Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Cafeneaua "la Dorel"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2334 replies to this topic

#109
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
am incercat sa pun si eu o poza sub id-ul meu
nu merge ,apare doar cand intru la datele personale

#110
c_cata2000

c_cata2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.09.2009

View Postraduk, on 3rd October 2009, 06:46, said:

De cine și de ce trebuie "eliberat"? Nu îl ai deja? Dacă l-ai rătăcit, fă un duplicat după cel de la serviciu sau de la ITM.

În ceea ce privește "comportamentul" băncii... :death:


Documentul respectiv nu se elibereaza pentru nimeni. Si nu ii poate obliga cineva sa-l dea. E confidential. Si banca stie asta (a recunoscut).


View Postcasuta_papusilor, on 3rd October 2009, 07:05, said:

mai nene, tu dai banii astia, 6 milioane, doar ca sa-ti analizeze dosarul?
pai, ei nici nu mai au nevoie sa dea imprumuturi, in conditiile astea! daca mai au cativa ca tine, si-au facut planul la incasari.
de obicei, hotia asta se facea altfel. iti luau banii de "analiza" cand iti dadeau imprumutul. si nu prea aveai ce comenta, caci nu ti-l mai acordau. era trecut in contract acest "comision".
dar asa, e prea de tot.
si pentru situatia asta ai si tu partea ta de vina, zic eu.


Si de ce ma rog, zici tu, ca e si vina mea? E vorba de BeCeRe. Ti se pare ca e o banca anonima la care e riscant sa mergi? Eu nu am crezut asta pana acum. Nu ii credeam in stare de asa ceva (am mai lucrat cu ei si, a fost greu, dar a iesit bine). Fi sigur ca nu va ramane asa. Voi face scandal "monstru". Nu capitulez asa usor. Nu ma deranjeaza ca nu mi-au dat imprumutul (nu ii obliga nimic) si nici ca mi-au luat banii, ma deranjeaza bataia de joc. Nu permit asa ceva!

#111
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postc_cata2000, on 3rd October 2009, 19:55, said:

Documentul respectiv nu se elibereaza pentru nimeni. Si nu ii poate obliga cineva sa-l dea. E confidential. Si banca stie asta (a recunoscut). [...]
Din cîte știu eu, un act adițional la contractul de muncă se întocmește în trei exemplare: unul pentru Inspectoratul Teritorial de Muncă, unul pentru angajator și unul pentru angajat.
O fi confidențial salariul, dar atîta timp cît acesta se trece în cartea de muncă, iar după cartea de muncă se pot face copii...  :P

Edited by raduk, 03 October 2009 - 19:48.


#112
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postraduk, on 3rd October 2009, 20:46, said:

Din cîte știu eu, un act adițional la contractul de muncă se întocmește în trei exemplare: unul pentru Inspectoratul Teritorial de Muncă, unul pentru angajator și unul pentru angajat.
O fi confidențial salariul, dar atîta timp cît acesta se trece în cartea de muncă, iar după cartea de muncă se pot face copii...  :P
n-ai dreptate!
in romania, salariul oferit, poate fi confidential chiar si fata de salariatul care-l primeste.  :lol:
si face parte integranta dintr-un contract confidential, la randul sau!  :argue:

Edited by casuta_papusilor, 03 October 2009 - 19:58.


#113
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Întocmirea actelor adiționale la contractele de muncă și depunerea lor la ITM nu sînt chestiuni la latitudinea unuia sau altuia, ci sînt obligatorii, prin lege. Cel puțin, eu așa știu.

Un procent foarte mare de angajați au salarii și contracte confidențiale, dar cu toate acestea obțin credite de la instituții bancare sau financiare. Oare cum fac acest lucru? ;)

#114
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
posturile astea sunt off topic, atata timp cat nu sunt discutii legate de betoane, fier si mosi constrictori?
rog ca un moderator moderat, sa mute aceste posturi la cafenea, daca va considera ca ele nu servesc ariei.   :confused:
:roflmaofast:

si ITM inseamna intreprinderea de tehnica medicala, si se gasea langa "spitalul de nebuni".  :roflmao:
si nu era depozit de contracte si carti de munca.

Edited by casuta_papusilor, 03 October 2009 - 20:18.


#115
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Stai fără grijă! Mîine vor ajunge la "Cafeneaua lui Dorel". :notangel:

#116
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postraduk, on 3rd October 2009, 21:19, said:

Stai fără grijă! Mîine vor ajunge la "Cafeneaua lui Dorel". :notangel:
mai nea moderatorule, fi moderat!
asta-i casa omului, si tine jurnalul ei.
a inceput ca toti, cu fundatia.
si care e fundatia oricarei fundatii?
banul, frate!!!
deci nu suntem off topic!

off topic: rog un moderator, sa-l mai modereze pe acest moderator!  :lol:

Edited by casuta_papusilor, 03 October 2009 - 20:41.


#117
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 3rd October 2009, 20:56, said:

in romania, salariul oferit, poate fi confidential chiar si fata de salariatul care-l primeste.  :lol:
si face parte integranta dintr-un contract confidential, la randul sau!  :argue:

Nu pot sa inghit asta nici cu un kil de lamaie :wallbash: Din cate stiu eu mergi la nenea/tanti care se ocupa de personal si iti da ce hartie iti  trebuie pentru orice institutie...fie ea banca, biserica, alimentara...etc :boxing:

@C_cata 2000 unde construiesti? La cum este amplasata casa pe teren  cred ca mai aveai loc un pic sa o maresti. Asa iti ieseau si dormitoare mai mari si un living acatarii. Diferenta de bani exista in cazul asta dar este mica in comparatie cu spatiul si confortul castigate.
Toate bune si sa-ti indeplinesti visele!
PS dute la aia de la banca si :argue:  si daca nu iese  :bandit: ne vedem la ora 5 pe pro tv
PS 2 : Am vazut unde construiesti...Popesti leordeni ! Bafta

Edited by alibabu, 03 October 2009 - 21:13.


#118
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postpetre69, on 3rd October 2009, 15:55, said:

am incercat sa pun si eu o poza sub id-ul meu
nu merge ,apare doar cand intru la datele personale
trebuie sa intri la avatar settings si de akolo o sa iti schimbi poza 

cred ca vrei sa iti pui acea poza cu secera si ciocanul petre :P

#119
c_cata2000

c_cata2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.09.2009

View Postraduk, on 3rd October 2009, 18:46, said:

Din cîte știu eu, un act adițional la contractul de muncă se întocmește în trei exemplare: unul pentru Inspectoratul Teritorial de Muncă, unul pentru angajator și unul pentru angajat.
O fi confidențial salariul, dar atîta timp cît acesta se trece în cartea de muncă, iar după cartea de muncă se pot face copii...  :P


Nu prea intelgi (sau nu vrei). Nu se elibereaza act aditional cand marirea de salariu se face conform contract colectiv de munca. Si toti de la banca stiu asta. Firma nu e obligata sa dea cui cere contractul colectiv de munca. E confidential.

P.S. Vad ca ai mutat discutia de unde am postat-o eu. E cam excess de zel din partea ta. Cred ca informatia poate fi utila si pentru altii care trec prin pasi astia. E totusi primul pas la constructia casei si sunt sigur ca marea majoritate a oamenilor apeleaza la imprumut bancar pentru asa ceva. Dar asta e. Fie cum vrei tu!

View Postalibabu, on 3rd October 2009, 20:03, said:

Nu pot sa inghit asta nici cu un kil de lamaie :wallbash: Din cate stiu eu mergi la nenea/tanti care se ocupa de personal si iti da ce hartie iti  trebuie pentru orice institutie...fie ea banca, biserica, alimentara...etc :boxing:

@C_cata 2000 unde construiesti? La cum este amplasata casa pe teren  cred ca mai aveai loc un pic sa o maresti. Asa iti ieseau si dormitoare mai mari si un living acatarii. Diferenta de bani exista in cazul asta dar este mica in comparatie cu spatiul si confortul castigate.
Toate bune si sa-ti indeplinesti visele!
PS dute la aia de la banca si :argue:  si daca nu iese  :bandit: ne vedem la ora 5 pe pro tv
PS 2 : Am vazut unde construiesti...Popesti leordeni ! Bafta

Multumesc! Fac "eforturi" sa imi ramana spatiu cat mai mult afara (spatiu verde) sa simt ca stau la casa.

View Postcasuta_papusilor, on 3rd October 2009, 18:56, said:

n-ai dreptate!
in romania, salariul oferit, poate fi confidential chiar si fata de salariatul care-l primeste.  :lol:
si face parte integranta dintr-un contract confidential, la randul sau!  :argue:

Nu e cazul in situatia asta. Le pot duce contract aditional pentru maririle conform contract individual de munca. Dar pentru maririle conform contract colectiv de munca nu se da asa ceva (cea de la banca care se ocupa de clienti a confirmat  asta). Asta e frumos in toata povestea asta: ca iti cer ceva ce nu poti oferi (si asta dupa ce ti-au luat banii).

#120
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
domnul astru si domnul raduk sunt cele mai rautacioase personaje de pe aceasta arie, a jurnalelor, deoarece au dat cu picioarele in castelul de nisip si i-au luat jucaria unui copil de la gradinita noastra, pe motiv ca nu a citit si nu a respectat un regulament, pe care nici eu nu l-am citit decat pe diagonala.  :roflmao:
astea sunt rautacisme, si cine stie, poate ma trezesc si eu cu topicul suspendat, daca mai ma ratoiesc la mosul meu!  :argue:
promit sa fiu cuminte, si sa-l las pe nea mitica sa faca asa cum doreste astazi, poa sa toarne cifele cu cate 500 de litri de apa, ca sa-i fie mai usor, si sa fie multumit, si sa scap de suspendare! :blink:
asta in caz ca mai vine mosu' azi pe santier, ca a promis ca nu mai da pe la mine, si sa-mi fac casa singur "daca sunteti asa destept si priceput, domnu marius! de ce dracu ne-ati mai luat pe noi, daca va pricepeti?"

Edited by casuta_papusilor, 05 October 2009 - 06:55.


#121
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,579
  • Înscris: 10.05.2007
Mosule, nu e vorba de rautacisme. Am pierdut 15 minute pretioase din viata mea scurta ca sa vizualizez un link in care erau poze compilate. Nu e normal. Asa cum tu pui pozele direct pe forum si toti ceilalti 100-200 de useri care au deschis jurnale, mi se pare normal s-o faca si el.
Cand a pus cineva o intrebare legata de structura casei nimeni nu i-a aratat link-ul de la isc. Iar ca sa pui poze arhivate ca ti-e lene sa dai browse si upload....tine deja de respectul fata de cei care vor sa-ti citeasca jurnalul.

#122
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostDDuras, on 5th October 2009, 22:43, said:

Pai tocmai ca in antepenultima poza mie mi se pare prea vartos !
hai ca ma faci de ras!
m-ai facut sa ma simt bine!

#123
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
??????????????????

#124
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 5th October 2009, 23:53, said:

te razi de mine si de dramele mele launtrice si intrinseci.
dar sa stii ca chiar asa a fost! eram sictirit, scuipam coji de seminte ca tiganii si "trageam" din cand in cand dintr-o sticla de bere atunci cand m-a intrebat.
am vrut sa-l ajut, din instinct, ca asa sunt eu, bou, dar mi-am adus aminte ...
si am fost rau.

Nu rad de tine....  ;) Rad de faza. Stiu ca nu l-am intalnit niciodata, dar sa stii ca-l cunosc pe moshu :rolleyes: Este meseriasul tipic romanesc!

Edited by alibabu, 05 October 2009 - 23:02.


#125
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postalibabu, on 6th October 2009, 00:01, said:

... Stiu ca nu l-am intalnit niciodata, dar sa stii ca-l cunosc pe moshu :rolleyes: Este meseriasul tipic romanesc!
plecat de la tara la 14 ani, pe santiere, ajuns secretar (mai mic) de partid, ramas cu stiinta muncii si tehnologia din profesionala....
n-am ce sa-i fac!
cu el nu te lupti, ca pierzi! il faci doar sa-si dea pumni in cap singur. e mai simplu si mai fun!
daca il tine in brate patronul acum, tot ala o sa-i dea si in cap cand l-o pagubi cu vreo lucrare proasta.
trebuie si mandria si prostia, sa-si dea mana, undeva, intr-o paguba, vreodata.

Edited by casuta_papusilor, 05 October 2009 - 23:11.


#126
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostAstrul, on 6th October 2009, 20:45, said:

Garantia pentru structuri este de 50 de ani. Indiferent ce scrie antreprenorul in contract.
adica eu ii chem peste 48-49 de ani si-mi rectifica ce au gresit?
sau sa repare ce s-a stricat?
  :coolspeak:   :roflmao:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate