Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

MIXER DINAMIC

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Mă poate ajuta cineva cu o schema de mixer dinamic ? Dacă nu m-am exprimat bine , e vorba de acel mixer care atunci cănd se vorbește la microfon , se face automat o atenuare a fondului sonor . Mulțumesc .

#2
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postvergil_br, on May 21 2009, 11:04, said:

Mă poate ajuta cineva cu o schema de mixer dinamic ? Dacă nu m-am exprimat bine , e vorba de acel mixer care atunci cănd se vorbește la microfon , se face automat o atenuare a fondului sonor . Mulțumesc .
Pentru nevoia ta un mixer care sa aiba incorporata functia de compresor de dinamica(care sa poata face ceea ce vrei tu) ar costa foarte mult deci iti recomand ACEASTA scula pe care o poti utiliza cu orice mixer sau preamplificator audio.Acest compresor se leaga la iesirea mixerului(preamplificatorului).Pentru obtinerea efectului dorit de tine trebuie dus Tresholdul pe la -28....-38 dB....iar release-ul lasat la o secunda sau mai mult...ratia la 5:1 sau mai mult...in fine, daca e sa-ti iei scula iti dau amanunte.

#3
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008

View Postbuncar, on May 21 2009, 16:42, said:

Pentru nevoia ta un mixer care sa aiba incorporata functia de compresor de dinamica(care sa poata face ceea ce vrei tu) ar costa foarte mult deci iti recomand ACEASTA scula pe care o poti utiliza cu orice mixer sau preamplificator audio.Acest compresor se leaga la iesirea mixerului(preamplificatorului).Pentru obtinerea efectului dorit de tine trebuie dus Tresholdul pe la -28....-38 dB....iar release-ul lasat la o secunda sau mai mult...ratia la 5:1 sau mai mult...in fine, daca e sa-ti iei scula iti dau amanunte.
E pre scump pemtru ce-mi doresc eu. Vroiam ceva pe care sa-l constriesc eu. Macar sa folosesc ideia. Oricum va multumesc. Astept altceva pe masura.

#4
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postvergil_br, on May 21 2009, 22:16, said:

E pre scump pemtru ce-mi doresc eu. Vroiam ceva pe care sa-l constriesc eu. Macar sa folosesc ideia. Oricum va multumesc. Astept altceva pe masura.
Da, am sa-ti dau un link AICI cu o schema pe care am folosit-o si eu in urma cu multi ani.Eu am utilizat acest compresor dupa un preamplificator iar din acest compresor intram intr-o statie de emisie(walkye-talkye)...eu am fost foarte multumit de el.Totusi pentru ce-ti trebuie tie cred ca este departe de-a te satisface acest compresor deoarece afecteaza semnalul(atat vocea ta cat si muzica) ingustand latimea de banda foarte mult.Strict pentru voce fara pretentii e excelent insa pentru ce spui tu ca-ti trebuie probabil ca nu te va satisface.Oricum, merita sa-l incerci, cine stie, poate se incadreaza in standardele tale :)

Edited by buncar, 21 May 2009 - 22:55.


#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,471
  • Înscris: 08.12.2006
Cumpără un mixer cu talk over. De ex http://forum.softped...m...t&p=5299238 sau oricare altul mai ieftin sau mai scump care are această funcție. Am o vagă bănuială că e mai ieftin decât să construiești un montaj care să-ți asigure și o calitate cel puțin egală.
Sau caută aria de electronică și postează acolo, poate se poate face din trei piese pe un cablaj, chiar n-am idee...

#6
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postantinari, on May 22 2009, 02:13, said:

Cumpără un mixer cu talk over. De ex http://forum.softped...m...t&p=5299238 sau oricare altul mai ieftin sau mai scump care are această funcție. Am o vagă bănuială că e mai ieftin decât să construiești un montaj care să-ți asigure și o calitate cel puțin egală.
Sau caută aria de electronică și postează acolo, poate se poate face din trei piese pe un cablaj, chiar n-am idee...
Nu stiam ca sunt mixere care au talkover automat(de fapt termenul de Talk Over nu-l cunosteam pe un mixer)....chiar am dat o raita pe google si am vazut ca sunt o groza de mixere ieftine pentru DJ care au aceasta functie...cu siguranta ca nu vei putea obtine o calitate asemanatoare din ceva construit de tine...strange 200 lei si cumpara-ti unul.

Edited by buncar, 22 May 2009 - 12:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate