Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Cafeneaua "la Dorel"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2334 replies to this topic

#73
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Crede-ma ca 5 luni si ceva de santier te fac sa o iei pe carari care nici nu credeai ca exista. De multe ori ma gandesc daca nu era mai bine sa nu fi bagat banii in casa si sa fi prins ultimul tren al emigrarii intr-o tara civilizata. :(

#74
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009

View Postdude_79_trc, on 29th September 2009, 21:57, said:

id_softpedia, stii ceva? Parerea mea e ca habar nu ai despre ce vorbesti! De unde stii tu cat l-am sucit pe constructor sau ca are sau nu are profit? Din cate stiu eu aceasta este o sectiune tehnica a forumului, iar instinctul nu cred ca are ce cauta aici! Daca chiar esti interesat sa vezi cum lucreaza constructorul te astept la santier sa discutam, sa vezi cu ochii tai atat partile bune cat si cele rele. Ceea ce ma nemultumeste pe mine sau pe constructor ramane intre noi pana in momentul in care se incheie contractul nostru si chiar si dupa aceea. Daca constructorul are nemultumiri este liber sa le impartaseasca unde si cu cine crede el. Nu am nici o problema si nu am nimic de ascuns. Sunt ferm convins ca Astrul poate sa vorbesca si singur si nu are nevoie de avocat.

Daca ai ceva de comentat dpdv tehnic si/sau estetic te rog sa o faci, daca nu te rog sa iti pastrezi pentru tine parerile despre constructor si relatia mea cu el.

Am zis !!!

P.S: Imi cer scuze fata de toti ceilalti cititori ai acestui jurnal.
Stai putin man sa lamurim ceva. Eu am primit ban de la constructor. Sa nu crezi ca am vreo legatura cu el. Singura mea dilema asta era. Si se pare ca am avut dreptate, avand in vedere rautatea cu care ai postat. Pe mine nu ma afecteaza ce ai scris, dar te pot sfatui sa apelezi la COMUNICARE si rugaciune. Fara ele nu ai sa rezolvi nimic. ;) (constructorul si Dumnezeu imi sunt martori ca nu mint cu nimic).
P.S. comunicarea negociativa iti va rezolva problemele cu domnul Constructor.

Edited by id_softpedia, 29 September 2009 - 21:06.


#75
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdude_79_trc, on 29th September 2009, 22:02, said:

De multe ori ma gandesc daca nu era mai bine sa nu fi bagat banii in casa si sa fi prins ultimul tren al emigrarii intr-o tara civilizata. :(
in usa ca aia nu prea au garduri  :D

#76
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdude_79_trc, on 29th September 2009, 22:02, said:

Crede-ma ca 5 luni si ceva de santier te fac sa o iei pe carari care nici nu credeai ca exista.
acum pe bune lasand la o parte ca eu il cunosc pe astru ,dar in afara de cateva mici probleme estetice la caramida (parter) eu nu vad probleme,sa fim seriosi ca din pct de vedere al structurii de rezistenta esti banuiesc multumit si asta e de fapt cel mai important lucru la o casa
eu zic sa nu te superi (poate esti obosit de la atata munca servici+casa gard +ganduri etc) dar pune si tu in balanta toate plusurile si minusurile ultimelor 5 luni si vezi cum iesi ,uite si eu care construiesc pt mine si sunt atent si am grija tot am bube pe ici pe colo ,crede-ma ca si pe mine m-a ia de cap cateodata

#77
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
si dude si astru sunt amandoi oameni inteligenti si cu destul bun simt ca sa nu fie o problema comunicarea si intelegerea. doar ca i-au cam ajuns nervii, stresu si plictisu pe amandoi.
unul vrea casa gata si celalalt poate vrea o vacanta sau macar o pauza.

PS. care sunt termenii intelegerii dintre voi? termeni legati de timp, de calitate si financiari. detaliati va rog, eventual intr-un personal mesage, detaliile oneroase (pe bani) ale contractului dintre dvs. va multumim!  :roflmao:

Edited by casuta_papusilor, 29 September 2009 - 21:30.


#78
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009
Hai sa te luminez un pic Dude. Constructia voastra, avand in verdere dimensiunile stalpilor si ale grinzilor, este una pe cadre, nicidecum portanta, chir daca inclinati sa credeti asta, ea tot ca una pe cadre se va comporta. :) Si aici aveti un plus. Daca tu crezi ca o caramida zidita una peste alta, avand in vedere stalpii si grinzile cu care ati fost binecuvantati, conteaza negativ, ei bine, atunci te inseli AMARNIC!!! Poate ca va deranjeaza acoperisul, dar, din ceea ce am observat, totul pare OK. Lasati smiorcaiala si influentele caci habar nu aveti cat conteaza in BALANTA STRUCTURII DE REZISTENTA acele erori. Eu zic ca v-ati pricopsit cu niate case OK, atat tu cat si fratele tau, TUDORELU'!
RESTUL NU ESTE DECAT: INVIDIE, RAUTATE sau MANDRIE intre ARHITECT, DIRIGINTE, CONSTRUCTOR si UNII MEMBRI DE PE FORUM !!!!!

Edited by id_softpedia, 29 September 2009 - 21:34.


#79
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Din punct de vedere structura sunt 95% multumit de ce a iesit. Sunt 200% sigur ca nu o sa cada casa nici la un cutremur de 7-8 grade. Chiar structuristul zicea ca  acoperisul arata "ca un tanc sovietic"; la asta adaug eu ca planul de sarpanta era facut la misto. Deci tot respectul pentru meseriasii care au lucrat si pentru constructor.

Sunt alte aspecte care m-au facut sa ajung in starea asta de nemultumire. Dar pana la urma despre ce discutam aici? Nu inteleg de ce va deranjeaza atat de tare ca am zis ca relatia MEA cu constructorul scartaie. Sunt problemele mele si in acest moment consider subiectul inchis.

Astept in continuare criticile voastre constructive.


View Postid_softpedia, on 29th September 2009, 22:03, said:

Stai putin man sa lamurim ceva. Eu am primit ban de la constructor. Sa nu crezi ca am vreo legatura cu el. Singura mea dilema asta era. Si se pare ca am avut dreptate, avand in vedere rautatea cu care ai postat. Pe mine nu ma afecteaza ce ai scris, dar te pot sfatui sa apelezi la COMUNICARE si rugaciune. Fara ele nu ai sa rezolvi nimic. ;) (constructorul si Dumnezeu imi sunt martori ca nu mint cu nimic).
P.S. comunicarea negociativa iti va rezolva problemele cu domnul Constructor.
Nu e vorba de nici un fel de rautate. Este doar necesar sa faci distinctia intre produs si ambalajul lui. Dupa ultima saptamana nu pot tolera nici macar in gluma chestii de genul celor scrise de tine. Imi cer scuze, dar sunt prea mult pt  mine in acest moment. Puteti considera ca e vorba de PMS.

View Postpetre69, on 29th September 2009, 22:05, said:

in usa ca aia nu prea au garduri  :D
Nu cred ca e o idee rea cu SUA. Sincer sa fiu ma gandeam la Suedia, Finlanda, Danemarca, Norvegia sau de ce nu Noua Zeelanda.

Edited by raduk, 30 September 2009 - 07:12.


#80
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009

View Postdude_79_trc, on 29th September 2009, 22:37, said:

Din punct de vedere structura sunt 95% multumit de ce a iesit. Sunt 200% sigur ca nu o sa cada casa nici la un cutremur de 7-8 grade. Chiar structuristul zicea ca  acoperisul arata "ca un tanc sovietic"; la asta adaug eu ca planul de sarpanta era facut la misto. Deci tot respectul pentru meseriasii care au lucrat si pentru constructor.

Sunt alte aspecte care m-au facut sa ajung in starea asta de nemultumire. Dar pana la urma despre ce discutam aici? Nu inteleg de ce va deranjeaza atat de tare ca am zis ca relatia MEA cu constructorul scartaie. Sunt problemele mele si in acest moment consider subiectul inchis.

Astept in continuare criticile voastre constructive.

Am uitat sa va povestesc ca maine o sa mergem la H*****h sa luam pazia. O sa o dam cu un strat de Sadolin Base incolor si apoi cu un strat de Sadolin Classic. Pentru pazia perimetrala o sa mergem pe Palisandru, iar pentru "rupturi" o sa mergem cu Nuc.
mai , mai , mai ... TU NU AI INVATAT NIMIC??? Urmatorul meu REPLY o sa fie doar daca aduci slava Domnului Dumnezeu Savaot. Punct.

Edited by id_softpedia, 29 September 2009 - 21:43.


#81
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
God bless USA!
E bine ID-ule?  :lol:

Quote

pune si tu in balanta toate plusurile si minusurile ultimelor 5 luni si vezi cum iesi ,uite si eu care construiesc pt mine si sunt atent si am grija tot am bube pe ici pe colo ,crede-ma ca si pe mine m-a ia de cap cateodata
Nu e chiar asa Petre (tu treci usor peste fiindca nu platesti mii sau zeci de mii de euroi, pt a avea certitudinea unui lucru foarte bine facut .... ) suma pt manopera se percepe si se plateste intreaga , fara "+" sau "-" in functie de cum "iesi"

Quote

Sunt problemele mele si in acest moment consider subiectul inchis.
hai ca nu dezvolt  fiindca dude nu vrea sa "navigam" prea mult asupra problemelor lui ...
:peacefingers:

Edited by lifestyle2000, 29 September 2009 - 21:54.


#82
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007

View Postid_softpedia, on 29th September 2009, 22:31, said:

Hai sa te luminez un pic Dude. Constructia voastra, avand in verdere dimensiunile stalpilor si ale grinzilor, este una pe cadre, nicidecum portanta, chir daca inclinati sa credeti asta, ea tot ca una pe cadre se va comporta. :) Si aici aveti un plus. Daca tu crezi ca o caramida zidita una peste alta, avand in vedere stalpii si grinzile cu care ati fost binecuvantati, conteaza negativ, ei bine, atunci te inseli AMARNIC!!! Poate ca va deranjeaza acoperisul, dar, din ceea ce am observat, totul pare OK. Lasati smiorcaiala si influentele caci habar nu aveti cat conteaza in BALANTA STRUCTURII DE REZISTENTA acele erori. Eu zic ca v-ati pricopsit cu niate case OK, atat tu cat si fratele tau, TUDORELU'!
RESTUL NU ESTE DECAT: INVIDIE, RAUTATE sau MANDRIE intre ARHITECT, DIRIGINTE, CONSTRUCTOR si UNII MEMBRI DE PE FORUM !!!!!

Niciodata nu am afirmat ca ar fi pe cadre. Dar cand ai peretii, stalpii si/sau grinzile strambe o sa te coste materialele de tencuiala de o sa iti sara basca.  Ca sa nu mai vorbim ca trebuie sa tencuiesti armat si ca pierzi din dimensiunile incaperilor. Toate elementele trebuie sa fie drepte si/sau plane. Daca am ales sa lucrez cu caramida de 30 nu vad de ce sa am un sfert din ea sparta. Daca voiam caramida de 20 luam/plateam de 20. Poate le consideri amanunte, dar toate aceste amanunte realizate corect la timpul lor te scutesc de probleme si costuri ulterioare. Daca aleg sa platesc o suma X pentru obiectul Y, vreau sa primesc obiectul Y si nu obiectul Y-10% asa cum si eu platesc X si nu X-10%.

Asta chiar e ultimul post off-topic. Tin sa va aduc aminte ca scopul acestul jurnal este unul pur tehnic si nu ridicarea in slavi sau crucificarea unor persoane fie ele beneficiari sau constructori.  

P.S: Daca vrei poti sa te iei de mine, dar te rog nu-l mai aduce in discutie pe constructor.
P.P.S: Acum ma duc la somn si promit sa spun o rugaciune si sa imi cer iertare inainte de culcare. Sper ca maine sa fie o zi mai buna decat azi. Chiar daca de maine se anunta ploaie. :)) :)) :))

Edited by dude_79_trc, 29 September 2009 - 21:49.


#83
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
life-corect ce zici tu ,dar eu tin minte ca la inceputul topicului chiar il lauda pe nenea constructoru(si vorba aia cine avea habar ca cine e constructor)  ca i-a facut niste economii la niste greseli observate de el(constructor)in proiect + ca au fost greseli in proiect ,deaia ziceam eu de treaba cu balanta
da hai sa n-o mai intindem cu subiectul asta ca dude ne-a rugat sa punem stop
dude-acum de ce nu spui si tu ce te ingrijoreaza la ce ai de facut de acum incolo ,poate avem idei

#84
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009

View Postdude_79_trc, on 29th September 2009, 22:47, said:

Niciodata nu am afirmat ca ar fi pe cadre. Dar cand ai peretii, stalpii si/sau grinzile strambe o sa te coste materialele de tencuiala de o sa iti sara basca.  Ca sa nu mai vorbim ca trebuie sa tencuiesti armat si ca pierzi din dimensiunile incaperilor. Toate elementele trebuie sa fie drepte si/sau plane. Daca am ales sa lucrez cu caramida de 30 nu vad de ce sa am un sfert din ea sparta. Daca voiam caramida de 20 luam/plateam de 20. Poate le consideri amanunte, dar toate aceste amanunte realizate corect la timpul lor te scutesc de probleme si costuri ulterioare. Daca aleg sa platesc o suma X pentru obiectul Y, vreau sa primesc obiectul Y si nu obiectul Y-10% asa cum si eu platesc X si nu X-10%.

Asta chiar e ultimul post off-topic. Tin sa va aduc aminte ca scopul acestul jurnal este unul pur tehnic si nu ridicarea in slavi sau crucificarea unor persoane fie ele beneficiari sau constructori.  

P.S: Daca vrei poti sa te iei de mine, dar te rog nu-l mai aduce in discutie pe constructor.
P.P.S: Acum ma duc la somn si promit sa spun o rugaciune si sa imi cer iertare inainte de culcare. Sper ca maine sa fie o zi mai buna decat azi. Chiar daca de maine se anunta ploaie. :)) :)) :))
Casca ochii bine Dude, daca nu pomenesti ceva de Dumnezeu nu iti dau solutia la tencuiala care urmeaza sa o faci!!!

#85
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Pana la primavara cand am planificat tencuiala sigur zic ceva bun de Domnul. :P

#86
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postid_softpedia, on 29th September 2009, 22:52, said:

Casca ochii bine Dude, daca nu pomenesti ceva de Dumnezeu nu iti dau solutia la tencuiala care urmeaza sa o faci!!!
hai zii acuma ca si eu m-a apropii de asa ceva

#87
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009

View Postdude_79_trc, on 29th September 2009, 23:01, said:

Pai nea Petre, ma ingrjoreaza ca nu am prevazut ca o sa apara niste spatii intre grinzile de fronton si astereala, repsectiv intre cosoroabe si astereala. Si intr-un fel sau altul trebuie astupate. Alt motiv de gandire sunt timpanele. Pana acum structuristul a zis sa le inchidem cu OSB pe exterior, constructorul a zis la fel si mai mult sa batem tabla peste OSB. Eu parca as avea mai multa incredere in inchiderea cu OSB pe interior, placare cu polistiren si tencuiala peste.
In acest moment nu am nici o idee despre cum o sa arate structura de rezistenta a terasei. tot ce stiu e ca o sa o acoperim pe cea din partea noastra cu policarbonat. Trebuie sa vedem cum incropim portile de la gard.

Ar mai fi si altele, dar astea sunt cele mai presante.
mai devreme ziceai ca totul este OK la acoperis/pod! Acum zici altceva!


Hai să spun și eu ceva! Decît să tot torni gaz pe foc, mai bine încerci/înveți să postezi fără să citezi tot și pe toată lumea, folosind opțiunea "Răspunde" (sau "Reply") din partea dreapta-jos a paginii. Iar dacă ții morțis să citezi pe cineva, editează citatul și nu lăsa tot "romanul", că nu este nimeni interesat în a dubla postările.

Edited by raduk, 29 September 2009 - 22:20.


#88
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009
Noapte buna Dude, DOAMNE AJUTA ! :)

#89
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009
Noapte buna dragi constructori! Ne vedem maine, adica astazi :)

#90
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postid_softpedia, on 30th September 2009, 00:06, said:

Noapte buna dragi constructori! Ne vedem maine, adica astazi :)
s-o crezi tu ,eu nu am somn si maine ''pe reduta''

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate