai schimbat o bara fata si reparat o aripa, acum iar am parbrizul crapat de la o piatra. Cei de la casco mi-ar da foc cu mare placere :) Nu am avut atatea evenimente in toata viata mea :)

Relatiile mele cu serviceul au fost extrem de cordiale, atmosfera la PBN este excelenta si il recomand cu placere atata timp cat va tine buzunarul. Consumul se mentine la valorile raportate mai sus, nu a fost nimic ingrijorator. Nu am apucat sa ii pun gentiile care le voiam, cand am vrut sa le cumpar nu erau in stoc, poate in vara asta le rezolv.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate