Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

din nou - TIR ucigas pe Valea Oltului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#37
radio_erevan

radio_erevan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.04.2008

 tchoara, on May 27 2009, 17:11, said:

Omul a vazut ca are loc, si-a dat seama ca face o tiganie dar a inghitit galusca si a continuat manevra. Nu conteaza ca a trecut la milimetru, conteaza ca a trecut, ceea ce inseamna ca a apreciat corect distanta laterala, ceea ce inseamna ca nu avea niciun motiv sa schiteze vreun gest de evitare.
Serios?  :lol:

Ce spui tu acolo e valabil doar daca te uiti de la cativa metri si mergi cu cativa km pe ora, daca, intr-adevar, a fost vorba de distante de ordinul centimetrilor.

Adevarul e ca omul ala a facut-o lata de tot si, cu mare noroc(!) si cu indemanare, a reparat oarecum greseala, sa nu se ajunge la ceva tragic.

 AndyM, on May 27 2009, 17:37, said:

Deci si in cazul cu tirul, din punct de vedere legal, chiar daca a trecut pe langa tine la 1cm, deoarece nu ti-a facut nicio zgarietura, din afara de faptul ca e vinovat ca a intrat in depasire fara sa se asigure, nu e vinovat cu nimic altceva.

Daca ii iei tu capu` ca a trecut pe langa tine, e treaba ta.

Sa ma corecteze cineva daca nu e asa.
Te corectez si iti spun ca nu e deloc asa. Prin manevra de depasire, TIR-istul nu i-a acordat prioritate lui overseas. Ca sa mergem mai departe, neacordarea de prioritate nu e numai atunci cand intra ala in tine, ci si cand te face sa incetinesti brusc sau sa-ti schimbi brusc directia.

#38
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 radio_erevan, on May 27 2009, 17:46, said:

Te corectez si iti spun ca nu e deloc asa. Prin manevra de depasire, TIR-istul nu i-a acordat prioritate lui overseas. Ca sa mergem mai departe, neacordarea de prioritate nu e numai atunci cand intra ala in tine, ci si cand te face sa incetinesti brusc sau sa-ti schimbi brusc directia.
Ok, merci, am inteles asta (ceea ce am subliniat), dar ceea ce am vrut sa evidentiez e faptul ca deoarece nu l-a atins/lovit (chiar daca a trecut milimetric), politia nu i-ar fi facut nimic altceva in plus fata de sanctiunea pentru ceea ce ai zis tu.... neacordare de prioritate.

Edited by AndyM, 27 May 2009 - 17:15.


#39
radio_erevan

radio_erevan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.04.2008

 AndyM, on May 27 2009, 18:14, said:

Ok, merci, am inteles asta (ceea ce am subliniat), dar ceea ce am vrut sa evidentiez e faptul ca deoarece nu l-a atins/lovit (chiar daca a trecut milimetric), politia nu i-ar fi facut nimic altceva in plus fata de sanctiunea pentru ceea ce ai zis tu.... neacordare de prioritate.
Da, doar pentru aia lua amenda si i se suspenda permisul. Nu inteleg de ce insisiti si vrei in continuare sa evidentiezi ca nu l-a atins, cand vorbesti de sanctiunea din partea politiei. Chiar daca il atingea, chiar daca nu il atingea, tot pentru asta lua amenda de la politie. Daca il si atingea, ii ceda RCA-ul ca sa-si repare omul masina, dar aia e altceva, nu mai are treaba cu sanctiunea din partea politiei.

Mergand mai departe, bineinteles ca daca il lovea si pe el in masina, ca pesoana (nu doar masina), era vinovat si de vatamare/ucidere.

Edited by radio_erevan, 27 May 2009 - 17:32.


#40
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002
Si asta din primul post a avut noroc ca doar i-a facut masina zob, dar a ramas in viata. Tiristul nu a avut nicio vina, nu-i asa?

Ia sa fie vreo 10-15 cunocsuti la distanta relavit mica la un incident d-asta, sa-l prinda p-ala cu tirul si sa vedem ce se intampla. Azi unul, maine altul, si poate asa se calmeaza.

De 2 ori era sa mi-o iau. Odata cu un tir, odata cu un microbuz (nu de persoane). Mergeau cu 50-60, am pus semnal, am intrat in depasire (drum DREPT, in fata LIBER), dupa care a inceput sa accelereze. In amandoua datile am ajuns la 120 si cel depasit abea s-a lasat. O data am scapt la mustata de unul de pe contrasens. Repet, drum drept, cand am intrat in depasire nu se vedea.

#41
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,557
  • Înscris: 06.02.2006
Tiristii nu au mereu nicio vina. De exemplu, vineri, pe drumul Adjud-Onesti, m-am trezit in curba cu un tir care mergea (nu depasea nimic) pe banda lui + jumatate din banda mea (venea de pe contrasens). In dreapta aveam o mica vale (clar sifonam masina bine + eventuale rani eu + pasageri). Am tras de volan si am reusit sa evit la limita - am simtit cum am calcat pe "coama dealului" din dreapta drumului, dar dupa am reusit sa redresez masina (daca cineva imi spune ca ala era un tirist responsabil si calculase ca voi avea acea reactie, il bat de il lesin). Daca era sora mea la volan (ea ma rugase sa conduc pentru ca era foarte obosita), si nu avea reflexul asta, ce faceam? Boceam cu flori in mana?  Bonus, la 2 minute de cretin mai venea unul, cu farurile de pe capota cabinei (alea de sus, de pe cabina) aprinse. Initial ma intrebasem ce dracu cauta o locomotiva pe drum, dupa am realizat ca e un tirist cretin. La un moment dat nu mai vedeam nimic, am tras dreapta si am dat faza lunga. S-a gandit si hipocefalul manelist sa stinga luminile alea de discoteca. Multa carne va urez cretinilor de genul, si aveti inca noroc pentru ca nu toata lumea poate avea arme de foc, ca in SUA. Daca se intampla, scapam de cateva lepre.

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 09.01.2007

 RealThing, on May 27 2009, 21:10, said:

Tiristii nu au mereu nicio vina. De exemplu, vineri, pe drumul Adjud-Onesti, m-am trezit in curba cu un tir care mergea (nu depasea nimic) pe banda lui + jumatate din banda mea (venea de pe contrasens). In dreapta aveam o mica vale (clar sifonam masina bine + eventuale rani eu + pasageri). Am tras de volan si am reusit sa evit la limita - am simtit cum am calcat pe "coama dealului" din dreapta drumului, dar dupa am reusit sa redresez masina (daca cineva imi spune ca ala era un tirist responsabil si calculase ca voi avea acea reactie, il bat de il lesin). Daca era sora mea la volan (ea ma rugase sa conduc pentru ca era foarte obosita), si nu avea reflexul asta, ce faceam? Boceam cu flori in mana?  Bonus, la 2 minute de cretin mai venea unul, cu farurile de pe capota cabinei (alea de sus, de pe cabina) aprinse. Initial ma intrebasem ce dracu cauta o locomotiva pe drum, dupa am realizat ca e un tirist cretin. La un moment dat nu mai vedeam nimic, am tras dreapta si am dat faza lunga. S-a gandit si hipocefalul manelist sa stinga luminile alea de discoteca. Multa carne va urez cretinilor de genul, si aveti inca noroc pentru ca nu toata lumea poate avea arme de foc, ca in SUA. Daca se intampla, scapam de cateva lepre.

Te inteleg. Am avut si eu din astea, dar am postat numai cazul cand TIR-ul era complet pe sensul meu  <_<
De aia am deschis topicul, pentru ca, daca nimeni nu zice nimic, acesti dobitoci sadici (= soferi de TIR iresponsabili) isi inchipuie ca e dreptul lor sa terorizeze soselele.
Probabil nu stim cate accidente mortale pe sosea au fost pentru ca unii au fost mai slabi de inger in fata TIR-urilor ucigase.

Erevane, exact asta am spus. Ca TIR-ul cu pricina nu putea fi snactionat prea tare de lege. De aia consider necesar sa se introduca incadrarea la tentativa de omor pt unele cazuri flagrante. Lipsa unei sanctiuni pe masura naste monstri pe sosele.
Drive safe.

#43
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Vad ca nu se poate discuta civilizat cu tine. Bafta la vanat tiristi

#44
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cred ca e destul. Cine are ceva UTIL de complatat, o poate face cu ajutorul unui PM lui Sebulbus sau subsemnatului, entru deschiderea topicului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate