Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cafeneaua "la Dorel"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2334 replies to this topic

#55
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 10.05.2007
Cheta: Eu am invatat un lucru sfant in viata asta, bine faci, bine gasesti. Nu trebuie sa-l cauti, vine de la sine, te gaseste el pe tine. E adevarat sunt multi care apreciaza binele drept munca pe moka sau prostie, si se comporta ca atare, insa nu i-am vazut niciodata fericiti in viata asta. Cand ii intinzi unui cersetor un ban nu te astepti sa ti-l dea inapoi. Vrei doar sa-l ajuti.
Eu ti-am raspuns la intrebare strict din prisma in care vezi tu lucrurile, adica materialist. Insa sunt lucruri pe care le castigi in viata asta si nu ti le poate lua nimeni niciodata. Relatiile de prietenie, si aici nu ma refer la moderare ci la SP in general, nu ti le poate lua nimeni inapoi. Nici daca te terfeleste x sau y pe tot forumul. Pentru ca trebuie sa vezi lucrurile exact asa cum sunt. Aici sunt x, in viata reala sunt y.

Id: Si cine ar trebui sa le arate drumul?

#56
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009

View PostAstrul, on 26th September 2009, 15:12, said:

... Id: Si cine ar trebui sa le arate drumul?
Este greu pentru parinti, pentru un invatator, pentru cei apropiati sa poata faca mai mult decat constiinta fiecaruia, dar ei pot contribui la cladirea constiintei. Nu este o stiinta exacta, nici un psiholog nu a lucrat in sensul asta si sa extraga date sau o formula dupa care sa se ghideze cei direct implicati. Este ca "liberul arbitru", dar conteaza si cei 7 ani de acasa. Asa vad eu lucrurile. :)

Edited by id_softpedia, 26 September 2009 - 17:04.


#57
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pot sa ma ''iau'' eu de moderatori fara a fi suspendat sau atentionat?

#58
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 10.05.2007
da-i bataie, ai spate :lol:

#59
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postpetre69, on 26th September 2009, 21:17, said:

pot sa ma ''iau'' eu de moderatori fara a fi suspendat sau atentionat?
ia incearca! ;)

#60
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pai am si eu 2 probleme
1-acum cateva luni am fost suspendat de domnul Punkt pentru un atentat de colaborare ,atunci mi-am zis ''bai nene asa o fi'' a fost si a trecut
2-acum 2-3 zile in urma am primit un warn de la Gugutata pentru citez ''o sa te rog sa te porti mai frumos cu userii pe ariile de constructii. Acceptam pamfletul dar sa fie de bun simt.'' un post pe topicul stimabilei -mirela lucia-
da intradevar am zis ce am avut de zis (fara a injura) fara perdea,si nicidecum gandindu-ma ca vreunul dintre moderatori va sterge postul din vari motive
ok ,deci trebuie sa ma port mai frumos,deci sa inteleg pe viitor daca voi incepe sa spurc sau sa injur sau sa jighnesc etc pe cineva trebuie s-o fac cu zambetul pe buze si cu citate din biblie cum face mirela ca nu cumva sa se supere nu stiu care moderator pentru anumite vorbe spuse aproape direct la subiect
daca cineva crede ca eu sunt lovit in orgoliu pentru cele scrise mai sus ,sau ca incerc sa cer o mila o indurare sau mai stiu eu altceva se inseala amarnic ,singurul lucru care m-a sucarit este ca am intrat pe topicul ei dupa x luni si ghici ce vad -un alt scandal-si atunci am zis ''stai mai nene ca trebuie sa zic si eu ceva ca daca-i scandal se pare ca dansei ii place,hai sa facem userul fericit :OK: '' si cand sa-ncep si eu scandalul m-a trezesc cu,craca taiata
in fine ar mai fi multe de zis dar deja m-a apuca rasul cand m-a gaandesc ce fata a facut Protejata la citirea acelui post :D

#61
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
lasati domnu petre ca nici dvs nu sunteti chiar singur si neprotejat aici.
cineva de sus mai vegheaza si lumineaza si asupra domniei tale!  ;)

#62
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 10.05.2007
Userii cu state vechi se bucura de anumite privilegii, si in unele cazuri, daca nu in multe, dupa o perioada de timp li se face lehamite. E si cazul meu de altffel.

#63
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostAstrul, on 26th September 2009, 00:30, said:

Mirela, nu stiu ce ranjete ai provocat tu pe SP. Mi se pare cam acida si acra afirmatia. Daca citesti tot topicul si cauti nr. felicitarilor, chiar execesiv de multe si cel al dezaprobarilor, iese un scor covarsitor de mare pentru gazde, sa zicem asa. In ultima vreme ai cam aruncat in dreapta si-n stanga cu ghimpi, reactiile celorlalti sunt doar raspunsuri. Nu ranjete. Asta o fac numai rumegatoarele...In fine oamenii erau entuziasmati ca cineva din curtea noastra a ajuns vedeta.

Multumesc.

View Postpetre69, on 26th September 2009, 22:01, said:

pai am si eu 2 probleme
1-acum cateva luni am fost suspendat de domnul Punkt pentru un atentat de colaborare ,atunci mi-am zis ''bai nene asa o fi'' a fost si a trecut
2-acum 2-3 zile in urma am primit un warn de la Gugutata pentru citez ''o sa te rog sa te porti mai frumos cu userii pe ariile de constructii. Acceptam pamfletul dar sa fie de bun simt.'' un post pe topicul stimabilei -mirela lucia-
da intradevar am zis ce am avut de zis (fara a injura) fara perdea,si nicidecum gandindu-ma ca vreunul dintre moderatori va sterge postul din vari motive
ok ,deci trebuie sa ma port mai frumos,deci sa inteleg pe viitor daca voi incepe sa spurc sau sa injur sau sa jighnesc etc pe cineva trebuie s-o fac cu zambetul pe buze si cu citate din biblie cum face mirela ca nu cumva sa se supere nu stiu care moderator pentru anumite vorbe spuse aproape direct la subiect
daca cineva crede ca eu sunt lovit in orgoliu pentru cele scrise mai sus ,sau ca incerc sa cer o mila o indurare sau mai stiu eu altceva se inseala amarnic ,singurul lucru care m-a sucarit este ca am intrat pe topicul ei dupa x luni si ghici ce vad -un alt scandal-si atunci am zis ''stai mai nene ca trebuie sa zic si eu ceva ca daca-i scandal se pare ca dansei ii place,hai sa facem userul fericit :OK: '' si cand sa-ncep si eu scandalul m-a trezesc cu,craca taiata
in fine ar mai fi multe de zis dar deja m-a apuca rasul cand m-a gaandesc ce fata a facut Protejata la citirea acelui post :D


Ideea era ca atunci cand aduci o critica, ea sa fie una de natura constructiva, adica sa fie venita in timp util pentru a se putea indrepta ceva iar criticile sa fie la subiectul jurnalului si nu la persoana. Daca te consoleaza cu ceva si eu mi-am luat avertismente in trecut chiar si referitor la tine. Mi-am invatat lectia, poate trebuie sa ti-o inveti si tu pe a ta. Faptul ca interventiile noastre au fost sterse sunt raspunderea si judecata moderatorului. Eu nu am cerut asa ceva si n-am sa cer niciodata. Daca el a facut-o a avut ratiunile lui personale.

Discutand la subiect, criticile tale de pe jurnalul meu nu erau in masura sa remedieze nimic. Stalpii sunt turnati de anul trecut, s-au pus poze atunci, daca era ceva de comentat erai liber sa o fi facut atunci. In al doilea rand, daca ai citit comentariile mele direct referitoare la criticile tale, ti-am dat dreptate in ceea ce spuneai doar ca nefiind in pielela mea nu ai de unde sa stii care sunt prioritatile noastre si ce e important sau mai putin important pentru noi.

Iar in ultimul rand stilul si tonul criticii. Nici unul nu au fost de natura constructiva ci pur si simplu razbunatoare.

Si ca sa incheiem subiectul asta ca niste oameni maturi, daca ai ceva sfaturi CONSTRUCTIVE!!!! si LA TIMP!!!!!! sunt mai mult decat dispusa sa le ascult si chiar sa le urmez. Daca NU, accept doar katerinca de calitate.
Ce zici, te bagi?

Apoi faza cu berea si ragaitul nu aveau treaba cu gardul ci cu persoana si o consider si acuma o jignire.

View PostAstrul, on 26th September 2009, 23:52, said:

Userii cu state vechi se bucura de anumite privilegii, si in unele cazuri, daca nu in multe, dupa o perioada de timp li se face lehamite. E si cazul meu de altffel.

Userii cu state vechi au adus dupa ei multi alti useri si au crescut aceasta arie si au invatat multe pe pielea lor cand nu erau decat 2-3 jurnale deschise si putina informatie de oferit. Vezi conu, vezi reli etc... Acuma este plin de informatie si toata lumea stie sau crede ca stie perfect ce trebuie facut si este indreptatita sa arunce cu noroi. Bravos voua!.

#64
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
este tare de tot cafeneaua din colt de la dorel

tineti-o tot asa baieti in continuare si aveti graija sa nu va frigeti cu cafeaua

apropo cu ce va servesc???expresso sau cafea normala :coolspeak:

#65
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 10.05.2007

View PostMirelaLucia, on 27th September 2009, 21:22, said:

Multumesc.
Pentru putin. A spune ca ai starnit ranjete, mi se pare cel putin o afirmatie acida. Unii s-ar putea simti lezati. Adica i-ai facut un soi de rumagatoare.
De unde si concluzia cu lehamitea.

Si hai sa-ti dovedesc rautatile tale:

Exemplul 1

Acolo gasesti si raspunsul omului, care este mult peste demnitatea de care ai dat tu dovada. Si apoi continuarea...si continuarea....si apoi te miri de cele intamplate? Mai ai tupeul? Si la fel ca si faza cu ragaitul, cauta si pe acolo jignirile, cu perdea sau fara.

Exemplul 2

O buna bucata nu se mai vede pentru ca a fost cenzurat. In urma actiunilor tale un user de nadejde, cu multa pricepere si imaginatie, de la care chiar speram sa raman cu ceva, n-a mai postat nici o poza. Dar lasa ca avem destule cu gardul tau si cu pazia ta si cu buruienile tale. Multam mult! Apropo de colegialitate si prietenie intre userii cu state vechi. Dar asa e cand incepi sa te uiti peste gardul vecinului si sa incepe sa te macine.

Acum nu stau sa caut alte exemple ca am si altceva mai bun de facut la ora asta. Ce mi-a ramas in memorie. Insa cand un om ti-a spus ca e gardul naspa, asta e, accepta! Este parerea lui, la fel si cum tie ti s-a parut normal sa-ti arunci parerile referitoare la camera unui copil. Dar in fine, la tine se permite nu?

Si faptul ca ai sarit la gatul meu nestiind nici macar despre ce e vorba intr-o problema delicata, consideram ca macar trebuia sa ai decenta, ca sa nu spun bunul simt sa ma intrebi mai intai, caci am mai schimbat cateva PM-uri de-a lungul istoriei.
Si iti spun de pe-acum ca nu iti voi raspunde la nici un alt comentariu, cum zice americanu' "I rest my case".

Decofeinizata matzule ..... decofeinizata.

Edited by Astrul, 27 September 2009 - 22:32.


#66
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostAstrul, on 27th September 2009, 23:30, said:

Pentru putin. A spune ca ai starnit ranjete, mi se pare cel putin o afirmatie acida. Unii s-ar putea simti lezati. Adica i-ai facut un soi de rumagatoare.
De unde si concluzia cu lehamitea.

Si hai sa-ti dovedesc rautatile tale:

Exemplul 1

Acolo gasesti si raspunsul omului, care este mult peste demnitatea de care ai dat tu dovada. Si apoi continuarea...si continuarea....si apoi te miri de cele intamplate? Mai ai tupeul? Si la fel ca si faza cu ragaitul, cauta si pe acolo jignirile, cu perdea sau fara.

Exemplul 2

O buna bucata nu se mai vede pentru ca a fost cenzurat. In urma actiunilor tale un user de nadejde, cu multa pricepere si imaginatie, de la care chiar speram sa raman cu ceva, n-a mai postat nici o poza. Dar lasa ca avem destule cu gardul tau si cu pazia ta si cu buruienile tale. Multam mult! Apropo de colegialitate si prietenie intre userii cu state vechi. Dar asa e cand incepi sa te uiti peste gardul vecinului si sa incepe sa te macine.

Acum nu stau sa caut alte exemple ca am si altceva mai bun de facut la ora asta. Ce mi-a ramas in memorie. Insa cand un om ti-a spus ca e gardul naspa, asta e, accepta! Este parerea lui, la fel si cum tie ti s-a parut normal sa-ti arunci parerile referitoare la camera unui copil. Dar in fine, la tine se permite nu?

Si faptul ca ai sarit la gatul meu nestiind nici macar despre ce e vorba intr-o problema delicata, consideram ca macar trebuia sa ai decenta, ca sa nu spun bunul simt sa ma intrebi mai intai, caci am mai schimbat cateva PM-uri de-a lungul istoriei.
Si iti spun de pe-acum ca nu iti voi raspunde la nici un alt comentariu, cum zice americanu' "I rest my case".

Decofeinizata matzule ..... decofeinizata.


Ambele exemple sunt proaste.
1. Pentru orice om care nu este constructor, cand "constructorul" vine si intreaba cum face legaturile la fier mai ales pe un forum, facem pariu ca 99% din ei nu l-ar angaja sa le construiasca o casa. E ca si cum ar veni un medic sa intrebe cum se coase la noi in Romania operatia? ca acolo unde a facut el scoala se facea diferit.

2. Daca hanako nu mai posteaza imagini personale nu este vina mea.Au fost mai multe pareri in acceasi directie. Poate ca pararea mea despre camera respectiva a pus capac la un sir de nemultumiri. Au fost foarte multe alte amanunte din casa lui hanako care mi-au placut. Au fost si alte replici ale mele pe acel jurnal care au exrpimat dezaprobarea pentru un anumit lucru sau o anumita combinatie, insa am argumentat si am spus ca tine cont de gust si ca pana la urma nu trebuie sa imi placa mie ci ei , iar in cazul evidentiat de tine, copiilor ei si nicidecum unei adunaturi de pe forum.  Unde e rautatea aici?

Restul comentariilor tale sunt tipice si te caracterizeaza si iti multumesc ca imi faci seara fericita punandu-ma pe ignore. Asta imi si doream. Ba as putea sa-ti mai dau o lista cu cativa sa ii sfatuiesti acelasi lucru.

PS: faptul ca scriu pe jurnalul meu si pun poze se datoreaza acelor 100 pagini de jurnal si a celor 2 ani investiti in el. Daca as avea posibilitatea sau daca as stii sa mut instantaneul toate aceste pagini intr-un folder din computerul meu, nu v-as mai deranja deloc.

      iti urez cat mai multe contracte, cat mai multe case construite si cati mai multi beneficiari multumiti si nu in ultimul rand sanatate.
      Si te astept pe PM cu solutia pentru salvat ca sa iti fac viata mai usoara in cat mai scurt timp posibil.

#67
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 10.05.2007

View PostMirelaLucia, on 28th September 2009, 00:56, said:

1. Pentru orice om care nu este constructor, cand "constructorul" vine si intreaba cum face legaturile la fier mai ales pe un forum, facem pariu ca 99% din ei nu l-ar angaja sa le construiasca o casa. E ca si cum ar veni un medic sa intrebe cum se coase la noi in Romania operatia? ca acolo unde a facut el scoala se facea diferit.

View Postpetre69, on 17th March 2009, 22:43, said:

Bun am sa-ti raspund nu am vrut sa ascund nimic dar pur si simplu am ales sa tac din motive ca majoritatea oamenilor cred ca m-as da smecher ,ei bine eu nu sunt nici smecher nici figurant nici ,nici,,asa ca .......
Deci ::::::am construit multe case dar in sua nu aici in ro
Acolo sistemul de constructii este total diferit fata de Romania ,mult lemn si aproape deloc beton ,f multe case fiind facute pe fundatii de beton unde fierul era inlocuit cu fibra de sticla in amestec deci experienta =0 din partea mea
Studii in constructii nu am in romania ,ca sa zic ca as sti ceva
In romania am construit o singura casa doar parter pt o matusa de-a mea ,aceasta casa a fost in sistem amvic ,deci diferit de ce vreau sa fac acum
deci ce sunt? nici eu nu stiu spune-mi nebun, dus de acasa , anteprenor nu stiu alege ce vrei  tu si eu sunt multumit

nu stiu cum sa-ti mai explic NU AM ZIS CA SUNT C O N S T R U C T O R
titlul topicului este fffff simplu CASA BERCENI -BENEFICIAR EU, CONSTRUCTOR EU -----de ce nu poti s-o ei exact asa cum scrie pur si simplu
Simplu ,un nebun isi face-o casa hai sa vad ce-o iesi ,urmareste topicul si vei afla

Deci intreg raspunsul irelevant, n-are nici o treaba cu subiectul, bati campii. Cand discuti cu x sau y, iti alegi armele pe care le vrei. Cand discuti cu mine, ori discuti fix la obiect, ori o bla-blarim pana dimineata. Te-ai luat nejustificat de un om care n-avea nici o treaba cu nimeni, acuzandu-l de chestii inexistente. Si ai continuat pe aceeasi panta desi omul ti-a raspuns politicos, mult mai mult decat ar fi facut-o poate multi. Daca tu nu vezi nimic rau in asta, este numai problema ta.
Titlul respectivului topic trebuia sa fie intitulat ceva gen regie proprie cu forta de munca proprie si personala. Sau ceva de genul asta. A ales un nume mai scurt. Si din toata asta ai zis sa manjesti un biet user care abia-si scosese urechile din cearceafuri.
Afla ca pentru mine, 20 de useri aduc tot atat aport cat aduce un singur constructor, instalator, proiectant, zi-le cum vrei pe nume. Si faza e ca astia cam si stiu ce vorbesc. Asa ca daca apare vreun asemenea specimen pe aria asta voi face tot posibilul sa-l fac sa ramana. Indiferent de cei care vor trebui sacrificati, ca sa ma exprim plastic. Iar tu deja ai aruncat in 3! Eu, petre si X-plane. Te simti in stare sa continui tu mai departe munca lor, munca noastra?
Daca nu te-ai prins, acum cateva zile, ti-a fost intoarsa o replica exact asa cum ai dat-o si tu.
Daca de la primele mele posturi pe acest forum se trezea unul sa ma faca terci si eu plecam, situatia ar fi ramas neschimabata pe aria de case? Reflecteaza un pic la asta!

2. Da si daca ai vazut ca a fost deranjata, ai zis sa-i arunc si eu una bucata de parere, poate maine isi ia trafaletul din nou si rezugraveste. Nu e chestie de bun simt, e pura rautate. Dar sti bine motivul. Un barbat nu-i spune altuia ca masina proaspat noua e o gioarsa. Pentru ca pur si simplu nu simte placerea!

Treaba cu lista de ignore ma cam lasa rece, si sincer la ora asta cam greu s-o diger. Poate maine voi mai citi odata si voi intelege ce ar trebui inteles.

Si ca sa vezi ca totusi nu sunt rau, exista o posibilitate prin care iti poti salva si toata aria daca vrei intr-un singur fisier, insa nu ti-o voi spune. Pentru ca n-am nici un interes. Sunt un om corect si asa mi-a placut dintotdeauna sa fiu, insa nu mi se pare normal ca 2 sa greseasca si numai unul sa fie taxat. Precum vezi posturile tale au ramas acolo si nivelul de warn neschimbat.
Si restul de off-uri cu privire la blogul tau le-am mutat tot aici, tocmai pentru a nu creea inca 2 pagini de eventuale replici care ar fi provocat alte scandaluri si te-ar fi indepartat si mai mult de noi. Deci n-ai nici un motiv sa ne parasesti, mai ales ca dupa ce noii mozi se vor acomoda cu butoanele si lucrarea mea va lua sfasit nu cred ca veti mai prinde picior de mine pe vreo arie. Deci nu voi mai incomoda pe nimeni si nu voi mai inrosi nici o poza. Probabil multi sunt fericiti. Astept cu interes noul '77. :peacefingers:

#68
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

View PostMirelaLucia, on 28th September 2009, 00:56, said:

Daca as avea posibilitatea sau daca as stii sa mut instantaneul toate aceste pagini intr-un folder din computerul meu, nu v-as mai deranja deloc.


vi le pot scrie eu de mana. asa le puteti avea gata pentru a fi publicate. cum se intoarce astrul din tarile calde va fi tras de limba(sper sa nu fie nevoie de tortura) pentru a divulga acel procedeu atat de dorit de dvs. succes la casa

#69
a_man_ro

a_man_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.06.2007
fiecare are piticii lui... nu cred ca ar trebui sa se ajunga la divorturi definitive de forum:). ar fi pacat sa pierdem niste oameni activi.
cine vrea sa downloadeze jurnalul poate folosi asta:
HTTrack Website Copier (sper sa nu o considerati reclama:) )
(sau alt programel de genul) numai ca e posibil sa dureze muuuult si bine:)
o alta solutie (mult mai rapida si mai economica:) ) ar fi ca administratorii sa puna la dispozitie fisierele respective, care se gasesc pe serverul sp.

inca un expresso la baiatu'!

Edited by a_man_ro, 29 September 2009 - 13:14.


#70
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009

View Postdude_79_trc, on 29th September 2009, 21:18, said:

Sincer sa fiu m-ai cam prins. Trec printr-o perioada foarte proasta dpdv santier. Mi-a cam scapat din mana santierul, ma deprima foarte tare ca se intampla lucruri pe care nu le pot controla, relatia cu constructorul scartaie destul de tare si ce e cel mai rau se apropie cu pasi repezi momentul in care sacul cu cocosei va fi gol. :(

Trecand peste toate astea si vazand partea plina a paharului suntem pe ultima suta de metri. S-a batut mare parte din astereala (lemn nou, nefolosit la cofrat), s-a cumparat tratamentul pentru lemn, s-a tencuit si s-a turnat o mica sapa pe soclul de la terase, s-a lucrat mult la soclul de gard, maine se planuieste turnarea lui impreuna cu stalpii, am mai imprasitat o parte din moloz pe langa soclul de gard, s-a zidit balustrada de la intrarea lui Tudor, am incropit o intrare pentru masina pana in fata portii, s-au montat conexpandurile, s-a tencuit o grinda care nu cadea deaspura zidului, urmeaza sa se tencuiasca si zidul care a iesit cu burta, etc. Atasez poze de la santier de azi. Va rog sa imi spuneti (daca mai aveti nervi si chef) tot ce considerati ca nu e ok si ar trebui remediat sau facut altfel. Singura precizare pe care vreau sa o fac e ca grinzile de la tavan nu sunt inca pe pozitia finala. In acest moment nu imi e foarte clar cum o sa inchidem golurile dintre capriori+astereala si grinzile de beton.  O alta intrebare se refera la modul de realizare a timpanelor la "ruptura" acoperisului. DUpa parere voastra e mai bine de batut OSB-ul pe exterior si de izolat pe interior sau invers (OSB-ul pe interior si izolatia spre afara)?
Dude, stii ceva? Ai mare noroc in ceea ce priveste constructorul! Nu de alta, dar l-ati sucit cum a vrut muschiul arhitectului, dirigintelui si al vostru. Ceva imi spune ca si el este nemultumit; instinctul imi spune ca nu prea are profit domnul Constructor.
Pana la urma, ce te nemultumeste? Concret!

Edited by id_softpedia, 29 September 2009 - 20:40.


#71
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
id_softpedia, stii ceva? Parerea mea e ca habar nu ai despre ce vorbesti! De unde stii tu cat l-am sucit pe constructor sau ca are sau nu are profit? Din cate stiu eu aceasta este o sectiune tehnica a forumului, iar instinctul nu cred ca are ce cauta aici! Daca chiar esti interesat sa vezi cum lucreaza constructorul te astept la santier sa discutam, sa vezi cu ochii tai atat partile bune cat si cele rele. Ceea ce ma nemultumeste pe mine sau pe constructor ramane intre noi pana in momentul in care se incheie contractul nostru si chiar si dupa aceea. Daca constructorul are nemultumiri este liber sa le impartaseasca unde si cu cine crede el. Nu am nici o problema si nu am nimic de ascuns. Sunt ferm convins ca Astrul poate sa vorbesca si singur si nu are nevoie de avocat.

Daca ai ceva de comentat dpdv tehnic si/sau estetic te rog sa o faci, daca nu te rog sa iti pastrezi pentru tine parerile despre constructor si relatia mea cu el.

Am zis !!!

P.S: Imi cer scuze fata de toti ceilalti cititori ai acestui jurnal.

#72
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009
OFF-TOPIC:
Ti-am zis eu, Dude, ca te-ai indepartat de Dumnezeu!!! Asta este singura problema! ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate