Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

A incercat cineva sa isi puna mainile pe bolnavi si sai faca sanatosi ? (Marcu 16:18)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#19
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postneo1234, on May 22 2009, 22:48, said:

tu ne spui din proprie expeienta despre bolile alea ? :lol:

si apropo, nu a zis nimeni sa nu te duci la doctor. da daca poti sa te vindeci mai repede, instant de fapt, de ce nu ai faceo ? nu mai zic ca sunt bolnavi de canceer, etc.
pai nah logic nu este corect ...
doctorii costa bani
credinta nu (asta teoretic)
deci daca te rogi si te vindeci e preferabil fata de te duci la medic dai bani si te vindeci ... e in mod logic un drum in minus si mai multi bani la buzunar ...

sau folositi o logica viciata sau nici voi nu credeti ce ziceti ?

Edited by arpisz, 22 May 2009 - 23:30.


#20
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006

Quote

Daca ai avea credinta cat un bob de mustar ai fi de acord sa iti dai viata pentru Hristos...
Aaa! Nu ai face asta? Pai vezi? Pentru ca nu ai credinta... si atunci cum vrei sa mai faci si minuni?  :confused:

vorbeam despre tine

Quote

Daca ai avea credinta cat un bob de mustar ai fi de acord sa iti dai viata pentru Hristos...

parinte nu te baga in sofisme ca nu iti sade bine

exact asta e problema: vine omu si citeste acolo ca Isus a adus vestea cea buna, si ca te ajuta sa te vindeci spiritual si fizic si sa mai ai si viata vesnica, si zice omu \"URAAA, CINSTE LUI ISUS CRISTOS !\" exact cum faceau si cei din scripturi

numai ca hopa sus se trezeste cate unu sa zica ca defapt trebuie sa te sinucizi si ca Isus a adus sinuciderea defapt, si sacrificiu .

spune foarte clar chiar Isus: \"Milă voiesc iar nu jertfă\" (Matei 12:7) (\"I desire mercy and not sacrifice\")


Quote

Logica inversa! Atunci cand nu meritam sa fim vindecati de Dumnezeu, datorita pacatelor, mai avem o sansa: doctorii.


nu te vindeci pentru ca nu crezi ca o sa te vindece, sau ca nu crezi ca vrea sa te vindece, sau ca nu crezi ca poate sa te vindece.

ia citeste matala prin noul testament cam cum decurgea o vinddecar4e dinasta alui Isus:

venea omu si zicea, \"vindeca-ma si pe mine\" si Isus intreba \"crezi ca pot sa fac asta ?\" sau \"cine crezi ca sunt ?\", apoi il vindeca si DE FECARE DATA zicea \"credinta ta tea vindecat\", sau \"asa cum crezi asa sa iti fie facut tie\"

apropo, parinte nai citot acolo in epistole ce scrie ? toti au pacatuit si nisi unu nu e vrednic. totu e pe baza de Grace (Har) care e un dar gratuit de la dumnezeu, gratuit adica nu il primesti pentru ca ai facut ceva sa meriti, ca altfel nu mai era dar gratuit. Isus cand ii vindeca pe oameni nu zicea neaparat ca le ierta si pacatele (la unii le ierta si pacatele, la aia pe care ia vazut ca sunt mai zelosi de exemplu atunci cand au scos aia acoperisu si lau coborat pe invalid in casa pentru naveau loc pe usa de multime)

acuma io iti zic ce scrie in scriptura, interpretarea oface fiecare singur.

Quote

Quote

\"Atunci cand nu meritam sa fim vindecati de Dumnezeu, datorita pacatelor, mai avem o sansa: doctorii.\"

1. N-ai raspuns la intrebare.
2. Ce merite i-au lipsit unui bebelus nascut cu malformatii sau boli incurabile ?

Na ca tia ziso

Quote

Nu am zis asta! Am zis ca pot merge in paralel atat pentru bolile trupesti cat si pentru cele sufletesti...
Dar si pe rand... ori... ori... si acum depinde si cat de vrednic esti pentru vindecare.



Ti-am raspuns mai tarziu la intrebare indirect si bebelesul poate suferi datorita antecedentelor parintilor in viata spirituala care au gresit fata de Dumnezeu...
Si Dumnezeu, ca un Creator ce este, poate proceda cum doreste si dupa logica Lui divina in lumea materiala si poate pedepsi cate neamuri vrea asa cum si poate binecuvanta cate neamuri doreste.

mdeah... asta ai inteles matale din viata lui Isus ? Isus era Dumnezeu incarnat intr-o fiinta umana nu ? Ce a zis el ? \"Eu nu fac nimic de la mine d\\ci ce vad ca face Tatal\" sau ceva de genul... Deci uitete ce si cum a facut El si trage concluziile de acolo.

Quote

M-am saturat sa il batjocoriti si sa ma batjocoriti.

calmeazate frate, topicu lam facut ca sa ajute pe cineva, nu ca sa testez sau sa batjocoresc pe cineva. trebuia sami dau seama ca aici pe forum no sa fie nimeni care a avut astfel de experiente si sa formulez altfel. oh well, too late now.

dar pe un alt forum (tanarcrestin.ro) am citit ca mai are lumea astfel de experiente (desi si acolo tot cam rar)

normal ca pe forumu asta intra tot felul te tzanci imaturi si fac misto, ce te asteptai...

Quote

Da, IL PUN LA INCERCARE! Sa ma ajute sa pun capat batjocurii voastre!

observ ca forumu asta a devenit un fel de supapa unde isi varsa oamenii frustrarile cauzate de \"partea adversa\".

ateii il vad pe cate un popa la televizor care le explica el mare si tare cum o sa ii capaceasca divinitatea daca nu fac ce zice el, si cum nu au cum sai raspunda prin televizor, frustrarea se acumuleaza, dupa aia vin aici si sio descarca pe cineva.

asta la randu ei creeaza frustrare la teisiti care le dau peste nas ateiilor si uite asa cercul vicios al datului peste nas din frustrare si din provocare se autopropaga.

daia a zis Isus, cand iti da ala o palma, intoarce si obrazu celalalt, ca sa intrerupi aacest cerc vicios

tudorel666: "Daca nu se va intampla nimic, VETI CASTIGA!"

mai tudorele, fi atent carei faza, nu au cum sa \"castige\". nu exista asa ceva. nu \"castiga\" decat daca le dai tu victoria. cu alte cuvinte ei vor sa te vada pe tine ca te comporti ca si cum ai fi pierdut, sa admiti ca au dreptate. dupa ce ia capacit popa de la televizor mental au nevoie de asta. au nevoie sa le zica cineva ca au dreptate. trebuie sa contrabalanseze cineva vocea lu popa din capul lor. ci cum singuri nu pot sau nu stiu sa o faca, trebuie sa o faca prin intermediul tau. si te bat la cap pe tine pana le dai ceea ce au nevoie.

daca era vorba de castigat nu mai incercau sa te provoace. e vorba ca popa de laTV lea provocat o rana psihologica, si acuma se zvarcolesc aici de durere, la fel ca tine de altfel.

Quote

Daca se va intampla ceva, atunci VETI DA DE DRACU! De ce? Ca vi se va confirma ca ati fost caposi si prosti! Si orgoliul vostru va suferi!

mai tudorica, de ce perpetuezi cercul vicios ? orgoliul lor sufera deja dupa cum tiam explicat. dar nu e orgoliul neaparat. e partea aia din creier care stie ce e aia dreptatea, si iti spune ca ai tu dreptate. tocmai aici ia lovit TV-popa .

uite aici ce problema il macina pe Baphomet, e exact rana aia provocata de TV popa care ia provocat lui un sentiment de nedreptate:

Quote

Cu alte cuvinte ajutorul divin e la mana a doua ? Prima fiind medicul ?

1. N-ai raspuns la intrebare.
2. Ce merite i-au lipsit unui bebelus nascut cu malformatii sau boli incurabile ?

Cu ce te batjocoreste tudorele Baphomet ca te intreaba de ce sustii ceva ce in ochii lui e o nedreptate ?

Toti cautati dreptatea da ficare aveti criterii diferite pentru ce insemna ea, si ca certati ca chiorii unu vorbind in chineza iar celalalt i japoneza, si pentru ca fiecare nu intelege dreptatea celuilalt amandoi va provocati rani9 unu altuia.

Edited by neo1234, 23 May 2009 - 07:08.


#21
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008
Parintele

Quote

Ti-am raspuns mai tarziu la intrebare indirect
Nu, n-ai raspuns la intrebarea care am pus-o eu, ci la cea care ti-ai imaginat-o tu. Asadar repet :
Ce mai rezolva credinta si rugaciunea ca unice sperante, daca medicii "lasati de zeu" nu rezolva nimic ?
Daca rugaciunea si credinta rezolva, medicii sunt inutili. Daca medicii rezolva, credinta si rugaciunea sunt inutile. Nu le poti avea pe ambele. Alege.

Quote

si bebelesul poate suferi datorita antecedentelor parintilor in viata spirituala care au gresit fata de Dumnezeu...
Aberezi demn de ospiciu.
Cum sa pedepsesti un bebelus pt greselile parintilor ?
Perla asta arunca in aer doua pretentii fundamentale ale crezului tau :
a. ca zeul e just, bun, milos etc.
b. ca exista liber arbitru.

Quote

Si Dumnezeu, ca un Creator ce este,
Domnul Zeu nu e creator, doar omul poate fi creator. Diferenta e ca omul exista iar zeul tau, nu.

Quote

poate proceda cum doreste si dupa logica Lui divina in lumea materiala si poate pedepsi cate neamuri vrea asa cum si poate binecuvanta cate neamuri doreste.
Domnul Zeu nu poate avea dorinte sau logica. Astea sunt specifice doar omului. In plus, a pedepsi irational concura la imoralitatea zeului tau. Daca pedeapsa sau binecuvantarea nu urmeaza regului, zeul tau e un dement.

View PostReVaNgEr, on May 22 2009, 23:56, said:

1. Total patetica aceasta incercare de a pune in mainile lui Dumnezeu fapte concrete,
2. fapte care ar rasturna sub orice forma ideea de Dumnezeu
3. intr-un sens mai abstract, mai logic.

1. Adica zeul nu se ocupa cu fapte concrete ?
2. E consecinta care trebuie sa ti-o asumi fiind credincios.
3. Zeu logic ? Ai asa ceva ? Cum se face ca nu mi-ai prezentat pana acum ? Asta cu abstractul si logica vinde-o altora. E doar o gura de aer menita sa mai intretina dezideratia in cazul unor insi ceva mai educati, dar care se ascund dupa cuvinte cu pretentii.

View Postneo1234, on May 23 2009, 07:57, said:

Cu ce te batjocoreste tudorele Baphomet ca te intreaba de ce sustii ceva ce in ochii lui e o nedreptate ?
Adica e o nedreptate doar in ochii mei ca un bebelus sa se nasca diform ?  :eek: Dar in ce fel de ochi si ai cui aceasta nenorocire devine dreptate si cum ?

Edited by Baphomet, 23 May 2009 - 08:20.


#22
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostParintele777, on May 22 2009, 22:49, said:

Logica inversa! Atunci cand nu meritam sa fim vindecati de Dumnezeu, datorita pacatelor, mai avem o sansa: doctorii.

Biblia spune : niciunul nu merita. Totusi Dumnezeu ne iarta si ne vindeca.

View PostBaphomet, on May 22 2009, 22:56, said:

2. Ce merite i-au lipsit unui bebelus nascut cu malformatii sau boli incurabile ?

Te-ai gandit ca sunt legi ale sanatatii, lasate de Dumnezeu in corpul uman, legi care, daca sunt incalcate, aduc suferinta, boala si dureri oamenilor si care se transmit si copiiilor ? Sa ne gandim, mergand pe ideea ta - si te rog sa-mi raspunzi la intrebari :

Ce parere ai de o mama care : fumeaza ; bea alcool, chiar si in cantitati moderate, bea cafea si energizante ? Cateva din lucrurile care se folosesc pe scara larga in societatea actuala, dar care afecteaza fatul. Astept comentariul tau.

Uite un pasaj edificator din Biblie ( pagina 276 ) :

Judecatori 13:3 Ingerul Domnului S'a arătat femeii, și i-a zis: ,,Iată că tu ești stearpă, și n'ai copii; dar vei rămînea însărcinată, și vei naște un fiu.

Judecatori 13:4 Acum ia bine seama, să nu bei nici vin, nici băutură tare, și să nu mănînci nimic necurat.

View PostParintele777, on May 22 2009, 23:12, said:

Nu am zis asta! Am zis ca pot merge in paralel atat pentru bolile trupesti cat si pentru cele sufletesti...
1. Dar si pe rand... ori... ori... si acum depinde si cat de vrednic esti pentru vindecare.
2. Ti-am raspuns mai tarziu la intrebare indirect si bebelesul poate suferi datorita antecedentelor parintilor in viata spirituala care au gresit fata de Dumnezeu...
3. Si Dumnezeu, ca un Creator ce este, poate proceda cum doreste si dupa logica Lui divina in lumea materiala si poate pedepsi cate neamuri vrea asa cum si poate binecuvanta cate neamuri doreste.

1. Niciunul nu este vrednic de ceva.
2. Vezi pasajele de mai sus.
3. Dumnezeu nu pedepseste in sensul de pedeapsa, pt ca, atunci, nimeni n-ar mai trai. Intotdeauna asa-zisa pedeapsa este data impreuna cu har, astfel ca cel "pedepsit" , sa se intoarca din calea lui rea si sa recunoasca ca a gresit.

View Posteu_unul, on May 22 2009, 23:14, said:

Parinte, daca ai ave credinta cat un bob de mustar ai muta muntii conform demizeului, pardon zeului tau. Ori, pana acum nu am vazut mutate nici macar dealuri. Trag concluzia ca ori Gizas facea misto ori pana acum nu a trait nici un om cu destula credinta.

Oare de ce am impresia ca vindecarile prin harul Domnului sunt in aceeas categorie cu scosul argintului viu si dezlegari de cununii? sarlatanie pe fondul efectului placebo!

Sunt ffff putini oamenii care au credinta intr-adevar. Si asta, pt ca multi se numesc crestini, dar de fapt sunt legati de acest pamant. Si, mai e un aspect : Dumnezeu raspunde la rugaciuni doar atunci cand este necesar si cand este in planul Sau. Daca cineva zice, de exemplu, "te rog sa seci Pacificul" , cum crezi ca ar fi ? Dumnezeu raspunde cererilor juste, folositoare, nu fanteziilor.

View Posttudorel666, on May 22 2009, 23:18, said:

Iar actualmente, cand tocmai imi gasisem putina liniste, iarasi m-am suparat pe Dumnezeu si nu voi sa mai cred in El decat daca reusesc sa trec peste aceasta noua proba: PUTERILE! Da, puterile reale! Am reusit sa vorbesc cu Dumnezeu, am reusit sa ajung la o comunicare PERMANENTA  cu El, dar eu sunt tot nemultumit! De ce? Pentru ca nu pot accepta nici o umbra de neincredere! Pentru ca nu pot accepta sa ma indoiesc si de nu stiu cate ori pe zi sa ma intreb daca nu cumva vocea din capul meu este doar vocea propriei constiinte! Asa ca Il pun si ma pun la incercare! A capata puteri reale, inseamna a fi eu insumi asemeni lui Hristos, si atunci nu numai ca credinta mea va creste, dar prea putin va mai conta a cui este vocea din capul meu, daca prin intermediul ei voi ajunge sa fiu un fel de semizeu.

De fapt, din ce scrii aici, esti departe de ce inseamna Dumnezeu.

Pt ce ii ceri Lui puteri ? La ce iti folosesc tie aceste puteri ? Vrei sa fii semizeu ? Sa ti se inchine oamenii ? Stii ca numai Lui Dumnezeu trebuie sa I te inchini si nu oamenilor ? Cum poti sa pretinzi aceste lucruri ?????

Vocea propriei tale constiinte este vocea Lui Dumnezeu. Constiinta fiecaruia este vocea lasata de Dumnezeu pt calauzirea noastra, a fiecaruia.

Spui mai departe : "dar prea putin va mai conta a cui este vocea din capul meu, daca prin intermediul ei voi ajunge sa fiu un fel de semizeu" ; cu alte cuvinte, nu conteaza pt tine daca este Dumnezeu sau satana, tu, de fapt, pe tine, de fapt, te intereseaza sa fii semizeu. Esti departe de felul simplu de viata si modelul lasat de Isus. Tu vrei puteri, nu urmaresti sa slujesti. Cum zicea Isus : "Matei 20:26 : "Intre voi sã nu fie asa. Ci oricare va vrea sã fie mare între voi, sã fie slujitorul vostru."

View Posttudorel666, on May 23 2009, 00:10, said:

1. Adica e patetic faptul ca eu, ca credincios, imi pun la incercare credinta si Dumnezeul? In sensul "ori existi, ori te dau dracului"? In sensul "ori credinta ta imi da puteri reale, ori esti un Dumnezeu de kkt?"
2. Vi se pare gluma?! NU ESTE O GLUMA! Am capatat destula credinta cat sa am incredere in Dumnezeu si sa-l pun la incercare si sa dau cu flit batjocoritorilor!
3. Credeti ca ma tem de blesteme? Da, ma tem! Dar, daca Dumnezeu ma iubeste si este atotputernic sau destul de "atotputernic", va fi el destul de destept incat sa dezlege si miliardele mele de blesteme! M-am saturat sa il batjocoriti si sa ma batjocoriti! Da, IL PUN LA INCERCARE! Sa ma ajute sa pun capat batjocurii voastre!

4. Daca nu face asta, IMI BAG PIXUL IN EL!

1. Dumnezeu spune de asemenea : "Exod 20:7 Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău ; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui."

2. La nr 1 si in citatul de mai sus scriai ca nu ai credinta in El. Hotaraste-te : ai sau nu ai credinta in Dumnezeu ?
3. "1 Ioan 4:18 In dragoste nu este fricã ; ci dragostea desãvîrsitã izgoneste frica ; pentru cã frica are cu ea pedeapsa ; si cine se teme, n'a ajuns desãvîrsit în dragoste."

4. Dumnezeu spune de asemenea : "Exod 20:7 Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău ; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui." Tu, de fapt, te joci cu Dumnezeu sau, mai bine zis, pt tine, este o joaca cu El.

View PostBaphomet, on May 23 2009, 09:19, said:

Asadar repet :
Ce mai rezolva credinta si rugaciunea ca unice sperante, daca medicii "lasati de zeu" nu rezolva nimic ?
I. Daca rugaciunea si credinta rezolva, medicii sunt inutili. Daca medicii rezolva, credinta si rugaciunea sunt inutile. Nu le poti avea pe ambele. Alege.

II. Cum sa pedepsesti un bebelus pt greselile parintilor ?
Perla asta arunca in aer doua pretentii fundamentale ale crezului tau :
a. ca zeul e just, bun, milos etc.
b. ca exista liber arbitru.

III. 1. Adica zeul nu se ocupa cu fapte concrete ?

IV. a ) Adica e o nedreptate doar in ochii mei ca un bebelus sa se nasca diform ?  :eek:
b ) Dar in ce fel de ochi si ai cui aceasta nenorocire devine dreptate si cum ?

I. Ba, de fapt, pe amandoua. Ambele se completeaza. Dumnezeu a lasat ca medicina si tratamentele sa evolueze, pt a fi folositoare cat mai multor oameni. Abia apoi, intervine El, atunci cand nu mai sunt deloc sperante, si, doar daca este necesar.
II. Nu pedepsesti bebelusul sau parintii, sunt doar consecinte ale faptelor parintilor. Sa-ti dau un exemplu : daca tu furi, esti prins, se recupereaza paguba, dar totusi tu ramai cu consecintele faptelor tale : mergi la inchisoare. Asa este si aici. Parintii au liberul arbitru, dar, tocmai pt ca il au, sunt responsabili de incalcarea legilor sanatatii din corpul uman, stabilite de Dumnezeu. Daca le incalca, chiar si partial, sunt consecinte care trebuiesc suportate. Nu pt ca Dumnezeu pedepseste, ci, sunt urmarea fireasca a stricarii organismului. E asa greu de acceptat asta ?
III. Ba da.
IV. a ) Si Dumnezeu sufera si e satul de aceasta nedreptate. Dar sunt consecintele faptelor parintilor, peste care Dumnezeu nu poate trece, tocmai datorita liberului arbitru.
b ) In ochii nimanui. Doar satana si demonii lui se bucura, nimeni altcineva.

Edited by BlueSky2009, 23 May 2009 - 09:40.


#23
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008
Bluesky

Quote

Te-ai gandit ca sunt legi ale sanatatii, lasate de Dumnezeu in corpul uman, legi care, daca sunt incalcate, aduc suferinta, boala si dureri oamenilor si care se transmit si copiiilor ?
Dar tu te-ai gandit ca nu despre asta era vorba ? Noi vorbeam de vindecare si nu de factorii care concura la aparitia bolii.

Quote

Ce parere ai de o mama care : fumeaza ; bea alcool, chiar si in cantitati moderate, bea cafea si energizante ? Cateva din lucrurile care se folosesc pe scara larga in societatea actuala, dar care afecteaza fatul. Astept comentariul tau.
Justa e doar afectiunea mamei, nu si a copilului. Asta daca intr-adevar traim intr-o lume creata si condusa de un zeu inteligent si moral.

Quote

I. Ba, de fapt, pe amandoua. Ambele se completeaza.
Ba doar pe una. Ori medicii lasati de zeu sunt inutili, ori creditna si rugaciunea sunt inutile.
Daca se completeaza, inseamna ca zeul ofera solutii partiale, niciuna nefiind in stare sa rezolve problema.
Iar cand niciuna nu da rezultate, te lasa sa-ti imaginezi ce rezulta in privinta zeului.  :rolleyes:

Quote

Nu pedepsesti bebelusul sau parintii, sunt doar consecinte ale faptelor parintilor.
Inca odata - nu realizezi despre ce se discuta.
Eu n-am spus ca respectivele consecinte nu trebuie asumate de nimeni, ci ca e injust sa le asume nevinovatul (copilul).

Quote

Sa-ti dau un exemplu : daca tu furi, esti prins, se recupereaza paguba, dar totusi tu ramai cu consecintele faptelor tale : mergi la inchisoare. Asa este si aici.
E pe dracu. Alo, desteptarea !
Una e sa merg eu la inchisoare si alta e sa mearga fiul meu NEVINOVAT pt mine. E chiar atat de greu sa intelegi banalitatea asta ? :deadtongue:

Quote

Ba da.
Spunei-o lui @Laserdance.

Quote

Si Dumnezeu sufera si e satul de aceasta nedreptate.
Aberezi dizarmonic. O entitate omniscienta nu poate suferi. Ai grave probleme de logica. Sa fie oare o consecinta datorata parintilor ?  :naughty:

Quote

In ochii nimanui.
Fals. In ochii tai e cat se poate de drept ca bebelusul sa sufere prostiile parintilor.

Edited by Baphomet, 23 May 2009 - 09:56.


#24
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Nu inleleg de ce vreti voi ca Dumnezeu sa percuteze la cererile voastre si sa faca minuni la comanda? Ori de ce sa va explice amical atunci cand, printre doua injuraturi si hule, vreti una sau alta ca la piata, merita cineva raspuns? Nu sunteti bagati in seama de niste oameni amarati cu functii lumesti ori cu bani multi, nici nu existati pentru unu ca Barack Obama ori ca Donald Trump, nu sa le mai cereti socoteala pentru ce fac. Suntem de tot rasul cand ne dam aere de oameni importanti si cu pretentii dar nu stim daca maine mai vedem soarele, azi esti, peste un an nu-si mai aduce aminte nimeni de tine, da pretentii...cat incape, cine-s eu in fata mea?  Vai de omu care nu-si cunoaste valoarea lui, se batjocoreste singur.
Dupa ce-l rezolvati pe Dumnezeu pe topicul asta deschideti altul, nu va dati batuti.  ;)

#25
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View Postsorin2007, on May 23 2009, 10:58, said:

Nu inleleg de ce vreti voi ca Dumnezeu sa percuteze la cererile voastre si sa faca minuni la comanda?
Nici eu "nu inteleg" de ce subit esti dispus sa lasi standardele/asteptarile atat de jos, doar-doar de-ti iese zeul curat-curatel.  B)
Pai nu e Domnul Zeu "Tatal Iubitor si Drept" ? Si nu spune El sa te rogi lui la nevoie ? Si ce nevoie mai mare ai cand da boala peste tine sau copilul tau ?

Edited by Baphomet, 23 May 2009 - 10:01.


#26
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006

View Posttudorel666, on May 22 2009, 23:18, said:

Poate unora de aici li se pare o gluma ceea ce fac si li se pare ca sunt eroi daca "deschid mintea" celor care "sunt cu creierul spalat". Ei bine, nu este o gluma si nu sunt eroi! Stiti voi ce inseamna sa il cauti cu disperare pe Dumnezeu, sa il gasesti sau sa crezi ca il gasesti si cand in sfarsit ai capatat linistea sufleteasca ca ti s-a terminat cautarea sa iti pui credinta la incercare si sa o iei de la capat?! Nu cred ca stiti!

Sa plangi, sa blestemi, sa ridici pumnul spre El, sa te zvarcolesti in propriu-ti suflet mai ceva ca in chinurile iadului, atat de amanuntit descrise in cartea sfanta, sa treci la un alt nivel dandut-i singur suturi in fund, sa plangi dupa ce ai pierdut, stiind totodata ca nu ai fi putut trai cu tine insuti in acea forma stiind ceea ce stii acum...
Si, da, sa ii ceri sa iti dea puteri, dar sa le negi pe ascuns....
Scuza-ma daca am intervenit in monologul tau, dar uneori dragostea rationala este atat de dureroasa...

#27
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostBaphomet, on May 23 2009, 10:55, said:

1. Dar tu te-ai gandit ca nu despre asta era vorba ? Noi vorbeam de vindecare si nu de factorii care concura la aparitia bolii.
2. Justa e doar afectiunea mamei, nu si a copilului. Asta daca intr-adevar traim intr-o lume creata si condusa de un zeu inteligent si moral.
3. Eu n-am spus ca respectivele consecinte nu trebuie asumate de nimeni, ci ca e injust sa le asume nevinovatul (copilul).
4. In ochii tai e cat se poate de drept ca bebelusul sa sufere prostiile parintilor.

Am raspuns. ;) Nu mai am ce adauga. Daca tu interpretezi ce am spus eu, pt ca sa-ti sustina tie parerile si crezurile, ai liberul arbitru. ;) Dar asta nu inseamna ca e si adevarat. :D
1. Vindecarea o realizezi si prin eliminarea cauzelor care au condus la aparitia bolii, nu crezi ? Uite un exemplu : cineva are ciroza : medicul ii zice : vei muri daca mai bei ; totusi, el bea, si moare. E medicul vinovat de moartea lui ? Nu. Asa si aici.
2. Intreaba tu pe orice medic, toti iti vor zice ca tot ce mananca mama se transmite si afecteaza copilul. Mai nou, conform unor studii stiintifice, s-a descoperit ca femeile care sunt nervoase in timpul sarcinii, transmit aceasta nervozitate si iritabilitate copiilor.

Si iti dau un exemplu cunoscut de mine in mod direct : o femeie cam la vreo 65 ani, cand a fost insarcinata in tineretea ei, un stupid coleg de munca, a speriat-o cu un soricel. Idiotul a facut o gluma, proasta clar, dar care a afectat-o. A suferit un soc din care greu si-a revenit. Acum, dupa multi ani de la acea intamplare, copilul, un adult mare si gras de 46 ani, e complet debil. Rade, face pe el, ii curge balele, se joaca cu masinutele, abia vorbeste, si de cele mai multe ori, are o privire tampa, pierduta. Cine e vinovat in cazul asta ?

3. Da, este injust, dar zi-mi ce e just pe lumea asta stricata si fara Dumnezeu ?

4. Nu, nu e drept. Dar, intelege ! E vorba de CONSECINTE, peste care nici Dumnezeu nu poate trece, pt ca sunt urmarea acordarii liberului arbitru parintilor.

View PostBaphomet, on May 23 2009, 11:00, said:

Pai nu e Domnul Zeu "Tatal Iubitor si Drept" ? Si nu spune El sa te rogi lui la nevoie ? Si ce nevoie mai mare ai cand da boala peste tine sau copilul tau ?

Vezi ? De ce trebuie sa mergi la El cand ai nevoie de ceva ? De ce nu mergi la El si cand esti bine ? Numai cand ai ceva de rezolvat mergi la El ? Ti se pare corect ?

Cineva ( un prieten ) vine la tine si te roaga sa-l ajuti cu ceva. Tu-l ajuti. Dupa ce-l ajuti, cand se mai intalneste cu tine, te ignora. Cand are iar nevoie, vine iar la tine. Cand ii e bine, te ignora iar. Ce atitudine ai avea fata de el, apoi ?

#28
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
As baga canceru-n el si tăți copchiii lui si copchiii copchiilor lui.

Edited by Stapanul_clonelelor, 23 May 2009 - 10:36.


#29
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postneo1234, on May 22 2009, 01:43, said:

Relatati aici experientele voastre

baietelul prietenei mele avea febra mare. m+am intins pe canapea si l-am pus peste mine, cu fața in sus, eu tinandu-i mainile pe chakra inimii. am stat asa vreo zece minute dupa care el a zis ca-i este si mai cald. m-am speriat si eu. in ziua aia a avut febra foarte mare, dar a doua zi nu mai avea nimic, nici un semn de raceala. fara medicamente. stiu asta pt ca eram in vizita si locuiam la prietena mea.

a doua: aceeasi prietena m-a dus la socrul sau care avea un fel de slabiciune, din omul plin de energie care fusese, acum abia se misca, si ii era ciuda ca nu mai putea lucra la camp. medicii i-au spus ca are ceva la cap. ea m-a rugat sa-i tin mainile pe cap sa vedem daca se va imbunatati ceva. eu mi-am plimbat palmele de-a lungul coprului sau, la distanta de vreo 10 cm, si le-am zis ca nu la cap e bolnav, ci la ficat - eu am simtit o zona mai rece decat restul corpului acolo. i-am tinut mainile pe ficat. am venit si a doua zi. dupa doua luni omul era ca inainte. dupa cadourile pe care le-am primit cand omul s-a facut sanatos si dupa multumirile care nu mai conteneau, rezulta ca revenirea s-a datorat a ceea ce mi s-a dat mie prin gand sa-i fac.

si experienta care m-a marcat si datorita careia nu am mai continuat pe acest drum. o verisoara, medic, m-a dus cand era ea de garda, la un baiat cu cancer sub o ureche, si cu infectie din cauza unui ac nesterilizat cand i-au facut biopsia. urechea i se necrozase si nu o mai simtea. am stat cu palmele la gatul lui pana cand var'mea a vazut ca-i creste tensiunea. baiatul tipa ca il doare urechea si l-a durut toata noaptea, analgezicele nu i-au folosit. cand dr. lui, de care era tratat, i-a scos pansamanetul a doua zi, si-a facut cruce: urechea isi revenea la normal. parintii baiatului m-au rugat efectiv in genunchi sa vin acasa la ei sa le vindec copilul (avea 17 ani) iar eu, stiind ca era vorba si de o infectie, am insistat ca nu vin, si le-am zis sa-l duca la Fundeni. l-au dus, si copilul a murit dupa doua saptamani de la internarea de la Fundeni, din cauza unei suprainfectii.
nu mi-o pot ierta niciodata.

#30
ekunsi

ekunsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.01.2009
Stiintele au probat faptul sa prin autosugestie, imaginerie mentala se reprogrameaza creierul arhaic (subconstientul) iar programul nostru vital, destinul este schimbat. Astfel, se poate prelungi viata, se vor vindeca diferite boli (sunt cazuri de cancer vindecate), se atrag evenimente pozitive (datorita hiperconstiintei) - ce tine de parapsihologie.
Cat despre zeii salbatici, Ielohim, sa-i lasam in mintea celor care ii roaga cele mai mici lucru, de parca nu suntem in stare de nimic. Acestia sunt inferiori omului de azi, din punct de vedere moral. Sa nu uitam ca omul initial a crezut ca vantul, ploaia, orice fenomen natural e facut de un zeu. Asa s-au nascut N mii de zei, care trebuiau imbunati pentru a ne da ploaie, ziua, etc, chiar prin sacrificii umane uneori; dar acest mod de gandire se explica in perioada cand stiintele aproape nu existau. Acum cine poate avea in cap ideile din scrierile scrise sub extaz di(n)vin traieste in contradictie cu legile Universului, deci are parte de o viata inferioara.

#31
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View PostBaphomet, on May 23 2009, 11:00, said:

Nici eu "nu inteleg" de ce subit esti dispus sa lasi standardele/asteptarile atat de jos, doar-doar de-ti iese zeul curat-curatel.  B)
Pai nu e Domnul Zeu "Tatal Iubitor si Drept" ? Si nu spune El sa te rogi lui la nevoie ? Si ce nevoie mai mare ai cand da boala peste tine sau copilul tau ?
Nu-s deloc dispus sa las nimic, daca tu nu vrei sa crezi in inviere te priveste, eu cand ma rog la nevoie ma ajuta, tu ce vrei? Daca tu vrei sa-ti omori copilul esti liber s-o faci ori nu? Daca ar face Dumnezeu din lumea asta o puscarie in care sa nu ai libertate deloc ti-ar conveni? Esti liber sa faci ce vrei puiutule si, vorba lui Pascal, daca exista Dumnezeu si rasplateste ai pus-o, inca nu stii dar te dai artist. Iar despre copiii altora nu ai tu treaba decat pe forum bag seama, baga-ti un cutit in gat sa vezi ce se intampla cu ei pe lumea ailalta daca nu poti trai fara sa afli azi. In ce calitate intrebi tu de nedreptatile de pe lume, ai facut-o tu si raspunzi de ea? Zeul spune zeul nu spune, tare te mai intereseaza, nu mai poti de durerea aproapelui, sunt sigur ca plangi in fiecare dimineata si seara pentru copii aia chinuiti. Cat te aud cat esti de sensibil la durerile altora ma faci sa te iubesc mai mult, ce om sensibil domle, il doare. Macar daca ai tace, fariseule.

#32
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Xenu a confirmat ca cei care au aflat deja de existenta Sa, si-L refuza si mai cred in continuare in Dumnezei, or s-o puna. Asa ca recalculeaza-ti sansele.

Edited by Stapanul_clonelelor, 23 May 2009 - 10:52.


#33
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostStapanul_clonelelor, on May 23 2009, 11:27, said:

As baga canceru-n el si tăți copchiii lui si copchiii copchiilor lui.

Cu toate astea, Dumnezeu nu face asa. Dar voiam sa spun c-ar trebui cautat in orice vreme, si cand esti bine si cand ti-e rau......

#34
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Despre Bioenergie a auzit careva?

Familia COBILEANSCHI din Iasi este o familie cu astfel de puteri bioenergetice.
Introducere in bioenergie.

Si tata are puteri bioenergetice dar ceva mai mici. Oricum, m-a ajutat sa imi aline o durere de rinichi acolo unde calmantele nu au facut fata.
Este un bioenergetician foarte bun la cluj, o doamna doctor. Parintii mei se duc cam de 2 ori pe an la ea sa le spuna ce probleme de sanatate mai grave au.


Unde scrie ca bioenergia vine de sus din ceruri, de la dumnezeu?

#35
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008

View Postsorin2007, on May 23 2009, 11:46, said:

Iar despre copiii altora nu ai tu treaba decat pe forum bag seama, baga-ti un cutit in gat sa vezi ce se intampla cu ei pe lumea ailalta daca nu poti trai fara sa afli azi. In ce calitate intrebi tu de nedreptatile de pe lume, ai facut-o tu si raspunzi de ea? Zeul spune zeul nu spune, tare te mai intereseaza, nu mai poti de durerea aproapelui, sunt sigur ca plangi in fiecare dimineata si seara pentru copii aia chinuiti. Cat te aud cat esti de sensibil la durerile altora ma faci sa te iubesc mai mult, ce om sensibil domle, il doare. Macar daca ai tace, fariseule.


Rau ti-ai mai coborat standardele, Sorine, daca ai ajuns la asa remarci abjecte. Iar replica subliniata nu denota decat stupizenie sau, daca preferi, stupiditate.
Tu ce faci pentru copiii chinuiti? Ii ajuti? Sau nu iti pui intrebarea, nefiind raspunzator pentru suferinta lor?

Iar cat priveste intrebarea topicului, eu n-am facut pe nimeni sanatos si nimeni nu m-a facut pe mine in felul asta, dar nu sunt impotriva bioenergeticienilor (nici nu cunosc ceva particular despre ei). In schimb mie imi fac foarte bine animalele (la modul concret: daca am dureri de cap si imi lipesc capul de o pisica, mi se atenueaza durerea).

Astept si parerea ryannei. Poate jeturile ei au efect.

#36
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Da domle, asa nu-ti place, dar daca as fi spus aceleasi lucruri cu vorbe care "dau bine" nu aveai nimic impotriva, nu? Nu-i discutam de standarde ci de felul viclean in care se rastalmaceste credinta, felul cum si pentru ce se pun intrebari pentru a denigra[civilizat bineinteles]. Eu ma bucur ca macar abjectiile va mai scot din starea de infatuare cu care tratati orice subiect legat de credinta, macar atat si tot e bine. De fiecare data cand incearca cineva sa va explice in cuvinte frumoase il faceti albie de porci. Fara sa-l jigniti direct, ca nu da voie regulamentul. Ce n-ai inteles din mesaj?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate